Fucidin krem nedir?

Hakkında birçok yazı kaleme aldığımız Fucidin krem hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için Fucidin krem nedir? adlı yazıyı kaleme alıyoruz. Antibiyotik bir krem olduğu bilinen Fucidin krem’in kullanımı için doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Yoksa Fucidin kremin yan etkileri meydana gelebilir. 

Önemli: Fucidin krem nedir? Adlı yazımızın tamamı prospektüsünde alınan bilgiler doğrultusunda kaleme alınmıştır. Herhangi bir tavsiye içermez. Lütfen kullanmadan önce doktora başvurmaya unutmayınız.

Fucidin krem nedir?

20g’lık alüminyum tüplerde eczanelerde yer alan Fucidin kremin etkin maddesi etkin maddesi olan Fusidik asit. Fusidik asit bilinenin aksine bir antibiyotiktir. Ayrıca birçok mikroorganizmayı öldürücü etkiye sahiptir.

Fucidin krem ne için kullanılır?

Fucidin’e duyarlı organizmaların oluşturduğu deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Fucidin krem hangi durumlarda kullanılmamalı?

Bazı durumlarda Fucidin kremi dilediğiniz zaman kullanmamanız gerekmektedir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birisi var ise, kremi kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanız gerekmektedir. Şuandan ziyade geçmişte de bu 2 maddeden herhangi birisini geçirirseniz, yine de doktora başvurmayı unutmayın.

  • Gözde irritasyona sebep olabileceğinden göz çevresindeki cilt enfeksiyonlarında
  • Bütün diğer haricen kullanılan antibiyotiklerde olduğu gibi, uzun süreli ve sık sık uygulama nedeniyle, temas duyarlılığı ve antibiyotiğe karşı direnç gelişmesi riski olduğunda

Fucidin kremin yan etkileri

Fucidin kremi kullanan bazı insanlarda çeşitli yan etkiler gelişebilmektedir. Bunlar ne sıklıkla görüleceği kişiden kişiye göre değişmektedir. Aşağıda yer alan herhangi bir yan etki meydana gelirse, mutlaka doktora başvurunuz.

  • Cilt döküntüleri
  • Ciltte yanma, batma hissi
  • İrritasyon 

Bu bahsettiklerimiz Fucidin kremin hafif yan etkileridir.

Sıklığı bilinmeyen yan etkiler: Egzema, ürtiker, göz çevresinde şişme ve yüzde kızarma

En önemlisi ve en ciddi olan yan etkisi ise: Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde (Bu durumda Fucidin kreme alerjiniz var demektir. En yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapmayı ihmal etmeyin.)

Fucidin krem hakkında

Yapısında: Bütilhidroksianisol, setil alkol, gliserol, sıvı parafin, potasyum sorbat, polisorbat 60, beyaz yumuşak parafin ve saf su yer almaktadır. Antibiyotik bir krem olmasından dolayı doktor tavsiyesi altında kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Fucidin krem yiyecek ve içeceklerle birlikte kullanılır mı?

Fucidin’in yiyecek ve içeceklerle birlikte kullanımına ait özel bir bildirim bulunmamaktadır. 

Fucidin krem hamilelikte kullanılır mı?

Fucidin’in gebelerde kullanımı ile ilgili yeterli bilgi mevcut değildir.Ancak yarar/zarar ilişkisi hekimce etraflı olarak değerlendirilmek koşulu ile kullanılmalıdır. 

Fucidin kremin kullanım dozu

Fucidin lezyonlara günde 2-3 kez ve doktorun önerdiği süre uygulanır. Uygulamadan sonra üzeri kapatılabilir veya açık kalabilir. Kullanmayı unuttuğunuz zaman ekstra olarak kremi sürmenize gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu