En İyi Kovboy Filmleri

ABD’nin Atlantik Okyanusu kıyılarından iç kesimlere doğru batıya göçü sırasında yaşananların öyküsü, çoğu at sırtında olan kovalamaca sahneleriyle doludur. Bu bölgenin tarihsel oluşumları, folkloru ve bu ikisine dayalı edebi eserler, en popüler macera film türlerinden biri olan kovboy filmine fayda sağlar. Kovboy filmlerinin ana temaları şunlardır: keşfedilmemiş, yeni bir kıtaya ayak basan göçmenler; kıta içindeki yayılmaları; bu yayılma sırasında yerlilerle ve doğayla olan etkileşimleri; ve yeni topraklara yerleşmenin zorlukları.

Bağımsızlık ve İç Savaşlar, altına hücum, ıssız topraklara açılma, gecekondu kasabalarının ve çiftliklerin gelişimi ve kıtanın iki yakasını birbirine bağlama girişimleri bu tür olayların örnekleridir. Öncüler , Kızılderililer, kovboylar, kanun kaçakları, haydutlar ve kanunu temsil eden şerifler kovboy filmlerinin ana karakterlerinden bazılarıdır. Ancak kovboy filmlerinin klişeleşmiş, kusurlu örnekleri de vardır. En iyi kovboy filmleri ise şöyledir;

Sanctified

Kuzey Dakota’da gezici bir rahibe, 1890’larda bir kanun kaçağının hayatını kurtarır. Hayatındaki birkaç şey bu kurtuluşla değişir. Onu Badlands’de gömülü bir kiliseye yönlendirdiğinde sağlığına kavuşur.

A Tale of Two Guns

Ünlü katiller ve soyguncu grubu olan Kovboylar, kanunsuz Batı’da bir ülkeyi yönetir. Bu ekip sonunda kader tarafından bir araya getirilir ve çete içinde sadece kurtulan kişiye olur. Kovboy için sorunlara neden olan son Kovboyu bulmak için belirlenmiş bir silahşör gönderilir. Ardından olaylar başka boyuta geçer.

No Name & Dynamite

Posta arabasını soymaktan zevk alan çeteler, No Name ve Dynamite çetelerle mücade eden ikilidir. İlginç karakterler No Name&Dynamite şiddetten ve savaşlardan hoşlanmaz. Kemerlerinde taşıdıkları silahlarla kanunsuzları takip etmekten ve onları eğlenceli tuzaklara çekmekten zevk alırlar. Özellikle Dynamite, kanunsuzları hazırlıksız yakalamayı sever. Ancak ikili bu kez belalı bir bulaşarak güçlük çekerler.

Thar

İş aramak için Pushkar’a taşındıktan sonra Siddharth, geçmişindeki tatsız olayları hatırlamaya başlar. Bu anıların ona küskünlükle yanıp tutuşması gerektiğini hissettirmesine rağmen bu intikamı almaya karar verir. İntikam planları büyük olsa da bu durumda başarılı olup olmayacağı gizemini korur.

Terror on the Prairie

Bir zamanlar şehirli olan Hattie, kocası Jeb, oğlu Will ve kızlarıyla birlikte Montana’da bir çiftlikte yaşamaya başlar. Hattie’nin kafasında, önceki hayatlarını geride bırakıp bu çiftlik hayatına yerleşen ailesinin yanına dönmek gibi bir planı vardır. Biraz para kazanmak için Jeb, karısını ve çocuklarını çiflikte bırakır. Bu tek bırakmasının ardından farklı olaylar meydana gelir.

News of the World

News of the World, Paulette Jiles’in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Film, Amerikan İç Savaşı’nın ortasında yakalanan genç bir kızın trajik hikayesini konu alıyor. Kidd, ailesine bir kız çocuğu getirmeye çalışan bir adamdır, karısını kaybeder ve hayatında kimse yoktur. Basit ve sıkıcı hayatında tek amacı, ihtiyacı olan küçük bir kızı aileye kazandırmaktır.

O Matador

Silahşor Cabeleira, filmde babasına ne olduğunu öğrenmek için mücadele ediyor. Kurak, kanunsuz topraklar suikastçılarla dolu. Kovboy tarihinin en iyi filmlerinden biri olan O Matador 2017 yılında vizyona girmiştir. Cabeleira, stratejisini gerçekleştirmek için yoluna çıkan herkesi öldürür.

Godless

Batı’da toplu bir cinayet işleyen Roy, New Mexico’da bir kasabaya gitmek zorundadır. Sürekli tehlikede olan Roy, birdenbir yaralanır. Roy, yaralarının iyileşmesini beklerken çiftlikte dinlenmek için biraz zaman ayırır.Peşinde o kadar çok düşman var ki Roy kimseye güvenmemeye başlar. Tek endişesi hayatta kalmaktır.

The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs’da tam 6 farklı hikâye anlatılıyor. Tim Blake Nelson ve Willie Watson gibi isimler, bu akıcı ve aksiyon dolu performansta karakterlere hayat veriyor. Banka soyguncularından ödül avcılarına kadar her türden insan var. Bu filmde farklı ve ilginç hayat hikayeleri sunulmaktadır.

Brimstone

Ailesiyle birlikte normal ve sakin bir hayat yaşar, ancak kasabaya bir papaz geldiğinde Liz’in hayatı tamamen değişir. Liz, işlemediği bir suç işlediğinde hayatın dehşetini hisseder. Kasabaya yeni gelen bir pederin gözünde intikam ve açgözlülük vardır. Liz ailesini korumak için her şeyi yapacaktır.

Blackthorn

Filmde, Butch Cassidy ve Sundance Kid, 1908’de Bolivya ordusuyla savaşırken bir çatışmada öldürülür. Ortadaki bu iddia, bu söylem hiçbir zaman onaylanmadı. Savaşta ölen Butch, hala Bolivya’nın ücra bir köyünde yaşıyor. Şimdi tek hedefi var. ailesiyle yeniden bir araya gelmektir. Sonra hırslı genç bir suçlu karşısına çıkar. Amacına ulaşacağını düşünerek inanılmaz bir maceranın içinde bulur kendini.

Seraphim Falls

David Von Ancken’in yönettiği ve yazdığı son zamanların en popüler kovboy filmi, başrollerde Pierce Brosnan ve Liam Neeson bulunuyor. Filmin açılış sahnesinde bir grup, karlı ormanda kaçan yaralı bir adamı bulmaya çalışıyor. Carver ve adamlarının neden yaralı Gideon’u takip ettiklerine dair hiçbir ibare bulunmuyor.

The Salvation – İntikam

Bizi 1870’lere taşıyan filmde ABD’de geçen bir hikayeye tanık oluyoruz. Yardımcı yıldızları Mads Mikkelsen, Eva Green ve Jeffrey Dean Morgan’la birlikte Jon Jensen, ailesinin öldürülerden intikam ararken bir çete patronunu rahatsız ediyor. Yakınlarından yardım alamadığı için kahramanımız çeteyle tek başına mücadele içine giriyor.

Slow West – Sakin Batı

Sevdiği kadınla birlikte olmak için Amerika’nın her eyaletini dolaşan ve Batı’ya gitmeden önce 16 yaşındaki İskoç genç Jay’in maceralarını anlatan filmde, bölge tehlikeli haydutlarla dolu. Ödül avcısı Silas sayesinde yakalandığı haydutlardan kaçmayı başarır. Daha sonra onu savunması için Silas’a para ödüyor. Rose ve babasının hayatları, Jay’in farkında olmadığı bir ödül için aranır.

The Magnificent Seven

Son yılların en popüler Kovboy filmlerinden biri olan Muhteşem Yedili’de Roce Creek kasabasının sakinleri, bölgenin lideri Bartholomew Bogue’un zalimliklerinden usanmıştır. Yerlileri zulümden korumak için, ödül avcıları, kanun kaçakları ve kumarbazlardan oluşan 7 kişilik bir grup güçlerini birleştirir.

The Sisters Brothers

Filmde birleşen iki kardeşin, Eli ve Charlie’nin hikayesine odaklanıyor. Filmde, Herman Kermitt adında bir izci patronundan altın çalar ve kız kardeşler altınla kaçan adamı öldürmek zorundadır.

Bone Tomahawk

Tüm zamanların en iyi kovboy filmi Bone Tomahawk’ta dört cesur adamın yamyam kabileler tarafından tutsak tutulan bir grubu kurtarmak için verdiği mücadelenin hikayesi anlatılıyor.

The Dark Valley

Kötü hava nedeniyle, Graider adlı bir yabancı Alpler’deki bir köyü ziyaret eder ve yerel halktan destek ister. Yabancılara karşı olan yerliler, altın verilerek meseleye çözüm bulur. Köyde bir gün çok kar yağdığında, ortalıktan bir çcocuk kaybolur. Köy halkı, sadece bir kişiyi sorumlu tutmaktadır. Gerçekten katil kim?

The Proposition

Kanlı Teklif filmi Outback bölgesinde geçiyor. Filmde, yerel hukukçu Charlie, Stanley’den kabul edilemeyecek tekli alır. Mikey’nin infazını durdurmak için önce Arthur’u bulup öldürmesi gerekir. Charles intikam ve sadakat için savaşırken, Stanley karısı Martha’yı zalimlerden korumaya çalışmalıdır. Daha sonra olaylar hiç ummadık yerlere gelir.

Hell or High Water

Hell or High Water, hapishaneden yeni kaçan Toby Howard ve kardeşi Tanner’ın hikayesini anlatıyor. Filmdeki bir başka soygunda kardeşlerin tek amacı borçlarını ödemek ve yakın zamanda ölen annelerinin ters ipotek ettiği ve sattığı evi kurtarmaya çalışırlar. Ama asıl sebep farklı gelişir. Evde bahçede petrol bulurlar.  Borçlarını tam olarak ödemeye söz verdikleri için bu hırsızlık son olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu