Gözüm Çok Ağrıyor Ne Yapmalıyım? Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz ağrısı neden olur? Göz ağrıları çoğunlukla ilaç kullanımına gerek kalmadan veya tedavi edilmeden kendiliğinden geçer. Ancak bu göz ağrısını boş vermek gerektiği anlamına gelmez. Her gözümüz ağrıdığında ilaç kullanmaya veya doktora gerek yok diyoruz ancak göz ağrısı ne zaman acil bir durumdur bunu bilmekte fayda var. Göz ağrısı ne zaman tehlikeli?

İlginizi çekebilir: Validol Damla Ne İçin Kullanılır? Validol Damla Bağımlılık Yapar mı?

Göz ağrısı nedir?

Göz ağrısı çeşitli nedenlerle meydana gelebilen ve kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaşabilen ağrılardır. İnsanların çoğunda görülen göz ağrıları genelde yorgunluğa bağlı olarak oluşur ancak bazen farkında olmasak da ciddi bir durum teşkil edebilir. Göz ağrıları ikiye ayrılır. Bu gruplandırma gözdeki ağrının nerede hissedildiğine bağlıdır.

 • Oküler ağrı; göz yüzeyinde hissedilen ağrılardır. Çizilme, yanma, kaşıntı şeklinde hissedilen oküler ağrı genellikle yabancı cisimler, travmalar veya enfeksiyon kaynaklı tahrişler nedeniyle oluşur. Dinlenme veya göz damlası desteği ile kolayca geçebilen bu tür göz ağrıları kişilerde yaygın olarak gözlemlenir.
 • Orbital ağrı; gözün içinde veya daha derinlerinde hissedilen ağrılardır. Zonklama veya bıçaklanma şeklinde hissedilen orbital ağrılar oküler ağların aksine sebebine bağlı olarak daha derin tedaviler gerektirebilir.

Göz ağrısı ne zaman tehlikeli?

Göz ağrıları hafif olduğunda kişiye rahatsızlık vermeyebilir. Ancak artan ve çok şiddetli göz ağrılarının altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Göz ağrısına görme kaybı da eşlik ediyorsa acil bir tıbbi sorun belirtisi olabilir. Göz ağrısı önce başlayıp zamanla görme kaybı, görmede bozuklar ile devam edebilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Ayrıca aşağıdaki durumlardan birini gözlemlediğinizde doktora görünmelisiniz.

 • Göze dokunamayacak kadar acı hissi
 • Ani ve şiddetli görme bozuklukları
 • Herhangi bir kimyasala maruz kalma sonrasında ortaya çıkan göz ağrısı
 • Göz ağrısına eşlik eden karın ağrısı ve kusma

Göz ağrısı neden olur?

Göz ağrıları her iki gözde hissedilebileceği gibi sağ göz ağrısı ve sol göz ağrısı tek başına da görülebilir. Göz ağrısı nedenleri oküler veya orbital ağrı olmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Oküler göz ağrısı nedenleri;

 • Oküler ağrılar genellikle yabancı bir cisim, enfeksiyon veya travmadan kaynaklanan tahriş nedeniyle oluşur. Bunların yanı sıra konjonktivit, kontakt lens tahrişi, korneal aşınma, blefarit veya arpacık gibi nedenlerde yüzeysel göz ağrısı meydana getirebilir.
 • Bu tür göz ağrıları çoğu zaman, göz damlası veya dinlenme ile kolayca tedavi edilebilir.

Orbital göz ağrısı nedenleri;

 • Genellikle miyop veya hipermetrop gözlere sahip kişilerde oluşan bu ağrılar uygun gözlük kullanımı ile rahatlatılabilir. Aynı zamanda glokom, optik nörit, sinüzit, migren ve nadiren de olsa iritis hastalığı nedeniyle gözün arkasında ağrılar oluşur.
 • Bu tür ağrılarda mutlaka doktor muayenesi ve uygun tedavi yöntemi gerekir.
Göz ağrısı tehlikeli mi?
Göz ağrısı tehlikeli mi?

Göz ağrısı nasıl geçer?

Eğer gözümüz ağrıyorsa öncelikle darbe almadıysa, ağrı kesici kullanarak ağrının hafifleyip hafiflemediğini kontrol edebiliriz. Eğer ağrı geçmiyor ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır.

Göz ağrısı tedavi edilmezse ne olur?

Bu durum genç yaşlarda belli olmasa da kendisini ileriki yaşlarda hissettirmeye başlar. Göz içi basıncın uzun süreler yüksek seyretmesi görmeyi sağlayan optik sinire zarar vererek görme kayıplarına ve körlüğe neden olabilmektedir.

Göz ağrısı ateş yapar mı? Göz ağrısı Coronavirus belirtisi mi?

Son zamanlarda hayatımızı tehdit eden koronavirüsün göz sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söylemek mümkün. Özellikle çocuklarda ateş yaptığını söyleyebiliriz.

Göz ağrısı başa vurur mu?

Günümüzde en yaygın şikayetlerden birisi olan baş ağrısı, çoğu zaman ağrı kesiciler ile geçirilmeye çalışılmaktadır. Ama önemli bir ayrıntıyı atlamamak gerekir ki baş ağrısı vücudumuzun bir bölgesinde meydana gelen sistem uyarısı ve sinyali olabilir. Özellikle göz hastalıklarından kaynaklanan baş ağrısı, göz tansiyonu ve astigmattan kaynaklı olabilir. Ve bu iki durumda ihmale gelmemelidir.

Göz ağrısı dişe vurur mu?

Genellikle durum tam tersidir. Diş ağrısı göze vurabilir ama göz ağrısı dişe vurmaz.

Göz ağrısı hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır?

 • B2 vitamini eksikliğinde; gözlerde yanma ve ışığa karşı hassasiyet ve hatta ileriki süreçlerde katarakt oluşumu da görülebilir. Aynı zamanda B2 vitamini, göz yorgunluğunu hafifletir ve migren ataklarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Özellikle turunçgillerde bulunan C vitamini yeterli miktarda alınmaya özen gösterilmelidir. C vitamini, güneşin zararlı ışınlarına karşı gözlerinizi korumaya ve göz sağlığınızı desteklemeye yardımcı olur.
 • Düşük D vitamini alımın da göz kuruluğuna yol açar.
 • A vitamini eksikliği, gece körlüğüne ve göz kuruluğuna neden olmaktadır.

Göz ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Göz ağrısı hamilelik belirtisi değildir ancak hamilelik esnasında tüm vücutta olduğu gibi gözlerde de fizyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Hamilelik süresince düzenli olarak göz kontrolleri yaptırılmalı ve ihmal edilmemelidir.

Göz ağrısı hangi hastalıkların belirtisidir?

Ağrı göz çevresinde veya göz arkasında hissedilebilir. Göz kuruluğu, göz tansiyonu, gözlerde uçuk gibi enfeksiyon, arpacık ile göz migreni ağrıların başlıca sebebidir. Sinüzit de göz ağrısı yapan en önemli hastalıklardan biridir. Astigmat, hipermetrop, miyop gibi hastalıklarda göz ağrısına neden olur. Göz hastalıkları , halsizliğe sebep olmamaktadır.

Göz ağrısına hangi ilaçlar ve damlalar iyi gelir?

Antibiyotikler: Antibakteriyel damlalar ve oral antibiyotikler, konjonktivit ve kornea sıyrıkları dahil olmak üzere, ağrıya neden olan göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Antihistaminikler: Göz damlaları ve oral ilaçlar, gözlerdeki alerjilerle ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Önemli bir ayrıntıyı da belirtmek istiyorum ki; kesinlikle kendi seçeceğimiz ilaçlar ile tedavi etmeye çalışmamalıyız.

Birkaç haftadan uzun süren göz seğirmeleri için hastanelerin göz sağlığı ve hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır. Göz seğirmeleri genellikle tedavi gerektirmez. Ancak alta yatan göz hastalıklarına bağlı olarak gözyaşı damlaları ve bazı ilaçlar önerilebilir.

Göz çevresi dokuların ağrıları, örneğin sinüzit ağrısı, diş ağrısı, baş ağrısı, kulak ağrısı gibi ağrılar da göze vurarak göz ağrısı olarak hissedilebilirler. Özellikle sinüzit göz çukuru ağrısı yapabilir.

Göz ağrısına ne iyi gelir?
Göz ağrısına ne iyi gelir?

Lens göz ağrısı yapar mı?

Gözünüzde kızarıklık, batma, ağrı, görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyet, çapaklanma ve aşırı sulanma olur ise lenslerinizi takmayınız, takılı ise de hemen çıkartıp vakit geçirmeden bir göz hekimine müracaat ediniz.

Kontakt lens kullanılırken hijyen ve temizliğe dikkat edilmelidir. Lensler çıkarıp takılmadan önce eller sabun ile yıkanmalıdır. Kesinlikle temiz olmayan eller ile lenslere dokunulmamalıdır. Dikkat edilmediğinde göz enfeksiyonuna yol açabilir. Kontakt lensin süresi dolduğu zaman yeni lense geçilmeli ve göz sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. Lens kullanan kişiler, şikayetleri olmasa bile göz doktorlarına 6 ayda bir kontrole gitmelidir. Göz çevresinde enfeksiyon hissedildiği anda kesinlikle lens takılmamalıdır.

Göz ağrısı psikolojik olabilir mi?

Göz ağrısı doğrudan psikolojik bir rahatsızlığın belirtisi olmayabilir. Ancak psikolojik sebeplerle gözlerde görülen aşırı kısma, yoğun seyirme ya da yoğun kırpma davranışları, bir süre sonra gözde ağrılara sebep olabilir. Elbette bu durum psikiyatristlerin ve göz doktorlarının muayenesiyle daha iyi teşhis edilebilecektir. Her türlü rahatsızlıkta kendi doktorumuz kendimiz olacağımız için her an kendimizi dinlememiz gerekmektedir.

Göz ağrısı tansiyon yapar mı?

Göz ağrısı, normal tansiyona sebep değildir. Tansiyon ile göz tansiyonu farklıdır. Yüksek göz tansiyonu göz ağrısı yapar ve tedavi edilmezse ileri ki süreçlerde körlüğe neden olabilmektedir.

Göz ağrısı uyku yapar mı?

Beslenme eksikliği , çevre kirliliği, şiddetli ışığa maruz kalma , uykusuzluk ve ara vermeden uzun süre kitap okuma gibi durumlar göz yorgunluğuna neden olmaktadır. Göz yorgunluğuna bağlı olarak da bir uyku hali olabilir.

Göz ağrısı yüze vurur mu?

Göz ağrılarına bağlı olarak yüzde ağrı meydana gelebilir fakat dinlenme ile geçecek bir ağrıdır.

Göz ağrısı kendiliğinden geçer mi?

Göz ağrıları, ciddi bir problem olmadıktan sonra zamanla kendiliğinden geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu