En İyi Özel Üniversiteler

Gençlerin ve ailelerin hayali iyi bir üniversite ile iyi bir bölümde çocuklarının ve kendilerinin eğitimi sürdürmeleridir. Bu aşamada onlarca devlet üniversitesinden bahsetmek mümkündür. Ancak özel üniversitede eğitim almak isteyen kişiler doğal olarak en iyi özel üniversiteler hangisi sorusuna yanıt aramaktadır. Bu aşamada Üniversite kadar bölümlerde önemli olmaktadır.

Özellikle sınav sonrası alınan puanlar ile yerleştirmelerin başlaması ile aileler çocuklarını göndermek için özel üniversite ve bölüm arayışına başlamaktadır. Eğitim görecek kişinin hayalindeki meslek bu aşamada bölüm seçimini kolaylaştırırken devlet üniversitelerine yerleşemeyenler bütçelerinin elverdiği doğrultuda özel üniversiteleri tercih yapmaktadır. Bu aşamada burslu ve tam burslu olarak faydalanılabilen okullardan bahsetmek mümkündür. Özel Üniversiteler ve vakıf üniversiteleri arasında tercih yapmak zorunda kalan kişiler bütçesi ile ekonomisinin elverdiği sürece araştırmalarını yoğunlaştırmaktadır. Ancak Türkiye’de özellikle isim yapmış en iyi özel üniversiteler belli başlı olarak şunlardır.

·         Bilkent Üniversitesi

·         Koç Üniversitesi

·         Sabancı Üniversitesi

·         Başkent Üniversitesi

·         Çankaya Üniversitesi

·         Bilgi Üniversitesi

·         Bahçeşehir Üniversitesi

·         Atılım Üniversitesi

·         Acıbaden Üniversitesi

·         Yeditepe Üniversitesi

·         TOBB Üniversitesi

·         TED Üniversitesi

·         Özyeğin Üniversitesi

·         Yaşar Üniversitesi

·         Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi

Türkiye’nin En İyi Özel Üniversiteleri

Bireysel olarak bakış açınız farklı olabilir ancak öğrenci sayısı, fakülte sayıları ile büyüklüğü ve arkasındaki büyük güç ile Dünya standartlarında eğitim veren en iyi özel üniversitelerinden bazıları ve özellikleri şu şekildedir.

Bilkent Üniversitesi

Vakıf Üniversiteleri arasında ilk kuruluşa sahip Bilkent Üniversitesi kuruluş tarihi 1984. 4500 öğrencisi bulunan Üniversiteye yerleştirmeler yüksek puanlar ile yapılabiliyor. Öğrenci sayısı kadar yurt kapasitesi olan Üniversitede 9 fakülte bulunuyor. Üniversitenin merkezi ise Başkent Ankara ile Çankaya’da.

Koç Üniversitesi

Koç Holding yönetiminde yer alan Koç Üniversitesi Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında bulunmaktadır. 1993 yılından itibaren eğitim vermeye başlayan üniversitenin merkez adresi İstanbul Sarıyer olmaktadır. Özellikle prestiji ile eğitim kalitesi standartların üzerinde olan bir okuldur. Yaklaşık 400 öğretim görevlisi ile 7 binden fazla öğrenciye sahip üniversitede 26 doktora, 32 yüksek lisans ve 22 lisans programı bulunuyor.

Sabancı Üniversitesi

1999 yılında eğitime faaliyetlerine başlayan Sabancı Üniversitesi 5500 den fazla öğrencisi ile eğitim vermektedir. Özellikle Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi. Mühendislik Fakültesi, Yönetim Bilimleri Fakültesi ile ön plana çıkan üniversitenin merkezi İstanbul Tuzla’dır.

Çankaya Üniversitesi

Ankara ile Çankaya merkezli olarak faaliyet gösteren Çankaya Üniversitesinin öğrenci sayısı 10 binden fazladır. 157 öğretim görevlisinin yanı sıra Üniversitede 2 enstitü, 26 yüksek lisans ve 10 doktora bölümü bulunmaktadır. 5 farklı fakülte ile 26 bölümde eğitim verilmektedir.

Başkent Üniversitesi

Türkiye’de kurulan ilk vakıf üniversitelerinden olan Başken Üniversitesinde 13  bin öğrenci kapasitesi bulunurken aynı zamanda yaklaşık 500 kişilik yurdu bulunmaktadır. Üniversitede Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakülteleri gibi 13 farklı fakülte bulunmaktadır. Merkezi ize Etimesgut ile Ankara’dır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

1996 yılı ile öğrencilerine kapılarını açan İstanbul Bilgi Üniversitesi 7 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksek okul ile 150 den fazla programa sahiptir. İstanbul Dolapdere merkezli olan üniversitenin anlaşmalı yurtları bulunuyor.

Atılım Üniversitesi

1996 yılında Ankara’da eğitim faaliyetlerine başlayan Atılım Üniversitesinin diğer üniversitelerden en büyük farkı Teksas’ta bulunan Incarnate ile Hollanda’daki The Hauge School of European Studies Üniversitesinde öğrencilerine eğitim imkanı sunmasıdır. Üniversitenin merkezi Gölbaşı Ankara’dır.

Bahçeşehir Üniversitesi

Kuruluş tarihi 1998 olan Bahçeşehir Üniversitesi 6 yerleşke ile eğitim vermektedir. Bahçeşehir Üniversitenin en büyük önemi Dünya’nın en iyi 500 üniversite arasında olmasıdır. Üniversite İnternational Outlook alanında Türkiye’deki sıralaması 5’tir. Merkezi Beşiktaş, Karaköy, Kadıköy, Beyoğlu ve Eyüpsultan ile İstanbul olmaktadır. Aynı zamanda 450 yurt kapasitesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu