Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Greyfurt yağının saça faydaları neler?

Greyfurt yağı ile saç bakımı yapmak, saça ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri sağladığı için saç için vazgeçilmez bir üründür. Greyfurt yağının saça faydaları uzun yıllardan beridir birçok blog sitesinde yerini aldı. Şimdi ise birçok kullanıcı teoriden uygulaya geçiş dedi ve greyfurt yağı saç için kullanılmaya başlandı. Yazımızda greyfurt yağı saça nasıl uygulanır? ve greyfurt yağı ile saç maskeleri neler? Sorularının cevaplarını ele aldık.

İlginizi çekebilir: Zencefil yağı cilde nasıl uygulanır? Zencefil yağı cilde iyi gelir mi?

Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Greyfurt yağının saça faydaları neler?
Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Greyfurt yağının saça faydaları neler?

Greyfurt yağı nedir?

Birçok ülkede “Yasak Meyve” olarak bilinen greyfurt meyvesi, aynı zamanda “Barbados’un Yedi Harikası”ndan biri olarak da bilinmektedir. Meyveyi ilk kez 1750 yılında Galli Rahip Griffith Hughes keşfetmiştir ve bu durumu belgelemiştir.

Greyfurt yağı içerisinde bol miktarda B, D, P ve A vitaminlerini içerir. Aynı zamanda enerji verir ve cildi canlandırır. Greyfurt yağı ruh halinizin daha pozitif yöne dönmesini sağlar. Greyfurt ayrıca arındırıcı özellikleriyle bilinir ve genellikle sağlıklı bir cilt için kullanılmaktadır.

Greyfurt yağının faydaları

Uzun yıllardır birçok sektörde yer alan greyfurt yağının çok tercih edilmesinin nedeni, şüphesiz her alanda bir fayda göstermesidir. Bizde bu faydaları bilmeyenler için genel olarak bir greyfurt yağının faydalarını kaleme aldık.

 • Bacaklardaki selülitler ile savaşır. Toksin birikimi ve sıvı tutulması yağ hücrelerinde selülit oluşturur. Toksinler vücuttan atılmadığında hücrelerde birikir. Greyfurt yağıselülit oluşturan serbest radikalleri serbest bırakır. Böylece selülitlerin görünümünü azaltır.
 • Doğal bir antiseptiktir. Greyfurt yağını mutfak dolaplarında ya da yer silmekte kullanabilirsiniz. Greyfurt yağı doğal bir temizleyicidir.
 • Yaşlanma belirtileri en aza indirir. Greyfurt yağı cilde zarar veren serbest radikalleri yok eder. Bununla birlikte yaşlanma belirtilerini yok eden antioksidanlar içerir.
 • Ağız kuruluğunun önüne geçer. Ilık suyun içerisine 1-2 damla greyfurt yağı katıp ağzınızı çalkalamanız ağız kuruluğunun önüne geçecektir.
 • Adet öncesi belirtileri en aza indirir. Greyfurt yağı ile kasık bölgenize masaj yapmanız adet öncesinde oluşan ağrı ve anksiyeteye oldukça iyi gelecektir.
 • Hamilelikte aşermeyi bastırır. Her gün bir miktar greyfurt yağı koklamanız hamilelik döneminde aşermelerinizi yarı yarıya azaltacaktır.
 • İştahı arttırır. İçtiğiniz suyun içerisine bir miktar greyfurt yağı katmanız iştahınızı oldukça arttıracaktır.
 • Vücuttan ödemi atar. Greyfurt yağı iyi bir idrar söktürücüdür. Bunun için 1 litre suyun içerisine 4-5 damla ilave etmeniz ve o suyu gün boyu tüketmeniz yeterli olacaktır.
Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Greyfurt yağının saça faydaları neler?
Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Greyfurt yağının saça faydaları neler?

Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Greyfurt yağı saç için hem maske hem de peelingin içerisine birkaç damla katılarak kullanılabilir. Biraz şeker ile karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak yedirmeniz halinde peelinginizin içerisine katmış olacaksınız. Saç maskenize katmak isterseniz de yazımızın sonunda saç için birbirinden farklı greyfurt maskeleri hazırladık.

Greyfurt yağının saça faydaları

İçerisinde özellikle A ve B vitaminleri bulundurması greyfurt yağını saç için önemli kılıyor. Bununla birlikte düzenli kullanıldığında greyfurt yağının saça olan faydalarını derledik.

 • Saçları ayda 5 cm’e kadar uzatır.
 • Saçların kırıklarını yok ederek pürüzsüz bir görünüm elde etmesini sağlar.
 • Saçtaki kepekler ile savaşır.
 • Saçların daha sağlıklı ve dolgun görünmesine olanak sağlar.

Greyfurt yağı ile saç maskeleri

Yüzyıllardan beridir greyfurt yağı saçları şımartmaktadır. Eğer saçlarınızda dolgun bir görünüm ile birlikte ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız saç tipinize en uygun saç maskesini seçin ve uygulamaya başlayın.

Yağlı saçlar için greyfurt yağı maskesi

Yağlı saç, genel olarak saçın kökünde aşırı sebum üreten saçtır. Bu, telleri kir birikmesine daha yatkın hale getirir. Normalde, düz saçlı insanlar yağlılık ile daha fazla problem yaşarlar. Bunun en önemli çözümü saça düzenli peeling yapmak ve birazdan bahsedeceğimiz maskeyi haftada 1 kez uygulamaktır. Bununla birlikte yemenize ve sporunuza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Malzemeler:

 • Yarım tatlı kaşığı greyfurt yağı
 • 1 yemek kaşığı sulandırılmış elma sirkesi
 • 2 tatlı kaşığı yeşil kil
 • Birkaç damla limon

Yapılışı:

Maskemize başlamadan önce yeşil kile metal değmemesinin hatırlatmasını geçmek isteriz. Öncelikle cam bir kasede yeşil kili, limonu ve elma sirkesini karıştırın. İyice homojen olmasına özen gösterin. Daha sonra içerisine yarım tatlı kaşığı greyfurt yağı ilave edin. Karışımını 10 dakika buzdolabında bekletin. Daha sonra önceden nemlendirdiğiniz saç diplerinize maskeyi masaj yoluyla uygulayın. Masajı bitirdikten sonra saçlarınızı toplayabilirsiniz. Ortalama yarım saat içerisinde maske saçınızda kuruyacaktır. Sonrasında ılık su ile saçlarınızı yumuşatarak maskeyi çıkarın. Bunu haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru saçlar için greyfurt yağı maskesi

Kuru saçlar tam olarak yağ yokluğundan mustariptir. Yani telleriniz daha mat bir görünüme ve sert bir dokuya sahipse, bunun nedeni kuru olmalarıdır. Genellikle kıvırcık saçlı insanlar bu durumla savaşmaktadır. Lakin biz saçlarınızla barış ilan ettirerek harika bir maske ile karşınıza geldik. Maskenin yapımı şu şekilde:

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı greyfurt yağı
 • 1 tatlı kaşığı mayonez

Yapılışı:

Tüm malzemeleri derin bir kâsede karıştırın. Bu durumda homojen bir kıvam elde etmeniz gerekmektedir. Eğer ki istediğiniz bir kıvam elde edemediyseniz mayonezi arttırabilirsiniz. Tüm malzemeler birbiri ile özdeşleştikten sonra önceden ıslattığınız saçınıza tüm maskeyi yedirin ve hava olmayan bir poşet ile saçlarınızı tamamen kapatın. Burada 10 dakika boyunca saçınıza ısı vermeniz maskeden alacağınız etkiyi maksimuma çıkaraktır. 10 dakikanın sonunda saçlarınızı ılık su ile maskeden arındırın. Haftada 1 kez yapmanız saçınız için yeterli olacaktır.

Kırık saçlar için greyfurt yağı maskesi

Saçların kırılması için birçok etken vardır. Aşırı ısıya maruz kalmak, vitamin eksikliği, saç tipine uygun ürün kullanmamak… Öncelikle maskeyi uygulamadan tüm bu sorunların çözülmesi gerekmektedir. Daha sonrasında maskeden alacağınız verim maksimuma çıkacaktır. Şimdi bahsedeceğimiz maske saçları kökten uca onararak saçtaki kırıkları yok etmektedir.

Malzemeler:

 • Yarım avokado posası
 • 1 tatlı kaşığı greyfurt yağı
 • 1 yemek kaşığı katı yoğurt
 • Birkaç damla zeytinyağı

Yapılışı:

Avokado posasını haşladıktan sonra çatal ile ezerek elde edebilirsiniz. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı greyfurt yağını ilave edin. Bu 2 malzeme birbiri ile iyice özleştirin. Daha sonra 1 yemek kaşığı katı yoğurt ve birkaç damla zeytinyağını ilave edin. Karıştırmaya devam edin. Karışımın üzerini bir streç film ile kapatın ve buzdolabına kaldırın. Bu sırada saçlarınız diplerine saç peelingi ile peeling yapın. 10 dakikanın sonunda maskeyi saçlarınıza dipten uca yedirin. Özellikle saçların kırık olan bölgelerine yoğunlaşmaya dikkat edin. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrası saçları soğuğa yakın ılık bir su ile yıkayın.

İnce telli saçlar için greyfurt yağı maskesi

Saçların ince telli olması aşırı kırılgan olmasına ve dış etkenlerden hızla etkilenmesine neden olabilir. Bunun için saçları dışardan korumak kadar içten de beslemek oldukça önemlidir. Sebze ağırlıklı beslenip, proteini çokça tüketmeniz saç sağlığınız açısından oldukça iyi olacaktır. Bunlara dikkat ettiğinizde şimdi bahsedeceğimiz maskeden maksimum fayda alacaksınız.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı greyfurt yağı
 • 1 yemek kaşığı mayonez

Yapılışı:

Öncelikle 1 yemek kaşığı mayonezi ve 1 tatlı kaşığı greyfurt yağını birbiri ile özdeşleşene kadar karıştırın. Daha sonrasında içerisine 1 yemek kaşığı yoğurdu ilave edin. Karışımın birbiri ile iyice özdeşleşmesini sağlayın. Daha sonra kökten uca nazikçe saçlarınıza maskeyi yedirin. Ortalama 20 dakika saçınızda kalması yeterli olacaktır. Ilık su ile saçlarınızdan maskeyi arındırın ve haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

Kalın saçlar için greyfurt yağı maskesi

Saçların kalın telli olması saçların kuru olmasına ve zor şekil almasına neden olur. Bunun çözümü için harika bir saç maskesi tarifi paylaşıyoruz.

Malzemeler:

 • Yarım yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı greyfurt yağı
 • Yarım posa haline gelmiş avokado

Yapılışı:

Yarım avokadoyu suda haşladıktan sonra çatal yardımı ile ezin. Böylece daha kolay posa elde edebilirsiniz. Sonrasında 1 tatlı kaşığı greyfurt yağını ve yarım yemek kaşığı balı ilave ederek karıştırın. Homojen kıvam aldıktan sonra saçlarınıza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın ve haftada 1 kez uygulayın.

Hızlı saç uzatan greyfurt yağı maskesi

Saçı hızlı uzatmak için saça gereken tüm besinleri vermemiz gerekmektedir. Bunların yanı sıra saça ısı sürmemek, agresif işlemler yapmamak, duşta iken saça sıcak su değdirmemek… Bunlar sac uzamasını engelleyecek faktörlerden sadece bir kaçıdır.  Bunları uygulayarak şimdi bahsedeceğimiz saç maskesini Haftada bir kez saçlarınıza uygulayın.  Bununla birlikte de düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Şimdi malzemelere bir göz atalım.

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı Hint yağı
 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı
 • Eczanelerden bulabileceğiniz E vitamini ampulü
 • 1 yemek kaşığı greyfurt yağı

Yapılışı:

Öncelikle yarım yemek kaşığı zeytinyağını 10 saniye mikrodalga fırında bekletin.  Zeytinyağının sıcaklığı saç derinizi yakmayacak vaziyette olmalıdır. Lakin yine de sıcak olmalı.  Daha sonra kalan malzemeleri de zeytinyağının bulunduğu kabın içerisine ilave edin.  Önceden ıslatmış olduğunuz saçlarınıza kökten uca masaj yaparak uygulayın.  Maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı örerek toplayın. Daha sonrasında saçlarınızı hava geçirmeyen  bir poşet yardımıyla kapatın.  Maskeden maksimum verim almak için saçlarınıza 10 dakika boyunca ısı verin.  Maskeyi toplamda saçınızda yarım saat bekletmeniz gerekmektedir.  Daha sonrasında baş aşağıya eğerek masaj yapın.  Saatin sonunda saçlarınızı ılık bir su ile arındırın. Haftada bir kez saçlarınıza bu maskeyi uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler