En İyi Pirinç Markası

Dünyadaki tüm insanların yarısından fazlası tarafından yaygın olarak tüketilen temel bir gıda olan pirinç, en çok yetiştirilen ürünlerden biridir. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor katkısıyla kemik gelişimi için etkli bir gıdadır. Suda yetişen pirinç, yetişmesi için verimli topraklarda bulunması gerekmektedir. Nişasta, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan pirinç, buğdaygil ailesinde yer alır. Alerjen içerik içermediği için sindirim sistemini olumsuz etkilemez. Bir karbonhidrat kaynağı olarak pirinç, günlük tüketim için enerji sağlamaktadır. Bitki bazlı gıdalar iyi bir protein kaynağıdır. Gluten içermediği için çölyak hastaları dahil herkes yiyebilir. Pirinç, bir karbonhidrat kaynağı olduğu ve ishali tedavi etmesiyle iyi bilindiği için sporcuların beslenmesi arasındadır.

Bileşimindeki bol miktarda potasyum nedeniyle kan basıncını kontrol eder. Pirinç, B grubu vitaminlerde çok yüksek olduğu için enerji oluşumunu kolaylaştırır. Sindirimi basit olduğu için her yaşta rahatlıkla tüketilebilen bir besindir. Sofralarda cankurtaran olmasının yanı sıra sağlıklı ve sindirimi kolaydır. Özellikle Türkiye’de pirincin önemi büyüktür ve ana yemeklerin yanına çok yakışır. Pirinç faydaları, kalsiyum içerdiğinden saç, tırnak, diş ve kasların gelişimine fayda sağlar. Çok daha hızlı yara iyileşmesini kolaylaştırabilmesi, içerdiği karbonhidratlardan kaynaklanmaktadır. Hipertansiyonu olan kişiler bunu sıklıkla kullanmaktadır. Bunun nedeni kolesterol ve yağ içermemesidir. Besin değerleri başlıca %7 protein ve %91 karbonhidrattan oluşur.

Pirinç Kullanımı

Pirinç doyurucu ve sağlıklı bir kaliteye sahiptir ve dünya çapında birçok sofrada yaygın olarak kullanılan bir üründür. En çok çorbalarda, tatlılarda ve pilavlarda kullanılır. Önemli kalsiyum ve B vitamini içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Pirinç olarak bilinen bitki türünün birçok avantajı bulunmaktadır. Koku boyut ve şekil söz konusu olduğunda, buğday ailesinde olan pirincin sayısız çeşidi vardır. Sulak alanlardan sofralarda Türkiye’de en çok üretilen ve tüketilen pirinç çeşidi olan baldo pirinç yer almaktadır. Baldo yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir ve Marmara, Ege ve Karadeniz’de yetiştirilir. Diğer çeşitlere göre daha iri görünen bu pirinç, genellikle sebze yemeklerinde, pilavlarda ve dolmalarda kullanılır. Bu pirincin kalori içeriği yüksektir.

Pirinç Kullanımının Faydaları

B vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor içerir. Kokusuz olması, su çekmesi gibi faydaları olduğu için yemeklerde sıklıkla tercih edilen pirinç türüdür. Baldo pirinci, Türkiye’de en popüler pirinç türüdür ve et, tavuk ve sebze içeren yemeklerle iyi bir uyum sağladığı bilinmektedir. Her gün öğünlerde farklı pirinç türleri tüketilmektedir. Bu yemek bolluk sembolü olarak bilinir. Türkiye’nin yanı sıra birçok ülke de bu durumu aynıdır. Pirincin binlerce yıldır dünyanın birçok bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmesi ve pişirildiğinde aldığı görünümün artması nedeniyle “Bereket simgesi lakabını kazanmıştır. Normal pirinç taneleri işleme sırasında kırılır ve parçalanır, bu da kırık pirinçle sonuçlanır. Tat açısından, baldo pirinci ve kırık pirinç aynıdır. Farklı boyutları nedeniyle dolmalarda veya tatlılarda daha sık kullanılır. Kırık pirinç, pirinç unu yapımında için sıklıkla kullanılır.

Türkiye’de baldo pirincinin ardından, Asya toplumlarının temel besin kaynağı olan pirinç, basmati pirinci olarak sofralarda yerini alıyor. Basmati pirinci, kokulu bir aromaya sahip Hindistan menşeli bir pirinçtir. Dünyada en çok tüketilen pirinç türleri Orta Asya ve Hint pirinçleri olup, onu Türkiye’den Baldo pirinci takip etmektedir. Baldo pirinçten daha ince ve uzundur ve kalsiyum, demir, nişasta, sodyum, karbonhidratlar, demir, protein, potasyum ve yağ içerir. Bu sağlıklı pirincin kalorisi düşüktür.

Pirinç Türleri

Dünyada çok çeşitli pirinç var. Yüksek nişasta içeriği nedeniyle pirinç, et ve sebze ile birleştiğinde besin değeri kazanan, sindirimi kolay bir besindir. Pirinç, düşük sodyum içeriği nedeniyle yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalığı olan kişiler için tavsiye edilir. Mükemmel bir dengeleyici olan pirinç,  pirinç çorbası gibi besinlerle sofralara konuk olabiliyor. Türkiye’de en çok üretilen ve tüketilen baldo pirinci ve kendine has aromasıyla sevilen ve tüm dünyada tüketilen basmati pirincinin yanı sıra başka pirinç çeşitleri de var. İtalya, öncelikle risotto yapmak için kullanılan arborio adı verilen pirincin menşeidir. Arborio pirinci, diğer pirinçlerden daha yüksek bir nişasta demir oranına sahiptir, bu nedenle lif bakımından yüksektir ve sindirimi kolaydır.

Risotto pirinci olarak da adlandırılır. Jasmin pirinci, buğday ailesindeki en yüksek karbonhidrat içeriğine sahip pirinçtir. Küçük, uzun taneli ve şeffaf bir görünüme sahip olan bu pirinç türü, dolgunluğu, besin değeri ve canlılığı ile bilinir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosforu çok yüksektir. Jasmin pirinci olarak da adlandırılan yasmin pirincinin yapısı daha şeffaftır. Trakya Bölgesi’nde uzun, geniş, mat ve camsı bir görünüme sahip olan Osmancık pirinci aktif olarak yetiştirilmektedir. Kolay pişirilmesiyle ünlenmiştir.  Daha küçük Osmancık pirinci taneleri onu Baldo pirincinden farklı kılmaktadır.

Pirinç Seçimi

Akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan pirinç, yetiştirildiği bölgeye, büyüklüğüne ve aromasına göre birçok çeşide ayrılır. Bunlardan biri, kepekli pirinç veya esmer pirinç olarak da adlandırılan bir çeşit pirinç olan kahverengi pirinçtir. Tüm pirinç çeşitleri arasında en sağlıklı olanın bu pirinç olduğu düşünülmektedir. Bu tür işlenmemiş pirincin bütün tahılını koruduğu iyi bilinmektedir. Sadece dış kabuğun soyuluyor. Yani herhangi bir kimyasal işlemden geçmez. Diğer pilavlara göre pişirmesi oldukça zordur. Normalden çok daha fazla su emdiği için pişirmek için daha fazla su gerektirir. Fındık ve ceviz kokusuna benzeyen kokusuyla ünlü bu pirinç çeşidini Türkiye’de de üretiliyor. Beyaz pirince göre nişasta oranı daha düşüktür. Sonuç olarak diyet planlarında önemli bir rol oynar.

Bütün pirinç işlenmediğinden ve daha yüksek B vitamini oranına sahip olduğundan, vitamin ve minerallerinin çoğunu korur. Yüksek miktarda lif içeren bu tür pirinç, kişinin daha çabuk tok hissetmesini sağladığı için kilo kontrolü için sıklıkla tüketilir. Daha önceleri zor bulunan ve ara sıra yetiştirilen siyah pirinç, son zamanlarda popülerlik kazanan bir diğer pirinç çeşididir. Ceviz tadını anımsatan aroması ile dikkat çeken siyah pirinç piştikten sonra yumuşar ve çiğnenmesi son derece basit hale gelir. Bu orta boy pirinç çeşidi, piştiğinde canlı mor rengiyle öne çıkıyor.

En İyi Pirinç Markaları

Besin değeri açısından beyaz pirinçle hemen hemen aynıdır. Farklı pirinç türleri için fiyatlar değişmektedir. Bu çeşitler arasından seçim yapabilir, Efsane pirinç çeşitlerini değerlendirerek yemeklerinize güzel lezzetler katmasını sağlayabilirsiniz. pirinç markaları ise şöyledir;

Mahmood; Dünyanın en büyük pirinç üreticilerinden biri olan Mahmood, yüksek kaliteli ürünler üreterek fark yaratmasıyla ünlüdür. Farklı ihtiyaçları karşılamak için farklı pirinç türleri üreten marka, benzersiz bir ayıklama sistemi oluşturması sayesinde saf pirinç elde etmenizi sağlıyor.

·         Yayla; Yayla, ürettiği yüksek kalibreli ürünlerle tanınmaktadır. Her bir pirinç tanesini bir dizi test ve kalite kontrolünden geçiren marka sayesinde kaliteli pilavlar yapabilirsiniz.

·         Duru; Pişirildiğinde mükemmel tadıyla tanınan Duru, taneleri boyut ve dokuya göre ayırmak için yüksek kaliteli bir kalite kontrol ekibi kullanıyor. Bu, pirincin her zaman istenilen boyutta olmasını ve içine taş gibi yabancı cisimlerin girmemesini sağlıyor.

·         Hünkar; Mutfağın padişahları tarafından üretilmektedir. Basmati markanın en popüler ürünü, özel tane kalitesi sayesinde olağanüstü pilav yapma potansiyeline sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu