Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

Düğün gününüzde kusursuz bir görünüm mü elde etmek istiyorsunuz? O halde sizleri Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı adlı yazımız ile tanıştıralım. Bu hatalardan kaçınarak harika bir düğün günü organize edebilirsiniz. Hepsi ve daha fazlası için, keyifli okumalar…

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

Her genç kızın hayali kusursuz bir düğün gerçekleştirebilmektir. Tabi bu kusursuzluğun ilk maddesi gelinin hazırlığından geçer. Düğün gününden günler hatta aylar önce planlar yapılır. Düğün günü ise bir gelinden gelinliğinin kusursuz oturmuş olması, makyajının yüzüne yakışması, saçının büyüleyici olması ve hayalinde ki prenses olması beklenir. Bazı gelinler hazırlık aşamasında yaptığı hatalardan yakınır ve keşkelerle dolu bir düğün günü olmuş olur. Bunlarla karşılaşmamanız için 19 gelin hatasını sizler için derledik.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

1. Baştan aşağı doğal olmak

Doğal güzelliğiniz çekiciliğinizin sırrı olsa da düğün günü doğallıktan biraz daha çıkmanız beklenir. Gelin saçı wow faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır ve sizin ekstra çekici olmanızı sağlamaktadır. Bunun için gününden önce el becerisi yüksek bir kuaför seçmekte yarar var. Kuaförünüz saçınıza bakarak içerisine koyacağı atkıyı belirlemektedir. Bunun için saçınızın sabit kalması ve kuaförünüzün tutturması saçınızın tüm gün sağlam durmasını sağlayacaktır. Saçınızın harika kabarık görünümü için ek kalınlıklar kullanmak veya aşağıda duracak görünümde bir saç elde etmek için harika gelin topuz modellerine sahip olmak, uzman eller sayesinde olacaktır. Bunun için düğün gününüz en harika gündür.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

2. Üstün körü bir saç boyama işlemi yaptırmak

Birçok gelin, damada kendisini daha güzel göstermek için düğünün bir gün öncesinde saç boyatmanın iyi bir fikir olduğu kanısına varmaktadır. Fakat gerçekler tam tersi olabilmektedir. Her ihtimali göz önüne alırsak bazen düğünün bir gün öncesi ya da yakın zamanlarında saç boyatmak felaketlere yol açabilmektedir. Saç boyama işlemlerinin, ters gitme ihtimaline karşı saçınızı 2 hafta önce boyatmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle saçınızda oluşabilecek kopma, yanma ya da istenmeyen renk tonunu kurtarmak için alternatif yaratmış olacaksınız. Eğer düğün için saç renginizi değiştirmek istiyorsanız sizlere balyaj işlemi ya da ombre önerebiliriz. Bu işlemler saçınızda hasar olasılığını en az gösterecek olan işlemlerdir. Aynı zamanda saçınıza ışıltılı bir görünüm katacaktır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

3. Başkalarına çok fazla fikir danışmak

Herkese fikir sormak toplumumuzda oldukça yaygındır. Fakat herkesten elde edip birleştireceğiniz fikir kötü görünmenize neden olmaktadır. Bunun için zevklerine güvendiğiniz ve sizi yanıltmayacak sadece 3-4 kişinin fikrini almanız ve ağırlıklı olarak kendi fikrinizi önemsemeniz rehber niteliği taşıyacaktır. Bu şekilde olumsuz yorumlar hem sizi üzüp fikirlerinizin önüne geçmeyecektir, hem de düğün günü sizin gününüzdür ve o gün sadece kendinizi görmek istediğiniz en güzel hale siz getirebilirsiniz.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

4. Düğün günü saçını yıkamak

Düğün günü saçınızı yıkamak alternatif olarak iyi görünebilir. Fakat yeni yıkanmış saçların şekil alması kimi saç türünde oldukça zor olabilir. Bu gelinler arası yanlış bir inanıştır. Saç stilinizi korumak ve en iyi görünümü elde etmeniz için saçınızı en geç düğün gününden bir gece öncesinde yıkamanızı tavsiye ederiz. Hatta düğün gününden bir gün öncesinin sabahı saçlarınızın doğal hacmini kazanması için daha iyi bir süreçtir. Düğün günü yıkanan saçlar taze ve ipeksi görünümünden kaynaklı saç stilinizin bozulma olasılığını artıracaktır. Harika bir görünüm için saçınızı yıkayacağınız zamanı belirlemenizde yarar var.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

5. Kuaföre sıkışık zamanda gitmek

Düğün günü süreci belirlemek önemlidir. Bunun için kendinize ayıracağınız zamanı ve kuaförünüze ayarlayacağınız zamanı biraz daha yayarak belirlemekte yarar var. Söz konusu saçlar olunca en iyi görünümü isteriz. Fakat bunun için strese girmek günümüzü mahvedecektir. Bu yüzden kuaföre danışarak işleminizin süresini öğrenerek, en az 1 saat fazla süre biçtiğinize emin olunuz.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

6. Düğün gününe yakın saç kesimi yaptırmak

Önceki maddelerde bahsettiğimiz saç yıkama işleminde olduğu gibi, saç kesim işlemi de düğün günü problem oluşmasını sağlama ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Yeni kesilmiş saçlara şekil vermek ya da verdikten sonra kalıcı olmasını sağlamak zordur. Bazen istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarmakta ve saç stiliniz umduğunuzdan farklı olmak zorunda kalmaktadır. Saç kesim işlemlerinizi bir ay öncesi ya da bir buçuk ay öncesi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Eğer öncesinde kestirdiğiniz saçtan memnun kalmazsanız, çeşitli saç uzatma yöntemleri ile saçınızı eski haline doğru daha hızlı yol almasını sağlayabilirsiniz.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

7. Düğün için tamamen modaya uygun olmak

Gelinlerin yaptığı en büyük hatalar içerisinde o sezonun modasına uygun gelinlik tercihinde bulunmaktır. Gelinlik modası, ileride fotoğraflarınıza bakarken geçmiş olacağından memnuniyetinizi düşürebilir. Bunun önüne geçmek için modaya uygun gelinliğinizin benzerini aşağı yukarı kendi zevkinize uygun bir gelinlikte bulmanız olacaktır. Bu şekilde hem uzun süreli zevkinizi hem de yılın modası gelinliği yakalayarak daha çok tatmin olacaksınız.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

8. Rötuşlar için ürünü sürekli yanında tutmak

Bir gelin saçını sabit tutan en önemli araç saç spreyidir. Bunun için geline eşlik eden nedimelerden birinde küçük boy bir saç spreyi bulunmasında her zaman yarar vardır. Bazen kuaförler bol miktarda saç tokası ile saçı tutturmak yerine başka şekilde saçları sabitlemektedir. Bu da gün içerisinde saçın biraz daha dayanıksız olabilmesine ihtimal vermektedir. Bunun için saçınızı sıkça sprey ve sabitleyici ürünler ile yeterli miktarda tazelemeniz havalı saçlarınızı gün içerisinde korumanızı sağlayacaktır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

9. Gelinlik diktirecekseniz seçeneğiniz ne az ne çok olmalı

Bazen bir gelinler düğünde giyeceği gelinliği diktirmeyi tercih etmektedir. Bunun için kesin bir stil belirleyemiyor ve stilistiniz ile ortak bir karar alma aşamasındaysanız, en beğendiğiniz 3 ila 5 gelinlik stilini belirleyerek danışmanızda yarar vardır. Aksi halde bir dolu gelinlik görseli ile gittiğiniz stilistin aklı çok karışacak ve doğru stili bulmanız epey zaman alacaktır. Stilistiniz az sayıda gösterdiğiniz seçeneklerden ortalama gelinliği bulmakta kolaylık yaratacaktır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

10. Stiliste yeterli detay vermemek

Gelinlerin çoğu düğün günü istediği saçı tarif etmekten çekinmektedir. Ancak günün prensesi sizlersiniz hanımlar! Bunun için verebildiğiniz kadar detay vererek istediğiniz saç stilini, stilistinize doğru şekilde aktarmış olursunuz. Bu şekilde mutlu bir gün geçirmeniz de mümkündür. Saç stilisti ile kuracağınız doğru diyalog iş birliğinin sağlıklı olmasına destek olur.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

11. Saç kesimi ya da saç dokusuna uymayan bir stil seçmek

Saç stiliniz için Google üzerinden belirlediğiniz modelin saç kesiminize, saç dokunuza ve rengine uyduğuna emin olunuz. Bu şekilde stilistinize kolaylık sağlamış olacaksınız. Birçok gelin güzel görünebilmek için tek bir stile sıkı sıkıya bağlanır ve o modeli kendisinde görmek istemektedir. Ancak bu stil, gördüğü stille aynı olmadığında tam bir hüsran olmaktadır. Bu yüzden stilinize karar vermeden önce sizinle ne kadar bağdaşacağına titizlikle dikkat etmenizde yarar vardır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

12. Çok yüksek beklentilere sahip olmak

Her gelin düğün gününün en mükemmel haliyle olmasını ister. Bu en doğal hakkıdır. Lakin bazı gelinler beklentiyi o kadar yüksek tutar ki, gerçekçi olmayan beklentilere girerler. Örneğin gelin adayımız, Google da bulmuş olduğu saç stilini kuaförüne gösterir ve kendisine yakışacağından oldukça emindir. Fakat atladığı birçok detay vardır. İlki kuaförlerin birçoğu belirli emeğe göre ün kazanmaktadır. Google üzerinde bulduğu kuaför milyon dolarlık bir kuaför merkezinde, saç uzmanları tarafından ortaya çıkarılmıştır ve bunun için epey bir masraf dökülmüştür. Kuaförünüz beklentinizi yerine getirecek bütün olanakları kullansa da çoğu zaman buna erişmekte güçlük çeker ya da felaketler ortaya çıkmaktadır. Her iki tarafında olumsuz bitirdiği bu süreçte yeterince gerçekçi olduğunuzdan emin olunuz. Uç noktalarda ki fikirleri elde etmek yerine, kuaförünüze danışarak iş birliği içerisinde yaratıcı ve açık fikirli bir stil yaratmaya istekli olarak girişimde bulununuz.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

13. Baştan aşağı uyumlu olmak

Her gelin en mutlu gününde en güzel gelin olmak istemektedir. Bunun için diğer gelinlerden bağımsız ve sıradışı görünümde stilleri tercih etmektedir. Kendisine en uyumlu olan stili seçtikten sonra tepeden tırnağa her şeyiyle uyumlu olması önemlidir. Örnek verecek olursak, gelin adayının elbisesi bohem seçimindeyse, bunun üzerine çiçek tacı kullanılarak ve örgülü saçı hafif üst taraftan kabarık bir saç modeli ile tamamlanabilir. Gelin adayı zarif ve temiz görünümde bir elbise tercih ettiyse, saç stili olarak pürüzsüz bir kabarıklık tercih etmesi uyumlu olabilmektedir. Bütün sır, saç stili ve geri kalan kombin ile tamamlanmakta saklıdır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

14. Bir gece önceden tepeden tırnağa bakım

Gelin adayları düğünden bir gece önce tepeden tırnağa bakım yapmak istemektedir. Bu işlemlerde tırnaklardan tutun, cilt bakımına varasıya en iyi görünümde olmalıdır. Bakım rutininde saç maskesi en yaygın olandır. Saçı sağlıklı ve parlak göstererek taze bir görünüm elde etmelerini sağlamaktadır. Fakat bu işlem kuaförün düğün günü oluşturacağı saç modelini oldukça zora sokmaktadır. Kuaförleri zora sokmamak için bu tarz bakımları bir hafta öncesinde tamamlamanız ve düğün günü kusursuz bir görünüm elde etmenizde yarar sağlayacaktır.  

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

15. Hava durumunu dikkate almamak

Bir gelin adayının hesaba katması gerekenlerden birisi de ani hava değişiklikleridir. Bunda öncü faktör her ne kadar mevsim şartları olsa da bazen beklenmedik hava olayları da meydana gelebilmektedir. Yine de genel mevsime uygun bir saç stili seçmekte yarar vardır. Örnek verecek olursak, yaz mevsiminde nem ve aşırı sıcaklık çok fazladır. Bu sebeple saçınızı serin tutacak ya da omuzlarınızdan uzak tutacak bir model seçmek sizin gün içerisinde saçınızın görünümünü korumanızı sağlayacaktır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

16. Deneme oturumunu atlama

Genellikle düğün günü öncesi deneme çekimleri ile deneme provaları alınmaktadır. Bu hem gelin hem de kuaförü denemek amaçlı en iyi tercihtir. Gelin burada kuaförün el becerini tartmış olacaktır ve kuaförde doğru stili oluşturma denemesini aşmış olacaktır. Bu süreçte her iki tarafta tatmin olması ile düğün gününün daha harika olmasını ve mutsuz gelin probleminin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bazen gelinler kuaföre körü körüne güvenir ve özellikle övülmüş kuaför tercih edebilir. Fakat her bakış aynı değildir. Bunun için en güzel yöntem gününden önce deneme yapılmasıdır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

17. Crash diyet

Gelin adayları tepeden tırnağa kusursuz olmaları içerisinde çeşitli zayıflama diyetleri de bulunmaktadır. Bunlardan en yanlış olanı düğün zamanına az kalan süreçte örneğin 1 hafta ya da 1 ay öncesinde yapılan şok diyetlerdir. Bunun yanında acımasız antrenmanlar da yer almaktadır. Bu gelinler arasında yaygın ve doğal bir inanış olarak ortaya çıkmıştır. Eğer süreciniz çok az kalmışsa ve sizde kilo vermeye kararlıysanız, bunu uzman bir diyetisyenle yapabilir ya da içeriği zengin besinlerle daha gerçekçi, doğru yöntemlerle yerine getirebilirsiniz. Aksi halde yapacağınız acımasız antrenmanlar ya da şok diyetler sağlığınızın daha kötü olma olasılığını artırarak düğün gününüzün mahvolmasına ya da uzun süreli tedavilere yol açabilmektedir. Bu diyetler içerisinde en popüler olan Crash diyeti ciddi oranda kalori kısıtlamaları ve dengesiz diyet oranını içermektedir. Bu diyet, besin değerini doğru alamadığınız için ciltte solgunluğa, tırnaklarda kırılma ve güçsüzleşme ve saç dökülmeleri gibi birçok olumsuz yan etkileri ardından getirmektedir. Bu tarz diyetler vücudunuzu çok ciddi temel besin maddelerinden yoksun bırakacak zayıflama sağlamaktadır.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

18. Peçeyi düşünmemek

Peçe genellikle geleneksel olarak tören esnasında giyilmektedir. Fakat gelin adayları peçeyi hiç hesaba katmadıkları için makyaj sabitleyici sıkmayı göz ardı etmektedir. Peçe takılan bir düğünde yer alacaksanız mutlaka makyaj sabitleyici sıkmayı unutmayınız. Bir diğeri ise duvak gelinin yüzüne örtülmesidir. Bu durumda doğru saç stiliniz önemlidir. Saç stiliniz duvak ile bozulacaksa ya başka model seçilmeli ya da duvak için çeşitli önlemler düşünülmelidir. Düğün gününüzde duvak takacaksanız, yanınızda fazladan saç ürünleri ve tokalar bulunmasını asla es geçmeyiniz. Ayrıca saç stilinizde stilist yalnızca kendisinin çıkarabileceği ürünler kullanabilmektedir. Eğer bunları çıkarabileceğinizi düşünmüyorsanız, stilistinize kolay çıkarabileceğiniz saç ürünleri kullanmasını rica ediniz.

Gelinlerin yaptığı 19 hata ve onlardan nasıl kaçınılacağı

19. Kostümlü provada çok çekici olmak

Düğün öncesi yapacağınız prova da gelin saçının karmaşık olmamasına ve üzerinde çok fazla ürün kullanılmamasına özen gösteriniz. Gelinlerin birçoğunun düştüğü tuzaklardan birisi düğün günü kullanacağı karmaşık ve abartılı saç modelini düğün öncesi provada kullanmaktır. Bu sizi düğün öncesi hem çok yorar hem de düğün provasına çalışmakta sizi çok zorlayabilmektedir. Bunun yerine geceleri saçınızı taramanızı kolaylaştıracak ve içerisinde aşırı ürün barındırmayan bir model seçmeniz de yarar vardır. Üç aşağı beş yukarı istediğiniz stile yakın olması da önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler