Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gaz sancısına ne iyi gelir? Sorusunun cevabını merak ediyor ve araştırıyorsanız eğer öncelikle bu soruyu iki ayrı başlık altında incelememiz gerekir. Bebeklerde ve yetişkinlerde sıklıkla görülen bir huzursuzluk olan gaz sancısı, çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Gaz sancısının en belirgin sebebi ise tüketilen besinler olmaktadır. Bu konu için öncelikle Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir? Sorusunu yanıtlayabiliriz.

Yetişkinlerde gaz sancısına, özellikle yüksek lifli gıdalar, süt ve süt ürünleri, yağlı kızartılmış yiyecekler ve gazlı içecekler sebebiyet vermektedir.  Fasulye, brokoli, soğan, lahana, karnabahar, elma, armut, erik, ekmek gibi daha sayamadığımız pek çok besin fazla tüketildiklerinde yetişkinlerde gaz sancısına sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı kişilerin bu gıdaları tükettiğinde gaz sancısı problemine maruz kalması durumunda bu besinlerin miktarlarını dengeleyerek gaz sancısına engel olabilir.

Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir? Sorusunda bir diğer önemli husus ise süt ve süt ürünleridir. Bu ürünlerin gereğinden fazla tüketilmesi de midede veya bağırsakta gaz oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle laktozsuz süt tercih edebilir veya süt ürünlerinin tüketimini bir nebze azaltabilirsiniz. Bu konuda belki de en önemli konulardan ve en sık gaz sancısına sebebiyet veren besinler kesinlikle aşırı yağlı ve kızarmış besinler ve gazlı içeceklerdir. Özellikle sindirimi zor olan yağlı yiyecekler ve tükettiğimiz gazlı içecekler gaz oluşumunu çok fazla arttırmakta bu nedenle bunların tüketilmesinde ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gaz sancısı problemi yaşayan yetişkinler için önem arz eden gaz sancısına ne iyi gelir? Sorusuna cevap olarak aşağıda bahsedeceğimiz besinleri tüketerek veya çeşitli yöntemleri uygulayarak gaz sancısından kurtulabilirsiniz. Bunlar;

 1. Zencefil
 2. Kimyon
 3. Sirke
 4. Rezene Tohumu
 5. Tarçın
 6. Karbonat
 7. Sıcak Su Torbası
 8. Egzersiz
 9. Bitki Çayları

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? Konusunda özellikle bu problemi yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler, hem mama hem süt ile beslenen bebeklere oranla çok daha az bir oranda yaşamaktadırlar. Bebeklerde gaz sancısı, özellikle anne memesinden veya biberondan süt emerken hava yutmalarından dolayı meydana gelmektedir. Bu durumu engellemek veya en azından en aza indirgemek, bebeğe doğru pozisyonda süt vermek veya biberonuna dikkat etmek gibi şeylerle mümkündür. Bunun yanı sıra yalnızca bebeklerin gaz sancısı çektiğinde gazlarını çıkartmak yerine her öğünlerinden sonra bir gaz çıkartma işlemi uygulamak bebeklerde gaz sancısını önlemek için oldukça önemlidir.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? Sorusu için Ebeveynlerin de dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Özellikle bebek emzirme döneminde anneler, kuru baklagil, lahana, karnabahar, süt ürünleri, gazlı içecek ve yağlı kızartılmış yemekler gibi gıdalardan uzak durmalıdır. Bu gıdalar annelerde gaz yapacağı ve sütünü etkileyebileceği için hem kendisi hem de bebeği için dikkat etmelidir. Bebeklerde gaz sanıcısına ne iyi gelir? Sorusuna yanıt olarak yukarıda bahsettiklerimizin dışında şu çözümler de bebeklerde gaz çıkartmak ve sancıyı dindirmek için oldukça etkilidir;

 1. Karnına veya sırtına ılık bez koymak
 2. Zeytinyağı ile bebeğinizin sırtına ve karnına masaj yapmak
 3. Gaz sancısı esnasında bebeğinizi hafif bir şekilde sallamak
 4. Gaz sancısı esnasında bebeğinizi kucakta veya bebek arabasında gezdirmek
 5. Sakinleşebileceği şeyler söyleyerek veya yaparak onu rahatlatmak
 6. Doktor reçetesi ile muayene sonrası verilebilecek çeşitli bebek ilaçlarını kullandırmak

Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz sancısı belirtileri neredeyse tüm kişilerde aynı şekillerde meydana gelmekte ve kendini belli etmektedir. Gaz sancısı belirtileri, bu problemi yaşayan insanlarda şunlara sebebiyet vermektedir;

 1. Geğirmek
 2. Gaz çıkarmak
 3. Karında ağrı veya kramplar meydana gelmesi
 4. Karında şişkinlik ve basınç hissi meydana gelmesi
 5. Karnın normalden daha büyük ve öne doğru uzamış olması

Gaz sancısı belirtileri arasında yer alan geğirme, özellikle yemek yeme sırasında veya yemekten hemen sonraki zaman diliminde meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi yemek yerken ağız açıp kapama esnasında hava yutulmasıdır ve oldukça normal bir durumdur. Yine gaz çıkarmak da insanın doğası gereği yapması gereken bir eylemdir ve gaz çıkarmak, midede ve bağırsakta oluşan gazın dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bunun olması sindirimin başarılı bir şekilde gerçekleştiğinin de bir göstergesidir. Yani doğal ve normal birer eylem olan geğirmek ve gaz çıkarmak, yetişkinlerde gaz sancısı belirtisi olarak da görülmektedir.

Yeni doğmuş bebeklerde gaz sancısı belirtileri ise şunlardır;

 1. Sürekli huzursuz olma
 2. Ağlama
 3. Gaz sancısı çektiklerinde çoğunlukla bacaklarını karınlarına doğru çekme eylemi göstermeleri
 4. Suratlarının kızarması
 5. Yumruklarını sıkmaları
 6. Karınlarının şiş ve gergin olması

Bu gibi belirtiler sonucunda eğer bebek gaz çıkartamazsa ağlaması bitse bile sorunu çözülmüş anlamına gelmez ve tekrardan ağlama nöbetleri yaşayabilir. Gaz sancısının herhangi bir sağlık tehlikesi bulunmamakla birlikte bebeğinizin huzurlu olabilmesi için ebeveynlerin gaz çıkartma işlemini bebeklerinde sık sık yapması önemlidir.

Gaz Sancısı Nedenleri

Gaz sancısı nedenleri, genellikle besinlerden dolayı meydana gelse de tüm gaz sancılarının nedeni besinler olmayabilir. Gaz sancısını meydana getiren pek çok farklı neden olabilir. En çok gaz sancısına sebebiyet veren gaz sancısı nedenleri şunlardır;

 1. Vücuttaki bakteriyel sıkıntılar
 2. Vücutta değişen hormonal dengeler
 3. Sindirim sistemini hızındaki değişim
 4. Hareketsiz bir yaşama sahip olmak
 5. Nefes alırken veya beslenirken istemsiz bir şekilde fazla hava yutmadan dolayı
 6. Karın ve ayak bölgesinden üşütmek, soğuk kapmak
 7. Lifli ve gaza sebebiyet veren gıdaları gereğinden fazla tüketmek
 8. Son tüketim tarihi geçmiş, bozulmuş veya bozulmaya yakın olan gıdaları tüketmek
 9. Vücudunuzun hassas olduğu veya etkilendiği bir besini tüketmek
 10. Aşırı sigara ve alkol tüketiminden dolayı
 11. Uzun süre boyunca sakız çiğneme ve fazla hava yutmaktan dolayı
 12. Uzun süre boyunca vücutta birikmiş olan gazı çıkaramamaktan dolayı
 13. Süt ve süt ürünlerini gereğinden fazla tüketmek
 14. Sindirim veya bağırsak problemleri
 15. Fazla yağlı ve baharatlı besinler tüketmekten dolayı
 16. Yemek yerken lokmaları çiğnemeden büyük parçalar halinde yutmak veya çok hızlı yemek yemekten dolayı hazımsızlık
 17. Kadınlarda adet öncesi dönemde meydana gelen sancılar
 18. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak hastalıkları
 19. İnce bağırsakta bulunan bakteri miktarı

Yetişkinlerde Gaz Çıkarma Pozisyonu

Yetişkinlerde gaz çıkarma pozisyonu olarak en etkili ve en çok kullanılan yöntem, yatak gibi düz ve yumuşak bir zemine cenin pozisyonunda yatarak 15 dakika kadar bu şekilde kalmaktır. Bu pozisyon sayesinde rahatça vücudunuzdan gaz çıkaracak ve rahatlayacaksınız.

Bağırsak Gaz Giderici

Bağırsak gaz giderici olarak en çok kullanılan ilaçlar içerisindeki etken maddesi Simetikon olan ilaçlardır. Bu ilaçlar, kişide meydana gelen gerilmeyi, gaz miktarını ve şişkinliği azaltmakta etkilidir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler içinse içerisinde etken madde olarak Lubiproston ve linaklotide bulunan bağırsak gaz giderici ilaçlar etkilidir.

En Kuvvetli Gaz Giderici

En kuvvetli gaz giderici besinlerin başında Zencefil gelmektedir. Gaz sancısına, karın bölgesindeki ağrı ve acılara en etkili doğal yöntemlerden biri olan Zencefil, dikkatli bir şekilde kullanıldığı takdirde gaz sanıcısına çok iyi gelmektedir.  Yemeklerden sonra küçük bir parça taze zencefil çiğneyerek veya zencefilden kendinize güzel bir zencefil çayı yaparak bu sancıdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

En kuvvetli gaz giderici besinlerden bir diğeri ise kimyondur. Özellikle gaz problemine sebebiyet veren besinlerden oluşan yemeklerin içerisine de sıkça atılan ve etkili bir çözüm olan kimyonu bir bardak suya biraz kimyon koyup kaynatarak, süzüp çay niyetine içip gaz sancısına engel olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu