En İyi VR Gözlük

En iyi VR gözlük sanal gerçeklik alanında birçok insanın ihtiyacı oldu. Duyuruldukları ilk günden beri hemen hemen her ülkede, her yaş grubundan ve cinsiyetin fazlasıyla ilgisini çeken VR gözlükler teknolojiye boyut atlattı diyebiliriz. Bir çok farklı markanın bu yeni ürün piyasasına girmesiyle de farklı bütçeler için farklı kalitelerde bir çok VR gözlük insanoğlunun kullanımına sunuldu. Peki nedir bu VR gözlük? Ne için kullanabiliriz ve Dünya genelinde başlıca önde gelen VR gözlük markaları nelerdir? Gelin hep beraber bir göz atalım. Keyifli okumalar.

İlginizi çekebilir: En İyi Telefon Kulaklığı

Sanal Alemin En Gerçek Boyutu VR Gözlükler

Tarihte ilk VR gözlük denemesi 1960 yılında denenmiş ve o günün teknolojik şartları ile başarısız olmuştur. Sonrasında 1980`li yılların ortasında itibaren göz bölgesine takılan karton gözlüklerin göz hizasına takılan fotoğraf filmi ve görüntü tarzı şeyler ile VR Gözlük konsepti kendisini unutturmamıştır. 

Fakat VR dediğimiz konsept adı üstünde sanal bir gerçeklik olduğu için teknolojiye çok ihtiyaç duymuştur ve günümüz VR konsepti 2010`lu yılların başında duyurulup geliştirmeye başlanıp şu an ki kullanımı yine 2010`lu yılların ortasından itibaren başlamıştır. Neredeyse 40 yıldır insan hayatında olan bu konsept 10 yıldır adının karşılığını veren Sanal Gerçeklik deneyimini farklı farklı alanlarda insanoğluna yaşatmaktadır ve giderek geliştirip, çeşitlenmektedir. Peki bu sektörün önde gelen markaları hangileridir? 

Aşağıda hemen hemen her kullanım alanında ve satış rakamlarına göre derlediğimiz listeye ulaşabilirsiniz.

  • Oculus Rift

  • HTV Vive

  • Samsung VR Setleri

  • HP Reverb G2

Listeyi detaylı bir şekilde incelemeye ne dersiniz?

Oculus Rift

Oculus Rift VR sektörünün günümüzdeki halini başlatan firma diyebiliriz. Aslında arkasında Facebook gibi bir firmanın gücünü barından Oculus Rift VR gözlükleri insanlardaki ilk VR deneyim heyecanını ateşleyen ve yaklaşık 10 yıldır piyasada olup kendisini giderek geliştiren bir markadır. Günümüzde piyasada 3 farklı Oculus VR ürünü vardır. Bunlar Oculus Quest, Oculus Quest Pro ve Oculus Quest 2`dir. Amerika Fiyatı 1400 Dolar bandında olan ürün ülkemizde 9500 fiyat bandında başlamaktadır. Bizim tercihimiz hemen hemen her Sanal Gerçeklik deneyimi için ilk sırada Oculus Rift markasıdır. 

HTC Vive

HTC Vive daha profesyonel bir deneyim için daha çok firmalar ve ülke orduları tarafından tercih edilen bir VR Gözlük yani Sanal Gerçeklik markasıdır. El aparatları ile birlikte satılır. Ve bu diğer markalara göre olan aşırı fiyatı için ufak da olsa bir artıdır.

Samsung VR Setleri

Hemen hemen her ürün piyasasında bulunan Samsung, VR Gözlükler hayatlarımızda yer edinmeye başladığı 2015 yılından beri bu piyasadır ve diğer ürünlerinde olduğu gibi Sanal Gerçeklik deneyimi için kendisini tercih eden müşterilerini bu inanılmaz tecrübede de yarı yolda bırakmamaktadır.

HP Reverb G2

Özellikle yazıcı ve laptop piyasasında son derece kaliteli ürünler üreten HP markası artık VR sektöründe de var. Ürettiği Reverb G2 ürün birçok tasarım ve oyun firması tarafından kullanılmakta olup yüksek çözünürlüğü ile rakiplerini sollamaktadır.

VR Gözlükler hakkındaki yazımız burada sona ermektedir. Listede kendimizce hazırladığımız piyasanın en iyi Sanal Gerçeklik gözlük listesi bir yana, bulabileceğiniz çok daha uygun fiyatlı ancak daha az kaliteli birçok sanal gerçeklik gözlüğü vardır.


VR Gözlük Nedir?

VR Gözlük yani Virtual Reality Türkçesi ile Sanal Gerçeklik demektir. Farklı farklı markalar tarafından üretilse de temel olay değişmemektedir. Kullanıcının kafa bandi ile yüz bölgesinde gözlerine taktığı elektronik bir maske içindeki ekran sayesinde kullanımını sağladığı ürünün, türün ve içeriğin adeta içinde olma hissiyatını veren elektronik gözlüklerdir. Kullanıcı göz bölgesine taktığı bu hafif ürün sayesinde tecrübe ettiği deneyimin adeta içindeymiş hissi yaşar. VR için üretilen içerikler özel olarak tasarlandığından buna uygun yapılmıştır. Yani kullanıcı kendi kafasını çevirdiğinde VR`da da kafası o yöne çevrilir. Kendi gözleriyle deneyimleme şansı olur ve kendisini adeta o şeyin içinde bulur. Deneyenlerin müthiş bir tecrübe olarak adlandırığı VR gözlük sektörü başlangıçta oyun ve simülasyon sektörü için tasarlansa da zamanla mühendislerin tasarladığı şeylerin nasıl görüneceğini ve içinde gezme fırsatını bulabildiği teknolojik bir harikadır desek abartmış olmayız. Hatta zamanla Dünya genelinde bazı meşhur müzeler gelemeyen kişilerin oradalarmış gibi VR gözlük ile gezme ve o tarihi eserleri gözlemleme şansı sunmaktadır. VR gözlükler giderek daha geliştirilince bazı ordular askeri testleri ve deneyleri askerlere VR gözlükler ile yaptırmaya başlamıştır.

VR gözlükler aslında o kadar yeni bir konsept değildir. 

En İyi VR Gözlük Nasıl Seçillir?

Bir VR gözlük modeli seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Bunlar arasında, VR gözlüklerinin türü, serbestlik dereceleri, ağırlık, çözünürlük ve yenileme hızı, kontroller ve görüş alanı dikkate alınmalıdır. Sizin için en iyi VR gözlüğü nasıl seçeceğinize dair bir rehber hazırladık. 

VR Gözlük Tipi

Sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tüketicilerin, cihazın kullanım amacına göre birden fazla VR gözlüğü seçmesi mümkün hale geldi. Her türün avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle sizin için en iyi VR başlığını seçmeden önce bilgilendirilmeniz önemlidir.

Serbestlik Derecesi

Bir VR kulaklık seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri, akılda tutulan cihazın sağladığı serbestlik derecesidir. Modele bağlı olarak, serbestlik derecesi “3DOF” veya “6DOF” olabilir. “DOF”, kelimenin tam anlamıyla İngilizce’den tercüme edilen “serbestlik dereceleri” anlamına gelen “serbestlik dereceleri” anlamına gelir. 

3DOF’lu bir cihaz, kullanıcının kafasının kendi eksenine göre yaptığı hareketleri takip ederken, 6DOF’lu bir cihaz da kullanıcının yere göre hareketlerini takip eder. En basit cihazlar yalnızca 3DOF’a sahipken, daha gelişmiş cihazlar 6DOF’a sahip olabilir.

Çözünürlük ve Yenileme Hızı

VR gözlüğü deneyiminin sürükleyici olması ve oyun sırasında baş dönmesi veya hareketten kaçınması için yenileme hızı ve cihaz çözünürlüğü gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İdeal olarak, sanal gerçeklik teknolojisiyle en iyi deneyimi elde etmek için hedef çözünürlük göz başına 1080×1200 olmalıdır. 

Ayrıca, yenileme hızıyla ilgili olarak, cihazın hareket hastalığı olmadan kullanımı için minimum 70 Hz idealdir. Bu sayı, ekranın saniyede kaç kez yeniden çizileceğini gösterir. 70’in altındaki bir değer kullanıcıyı ve midesini rahatsız eder. Neyse ki, çoğu VR gözlüğü bu yenileme hızını sunar. Daha yüksek oranlı VR gözlükleri genellikle daha pahalıya mal olur.

Ağırlık

VR gözlüklerin kullanılmak üzere kullanıcının kafasına takılan cihazlar olduğunu unutmamak önemlidir. Bu kullanım zamanla uzayabilir bu nedenle cihazın ağırlığı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bunun nedeni, özellikle uzun seanslarda sanal gerçekliğin keyfini çıkarmak için konforun temel bir unsur olmasıdır. 

Bu nedenle, en iyi VR gözlüklerini seçerken bir ağırlık sınırı belirlemek çok önemlidir. 500 gramlık bir limit tavsiye edilirken, akıllı telefonlar için modellerin de seçim yaparken dikkate alınması gereken cep telefonu ağırlığına sahip olacağını unutmamak gerekir.

Özel Kontroller

Bazı VR gözlük modellerine, kullanıcının sanal gerçeklik unsurlarıyla daha dinamik bir şekilde etkileşime girmesine izin veren özel kontroller eşlik eder ve geleneksel kontrollere sahip tipik bir video oyunu oyunu deneyimini bir boyutta daha farklılaştırır. 

Bu özel kontrollerin sağladığı etkileşim, deneyimi oyuncu için daha sürükleyici, etkileşimli ve sezgisel hale getiriyor. Bu nedenle, seçmeden önce özel kontrollerle birlikte gelen VR gözlük modellerini aramaya değer.

Görüş Alanı

Farklı VR gözlük modelleri, sunulan görüş alanının boyutuna göre değişir. Genel olarak akıllı telefon odaklı VR gözlükler için 95 ila 100 derece, bağımsız cihazlar için 100 derece ve takılabilir cihazlar veya bağlı cihazlar için 100 ila 110 derece civarındadır. 

En sürükleyici deneyim için en geniş görüş alanını sunan cihazı seçmeniz önerilir. Bunu göz önünde bulundurarak, 200 dereceye kadar görüş alanına sahip bazı cihazlar geliştiriliyor, ancak henüz genel kullanıma sunulmadı.

Sensör Tipi

Yoğun ve sürükleyici bir deneyim sunabilmek için VR gözlüğün kullanıcıya iyi uyum sağlayabilmesi ve hareketleri olabildiğince fazla detay ve hassasiyetle yakalayabilmesi gerekiyor. Bu nedenle sensör içermesi çok önemli. 

Sensörlerin ana ve en temel olanı ivmeölçer ve jiroskoptur. Lakin bu sensörlerin iyi konumlandırılması ve kullanıcının kullanım sırasında rahatsızlık hissetmemesi için yeterli hassasiyete sahip olması önemlidir. Ek olarak, bazı modellerde gözlükler ve kontroller arasında iletişim kuran birden fazla sensör bulunabilir.

Oynayacağınız Oyun ile Uyumlu Olması

Son yıllarda elde ettiğimiz büyük teknolojik ilerlemelere, VR gözlüklerinin yaygınlaşmasına ve artırılmış gerçeklik ve meta evren ile ilgili bazı kavramların ilerlemesine rağmen, tüm oyun ve uygulama geliştiricileri ürünlerinin bu teknolojiyle çalışmasını desteklemiyor. 

Gerek teknik sınırlamalar gerekse ürün tasarım tercihleri ​​nedeniyle kullanmak istediğiniz oyun veya uygulamanın VR kulaklık modeli ve kullandığı teknoloji ile uyumlu olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu bilgiler genellikle ürünün destek sayfasında bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu