Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gün içerisinde en çok kullandığımız organımız olan gözlerimizin sağlığına her zaman dikkat etmeye özen göstermeliyiz.

Gözün dış kısmında oluşan ağrı ve kaşıntılar genellikle göze yabancı bir cismin temasından veya çeşitli iltihaplardan kaynaklı olabilir. Ağrılar genellikle kaşıntı, yanma ve tahriş gibi durumlara sebebiyet verebilmektedirler. Gözlerimiz gün içerisinde aktif olarak kullanıldığından bu tip ağrı ve kaşıntılar kişilerde son derece rahatsız edici etkiler yaratabilir. 

Genellikle gözde yaşanan ağrıların sebebi göz zarının ısınması olarak bilinmektedir. Göz bölgesinde yanma, ağrı ve kaşıntı hislerinin hepsi aynı anda yaşanıyor ise mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Ağrıların pek çok farklı sebebi olabilir. Göz ağrıları ciddiye alınmalı ve doktor kontrolünde gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen enfeksiyonlar, ciddi görme kayıpları ile karşı karşıya kalınabilir. 

Göz Ağrıları Nasıl Geçer?

Ağrıların türüne ve sebebine göre tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Bilinçsiz herhangi bir tedavi yöntemi gözünüzü iyileştirmek yerine daha kötü bir hale getirebilir. Dolayısı ile tedavi yöntemleri uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır. Çok ileri düzeyde olmayan ve geçici bir çözüm gerektiren ağrılar için soğuk kompres veya salatalık gibi basit yöntemlere başvurabilirsiniz. Fakat sağlık açısından ağrıların ilerlemesi halinde doktora başvurmanız gerektiğini de unutmamalısınız. 

Soğuk kompres, göz ağrıları için oldukça etkili bir çözüm olarak bilinmektedir. Bu tedavi yöntemi gözdeki ağrıyı en aza indirgemenize ve aynı zamanda oluşan şişkinlik ve kızarıklıkların da geçmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemi uygularken dilerseniz soğuk su dilerseniz de soğutulmuş papatya çayı kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu soğutulmuş çaya veya soğuk suya batırarak gözünüzün üzerine yerleştirin ve birkaç dakika bekleyin. Pamuğu gözünüzün üzerinde çok uzun süre tutmanıza gerek yok. Pamuk bir süre sonra ısı kaybına uğrayacağı için etkisini de yitirecektir.

İlginizi Çekebilir: Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Pek çok faydası olan salatalığı göz tedavinizde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? İnce dilimlediğiniz birkaç parça salatalığı sırayla gözlerinizin üzerine yerleştirin ve o şekilde bir süre uzanın. Bulunduğunuz ortamın karanlık olması daha etkili olacaktır. Böylece ortamda gözlerinizi yoran herhangi bir etken olmayacaktır.

Patatesin de göz ağrılarında çok büyük oranda etkisi olduğu tespit edilmiştir. Evinizde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerinden sonuncusu olan patates ile göz kapaklarınızda ki ve göz çevrenizdeki ağrıları geçirebilirsiniz. 

Göz Kapağı Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Ağrıların çeşitli sebepleri olabilir. Kesin sebebi doktor kontrolünden sonra söylenebilir. Genellikle başkalarının göz makyaj malzemelerini kullanmak çeşitli mikropların gözümüze bulaşmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra gün içerisinde defalarca yüzümüze dokunuruz. Ellerimizi yıkamadan gözlerimize dokunduğumuz zaman çeşitli yerlerden kir ve mikropların gözümüze bulaşması muhtemeldir. Aynı zamanda gözümüz ile temas eden yabancı cisimler de oldukça önemli bir etkendir. Göz hastalıklarının hafife alınmamaları ve ciddi kaşıntı ve ağrılar görüldüğü takdirde acilen doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde yazımızın başında da belirttiğimiz üzere ileri düzeyde görme kaybı yaşanabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu