Estriol krem ne için kullanılır? Estriol krem bebeklerde kullanılır mı?

Estriol krem ne işe yarar? Östrojen eksikliği nedeniyle oluşan belirtilerin tedavisinde kullanılmasıyla tanınan bu krem kullanım alanı çok fazla geniş olan bir içerik değildir. Vajina bölgesinin sağlığını koruyarak cinsel ilişkinin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayan Estriol krem vajinadaki sorunları gidererek üreme durumunun sorunsuz şekilde devam etmesini de sağlar. Estriol krem nasıl kullanılır? Vajinal sorunlarda kullanılan Estriol krem bebeklerde kullanılır mı?

Estriol krem ne için kullanılır? Estriol krem bebeklerde kullanılır mı? yazımız Estriol krem prospektüsü baz alınarak yazılmış, herhangi bir öneri veya tavsiyeye yer verilmemiştir.

İlginizi çekebilir: Lidorin krem nedir? Lidorin krem nasıl kullanılır?

Estriol vajinal krem nedir?

Östrojenler grubuna ait bir tıbbi ürün olan bu krem alüminyum tüplerde eczanelerde satışa sunulmaktadır. Uygulama aparatı, krem, kullanma taimatının bulunduğu karton kutuda eczanelerdeki yerini alıyor. Östriol içeren Estriol krem vajinal yolla veya haricen kullanılan bir kremdir. Estriol vajinal krem kullanım şekli açısından bazı farklılıklar içerir. Estriol vajinal krem kullanımı hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz. Estriol krem içeriği aşağıdaki şekildedir.

 • Etken madde: 1 gram kremde 1 mg östriol bulunur.
 • Yardımcı madde: Dekalinyum klorür, parfüm yağı, dokusat sodyum, propilen glikol, dimetikon 350, gliseril monostearat, orta zincirli trigliserid ve softisan 601 içerir.

Bu kremin 35 gram, 50 gram ve 100 gram gibi farklı gramlarda satılmaktadır. Beyaz-kırmızı kutularda tasarlanan kremlerin en çok tercih edilen formu 50 gramlık olanıdır. Almanya’da üretilen Estriol kremin ruhsat sahibi ASSOS İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Ticaret A.Ş’dir.

Estriol vajinal krem ne işe yarar?

Östrojen eksikliği nedeniyle oluşan belirtilerin tedavisinde kullanılmasıyla tanınan bu krem kullanım alanı çok fazla geniş olan bir içerik değildir. Vajina bölgesinin sağlığını koruyarak cinsel ilişkinin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayan Estriol krem vajinadaki sorunları gidererek üreme durumunun sorunsuz şekilde devam etmesini de sağlar. Ayrıca vajinanın sağlığını koruyarak kadınları psikolojik olarak rahatlatır.

Estriol krem neden kullanılır?

Anlaşıldığı üzere bu krem kadınlar için üretilen ve kadınların kullandığı bir krem. Estriol krem östrojen hormonunun eksikliğini gidermek için kullanıldığını söylemiştik. Östrojen eksikliği kadınlarda vajinal kuruluk, kaşıntı ve iltihaplanma gibi durumlara yol açabilir. Bu krem bu şikayetlerin tamamını tedavi eder. Ayrıca aşağıdaki durumlarda da Estriol krem kullanılabilir.

 • Vajinada meydana gelen çeşitli enfeksiyonların tedavisinde,
 • Östrojen desteği ile çalışan vajinal dokuların çalışmasında,
 • Vajina sarkma ameliyatı öncesinde ve sonrasında,
 • Vajina dokularında oluşabilecek tahrişleri önlemek için,
 • Menopoz sonrasında oluşan vajinal kuruluk, kaşıntı, tahrişi tedavi etmek için,
 • Vajinada var olan sorunlardan kaynaklı olarak cinsel ilişki ağrılı olabilir, bu durumu tedavi ederken Estriol krem kullanılabilir.

Estriol vajinal krem nasıl kullanılır?

Başvurduğunuz uzman aksini önermedikçe Estriol vajinal krem kullanımı aşağıdaki şekildedir. Krem kutusunun içinden çıkan uygulama aparatının doldurulmuş hali 1 gram Estriol kreme denktir. 1 gram Estriol krem 1 mg östriol içerir.

 • Estriol krem vajinal kullanımı; Östrojen eksikliğine bağlı tüm vücudu etkileyen ve üreme idrar yolları sistemine ait (genitoüriner) belirtilerin varlığında kullanılır. Haftada iki kez uygulanması önerilen Estriol krem vajinal uygulama için daha yüksek dozlar önerilmez.
 • Vajinal cerrahi uygulanacak hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası dönem tedavisinde kullanımı; haftada 2 kez kullanımı yeterlidir.
 • Topikal kullanımı; tedavinin ilk haftasında bir tam dolu uygulayıcı ilgili cilt alanına günde bir kez olacak şekilde uygulanır. Daha sonra haftada 2 veya 3 kez uygulamaya geçilir.

Estriol vajinal krem nasıl sürülür?

Estriol krem iki yolla uygulanabilir. İlk yol; östrojen eksikliğine bağlı bulguların bulunduğu yere uygun olarak haricen cilt üzerine uygulanır. İkinci yol; vajina içine uygulama aparatı ile kullanılmasıdır. Vajina içine aşağıdaki resimde olduğu gibi uygulanır. Krem kutusunun içinden çıkan uygulama aparatının doldurulup (1 gram Estriol kreme denktir) vajina içine sıkılması ile uygulama süreci tamamlanır. Yatarak uygulanmalıdır ve uygulama bittikten sonra birkaç dakika yatar pozisyonda kalınmalıdır.

Estriol krem uygulaması

Estriol vajinal krem bebeklerde nasıl kullanılır?

Estriol krem vajinal yapışıklık nedeniyle sıkça kullanılır. Bazı bebekler vajinal yapışıkla doğmaktadır. Ancak birkaç hafta içerisinde düzelebilir. Düzelmediği durumlarda uzmanlar nadiren de olsa bu kremi önerebilir. Ancak doktor önerisi olmadan bu kremin bebeklerde ve çocuklarda sakıncalı olabilir. Estriol krem prospektüsünde çocuklarda kullanımı hakkında ‘Eğer çocuklarda kaza ile östriol içeren preparatlar kullanılırsa özel bir toksisite beklenmemektedir.’ ibaresi bulunmaktadır.

Estriol krem hamilelikte kullanılır mı?

Estriol krem gebelik döneminde kullanılması önerilen bir krem değildir. Ancak çocuk doğurma potansiyeli olan kadınların tedavi süresince etkili doğum kontrol yöntemi kullanmaları önerilir. Estriol krem hamile kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri mevcut olmadığından hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.

Estriol kremi emziren anneler kullanabilir mi?

Eğer emziren bir anneyseniz bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Östriol içeren Estriol krem anne sütüne kısmen geçtiği için emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Estriol krem yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Estriol kremin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etki olasılığı daha yüksektir. Birazdan sayacağımız yan etkilerin birçoğu tedavinin hemen başlarında ortaya çıkmakta ve östrojen kullanımına bağlıdır. Eğer bu yan etkiler artar, birkaç hafta ve daha uzun sürerse bir hekime danışılmalıdır. Estriol kremin yaygın olmayan ve seyrek yan etkileri bulunmaktadır.

Yaygın olmayan;

 • Uzun dönemli kullanım sırasında rahim iç tabakasında (endometrium) büyüme,
 • Memelerde hassasiyet,
 • Özellikle tedavinin başında meme ağrısı,
 • Bulantı ve mide-bağırsak şikayetleri,
 • Özellikle servikal aşırı akıntı şeklinde görülen artmış vajinal akıntı,
 • Ödem,
 • Geçici ağırlık artışı ve kan basıncı yükselmesi

Seyrek ve çok seyrek;

 • Bacaklarda kramp ve “ağır bacak” hissi,
 • Rahim kanamaları,
 • Migren şeklinde baş ağrıları

Dikkat: Ostriol içeren her ilaçta olduğu gibi Estriol kremde de vajinal kullanımı ile özellikle başlangıçta vajinal kaşıntı ve sıcaklık hissinde artma, yanma kızarıklık ile birlikte tahriş görülebilir, hatta lekelenme şeklinde kanamalar olabilir. İçerdiği propilen glikole bağlı olarak ciltte tahrişe sebep olabilir.

Çift doz alımları da yan etki riskini arttıran etmenlerden biridir. Estriol krem prospektüsünde bu konuda ‘Eğer herhangi bir dozun alımı unutulursa, unutulan doz atlanmak ve bir sonraki dozdan itibaren tedavi düzenli olarak devam etmelidir. Eğer Estriol haftada 2 veya 3 kez kullanılıyorsa, unutulan doz bir sonraki akşam alınmalıdır.’ ibaresi bulunmaktadır.

Eğer kullanmanız gerekenden fazla Estriol krem kullandıysanız aşağıdaki yan etkiler görülebilir.

 • Bulantı ve kusma
 • Meme hassasiyeti
 • Vajinal kanama

Dikkat: Estriol krem ile tedavi sırasında kullanılan lateks kondomların dayanıklılığını azaltabilir bu nedenle korucu özelliğini yitirebilir.

Estriol krem fiyatı

Estriol krem fiyatı 2022 yılında 102,58 TL olarak güncellenmiştir. Bu kremi doktorunuza reçete ettirseniz dahi SGK ödemediğinden belirtilen ücretle satın almanız gerekir.

Estriol krem muadili

Aşağıda belirttiğimiz kremler, Estriol krem etken maddesi baz alınarak muadili tespit edilen kremlerdir. Muadil ilaç kullanmak için mutlaka doktorunuza danışmalı, kendi kendinize Estriol muadil ilaçlarını kullanmamalısınız. Eş değer ilaçlar listesinde Estriol kreme ait diğer dozlarda mevcuttur. Doz etkisi farklı olan kremlerin kullanımı eş etki yaratmayabilir.

 • OVESTIN 1 mg 15 gr krem
 • ESTRIOL 1 mg 50 gr vaginal krem

Estriol krem hakkında sorulan sorular

Bu bölümde Estriol krem hakkında merak edilen ve sık sorulan sorular yer alıyor. Eğer içeriğimizde aradığınız soruyu ve/ya cevabı bulamadıysanız mutlaka bu bölüme göz atmalısınız.

Estriol vajinal krem yüze sürülür mü?

Estriol krem östrojen hormonlarını tedavi etmek amacıyla kullanılan bir vajina kremidir. Vajinal uygulamalar için uygun olan Estriol krem vajina dışında başka bir yere uygulanmaz.

Estriol krem sgk karşılıyor mu?

Normal reçeteli ilaçlar grubunda olsa bile Estriol krem devlet tarafından ödenmez. Doktor tarafından reçete edildiğinde eczanelerden ücretli satın alınabilir. Estriol kremi SGK ödemez.

Estriol krem mantara iyi gelir mi?

Mantar kremi grubuna ait olmayan Estriol krem vajinal mantarları tedavi edici özelliğe sahiptir. Ancak mantar kremi olarak kullanılmaz.

Estriol krem kimler kullanabilir?

Bu krem kullanım açısından geniş yelpazeye sahip bir krem değildir. Bu nedenle kullanabilecek kişilerde sınırlıdır. Hamilelerde, emziren annelerde, bebeklerde kullanılması önerilmez. Östrojen eksikliği kadınlarda vajinal kuruluk, kaşıntı ve iltihaplanma gibi durumlara yol açabilir. Bu krem bu şikayetlerin tamamını tedavi etmesinin yanında daha birçok sorunu ortadan kaldırır. İçeriğimizdeki ‘Estriol krem neye yarar?’ kısmından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Estriol krem kaç gün kullanılır?

Tanı koyan ve Estriol krem reçete eden uzman kullanım süresi ve sıklığı hakkında mutlaka bilgi verecektir. Uzun süreli kullanımı ve yarıda bırakılan Estriol krem tedavisi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Estriol vajinal krem bebeklerde nasıl sürülür?

Doktor önerisi olmadan bu kremin bebeklerde ve çocuklarda sakıncalı olabilir. Estriol krem prospektüsünde çocuklarda kullanımı hakkında ‘Eğer çocuklarda kaza ile östriol içeren preparatlar kullanılırsa özel bir toksisite beklenmemektedir.’ ibaresi bulunmaktadır.

Estriol vajinal krem nasıl uygulanır?

Estriol krem iki yolla uygulanabilir. İlk yol; östrojen eksikliğine bağlı bulguların bulunduğu yere uygun olarak haricen cilt üzerine uygulanır. İkinci yol; vajina içine uygulama aparatı ile kullanılmasıdır. 

Estriol krem yakar mı?

Vajinaya ilk uygulandığında hafif bir yanma hissi yaratabilir ancak bu geçici bir durumdur. Çok nadir olarak görülen yan etkiler arasında yanma bulunsa da herkes de görülen bir yan etki değildir.

Estriol krem kilo yapar mı?

Estriol krem kullananlar yan etki olarak kilo aldıklarını belirtseler de herkeste görülen bir durum değildir. Yan etkiler arasında kilo yapma durumu vardır ancak bu geçici kilo artışı olabildiği gibi ödem de olabilir.

Estriol krem reçetesiz alınır mı?

Estriol krem doktor tarafından reçete edilebilir ancak doktor reçetesi olmadan eczanelerden reçetesiz şekilde de bu kremi temin edebilirsiniz.

Estriol krem kortizonlu mu?

Estriol krem kortizon içermez.

Estriol krem vajinal kuruluk için kullanılır mı?

Vajinal kuruluk sorununda kullanılan ve etkili sonuç veren Estriol krem östrojen eksikliğinin yol açtığı kaşıntı, iltihaplanma gibi birçok şikayeti de tedavi eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com