En İyi Şarjlı Matkap

Matkap; Beton, mermer, çelik, ahşap ve ahşap gibi malzemeleri kuvvet uygulamadan delen elektronik el aletidir. Matkap ile ister profesyonel ister hobi olsun, herhangi bir evde vazgeçilmez bir unsurdur. Sağladığı kolaylığı, uzun saatler süren basit onarım ihtiyacını ortadan kaldırır. Şarjlı matkap, tüm onarım ve dekorasyon fikirlerinizi gerçekleştirmenizi bir üründür. Bu ürünlerin ergonomik tasarımları ve kullanıcılara sağladıkları faydalar nedeniyle hayat kurtardığı söylenebilir.

Bu matkap kablosuz olduğundan, istediğiniz her şeyi sorunsuz bir şekilde yapabilir. Bu seçenek sayesinde montaj işlerinde harika bir kolaylık sağlamaktadır.Bu ürün, piyasadaki çeşitli akülü matkap markaları tarafından akülü el aletleri kategorisinde sunulmaktadır. İstediğiniz ürün hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, bir ürünü satın almaya karar vermek zor bir süreç olabilir. Bu işlemi kolaylaştırmak için, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü satın alabilmeniz için şarjlı  matkaplar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. Böylece, bir karar verebilir ve istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Şarjlı Matkap Çeşitleri

Piyasada birçok matkap türü vardır. Ancak hepsi aynı amaca hizmet etmez. Şarjlı matkap, akü ile çalışan bir el aletidir. Ürünler uygulama kapsamına göre sınıflandırılır. Birincisi darbeli matkaptır. Darbeli şarjlı matkap; Taş, metal ve ahşap gibi sert malzemeler için uygundur. Bir başka matkap türü de şarjlı delici matkaptır. Bu matkap için özel olarak tasarlanmış SDS matkap uçları kullanılmaktadır. Bu ürün taş, tuğla ve özellikle betonun delinmesini kolaylaştırır. Ahşap veya metal gibi malzemeleri delmek için normal uç gerekli olmaktadır.

Bu nedenle, kırıcı deliciler için özel SDS mandren adaptörleri gereklidir. Bu, matkaba normal uçları  takmayı kolaylaştırır. Piyasada yer alan bazı tipler de keski olarak kullanılır. Bu özellik, çimento veya beton gibi malzemelerin kazınmasını kolaylaştırır. Vidalama için ideal matkap tipine şarjlı matkap denir. Bu alet, metal ve ahşapta delik delmek için de idealdir. Bu ürün, duvarlarda delik delmek için yeterli performansa sahip olduğundan betonda kullanıma uygun değildir.

Birçok şarjlı matkap, zımparalama için idealdir. Kolayca bir Zımparalama diski  satın alabilir ve matkaba takabilirsiniz. Örneğin, şarjlı  çok fonksiyonlu matkapla kolaylıkla zımparalayabilir, delme işlemleri yapabilirsiniz. Onarım sürecine güven duymak isteyenler için kablolu ve şarjlı matkaplar mevcuttur. Kullanım özgürlüğünüzü sınırlamadan ve şarj cihazının bağlanmasını beklemek zorunda kalmadan bu modeller iki modda mevcuttur: kablolu veya şarjlı olarak kullanabilirsiniz.  Bu modeller, elektrik kesintileri sırasında yeniden şarj olma olasılığı için beğeni toplamaktadır.

Şarjlı Matkap Modelleri

Şarjlı matkaplar özellikleri ile ayırt edilir. Örneğin; volt, matkap  işleminin önemli bir özelliğidir. Şarjlı matkap ile cihazın gücü volt olarak gösterilir. Voltaj ne kadar yüksek olursa, matkap ucunun delme kuvveti o kadar büyük olur. Şarjlı matkaplar;  10.8, 12, 14.4, 18, 24, 36 ve 48 voltta mevcuttur. 10,8-volt basit işler için uygundur. Ancak daha güçlü bir şarjlı matkap arıyorsanız, 18 volt akülü matkap gözden geçirebilirsiniz. 36-volt şarjlı matkap, delme gücü açısından en iyi şarjlı matkaplardan biridir. 48V şarjlı matkap en iyi performans gösteren üründür. Bu tip matkap, profesyonel çalışma için idealdir. Şarjlı matkaplar, dahil edilen malzemelere göre değişebilir. Bu bağlamda ürünler kömürlü ve kömürsüz olarak ayrılır. Ayrıca sürtünmeli güç tüketimi nedeniyle aküden daha çok amper çekmektedir. Böylece akü daha hızlı boşalır.

Kömürsüz matkap tam tersidir. Fırçasız matkap olarak da bilinen bu ürün kömür içermez ve aşınma nedeniyle motorun değiştirilmesini gerektirmez. Güç tüketimi olmadığı için akü uzun süre çalışabilir. Fırçasız darbeli matkaplar, kullanıcılara önemli avantajlar sunar. Şarj matkaplarda tork da çok önemlidir. Tork, dönme kuvvetini temsil eder ve Nm cinsindendir. Nm ne kadar yüksek olursa matkabın torku o kadar yüksek olur.

Bu nedenle şarjlı matkap modeli satın alırken Nm değerini kontrol ederek daha rahat kullanabilirsiniz. Ayrıca güvenli ve verimli kullanım sağlayan ayarlı hızlı matkapları arayabilir ve ayarlanabilir hızlı matkapları satın alabilirsiniz. Matkaplar da kullanım alanlarına göre ayrılmaktadır. Piyasa içinde, yarı profesyonel ve profesyonel şarjlı matkaplar bulabilirsiniz.

Amatör matkap ev kullanımı için yeterlidir. Şarjlı profesyonel matkap, yüksek segmentte kullanım için idealdir. Fabrikalar, şantiyeler gibi yüksek performansın gerekli olduğu yerlerde profesyonel matkaplar kullanılabilir. Bu ürün profesyonel kit olarak satılmaktadır. Profesyonel bir şarjlı matkap takımı satın alarak ve tüm aksesuarları tek bir çantada kolayca bulabilirsiniz.

Şarjlı Matkap Akü Kapasitesi

Akülü matkaplar çeşitli kapasitelerde bulunmaktadır. En basit haliyle, matkap akünün kapasitesi şarj süresine bağlıdır. Akü kapasitesi matkapta “Ah” ile gösterilir, yani, amper-saat olarak yazılır. Matkabın amper süresi ne kadar yüksek olursa, matkabın şarj edilmesi o kadar uzun sürer. Cihazın içinde depolanan güç olarak da adlandırılan amper, çalışma süresini doğrudan etkiler.

Elbette, dikkate alınması gereken başka koşullar da var. Örneğin matkabın yeri veya vidalayacağınız malzemenin dokusu çok önemlidir. Malzeme yumuşak ise cihaz yorulmaz ve fazla enerji harcamaz. Bu nedenle kolay boşalmaz. Ancak sert yüzeylerde kullanıldığında enerji tüketimini artırır. Bu durumda akü kapasitesine dikkat edip yüksek ampere sahip bir matkap alsanız bile işin zorluğu akü kapasitesi kadar önemli olacaktır.

Ortalama 1,5 ile 2 amper arası güce sahip akülü matkaplar ve ev kullanımı için tercih edilmesi yeterlidir. Ancak profesyonel olarak kullanmayı düşünüyorsanız, amper değerinde bir sınır yoktur. Delinecek ve vidalanacak malzemenin sertliğine bağlı olarak amper olarak güç tüketiminizi karşılayan bir makine seçebilirsiniz. Akülü matkabın şarj süresi 25 ila 120 dakikadır. Akülü matkaplarda akü tipi de önemlidir. En iyi şarjlı matkaplar ise şöyledir;

  • Dewalt DCD996P2-QW Şarjlı Matkap; 3 vitesli metal şanzıman ile donatılmıştır. Bu nedenle çalışma süresini artıran cihaz kompakt tasarımları ile dikkat çekmektedir. Maksimum 95 Nm tork ile akülü matkap 2,13 kg ağırlığındadır ve uzun süre çalışabilir.
  • Makita DHP453SFE3 Şarjlı Matkap; 1300 devire  kadar hızlarda çalışan bu makine, ahşap ürünlerde 36 mm derinliğe ulaşabilmektedir. Performansıyla adından söz ettiren ürün, 1,7 kg hafifliği ile tercih edilmektedir.
  • Bosch Gsb 180-LI Darbeli Şarjlı Matkap; Bosch Gsb 180-Ll, 1900 devire kadar çalışıyor. Orta fiyat kategorisinin ürünü en çok satan modellerden biridir. Ergonomik tasarımı sayesinde Bosch, kullanım kolaylığı sayesinde fazla yer kaplamaz.
  • Black & Decker BDCDD12BAFC-QW Şarjlı Matkap; Black Decker BDCDD1 modeli, ayarlanabilir hızı ile konfor sunan bu cihaz, yüksek batarya kapasitesi ile uzun süre kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu