Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir? ve nasıl giderilir konusunda bu dönemde bazı tüketimler iyi gelebilir. Bunlardan biri de ılık süttür ve bunun dışında meyve tüketimi de mide yanmasını azaltır ve mideyi rahatlatır. Gebelikte mide yanmasına iyi gelen yiyeceklerden biri de lifli gıdalardır ve özellikle badem gibi içerikler gebelik sürecinde mide yanmasını bastırır. Gebelik sürecinde mide yanmasını artıran besinlerden uzak durulmalıdır.

 

Beautiful pregnant woman eating with lust cereals on breakfast, enjoying meal. Yummy food for pregnant ladies

Eğilmek gibi hareketlerde bu problemin artmasına neden olduğundan dolayı ağır ev işleri veya eğilmeyi gerektirecek herhangi bir aktivite yapılmamalıdır. Gebelikte mide yanması durumunun önüne geçmek için öğünleri hızlı tüketmek yerine yavaş tüketmek daha faydalı olur, asitli, gazlı ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Belli bir saat aralığından sonra yemek yememe durumu, mide yanması sorununu azaltan ve bu soruna iyi gelen faktörler arasındadır. Sigara ve alkol hem bebeğe zarar vereceğinden hem de mide yanmasını arttıracağından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelik döneminde her kadında meydana gelen problemlerden olan mide yanması, özellikle yemeklerden sonra ve sabahları görülen bir durumdur. Gebelikte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler şu şekilde özetlenebilir,

 • Hindistan cevizi sütü tüketmek
 • Çiğ patates suyu tüketmek
 • Zencefil veya kekik çayı tüketmek
 • Aloe vera suyu içmek fakat bu yemek öncesinde önerilir
 • Suya karbonat karıştırıp içmek
 • Şekersiz sakız çiğnemek
 • Ballı papatya çayı tüketmek
 • Ispanak, roka, maydanozu tüketmek
 • Ara öğünlerde muz, armut, şeftali veya elma tüketmek

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu tarifi birçok kişi tarafından merak edilen tarifler arasındadır. Saraçoğlu, hamilelik döneminde mide şikayetlerinin önüne geçmesi için zencefilin kaynatılarak soğutulması ile elde edilen çayın iyi geldiğini ifade ederken, aşırı mide yanmasına iyi gelen tariflerden biri birkaç damla süt içilmesi formülünün hamilelikte de işe yaradığını belirtmektedir.

Hamilelik, değişen hormonların yanı sıra, genişleyen karın bölgesi nedeniyle fiziksel birçok değişikliğinde gerçekleştiği bir dönem olarak bilinir. Hamilelik döneminde salgılanan progesteron hormonunun yanı sıra mideye gerçekleşen baskı nedeniyle mide kapakçığının da hamilelik reflüsünü dolayısıyla mide yanmasını tetiklediği görülür bu nedenle hamilelik döneminde mide yanması sorununa bazı besinlerle çözüm bulunabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Kaçıncı Haftada Başlar?

Hamilelikte mide yanması kaçıncı haftada başlar konusunda anne adayları için kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Mide ekşimesi, boğazı mideye bağlayan bir tüp üzerinden geçen asitlerden kaynaklanmaktadır. Bu asitler genel olarak boğaza kadar çıkabiliyor ve anne adaylarındaki mide ekşimesi hissi birkaç saat sürebiliyor. Hamilelik döneminde kadınların yaklaşık %45’inin mide ekşimesi ve yanması sorunu yaşadığı bilinmektedir.

Hamilelik döneminden öncesinde mide sorunu yaşamış olan kadınlarda hamilelik döneminde mide ekşime durumu yaşama ihtimali daha yüksek oluyor. Mide ekşimesinin belirtileri arasında ise şişkinlik hissi, ağızda ekşi bir tat, boğaz ağrısı, öksürük ve yutkunma sorunu yer almaktadır.

Gebelikte Mide Yanmasına Soda İyi Gelir mi?

Gebelik döneminde magnezyum veya kalsiyum içeren antiasidler gebelikte güvenli bir şekilde kullanılabilir fakat kabızlığa neden olabildiği için alüminyum içerenlerden kaçınmanız gerekir. Gebelikte mide yanmasına soda iyi gelir mi konusunda iyi bir seçenek olabilir fakat şişkinlik yapabileceğini unutmamak gerekir. Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık karşılaştığı sorunlardan olan mide yanması için mutlaka doktordan destek alınması gerekir ve doktorun önerisi olmayan bir içeriğin tüketilmemesi gerekmektedir.

 

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Yanmasını Artıran Yiyecekler

Hamilelikte mide yanması ve ekşimesini engellemek için bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gereklidir. Hamilelikte mide yanmasını artıran yiyecekler arasında şu şekilde özetlenebilir,

 • Asitli içecekler
 • Nane, kafein veya çikolatalar
 • Turşu
 • Mayonez, bol baharatlı gıdalar
 • Kuru baklagiller
 • Kızılcık, üzüm
 • Karpuz ve kavun
 • Turunçgiller, çilek
 • Yaban mersini

Mide Ekşimesi Nasıl Giderilir?

Hamilelikte veya normal bireylerde mide ekşimesi nasıl giderilir konusunda asitli ve baharatlı yiyecekler midede asit oluşumuna neden oluyor bu nedenle anne adaylarının narenciye, sarımsak, domates, soğan, çikolata, kafein, asitli yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir ayrıca sindirimi yavaşlatan yağlı ve kızarmış yiyeceklerde tavsiye edilmemektedir.

Anne adaylarının günde üç öğün yerine sık sık ve küçük öğünlerle beslenmeleri hem acıkmayı önler hem de mideyi rahatlatarak boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Yemek yeme sırasında midenin baskılanmayacak şekilde oturduğu takdirde mide, baskı altında kalması engelleniyor ve küçük öğünlerle tüketildiğinde mide asidi oluşmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kadına Seksilik Katan Şeyler

Gebelikte Mide Yanması Olmaması İçin Ne Gerekir?

Gebelikte mide yanması olmaması için öncelikle sindirimin kolaylaşması için anne adaylarının yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi bırakması ve mideyi rahatsız edebilecek baharatlı yiyeceklerden kaçınılması doktorların önerileri arasında yer alıyor Hamilelik esnasında sigara içilmesi anne ve bebeğe zarar verdiği gibi mide ekşimesine neden olan faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir ve birçok anne adayının yaptığı hatalardan olan sigara tüketimi, içeriğindeki kimyasallarla sıklıkla mide yanmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu