En İyi Termal Macun

En iyi termal macun işlemciler kullanım sırasında çok ısındığından, onları soğutmak için etkili bir çözüm yöntemi olabilir. Bu anlamda evde termal macun bulundurmak her durumda bilgisayarınızın kullanımında fark yaratacaktır. Pratikte termal macun, aşırı ısınmadan zarar görmeden cihazın potansiyelini keşfetmenize olanak tanır. Ayrıca ürün, kaza veya sürekli kapanma riski olmaksızın performans kalitesini koruyacaktır. Gelin şimdi hep beraber en iyi termal macun markalarına göz atalım.

İlginizi çekebilir: En İyi Filtre Kahve Markası 

En İyi Fiyat Performans Termal Macunlar

İşlemciler ve grafik kartları, giderek daha etkili soğutma çözümleri gerektiren yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Bu nedenle, bilgisayarın en iyi şekilde çalışması için iyi bir termal macun kullanılması şarttır. Termal macunlar performans kaybı olmadan cihazın tüm potansiyelinin kullanılmasını garanti eder.

Termal macunlara daha detaylı göz atabilmek için piyasada bulup bulabileceğiniz en iyi termal macunları sizler için derledik. Detaylı bir şekilde ele almadan önce gelin hep beraber kabaca listesine göz atalım.

  • Pullsar Ice Dragon 15.7 W/mk 2 Gr. Termal Macun

  • Halnziye P13 Termal Macun

  • ID-Cooling ID-TG15 Termal Macun

  • Thermalright Tf8 Termal Macun

Listemiz sizde termal macunlar hakkında bilgi sahibi olmaya iteklediyse gelin hep beraber listemizdeki macunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

Pullsar Ice Dragon 15.7 W/mk 2 Gr. Termal Macun

İyi bir alman markası olarak karşımıza gelen Pullsar yine termal macunda da adını konuşturdu. Ürünün karbon parçacıklarından oluştuğu bilinmektedir. Son derece iyi bir şekilde ısı iletkenliği de sağlamaktadır. Kullanıcıların genellikle bu özelliğinden ötürü tercih ettiği bilinmektedir. Bu ürün diğer metal ve silikon bazlı ürünlerden ziyade daha uzun süreli bir kullanım sağlamaktadır.

Macunun bilinen bir diğer özelliği sistemde oluşacak kısa devre riskinin minimuma indirmiş olmasıdır.

Dezavantajları arasında da ürünün elektrik iletkenliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda yanında şiringa ile gelmemesi kullanım zorluğuna neden olmaktadır. Lakin içerisindeki spatula uç bir miktar işinizi kolaylaştırabilir.

Halnziye P13 Termal Macun

2,5 gram olarak karşımıza gelen ürün ortalama olarak 30 ila 250°C aralığında kullanımı sağlanmaktadır. Özellikle oyun severler için tercih edilen bu ürün uzun süre bilgisayar başında yoğun bir şekilde kalanlar için önerilmektedir. Çünkü Soğutma çözümleri mevcuttur.

Tam bir fiyat performans ürünü olan bu termal macun kullanıcılarına deneyimsiz bir hizmet sunmaktadır.

ID-Cooling ID-TG15 Termal Macun

Özellikle diğer ürünlerden ziyade daha uygun bütçelilere gelen bu macun yüksek iletkenlik değeri ile kullanıcılarına deneyimsiz bir hizmet sunuyor. 40 ve 80°C aralığında maksimum bir hizmet vermektedir. İşlemcilerin sevilen ürünü olan bu termal macun 1,5 gram olarak karşımıza gelmektedir. Aynı zamanda ürünün içeriğinde şırınga da bulunması pratik bir şekilde kullanım sağlamaktadır.

Thermalright Tf8 Termal Macun

Maksimum ısı transfer özelliği sayesinde en yoğun kullanılan sistemleri bile karşılamaktadır. Özellikle kürlenme zamanın mevcut olmaması daha soğutucuya eklenir eklenmez maksimum kapasite de performans vereceği anlamına gelmektedir. Buda sizin uzun süreler ekstra bir termal macun almadan sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İletken olmaması sistemde kısa devre yapmış sorunlu minimuma indirmek tedir. Dolayısıyla bir hale tercih edilir.

Termal Macun Ne İşe Yarar?

İşlemci bir bilgisayarın en önemli parçasıdır, bu bileşen her zaman çalışır ve sonuçta termal enerji üretilir. Bu ısının makineye zarar vermemesi  için iyi bir soğutucu ve kaliteli termal macun kullanılması şarttır.

Soğutucuyu CPU’ya bağlarken, bileşenler arasında bazı mikroskobik hava kabarcıkları oluşabilir ve bunlar arasındaki ısı alışverişini bozabilir. Termal macun, metaller arasındaki boşlukları tam olarak doldurmaya yarar ve sistemde daha iyi bir ısı dağılımının olmasına yardımcı olur.

En İyi Termal Macun Nasıl Seçilir?

Artık termal macunların ne işe yaradığını bildiğinize göre, her birini neyin birbirinden ayırdığını anlamak önemlidir. Satın alırken ısı iletkenliği, ambalaj ağırlığı ve hatta dayanıklılık gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Aşağıda birbirinden değerli en iyi termal macun seçimi nasıl olmalıdır maddelerini derledik.

Uzun Ömürlü Termal Macunları Tercih Edin.

Soğutucuyu sökmek ve macunu değiştirmek zaman aldığından, uygulamadan sonra malzemenin dayanıklılığını bilmeniz önemlidir. Bu şekilde, sık sık değişiklik yapmak ve kaza riskine girmek zorunda kalmazsınız. Bu nedenle, 4 yıldan fazla süren ürünleri tercih edin. 

Seçerken Macunun Isıl İletkenliğini Kontrol Edin.

En iyi termal macunun yüksek iletkenliğe sahip olması gerekir. Bu sayede ürün ısının daha hızlı ve etkin bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır. Bunun için bilgisayarınızı ve cihazın soğutucusunu kullanma şeklinizi değerlendirmelisiniz. 

Seçim Yapmadan Önce Ürün Ağırlığını Görün.

En iyi termal macun ağırlığını seçmek, her kullanıcının ihtiyaçlarına ve rutinine bağlı olacaktır. Örneğin çok sık bilgisayar bakımı yapanlar için 1 kg ağırlığa kadar olan paketler vardır. Ancak, kişisel kullanım için satın almayı planlıyorsanız, daha küçük, daha uygun fiyatlı klasörler satın almanız önerilir. 

Termal Macunun Çalışma Sıcaklığını Öğrenin.

En iyi termal macunu satın almadan önce ürünün çalışma sıcaklığını kontrol etmelisiniz. İşlemcinin performansını etkilemese bile, çalışma sıcaklığı işlemciniz için doğru olup olmadığını gösterecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu