En İyi Kahve

Kahve uyarıcı yapısı nedeniyle tüm dünyada tüketilen kafeinli bir içecektir. Kolombiya, Malezya ve Ekvador gibi ülkelerde yetişen kahve ağacının tohumlarının kavrulmasıyla yapılır. Yüzyıllardır tüketilen ve günümüzde yaygın olarak tüketilen içeceğin her kültürde kendine özgü bir yeri vardır. Böylece sohbet ve sosyalleşmenin önemli bir bileşeni haline gelmiştir.

Kahve içmenin birçok avantajı vardır. İştahı bastırdığı için bu içecek kilo yönetimine yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırırken boşaltım ve sindirim sistemleri üzerinde de olumlu etkisi vardır. Kafein içerdiği için enerjik ve zinde hissetmek için idealdir. Günde bir fincan kahvenin insan psikolojisi için faydalı olduğu düşünülmektedir. Tüm bunlara ek olarak kahve içerken dikkat edilmesi gereken başka şeyler de vardır. Sıvı tutma özelliğinden dolayı bu içecek ödemle sonuçlanabilir. Kahveyi bir bardak su ile tüketmenin bu riski oluşturmayacağı bilinmesi gerekir.

Sağlığa yararlı olan kafein, günde sadece 300 mg veya daha az dozlarda tüketilmelidir. Öte yandan günde 100 gr kahve alınması istenmeyen olaylara neden olabilir. Kahvenin tüketilme şekli bölgeye göre değişir.

 Bu içecek genellikle Fransa ve Vietnam gibi ülkelerde kahvaltıda tüketilir. İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde bu içecek hızla tüketilir ve sütsüz servis edilir. Dünyanın her yerinde konuşma sırasında sıklıkla servis edilir. Yemek yedikten sonra sindirim sisteminin rahatlaması için birçok kişi kahve tercih eder. Osmanlı kültüründe kahve de önemli bir yer tutar. Türk kahvesi, samimiyeti ve misafirperverliği temsil eden kültürel bir simgedir. “Bir fincan kahvenin kırk yıllık hatrı vardır” atasözü kahvenin toplumumuzdaki önemini anlatır.

Kültürümüzde ziyaretçilere kahve ikram etmek nezaket göstergesi olarak görülür. Öte yandan, kahve satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunuyor. İnsan sağlığı için organik tohumlar çok önemlidir. Aşırı işleme tabi tutulan kahveler, eşit olmayan bir lezzet profiline sahip olabilir. Bu lezzetli içeceğin sağlığa faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için çiğ veya doğal kavrulmuş kahveler seçilmelidir. Bu içecek yüzlerce varyasyona sahiptir.

Kahve çeşitleri çok çeşitli faktörlere göre sınıflandırılır ve birçok farklı aromada bulunabilir. Hızlı yapılabildiği için hazır kahve sıklıkla tüketilmektedir. Sabah işe gitmeden önce çok az zamanı olan insanlar bu içeceği özellikle tercih ediyor. Aromaları nedeniyle vanilya filtre kahve gibi kahveler sevilmektedir. Damak zevkinize en uygun olanı bulmak için çeşitli kahveleri denemek çok önemlidir.

Kahve Çeşitleri

Kahvenin yetiştirildiği bölgenin iklim koşulları, çekirdeğin lezzetini etkiler. Ortamın sıcaklığı, nemi ve yağmuru tadı etkiler. Amerika’da ve çevresinde yetişen tohumlar ceviz tadındadır. Afrika kıtasında yetişen kahve çeşitleri meyveli tatlardan hoşlananlar tarafından tercih edilmektedir. Asya‘da bulunan topraksı tadı vardır.

Yeni lezzetler yaratmak için çeşitli kahve çekirdekleri satın almanıza gerek yok. Şurup ve çeşitli süt seçenekleri, çeşitli tatların keşfedilmesine olanak tanır. Örneğin sütlü köpüklü kahve, çok yumuşak bir içecek kıvamına sahiptir. Günlük hayatta sıklıkla tercih edilmesine rağmen bu içeceğin hazırlanışı da oldukça kolaydır. Bu lezzetli ve sağlıklı kahveyi süt köpürtücü ya da el çırpma teli kullanarak hızlıca hazırlayabilirsiniz. İçeceği tatlandırmak için ek bir yöntem kahve şurup olmaktadır. Bu yiyeceklerin çok farklı tatları, söz konusu içeceğe çok farklı bir tat verir. Bu şuruplar, nane, sakız ve keçiboynuzu gibi tatlara sahip kahve çeşitleri oluşturmak için kullanılabilir.

Yüksek şeker içeriği göz önüne alındığında, bu ürünlerden bazıları ölçülü olarak tüketilmelidir. Kahve kapsüllerini kullanırken sütü veya şurubu karıştırmaya gerek yoktur. Bu ürünler tatlandırıcı içerir. Böyle bir içecek hazırlamak için özel bir makineye ihtiyacınız olur. Bu ürünü tercih ederseniz çikolata, karamel ve fındık ile kahve yapabilirsiniz.

Özellikle güçlü aromaları sevenler için bu ürünler, kendi benzersiz kahvelerini yaratmalarına olanak tanır. Aksine, kafeinsiz kahve diğer çeşitlere göre daha yumuşak bir içeceğe sahiptir. Tohumların suya batırılmasıyla aroması üretilen bu çeşit, hafif bir tada sahiptir. Ayrıca söz konusu kahvenin üretiminde hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Özellikle hamilelik döneminde kadınların bu içecekleri tercih edebilirler.

Kahve Çeşitlerinin Özellikleri

Edebiyatta, sanatta ve tarihte adından sıkça söz ettiren kahve, kültürden kültüre farklılık göstermektedir. Uluslararası üne sahip kahve çeşitleri çeşitli milletlerden gelmektedir. Örneğin, İtalya çok fazla espresso çekirdeği kullanıyor. Küçük bardaklarda servis edilen bu içeceği oluşturmak için sıcak su ve ince çekilmiş çekirdek bir arada bulunur.

Özellikle güney Avrupa ülkelerinde bu tür kahveler akşam yemeğinden sonra sıklıkla içilir. Kahve, zaman geçirmek ve sosyal etkileşime girmek için tüketilir. Ancak Türk kahvesi uluslararası muadillerinden çok farklı bir şekilde sunulmaktadır. Bu içecek günün herhangi bir saatinde tüketilir ve genellikle su ve lokum ile servis edilir.

Türk kahvesi güçlü bir aromaya sahiptir ve sıklıkla tatlıların yanında ve yemeklerden sonra servis edilir. En iyi kahveler ise şöyledir; Lavazza Expert Gusto Forte, Jacobs Monarch Filtre Kahve, Tchibo Gold Selection Öğütülmüş Filtre Kahve, Coffeetropic Terra Single Origin Colombia-Medellin, Kurukahveci Mehmet Efendi Colombian Filtre gibi kahveler en iyi kahveler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu