Fındık kabuğu çayı ne işe yarar? Her gün 1 avuç fındık ile hayatınızı değiştirin!

Fındık kabuğu çayının faydaları saymakla bitmiyor. Fındık kabuğundan bahsetmeden önce fındığın ülkemizdeki ve diğer ülkelerde ki önemini belirtmek gerekiyor. Fındığı mutfaklarımızda keklerde, çeşitli tatlı ve içecekler de kullanmayı çok seviyoruz. Peki ya fındık kabuğu ne işe yarar? Fındığı kırdıktan sonra kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak fındık kabuğu da en az fındık kadar vücudumuza fayda sağlıyor. Fındık kabuğu çayı ile içerisinde bulunan paklitakseli maddesi kansere karşı iyi geldiğinden dolayı kanser ilaçlarının etken maddesinde kullanıyor. Fındık kabuğu çayı nasıl yapılır?

fındık kabuğu çayı nasıl yapılır?

Fındık nedir?

Fındığın sadece ülkemiz için değil dünya üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fındık her ne kadar atıştırmalık olarak bilinse de birçok kültürün ortak noktasıdır. Dünyanın en lezzetli fındığı ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Fındık, huşgiller ailesinin bir parçasıdır. Ilıman iklimlerde yetişmeyi seven fındık ağacı meyvesi yani fındık; karbonhidrat , kalsiyum , çinko , protein , potasyum , demir , manganez , piridoksin ve pantotenik asit gibi vitaminleri içerir. Fındık sadece sağlık alanında değil güzellik alanında da kullanılıyor. 

Fındığın faydaları nelerdir?

 • Yaşlanmayı engeller , fındığın içerisinde bulunan antioksidanlar cildimize zarar verebilecek radikaller ile mücadele ederek cildimizin daha sağlıklı durmasına yardımcı olur.
 • Kasları güçlendirir , fındık magnezyum kaynağıdır ve magnezyum vücuda giren çıkan kalsiyum miktarının düzenlenmesinde önemli rol oynar. Fındık kas gerginliğini azaltarak hem kaslardaki yorgunluğu , krampları , spazmların önüne geçmede mücadele eder. Sadece kramp ve spazm gibi kas gerilmeleriyle mücadele etmekle kalmaz kas gücünün artmasına yardımcı olur.
 • Fındık iyi bir lif kaynağı olduğundan kabızlığa iyi gelir. Sindirim sistemimizin daha iyi çalışabilmesi için lif kaynaklarına ihtiyaç duyar. Alınan lif kaynağı sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve dolayısıyla kabızlık ishal gibi sağlık problemlerinin üstesinden gelmek mümkündür.
 • Fındık güçlü bir antioksidandır ve sadece vücudumuzda bulunan hücreleri yenilemekle kalmayıp DNA’sı bozuk ve tümörlü hücreleri azaltarak kanser riskini azaltır.
 • Fındık kolesterolü düşürür. İçerisinde bulunan kalp sağlığına yarar sağlayan yağlar bulunur. İçerisinde barındırdığı Oleik asit sayesinde kötü kolesterol seviyesini düşürürken , vücudumuzdaki iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine fayda sağlar
 • Fındık içerisinde bulundurduğu E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamin vücudumuzda ki kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek anemi riskini en aza indirir. Soğuk algınlığı , ateş ve diğer hastalıkların oluşma riskini azaltır bağışıklık sistemini güçlendirir.

Fındığın zararları nelerdir ?

Fındığın direk olarak sağlığa zararı var diyemeyiz. Ancak yağ ve besin değeri yüksek bir kuruyemiş olmasından kaynaklı günde bir avuçtan fazla tüketimi kilo alımına neden olacaktır. Kilo problemi olmayan kişiler için ise özellikle tansiyon hastalarının günde bir avuçtan fazla tüketmemesi önerilir. Fındık fazla tüketildiğinde ishal ve mide bulantı gibi problemlere sebep olabilir. Fındığın tüketim miktarına dikkat edersek vücudumuzda faydalarını daha fazla görebiliriz.

fındık yağı cilde sürülür mü?

Fındık yağı nedir? 

Fındık yağı kavrulmuş fındıklardan elde edilir. Genel olarak  soğuk sıkım olarak üretilir. Rengi ise soluk sarı bir görünümdedir.  Fındık yağı hafif tatlı , fındık aromalı bir tada sahiptir. Fındık yağı kolajen üretimini arttırmaya ve çok daha fazlasına yarayan fındık yağı cildi besleyen vitaminler , esansiyel yağ asitlerini içerisinde barındırır. Sadece güzellik yani kozmetik ürünler haricinde , birçok alanda kullanılmaya müsaittir. Örneğin yemek pişirmek ya da sos olarak kullanmakta mümkün.

Fındık yağının faydaları nelerdir? 

 • Güneşin cildimiz üzerinde oluşturduğu hasara karşı koruma sağlar.
 • Cilt üzerinde ki çizgilerin veya kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Vücudumuzda kalıcı olabilecek yaraların izlerini azaltmaya yarar.
 • Cildimiz üzerinde sıkılaştırıcı bir etkisi vardır.
 • Özellikle cildi kuru olanlar için doğal bir nemlendiricidir.

Fındık yağı ne işe yarar?

Fındık yağını cildinize direk olarak uygulamanız mümkün. Ancak dilerseniz başka yağlar ile birleştirmek isterseniz karıştırabilirsiniz. Fındık yağını cildinize uygulamadan önce , cildinizin küçük bir bölümüne sürmeniz önerilir. Cildinizin fındık yağına nasıl bir tepki verdiğini test etmiş olacaksınız ve bu sayede vücudunuzun fındık yağına karşı olumsuz bir tepki verip vermediğini öğrenmiş olacaksınız. Cildiniz herhangi bir tepki vermez ise önerilen bir tekniği uygulayabilirsiniz.

Vücudunuzun istediğiniz bölgelerine yaklaşık 20 saniye nemli ve sıcak bir bez ile örtün. Ardından cildinize yaklaşık yarım çay kaşığı fındık yağı ile masaj yapın. Yaptıktan sonra 30 saniye cildiniz üzerinde bekletin. Tekrar silmek için nemli ve sıcak bir bez kullanın. Aynı işlemi yüzünüzü temizlemek için de kullanabilirsiniz. Fındık yağını geceleri veya sabahları yüzünüzü temizlemek için bir temizleyici gibi kullanabilirsiniz.

fındık kabuğu ne işe yarar?

Fındık kabuğu nedir?

Fındık kabuğu çok uzun yıllardan bu zamana kaynatılıp içilen bir besin çeşididir. İçerisinde bulunan paklitakseli maddesi kansere karşı iyi geldiğinden dolayı kanser ilaçlarının etken maddesinde kullanılır. Araştırmalara göre fındık kabuğu en az fındığın kendisi kadar faydalıdır. Fındık kabuğunu çay olarak tüketmekte mümkündür. Fındık kabuğu çayı düzenli tüketildiğinde balgam söktürücü özelliği , böbrek ve mesane iltihabına karşı etkilidir. Kanseri azaltır. Gribe de iyi gelmesiyle beraber kadınların eskiden gebe kalmaları için bu çayı tükettikleri bilinir.

Fındık kabuğu çayı tarifi 

Öncelikle fındık kabuklarınızı bol su ile temizleyin. Yaklaşık bir litre suyun içerisine bir avuç fındık kabuğu ekleyerek 5-10 dakika arası kaynatın. Kaynama süreci bittikten sonra ateşin altını kapatıp 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Demlendikten sonra fındık kabuğu çayınız afiyet olsun. İsteğe bağlı olarak bal ilavesi yapılabilir. Fındık kabuğu çayını günde iki fincan tüketmek önerilir.

fındığın besin değerleri nelerdir?

Fındık ile ilgili en sık sorulan sorular

Bu bölümde fındık, fındık kabuğu ve fındık yağı hakkında en sık sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Çiğ fındık ne işe yarar?

Çiğ fındık magnezyum kaynağı olmasından kaynaklı kemiklerin güçlenmesini ve kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir. Kanserin düşmanıdır. Kanserli hücrelerin onarımında büyük rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildimizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Fındığın besin değerleri nedir ?

 • 100 GR’daki besin değerleri
 • Enerji / Energy (kcal) = 685.38
 • Protein / Protein (g)    = 17.99
 • Toplam Yağ / Total Fat  = 61.1
 • Karbonhidrat / Carbonhydrate (g)  = 13.68

Her gün bir avuç fındık neye iyi gelir?

Düzenli olarak tüketilen bir avuç fındık kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fındığın içerisinde bulunan doğal yağ özleri kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmemize yardımcı olacaktır. Ayrıca protein kaynağı olan fındık çerez niyetine her gün bir avuç tüketilmesi önerilir.

Fındık da ne vitamini var ?

Fındık ; Protein , karbonhidrat , antioksidanlar , tiamin , niasin , kalsiyum , folat , çinko , potasyum , demir , manganez , piridoksin ve pantotenik asit gibi vitaminler mineraller açısından oldukça zengindir.

Fındık yağının saça faydaları nelerdir ?

Birçok işlem gören saçlar zaman geçtikçe yıpranır . Boya , fön vs. gibi işlemlerin tekrarı sonucunda saç kökleri zayıflar ve dökülmeler başlar . Fındık yağı saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saçımızın sağlığını korur. Saçlarınızı nemlendirir ve parlaklık katar. Fındık yağının besleyici özelliğinden dolayı saçların hızlı uzamasına yardımcı olur. Ancak bu işlemlerin sonuç vermesi için tekrarlanması gerekir.

Fındık yağı cilde iyi gelir mi ?

Fındık yağı, yağlı ciltler ve gözenek problemi yaşayan ciltler için kullanılabilir. İçerisinde yüksek oranda kataşinler ve tanenler içerir böylece ciltte pürüzsüzlük ve yağlandırmayan bir hissayat verir. Cildinizin ton dengesini düzenlemeye, yağların dengelenmesine ve gözeneklerinizin daha küçük görünmesine yardımcı olur.

Çok fındık yenirse ne olur ?

Fındığın içerisinde ki besin değerlerinin yüksek olmasından dolayı fazla tüketimi kilo almaya neden olur. Aşırı tüketiminde ishal ve mide bulantısı gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının günde bir avuçtan fazla tüketmemesi önerilir.

Fındık yüze iyi gelir mi ?

Fındık yüksek miktarda  E vitamini içerir. Fındıktan elde ettiğimiz fındık yağı cilt bakım ürünlerinde tercih edilmektedir. Yüze doğru uygulandığında kırışıklıkları önleyici etkisi vardır. Cilt direncini arttırır.

Çiğ fındık faydalı mı ?

Çiğ fındığın bir çok faydası var bunlardan birkaçı şöyledir ; bağışıklığı kuvvetlendirir , sinirleri sağlamlaştırır , kansere karşı korur , erken yaşlanmayı engeller , kasları güçlendirir ve beyin sağlığına da oldukça faydalıdır.

Fındık yağında hangi vitaminler var ?

Fındık yağı E vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde B vitamini , kalsiyum , magnezyum , potasyum , omega 6 ve omega 9 yağ yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

Fındık yağı yemeklerde ne için kullanılır ?

Fındık yağı hafif tatlı bir aromaya sahip olduğundan kızartmalarda ve yiyeceklerin tatlarında herhangi bir değişikliğe sebep olmaz. Bu sebeple et ve mantar yemeklerinde , çorbalara  ya da pesto gibi soslara farklı bir lezzet katar . Salatalarda sirke ile birlikte sos niyetine kullanılabilir.

Fındık yağı donar mı ?

Fındık yağı soğukta donar. Ancak oda sıcaklığında tekrar eski hallerine dönerler. Fındık yağını hazır alıyorsanız eğer ambalajını açtıktan sonra fındık yağını buzdolabında saklanması , aromasını koruması açısından önemlidir.

Çiğ fındık kaç kalori ?

Bir avuç çiğ fındık 136,08 kaloridir.

Fındık yağının zararı var mıdır ?

Fındık yağını tüketmek genel olarak güvenli olduğu kabul edilir. Ancak yer fıstığı , brezilya cevizi gibi yiyeceklere alerjisi olan kişilerin fındık ve fındık yağını kullanması tavsiye edilmez. Fındık yağı alerjisi belirtileri olarak ; Boğazda yanma , kaşıntı ya da nefes almakta güçlük şeklinde belirtileri mevcuttur.

Fındık kabuğu suyu ne işe yarar ?

Fındık kabuğu suyu kaynatılarak içildiğinde özellikle soğuk havalarda vücudumuzun sıkça karşılaştığı nezle , grip , öksürük gibi rahatsızlıklara karşı direnç göstererek sağlığımıza fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler