Gece cilt bakımı nasıl yapılır?

Uzun, yorucu bir günün ardından cildimizde maalesef bir takım deformasyonlar oluşur. Bu oluşan deformasyonları yok etmek adına  bizde sizlere; gece cilt bakımı nasıl yapılır sorusunu cevapladık… Öncelikle ciltte oluşan deformasyonların giderilmesinde ; gece cilt bakımı sıralaması çok önemlidir... Uyku öncesi cilt bakımı gerçekleştirerek; sağlıklı, bakımlı aynı zamanda da pürüzsüz bir cilde sizde kavuşabilirsiniz. Ayrıca cildinizin istediğiniz görünüme kavuşması adına;  bir takım gece cilt bakım ürünleri kullanmanız gerekiyor. Tüm bunlar haricinde yazımızda; Suna Dumankaya gece cilt bakımı, Şems Arslan gece cilt bakımı gibi konulara da yer verdik. Keyifli okumalar…

İlginizi Çekebilir: Doğru saç bakımı nasıl yapılır? Doğru saç bakımı için ipuçları ve saç bakımında doğru bilinen yanlışlar!

Gece cilt bakımı nasıl olmalı?

Geceleri cildimizin kendini yenileme gibi bir özelliği vardır. O yüzden de geceleri cilt bakımı yapmanın önemi çok büyüktür… Özellikle yatmadan cildinizi arındırmanız gerekiyor. Gece yapılan cilt arındırma işlemiyle cildinizdeki hücreler yenilenmiş, canlanmış olacak. Böylelikle cildiniz her daim bebeklerinki gibi taze görünecek. 

gece cilt bakımı

Gece cilt bakımı sıralaması

Tüm gün cildiniz; toz ve kir başta olmak birçok dış faktörlerden olumsuz etkilenir. Aynı zamanda makyajın uzun süre ciltte kalmasıda sorun yaratır. Bu yüzden gece cilt bakımına mutlaka önem vermelisiniz. Gece cilt bakımının hayati önem taşıyan noktasıysa, sıralaması olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı ciltler için önem arz eden gece cilt bakımı sıralaması şu şekildedir:

Temizleme

Yoğun ve tempolu geçen gün sonunda cildinize bakım yaparak cilt yaşlanmasının önüne geçebilirsiniz. Gece cilt bakımında ilk önemli aşama, temizlemdir… Cildinizde makyaj varsa onu mutlaka temizlemelisiniz. Cilt temizlerken mutlaka doğru temizleyici kullanmalısınız. Cilt tipinizi baz alarak temizleyici seçmelisiniz. Uyumadan önce cildinizde makyaj kalıntılarıyla, kirler varsa onlardan kesinlikle arınmanız gerekiyor. 

Peeling

Gece cilt bakımlarının vazgeçilmezi bir diğer aşamaysa, peeling olduğunu söyleyebiliriz. Hazır olarak satılan peeling malzemeleri dışında evde de peelinginizi pratik şekilde hazırlamayı tercih edip, uygulayabilirsiniz. Yağlı ya da karma cildiniz varsa; 2-4 defa haftada peeling uygulayabilirsiniz. Kuru ve hassas cilde sahip olanlarsa bu aşamayı atlayabilirler ya da 1 defa sadece haftada uygulayabilirler.

Tonik

Peeling sonrasında gece yatmadan cildinize uyguladığınız tonikle gözenekleriniz sıkılaşabilir. Tonik cildinize uygulayarak gün boyu gözeneklerinizde biriken kirden arınabilirsiniz. 

Göz etrafı bakımı

Gözlerimizin etrafı çok hassastır… O nedenle hem gündüz hem de gece cilt bakımlarının önemi çok büyüktür diyebiliriz. Işıltılı, doğal ve muhteşem cilde sahip olmak adına kesinlikle nem takviyesi yapıp göz kremi sürmelisiniz.

Dudakların nemlendirilmesi

Gece cilt bakımının son aşamasıysa, dudakların nemlendirilmesi işlemidir diyebiliriz. Geceleri dudaklarınızı nemlendirdiğiniz takdirde; diğer gün hem yumuşak hem de pürüzsüz dudaklara sahip olursunuz.

Hindistan cevizi ile cilt bakımı

Hindistan cevizi yağıyla gece cilt bakımı

Cildinizin sağlıklı, bakımlı ve pürüzsüz olması adına; Hindistan cevizi yağıyla geceleri bakım yapmanızı öneriyoruz. Bir çorba kaşığıyla Hindistan cevizi yağını elinize alıp, ovalayınız. Sıvı hale yağ geldikten sonra; boynunuza, yüzünüze, vücudunuzdaki istediğiniz tüm bölgelere sürebilirsiniz. Bir gece Hindistan cevizini sürdüğünüz yerde bekletebileceğiniz gibi 2-3 saat bekletip temizlemenizde aynı zamanda mümkündür… Yüzünüze sürdüğünüz Hindistan cevizini pamukla temizlemeyiniz. Çünkü yüzünüzde pamuk kalıntıları oluşarak, zor temizleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını hem gece kremi hem de makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Hindistan cevizini haftada 1 kez ya da arada sırada sürerek, cildinizin zaman içinde sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. 

gece el ve ayak bakımı

Gece el ve ayak bakımı

Gün boyunca ayaklarımızla, ellerimiz çok fazla yorulurlar. Çünkü en çok ayaklarımızı ve ellerimizi gün boyunca kullanırız. Dolayısıyla onların bakımları da çok önem teşkil ediyor. Uyumadan ayaklarımıza ve ellerimize bakım yaparak onların hem sağlığını önemli ölçüde korumuş  hem de estetik görünüme kavuşturmuş oluruz. Hareket halinde olduklarından tüm gün ayaklarımız ve ellerimiz çok yorulurlar. Onun için onlarında dinlenmesi ve bakımı şarttır… Geceleri el ve ayak bakımına ilk olarak; temizlemekle başlayabilirsiniz. Temizleme aşamasından sonraysa nemlendirici sürebilirsiniz. Topuk kısmı özellikle bakım yapılmadığında çok sertleşir onun için o bölgeye mutlaka nemlendirici sürmenizi öneriyoruz. 

Gece cilt bakımı Suna Dumankaya

Suna Dumankaya’ya göre;  cildin gözeneklerindeki kirlerden arınabilmek ve makyajı temizlemek için bir takım doğal karışımları uygulamak gerekiyor. Suna Dumankaya tarafından belirtilen temizleme yöntemiyse şu şekildedir: İlk olarak 1 tane salatalığı rendelemeniz gerekiyor. Salatalığı rendeledikten sonra 1 su bardağı ölçüsündeki sütün içine koyup kaynatınız. Kaynama işlemi bittikten sonra karışımı süzmelisiniz. Hem sabahları hem dde geceleri cildinizi aksatmadan bu karışımla siliniz. Aynı zamanda Suna Dumankaya ciltteki siyah noktalardan, ölü hücrelerden ve yağlardan arınmak içinde peeling yapmayı öneriyor. Maskelerle ve buhar banyosuyla peeling işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Suna Dumankaya’nın evde kolayca yapılabilecek gece bakım peelingi tarifi şu şekildedir: 2.5 çay kaşığı balı, yarım tatlı kaşığı kaynayan suyu, 1 fincan yulaf ezmesini ve 1 tatlı kaşığı da elma sirkesini karıştırınız. Karıştırma işlemini yaptıktan sonra cildinize sürünüz. 15 dakika beklettikten sonra nemli ve yumuşak bez ile ovalayıp çıkarmalısınız. Ardından da cildinizi bol suyla yıkayınız.

Gece cilt bakımı Şems Arslan

Şems Arslan’ın gece ve gündüz yapmamızı önerdiği doğal cilt bakımı maskesi tarifini şöyle açıklayabiliriz:

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı gliserin
 • 2 adet ceviz içi
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Yapılışı

Malzemelerin hepsini temin edip ceviz içlerinin kabuklarından ayrılması için kavurunuz. Kavrulma işlemi sonrasında ceviz içlerini toz şekline getirmek adına eziniz. Gliserinle, limonu harmanlayıp ardından cildinize masaj yaparak sürmelisiniz. Bu tarif sayesinde cildinizde; siyah noktalar, sivilceler ve lekeler yok olacak. Ayrıyeten cildiniz ışıldayıp yumuşayacak ve cilt renginizde güzel bir tona ulaşacak. Bu tarif cilt sıkılaşmasında da önemli rol oynuyor. Tarifi ilk kez uygulayanlar, haftada 3;  ilerleyen dönemlerde haftada 1; son olarak da ayda 1 kez uygulamaları gerekiyor. Böylelikle cildiniz için düzenli, güzel bakım yöntemi gerçekleştirmiş olacaksınız. 

gece cilt bakımı

Gece cilt bakımı ile ilgili merak edilen sorular

Cilt güzelliğinde geceleri bakım çok önemlidir… Bu noktada tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda sizler için derledik…

Gece cilt bakımı Kadınlar Kulübü

Gece cilt bakımıyla ilgili bilgilerin Kadınlar Kulübü adlı sitede de yer aldığını biliyor muydunuz? Oradaki billgilere ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Gece cilt bakımı için kullanılan krem markaları nelerdir?

 • Lancome Primordial Skin Reccharge Bakım Kremi
 • Loreal Revitalift Laser X3 Gece Kremi 
 • Kiehl’s Facial Fuel Anti-Wrinnkle Krem
 • Clarins Multi Active Early Wrinkle Correcting Creme
 • New Well Gece Kremi

Gece cilt bakımı yaparak cildimizi parlatabilir miyiz?

Düzenli olarak gece cilt bakımları yaparak ışıltılı, parlak cilde kavuşabilirsiniz.

Gece cilt bakımında vazelin kullanılabilir mi?

Gece yatmadan önce gerçekleştireceğiniz cilt bakımlarında özellikle yüzünüze vazelin sürerek makyajınızı çıkartabilirsiniz. Gün içinde tahriş ya da hasar görmüş cildinizi vazelin onarmayla görevlidir. 

Gece cilt bakımıyla temiz cilde kavuşmak mümkün mü?

Düzenli olarak cildinize geceleri bakım yaparak cildinizin temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gece cilt bakımında  nemlendirici uygulanması gerekli mi?

Hem gündüz hem de gece kesinlikle sağlıklı cilde kavuşmak adına nemlendirici uygulamanız gerekiyor. 

Her gece, cilt bakımı adına gece kremi kullanılır mı?

Tüm gün yıpranan cildi kendine getirmek adına geceleri cildinize krem sürebilirsiniz.

Geceleri yüzü yıkamak, gece bakımı adına önemli midir?

Evet önemlidir, gün boyu cildinize temas eden kirlerden yıkayarak kurtulabilirsiniz. 

Gece kremi kullanmak iyi midir?

Sağlıklı ve güzel  bir cilde kavuşabilmek için gece kremi kullanmak iyi bir uygulamadır.

Gece kremleri gerçekten işe yarıyor mu?

Doğru uygulandığı takdirde gece kremlerinin işe yaradığını söyleyebiliriz.

Gece cilt bakımı için kremi nasıl seçmeliyiz?

 Kremlerde dahil olmak üzere tüm cilt bakım ürünlerini cildin tipine göre seçmek gerekiyor. Ayrıca kaliteli ürünler seçmelisiniz.

Geceleri cilt bakımı kapsamında yüze yağ sürülür mü?

Cilt tipinizi de göz önünde bulundurarak geceleri yüzünüze kurallar dahilinde zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Gece kremi uygulamak için en uygun zaman hangisidir?

Cildinize serum kullanıyorsanız öncelikle onu sürüp bir müddet bekleyiniz. Bekleme süresi bittikten sonra gece kremini sürmelisiniz. 

Gece cilt bakımında krem nasıl sürülmelidir?

Ellerinizi iyice yıkayıp, parmak uçlarınızı kullanarak cildinize yumuşak hareketlerle gece kremini sürmelisiniz. Uyumadan minimum 10 dakika önce kremi sürünüz. 

Gece bakımı için en iyi krem hangisidir?

Yukarıda belirttiklerimiz kremlerin en iyi olduklarını söyleyebiliriz.

Hangi yağ gece yüze iyi gelir?

Hindistan cevizi yağı gece uygulanmak için çok ideal olduğu söylenebilir. Özellikle geceleri Hindistan ceviz yağıyla yüzünüzdeki kirleri ve makyajı kolayca temizleyebilirsiniz.

Gece cilt bakımı ile parlak bir cilde kavuşulur mu?

Aksatmadan düzenli olarak gece cilt bakımı yaparak parlak cilde sahip olabilirsiniz.

En iyi gece bakımı için rutin nedir?

 • Yüzde makyaj varsa o silinmeli
 • Doğal yöntemlerle cilt nemlendirilmeli
 • Peeling uygulanmalı
 • Dudakların bakımı yapılmalı
 • Göz çevresine bakım uygulanmalı
 • Son olarakda ayaklarla, ellerin bakımları da yapılmalıdır.

Yatmadan önce cilt bakımı yapılması neden önemlidir?

Yatmadan önce cilt bakımı yaparak yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı cilde  gece bakımları sayesinde kavuşabilirsiniz. 

Geceleri ne zaman cilt bakımı yapmalıyız?

Yatmadan 30-20 dakika önce cilt bakımı yapmanızı öneriyoruz.

Geceleri cilt bakımı için hangi ürünler kullanılmalı?

Geceleri cilt bakımı yaparken; temizleyicileri, tonikleri, peelingleri ve gece kremlerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler