Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu son zamanların en çok kullanılan alternatif tıp yöntemleri arasında trendler  listesine girmeyi başardı. Birçok hastalığın şifa aslında kullanılmaya başlanan epsom tuzu içerdiği yüksek miktardaki iyonlar ile insan sağlığına faydalıdır. Halk arasında acı tuzu olarak da bilinen epsom tuzu özellikle son zamanlarda evde kür hazırlamalarını artışı ile kendini göstermiş olan bir yöntemdir.  Arama motorlarında da sık sık epsom tuzu hakkında nedir? Epsom tuzu faydaları nelerdir? Epsom tuzu şeker hastalığına iyi gelir mi? Bu ve bunun gibi birbirinden değişik hastalıklar ve kür önerileri soruları yer almaya başladı. Bizlerde siz değerli okurlarımız için araştırdık ve bulduk. Keyifli okumalar dileriz. 

Epsom tuzu nedir? 

Epsom tuzu   evlerde sofra tuzu  olarak kullandığımız tuzlardan, görünüm olarak farklı değildir. Fakat sofra tuzundan tat olarak farklıdır. Epsom tuzu yüksek miktarda iyon içerdiği için insan  sağlığına faydalıdır .Epsom tuzu klasik tuzlardan farklı değildir suda eriyebilir. İnsan bedeninde temel olarak bulunan 4 elementten biri olan magnezyum bakımından zengin bir tuzdur .Epsom tuzu halk arasında acı tuz diye de bilinir.Epsom tuzu sağlıktan  güzelliğe bir çok alanda kullanılmıştır.  Epsom tuzunun acımtırak bir tadı vardır. Bundan dolayıda sofra tuzu olarak tercih edilmez.Görüntüsü kaya tuzuna benzer fakat kaya tuzu sodyum içerirken epsom tuzu magnezyum içerir. Epsom tuzunu yeni duyunlar olabilir. Ancak epsom tuzu çok uzun yıllardır kullanılmıştır. Banyo sularında dahi tercih edilmiştir.   

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu faydaları? 

Epsom tuzu ingiliz tuzu diye  de halk arasında bilinir.  Yüksek oranda magnezyum içeren epsom tuzunu sizler için ele aldık.Epsom tuzunun faydalarını kısaca sizlerle paylaşalım.

 • Bedenin enerji ihtiyacını düzenler.
 • Kabızlığa faydalıdır. 
 • Stresi azaltmak yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenler. 
 • Diyabet te yardımcıdır.
 • Cildin yumuşamasını sağlar.
 • Uyku ve stres yönetimi için faydalıdır.
 • Ayak kokusuna iyi gelir.
 • Sindirime yardımcıdır.
 • Eklem ağrıları için faydalıdır.
 • Saçları besler güçlendirir.
 • Damar tıkanıklığı içinde faydalıdır.

Epsom tuzu fiyatı

İngiliz tuzunun içeriği sülfat olup aslında tuz değildir.  Tuza benzediği için bu halk arasında acı tuz olarak adlandırılmıştır. Bir çok siteden temin edebileceğiniz gibi aktarlarda da bulabilirsiniz.  Epsom tuzunun eczanelerde satışı vardır. En az 15 tl den başlayıp fiyat aralığı ambalajın ağırlık ve boyutuna göre fiyat farklılığı görünür. 

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu nasıl kullanılır? 

Epsom tuzu geçmişten günümüze sağlık ve güzellik için tercih edilmiş ve kullanılmış bir tuzdur.İngilizce ismi epsom olan bu tuzun kimyadaki ismi magnezyum sülfattır. Epsom tuzu nda ki  sülfat vücuttaki toksinlerin ve metallerin atılmasını sağlar. Epsom tuzu insan sağlığı için birçok çeşitte kullanılmış ve önerilmiştir. Epsom tuzu kullanacağımız bölgeye göre ölçü ve miktar değişmektedir. Bir litre   içme  suyuna 3 gram epsom tuzu karaciğer hastalığına iyi geldiği bilinir. Safra salgısını düzenler. Eklem ve kas ağrıları için çukur bir kap içerisinde ılık su  da eritilen epsom tuzu ağrıyan bölgeye uygulanır. 15 dakika bu epsom tuzlu suda ağrıyan bölgeyi tutmanız ağrınızın azalmasında yardımcı olacaktır. Acı bir tadı olmasından dolayı çözelti olarak kullanımı daha kolaydır.

Ayrıca banyo sularında da tercih edilmiştir. Epsom tuzu çözelti olarak kullanımı sindirim sistemi için tavsiye edilmiştir.Ilık suda erittiğimiz epsom tuzunun içerisinde ayaklarımızı bir müddet tutmak ayak kokusunu ve ayak mantarını önleyecektir. Enfeksiyonlu yaraya epsom tuzu çözeltisi sürüldüğünde ordaki  enfeksiyonu giderir.Epsom tuzu cilde peeling olarak da uygulanır.Cildi ölü deriden arındırır ve nem düzeyini yükseltir. Kabızlık sorunu için bir bardak ılık suda bir çay kaşığı epsom tuzu eritilerek kullanıldığında kabızlık ve gaz sorununuz ortadan kalkmış olur. Saçlarınız için 2 bardak ılık suda erittiğiniz epsom tuzunu sprey şişesinde saçlarınıza uygulayabilirsiniz.  Önerilen dozu ve ölçüyü aşma manız tavsiye edilir. Kullandığımız ilaçlar gibi bu tarz tuz ve bitkilerin kullanımında önerileri dikkate almak gerekir. Her şeyin faydası olduğu gibi yanlış ve fazla doz kullanımında yanlış ve tehlikelidir. 

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu ile ayak banyosu

Gün boyu bedenin yükünü taşıyan ayaklarımız hem yorulur hemde kokar. Gün içerisinde havasıs kalan ve nemlenen ayaklarımız istemsizce koku yapar. Buna bir etkende kalitesiz ve yanlış ayakkabı tercihidir. Geçmişten günümüze kadar birçok hastalıkta tavsiye edilen epsom tuzu ayak kokusu içinde inanılmaz bir çözümdür .Ayaklarımızın sığacağı kadar bir leğen içerisine ılık suya ekleyeceğimiz bir yemek kaşığı epsom tuzu ayak kokusuna son verecektir. Bu çözeltiyi haftada bir yapabilirsiniz. Epsom tuzu ayak banyosu yaptığınızda eğer ki ayaklarınızda tahriş ve kızarıklık oluyor ise bu ayak banyosu size uygun değil demektir. Ayaklarınızı normal su ile iyice durulayıp bu çözeltiyi kullanmayı bırakmalısınız.Bu durum için uzman bir doktora başvurmalısınız. 

Epsom tuzu ayak yanmasına iyi gelir mi? 

Ayak yanması için alternatif tıpta birçok bitki ve kür önerilmiştir . Ayak yanması genelde gece  görülür ve uykuya dalmayı güçleştirir.  Doğada bir çok bitki bu  şikayet içinde kullanılmıştır.Ayak yanması için epsom tuzu ayak banyosu etkili bir yöntemdir.  Ayak yanması her yaştan ve pek çok kişinin yaşadığı bir sorundur.İnsanın hayat kalitesini kötü etkiler.  Ayak yanması için alternatif tıp uzmanları epsom tuzu öneriyor.  Ayaklarınızın sığacağı bir  kap içerisine ılık suya ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı epsom tuzu sizi rahatlatacaktır.

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu nereden alınır? 

Acı tuz diyede bilinen epsom tuzu temini kolaydır. Çeşitli sitelerde mevcuttur.  Aktarlarda da kolaylıkla bulabileceğiniz epsom tuzu eczanelerde de bulunur.

Epsom tuzu bitkilerde faydalı mıdır? 

Epsom tuzunu deneyimli bahçevanlar kendi bahçelerindeki bitkilerin diplerine gübre olarak kullanmışlardır. Epsom tuzu içerisinde barındırdığı magnezyum dan dolayı bitklerin güçlenip büyümesinde fayda gösterdiği gözlenmiştir.  Diplerine epsom tuzu atılan bitkilerin yapraklarının daha parlak ve güçlü olduğu belirtilmiştir. Ancak bitkilerin yapraklarına uygulanması doğru değildir.  Bitkilerin yapraklarının bu tuzdan yandığı belirtilmiştir.  Güneşli günlerde epsom tuzu bitkilere uygulanmamıştır. Fakat bitkilerdeki etkisi yeterince araştırılmadığından kesin ve kayıtlı bilgi yoktur.  Tecrübeli bahçıvanların ve kullanıcıların aktardığı bilgilerdir. 

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu bağırsaklara iyi gelir mi?

Epsom tuzunun birden çok faydası olduğu bilinir.  Bu faydalarından biri de bağırsak hareketlerini oluşturan kanallara su taşımasıdır.  Yüzyıllardır kullanılan epsom tuzu ayrıca kabızlık sorununda da fayda göstermiş bir tuzdur.  Kullanımı çok pratik elan epsom tuzu ılık suda çözelti olarak bağırsak sorunlarının giderilmesinde etkin bir çözümdür.Dadı biraz acımsı olan epsom tuzu kabızlık için bir bardak ılık suya bir kaşık epsom tuzu ilave edip iyice karıştırılmış olmalıdır. Alternatif tıp uzmanları günde bir bardaktan fazla tüketilmesi gerektiğini bildirmişlerdir. 

Epsom tuzu böbrek taşına iyi gelir mi?

Böbrek taşı yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir.   Böbrek taşı çok ciddi sancılara yol açıp insanların günlük yaşamını zorlaştırır. Bu ağrı ve sancının dayanılmaz bir hal almasıyla insanlar alternatif tıpta da böbrek taşına ne iyi gelir sorusunu daha çok araştırır. O halde sizlere bu yazımızda doğanın mucizesi olan epsom tuzundan bahsedelim   Böbrek taşı şikayetlerinde çok kısa zamanda etkisini gösterir.   4 kaşık epsom tuzu yarım fincan zeytinyağı taze sıkılmış greyfurt tan faydalanabilirsiniz.  Ancak alternatif tıp uzmanlarının önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır. Geçmeyen ağrı ve şikayetlerde doktora başvurma  fayda görülür.

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

 Epsom tuzu ile cilt maskesi

Epsom tuzu antik dönemlerde güzellik alanında kullanılmıştır. Epsom tuzunun barındırdığı magnezyum beyne rahatlama sinyalleri yollar. Stres seviyesini düşürür. Böylelikle stresin tetiklediği cilt yaşlanmasının önüne  geçer. Epsom tuzu ile haftada bir veya iki kez banyo yapmak sizi daha iyi gösterecektir. Epsom tuzu cildi ölü derilerden arındırır ve besler. Ölü deriden arınmış cilt nemlenir ve parlar.Epsom tuzu ve zeytinyağı ile cildinizi nazikce ovalayın. Masaj yaparak uyguladığınız bu karışımın ardından cildinizi iyice durulayın.Ayrıca duştan sonra vücudunuzu epsom tuzu ile ovalayabilirsiniz. Bu işlemle aynı zamanda vücudunuz magnezyumdan da faydalanmış olur. 

Epsom tuzu nereden çıkarılır?

Halk arasında acı tuz diyede bilinen epsom tuzu ilk olarak 1986 da İngiltere’nin epsom kasabasından çıkarıldığı bilinir. Epsom adını da burdan almıştır.Sağlık ve güzellik için bir çok şekilde kullanılmış olan epsom tuzu günümüzde de sıkça kullanılan bir tuzdur.Epsom tuzu ndan bir çok şekilde faydalanılmıştır. Sağlık ve  güzellik  için detokslar  kürler ve banyolar yapılmıştır.

Epsom tuzu diz ağrıları

Günümüz insanlarının en çok  şikayetçi olduğu durumların başında geliyor diz bel ve boyun ağrıları. Tekrarlayan ve insanın yaşam kalitesini düşüren bu ağrılar için elbette tabiyatın bizlere sunduğu eşsiz bitki ve tuzlar vardır. Bunların arasında epsom tuzu da  yer alır. Epsom tuzunun bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Bileşiminde magnezyum sülfat bulunan epsom tuzu eklem ve kemik ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Araştırmalar her üç kişiden birinin diz bel boyun gibi eklem ve kas ağrıları yaşadığını ortaya koyar. Sıcak banyo suyuna ekleyeceğiniz bir bardak epsom tuzu ile yapacağınız banyo sizi rahatlatacaktır..   Banyo  yaparken küvete sıcak su ile doldurun ve bir bardak epsom tuzu ilave edin. Epsom tuzlu küvette yaklaşık 20 dakika kalın. Ağrının yoğun olduğu bölgeye tuzlu sıcak su ile masaj yapabilirsiniz.

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu diş beyazlatır mı?

Güzel görünmenin başlıca kurallarından biri olan temiz ve beyaz dişler. Diş ve ağız sağlığı çok önemlidir. Beslenmenin ağız dan başlamasıyla ağız içinde ve dişlerde lekeler oluşur ve dişlerinizin sararmasına yol açar .Sağlıklı ve beyaz dişler yüzünüzün daha güzel görünmesi  önemlidir. Tabiatın bizlere sunduğu alternatif tıpta çokça tercih edilen seçeneklerden birini epsom tuzu dur. Bir bardak ılık suya bir bir tatlı kaşığı epsom tuzu ilave edilir. Bu karışımla diş  fırçasıyla dişlere uygulanır.Uygulama yapıldıktan sonra ağzınızı bol su ile durulayın. Diş beyazlatmada bir çok seçenek vardır.Alternatif tıpta da epsom tuzu diş ve ağız sağlığı için kullanılması önerilmiştir.  

Epsom tuzu diyette kullanılır mı?

Sağlıklı bir bireyin olması gereken kilodan daha fazlası hem sağlık hem de görüntü açısından insanları kötü etkiler. Özellikle yaz aylarında bu görüntü ve kilolar bireyleri hayli rahatsız eder. Günümüzde hazır gıda hareketsiz yaşam ve stresin etkisiyle hızlı ve kontrolsüz kilo alımı oluşur. Bireyler sağlıklı ve düzenli kilo vermek için sporla beraber alternatif tıptan da faydalanmak için çeşitli arayışlar içerisinde olurlar. Geçmişten günümüze birçok alanda kullanılan epsom tuzu diyet yapan kişilerinde ilgilendiği bir yöntemdir. Epsom tuzu içerisindeki magnezyum ve sülfat barındırdığından vücuttaki toksinleri atar. Epsom tuzu banyosu stresi azalttığı için istemsizce yemek yemenin de önüne geçer. Vücut metabolizması bu minerallerin varlığında çok iyi çalışır.

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu egzamaya iyi gelir mi?

Egzama cilt yüzeyinde kuru kaşıntılı ve kızarık pul pul görünüme yol açan çok sıkıntılı  bir cilt hastalığıdır. Genetik yatkınlığın yanı sıra stres kaynaklı da ortaya çıkabilir. Bilinmesi gereken en önemli şeyde egzama bulaşıcı değildir. Egzama yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Egzamanın olumsuz etkilerini en aza indirmek için alternatif tıptan da faydalanılmalıdır. Sizler için egzamaya ne iyi gelir suruna epsom tuzunu araştırıp yazdık.Epsom tuzu içerisinde bulunan magnezyum ve sülfat minerallerinden dolayı hem iltihap hem de bakteri gidericidir.Epsom tuzu banyosu egzama kaynaklı şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olur. 

Epsom tuzu ne işe yarar?

Epsom tuzu yüzyıllardır bir çok alanda kullanılmış olup pek çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Güzellikten sağlığa çeşitli şekillerde kullanılan epsom tuzu halk arasında acı tuz diyede bilinir. Epsom tuzunun çok çeşitli alanlarda kullanıldığını belirtmiştik. Epsom tuzunun ilk önce sağlığa faydasından bahsedelim. İçerisinde magnezyum sülfat bulunan epsom tuzu eklem ve kas ağrıları çeşitli cilt hastalıkları gibi bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Ayrıca kadınların güzellik için uyguladığı banyo ve kürler de yerini alır. Epsom tuzu bahçe bitkilerinde de gübre gibi kullanılmış olup bir çok deneyimli bahçevanında önerdiği kıymetli bir tuzdur.  

Epsom tuzu su orucu

Epsom tuzu ile yapılan su orucu tam anlamıyla vücudun aranması demektir.Son zamanlar fazla kiloların dan   muzdarip olan bir çok kişi bu epsom tuzlu su orucuna yönelmiştir. Herkesin yılda en az bir kere bu yöntemi denemesi sağlık için uygun bir arınma olacaktır.  

Yılda  bir kez 21 gün yapılan su orucu ile sağlıklı kilo kaybı oluşur. Aynı   zamanda gün  sayısınında değişebileceğini  belirtmekte fayda var. 1 gün sadece çiğ sebze ve meyve yiyorsunuz. Akşamında 1 kaşık epsom tuzunu bir bardak suda eritip içiyorsunuz. Hazırladığınız bu karışımla bağırsak boşaltımı gerçekleşir. Sağlıklı kilo vermek için elbette tek başına oruc yeterki değildir.Bununla birlikte yapacağınız düzenli yürüyüşler de faydalı olacaktır.  

Epsom tuzu ile peeling yapılır mı?

Epsom tuzu içeriğinde bulunan magnezyum sülfat özelliğinden dolayı cildi bezler ve nemlendirir. Epsom tuzu ile yapılacak banyolar da cildinize çok iyi gelecektir. Duştan sonra nemli cildinize epsom tuzu ile ovalayabilirsiniz. Bu ovalama cildinizi ölü derilerden arındırır ve besler.Epsom tuzu ile aynı zamanda hafta bir veya iki kez yüzünüze peeling yapabilirsiniz. Epsom tuzu ile yaptınız peeling işlemi bittikten sonra cildinizi bol su ile durulayınız. Cildiniz bu peeling ile daha genç ve parlak görünecektir. 

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu safra kesesine iyi gelir mi?

Epsom tuzu doğada bir mucize olup bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Alternatif tıpta da hayli gözde olan bu doğal tuz bileşiminde magnezyum sülfat barındırdığı için safra kesesini genişlemesiyle kanallarda temizlik yapmış olur. Genişleyen kanallardan taşlar bağırsağa düşerek vücuttan tahliye edilmiş olur.

30 gram epsom tuzu 300 ml suda eritilerek yudum yudum içilir. Daha sonra üzerine yaklaşık 20 dakika sonra yarım  bardak zeytinyağı ve yarım bardak limon suyu karıştırılarak içilir. Böylece safra çamurdan ve taşlardan arınmış olur.Bu işlem yapıldıktan sonra bağırsaklarda ishal görüldüğünden o günü evde geçirmeniz uygun olacaktır.

Epsom tuzu romatizmaya iyi gelir mi?

Epsom tuzunun magnezyum sülfat barındırdığından dolayıdır ki eklem ve kas ağrılarında etkili bir rolü vardır. Romatizma ileri yaş hastalığı olarak bilinsede çocuklar da bile görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık mutlak tedavi gerektirir. Bu tedavinin yanı sıra alternatif tıptan yarar sağlanabilir. Bu hastalık için sizlere epsom tuzu banyolarınıda önerebiliriz. Küvete doldurduğunuz sıcak suyun içine bir bardak epsom tuzu ilave ederek eritiniz. Bu küvette ağrılı bölgeye yumuşak mesajlar yapmakta ağrıya iyi gelecektir. Bu banyoları sık sık yapmanız ağrı ve şişliklerinizi hafifletecektir. 

 Epsom tuzu tansiyonu yükseltir mi?

Doğanın mucizelerinden birisi olan epsom tuzu birçok derdin şifası olmasına rağmen arama motorlarında sıkça tuz ismi verildiği için tansiyonumu yükseltir mi?  Soruları yer almaya başladı. Geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılan epsom tuzu doğru oranda ve belirtilen miktarda kullanıldığı zaman yarar sağladığı bilinmektedir. Ancak ne yazık ki tansiyonu yükseltip yükseltmeme konusunda siz değerli okurlarımız için araştırma yapmamıza rağmen kayda değer bilgiler bulamadık. En kısa zamanda güncel bilgiler ile karşınızda olabilmemiz için takipte kalmayı unutmayın.

Epsom tuzunun zararları nelerdir?

Vücudun eksiklerini giderme de takviye olarak kullanmaya başlanan Epsom tuzu güzellik ürünü olarak da yer almaya başladı. Magnezyum sülfat dan oluşan Epsom tuzu banyo tuzu olarak da halk arasında biliniyor. İnsanlar sıkça kas ağrısı, stres gibi günümüzün sağlık sorunlarına hafifletmek için Epsom tuzunu kullanıyor. Ancak son zamanlarda arama motorlarında epsom tuzunun zararları yer görmeye başladı. Bilindiği üzere her şifalı bitkinin ve kullanılan diğer alternatif tıp yöntemlerinin faydaları olduğu kadar yanlış kullanmanın da  zararları da vardır. Uzmanların belirttiği miktardan fazla epsom tuzu tüketmek ishale, şişkinliğe ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Eğer epsom tuzu kullandıktan sonra aşağıda yer verdiğimiz belirtiler sizde de görülüyorsa uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

 • Bulantı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kızarık cilt
 • Aşırı ishal
Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu yüze sürülür mü?

Son zamanlarda cildi kimyasallardan arındırarak evde doğal kür hazırlamak oldukça trend bir hale geldi. Epsom tuzu olarak bilinen İngiliz tuzu ile de cildinize toksinlerden arındırdığı gibi ölü hücreleri yok edebilir ve cildiniz için gerekli olan besin detoksunu sağlayabilirsiniz.  Epsom tuzunun içerisinde yer alan sülfat ciltteki zararlı toksinleri ve ağır metalleri vücuttan atılımını sağlar. Banyo suyunuza katacağınız doğru mineraller ile vücudumuzda bulunan toksinleri atabilirsiniz. Detoks banyosu yapmak ölü hücrelerden arınmak demektir.

Epsom tuzu ve zeytinyağı ile bebeksi bir cilt artık mümkün !

 Epsom tuzu ile detoks banyosu ise zeytinyağı ile birleştiğinde mükemmel etkiler ortaya çıkarır. bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yemek kaşığı epsom tuzu bir kase içerisinde karıştırılıp cilde sürüldüğünde cildi yeniler ölü hücrelerden arındırır ve cildin nemli kalmasını sağlar.

Epsom tuzu yenir mi?

Normal tuzlar ile asla karıştırılmaması gereken epsom tuzu güvenilir yerlerden alındığı zaman birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Özellikle son zamanlarda banyo detoksu yapmada kullanılan epsom tuzu ishal gibi akut hastalıkların tedavisinde de tüketilebilir. Eğer epsom tuzunu tüketmek istiyorsanız bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığını geçmeyecek şekilde epsom tuzu atabilir içerisinde eriyene kadar karıştırıp, daha sonrasında içebilirsiniz. 

Epsom tuzu kilo verdirir mi?

Geçmişten günümüze bir çok hastalığın şifasında kullanılan ve günümüze ilim insanları tarafından aktarılan Epsom tuzu,  aynı zamanda kilo vermek isteyen insanların sıkça kullanmaya başladığı alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Epsom tuzu banyo detoksu olarak kullanıldığında hem cildi yeniler hemde kan akışını hızlandırdığından kilo vermede yardımcı olur. 

Kilo kaybı için Epsom Tuzu kürü 

Epsom tuzu,  aynı zamanda kilo vermek isteyen insanların sıkça kullanmaya başladığı alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaya başlandı.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı epsom tuzu
 • 3 bardak su
 • 1 bardak zeytinyağı

Uygulanışı: 

Bütün malzemeleri bir derin kap içerisine alın ve homojen bir karışım haline gelene kadar karıştırın.  ve sabah kahvaltıdan önce ¾ tüketin.

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu ayak şişmesine iyi gelir mi?

Sıkça kullanılan Epsom tuzu özellikle ayak şişmesinde en etkili yöntemlerin başında yer almaktadır.  Kilo vermeden egzamaya kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan epsom tuzu, aynı zamanda günümüz koşullarında çalışanların ve sağlık sorunu olanların en çok şikayet ettiği konu olan ayak şişmesinde de en etkili çözümdür.

Epsom tuzu ile ayak şişmesini nasıl giderilir?

Epsom tuzu kürü ile ayak şişmelerine bir son verebilirsiniz. Kürün malzemelerini ve uygulanışını aşağıda sizler için derledik.

Malzemeler:

 • ½ epsom tuzu
 • Ilık su
 • Leğen

Uygulanışı:

Leğenin içerisine belirtilen miktarda epsom tuzunu alın ve ılık su karıştırın. Ayaklarınızı leğenin içerisinde ıslatın haftada iki üç defa tekrarlanan bu işlem ile ayaklarınızda ki şişlikler kısa süre içerisinde yok olacaktır. 

Epsom tuzu İngiliz tuzu aynı şey mi?

Epsom tuzu adı İngiltere’nin bir kasabası olan epsom kasabasından gelir. Görünüm olarak sofra tuzundan bir farklılığı yoktur. Ancak tadı sofra tuzundan acımtırak olmasından dolayı halk arasında acı tuz diyede bilinir.

Epsom tuzu topuk dikeni?

Epsom tuzunun bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. İçerisinde magnezyum ve mineraller olmasından dolayı topuk dikeni için de önerilmiştir.Epsom tuzunu ayağınızı yakmayacak sıcaklıkta olan suya ilave ediniz. Bu çözeltili suda ayaklarınızı yaklaşık bir saat tutmanızda faydalı olabilir.

Epsom tuzu markaları?

 • Aktar Diyarı
 • aktarix
 • Alihamzaoğlu
 • Şifa Konağı organik
 • Bizim aktar organik
 • Lokman hekim
 • BY organik
 • Bakbu
 • Naturel
 • Akmarka
 • Organik bitkim

Epsom tuzu kullananlar?

 • “Ayak banyosu icin kullaniyorum cok faydasini gordum”
 • “Çok beğendim istediğim amaca da hizmet etti daha büyük miktarlarını buradan almaya devam “
 • “Ayak bakımı için aldım. Çok rahatlatıyor. Tavsiye ederim.”
 • “Teşekkürler güzel ürün”
 • “Güvenilir bir ürün, İçindeki magnezyum oranı 1 çay kaşığı günlük doz olarak alınmasını söyledi üretici, üstünde ürün danışma hattı var oradan sorabilirsiniz. Fiyat = kalite Süper bir ürün.”
 • “Mükemmel”
 • “Şu zamanlarda herkeste mg eksikligi var sabah kullaniyorum ben”
 • “”Paketleme gayet güzeldi. Migren için aldım aşırı  memnun kaldım.”
 •  “Aldim her aksam ayak banyosu yapıyorum.”
 • “Tavsiye edildiği gbi uyguladım başarılı”
 • “Paketleme çok düzgündü ayrıca sefeime çok iyi geldi.”
   
Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzu sedefe iyi gelir mi?

Normal cilt hücrelerinin olağanın üstünde birkaç kat daha hızlı çoğalmasına neden olan cilt hastalığına sadef denir. Sedef hastalığında ciltte beyaz pullarla kaplı kırmızı lekeler görülür. Sedef hastalığı genel olarak kaşıntılı ve zorlu bir süreçtir. Yetişkinlerde görülen Sedef hastalığı çoğu zaman vücudun büyük bir bölümünün kaplayabilir. Geçmişten günümüze birçok hastalığın şifasını da kullanılan epsom tuzu ile birlikte sedef hastalığının da şifası günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle banyosu yapıldığı takdirde kaşıntıları en aza indiren epsom tuzu tarifini biraz daha yakından bakacak olursak;

Epsom tuzu ile sedef nasıl giderilir?

Su dolu küvete 1 ila 2 kaşık arasında eklenilen epsom tuzu ile duş alındığı takdirde vücuttaki Sedef hem gerileyecek hem de sedefin etkileri ile meydana gelmiş olan kaşıntı ve kuruluk hissi azalacaktır. 

Epsom tuzu sabunu nedir? Ne işe yarar?

İçerisinde sofralık sızma zeytinyağı, epsom tuzu, hint yağı, hindistancevizi yağı, E vitamini, sabun bazı, saf su olan epsom tuzu sabunu nelere iyi gelir?

 • Kötü koku oluşumunu engeller.
 • Egzamaya iyi gelir.
 • Sedef hastalığına iyi gelir.
 • Saçta oluşan kepeklenmeyi önler.
 • Mantar hastalığını iyileştirir.
 • Akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Epsom tuzu mideye zarar verir mi?

Normal tuzlar ile asla karıştırılmaması gereken epsom tuzu güvenilir yerlerden alındığı zaman birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.  Bilindiği üzere her şifalı bitkinin ve kullanılan diğer alternatif tıp yöntemlerinin faydaları olduğu kadar yanlış kullanmanın da  zararları da vardır. Uzmanların belirttiği miktardan fazla epsom tuzu tüketmek ishale, şişkinliğe ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Bu yüzden eğer herhangi bir istenmeyen yan etki ile karşılaşırsanız mutlaka bir uzman hekim görününüz. 

Epsom tuzu içilir mi?

 Özellikle son zamanlarda banyo detoksu yapmada kullanılan epsom tuzu ishal gibi akut hastalıkların tedavisinde de tüketilebilir. Eğer epsom tuzunu tüketmek istiyorsanız bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığını geçmeyecek şekilde epsom tuzu atabilir içerisinde eriyene kadar karıştırıp, daha sonrasında içebilirsiniz.  Direkt olarak tüketilmesine dair kayda değer bilgiler bulamadık. Yeni gelişmeler olur olmaz sizinle paylaşabilmemiz için takipte kalmayı unutmayın. 

Epsom tuzu şeker hastalığına faydalı mıdır?

Sizler için bu -konuyu detaylıca araştırmamıza rağmen kayda değer bilgiler bulamadık. Yeni bilgilere ulaşır ulaşmaz güncel bilgiler ile karşınızda olabilmemiz için takipte kalmayı unutmayın. 

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzunu hamilelerde kullanabilir mi?

Son zamanlarda sıkça arama motorlarında sorulan hamileyken Epsom tuzu kullanabilir miyim? Sorusunun cevabı ile siz değerli takipçilerimizin karşısındayız. Hamileyken epsom tuzunun kullanmak zarardan çok fayda sağlamaktadır. Özellikle banyolarda kullanılması ağrılı kasları gevşetmenin en kolay yollar arasında ilk sırada yer almaktadır. Ilık suyun içerisine atılan 2 bardak epsom tuzu ile duş almak hem kaslarımızı gevşetir hem cildinizi rahatlatır. Diğer faydalarına değinecek olursak;

 • Şişkinliği azaltır
 • Kasları gevşetir
 • Cilde güzelleştirir
 • Cildi nemlendirir

Epsom tuzu hergün kullanılır mı?

Bir çok faydası olduğu bilinen epsom tuzu yukarıda ki yazılarımızda da yer verdiğimiz üzere birçok farklı kullanımı bulunmaktadır. Bilindiği üzere her şifalı bitkinin ve kullanılan diğer alternatif tıp yöntemlerinin faydaları olduğu kadar yanlış kullanmanın da  zararları da vardır. Her  bir hastalık için farklı doz ve kullanım önerileri bulunan Epsom tuzu, her gün kullanılmamalıdır. 

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzunun faydaları nelerdir?

Epsom tuzunun saça faydaları nelerdir?

Hacimsiz ve cansız saçlar her kadının sorunu haline geldi.  Tıbbı yöntemler ve kürler ile saçları canlandırmaya çalışan bayanlara bir müjde ile geldik. Epsom tuzunun faydaları saymakla bitmiyor En büyük faydası ise saçlara hacim vermesi ve doğal parlak bir görünüm kazandırmasıdır.  

Epsom tuzu saça nasıl uygulanır?

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı epsom tuzu
 • İsteğe bağlı olarak lavanta yağı
 • Ilık su

Uygulanışı:

Bütün malzemeleri bir sprey şişesinin  içerisine alın ve homojen bir karışım halini alana kadar karıştırın. Saçlarınıza hazırladığını karışımı skın ve daha sonrasında ise 15 dakika kadar bekletin. Durulamayı unutmayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com