Günlük makyaj nasıl yapılır?

Özellikle cillteki kusurları örtmek adına yapılan günlük makyajda; hızlı ve doğal olma ön plana çıkıyor. Günlük makyajla kişi bakımlı olduğunu karşı tarafa daha iyi yansıtır. Kişi günlük makyaj işlemini yapmadan ilk kıyafet seçimi yapar. Kıyafetini ve saçlarını dikkate alarak hafif makyaj yapar. Bu yapılan hafif makyaj, sadece kişinin bakımlı olduğu izlenimini verir. Kadınların dünyasında hayatı önem taşıyan günlük makyaj ile ilgili pek çok soru vardır. Günlük makyaj nedir, günlük makyaj nasıl yapılır, günlük makyaj modelleri, günlük makyaj malzemeleri ve profesyonel günlük makyaj yapımı gibi birçok konunun detaylarını yazımızda bulacaksınız. İşte detaylar…

 

Günlük makyaj nedir?

Her daim kusursuz görünmek isteyenler için günlük makyaj büyük bir avantajdır diyebiliriz. Günük makyajda, sadelik ön planda olmasına rağmen yine de kişi karşısındakileri çok iyi etkiler. Ciltteki pürüzler giderilerek, cilde renk katılması için günlük makyaj daha çok tercih ediliyor. Sadeliği temsil eden günlük makyajınıza; aynı zamanda çarpıcı dokunuşlar yapıp, hareket ve renkte katabilirsiniz. 

günlük makyaj yapımı

Günlük makyaj teknikleri nelerdir?

Günlük makyajın en önemli özelliği, yukarıda da belirttiğimiz üzere doğallıktır… O nedenle günlük makyaj yaparken kesinlikle keskin bitişler yapmaktan kaçınınız. Günlük göz makyajını özellikle yaparken; bantlarla şekillendirilip keskin bitişlerin uygulandığı farlardan uzak durunuz. Bu tekniği uygulamaktansa, iyi karıştırma özelliğine sahip fırçalarla dağıtılan buğulu sade makyajlar yapabilirsiniz. Günlük makyajlarda ruj tercihi olarak da; nüde renkler veya lip balmı öneriyoruz. Günlük makyaj yaparken seçtiğiniz rujların; kesinlikle simli, ton geçişlerine sahip ve koyu renkli olmaması gerekiyor. Günlük makyaj yaparken dudağınızın renginde bir ton kullanmanız daha doğru olur. Kontürü uygularken de; keskin hat çizgilerinin kesinlikle oluşmaması gerekiyor. Bronzer yardımıyla yüz ısıtma işlemini uygulayıp, ardından hafif bir şekilde fırçayla allık sürebilirsiniz. Bu teknik sayesinde, cildiniz hem taze hem de dinç görünecek. 

Günlük makyaj malzemeleri nelerdir?

 • Kaliteli bir fondöten, renkli nemlendirici ya da bb krem
 • Far
 • Dudak kalemi veya ruj
 • Pudra
 • Bronzer
 • Rimel
 • Kapatıcı
 • Eyeliner
 • Dudak nemlendiricisi
 • Highlighter

Günlük makyaj yapma aşamaları nelerdir?

Yüzdeki kusurları yok edebilmek adına kullanılan günlük makyajın aşamalarını şöyle sıralayabiliriz:

Cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi

Her makyaj türünde olduğu gibi günlük makyajın yapımı öncesinde de mutlaka cildi temizlemek gerekiyor. Cildi temizleyerek aslında onu makyaja hazır hale getiriyoruz. Makyaj yapmadan önce mutlaka cildi kirlerden arındırmak gerekiyor. Aksi takdirde makyaj, kiri cildin gözeneklerine hapsederek sivilcelerin ve siyah noktalaın oluşmasına neden olur. Makyaj öncesinde mutlaka cildin yumuşak, pürüzsüz olmasına özen gösteriniz. Temizleme ürününü cildinizin tipine göre seçmelisiniz. Böylelikle cildinizdeki ölü deriler yok edilmiş olacak. CC ya da BB krem kullanıyorsanız, nemlendirici kullanmayabilirsiniz. Çünkü hem BB kremin hem de CC kremin içerisinde nemlendirici içerik bulunuyor. Yalnız fondötenle birlikte  mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Makyaj aşamasına geçmeden nemlendiricinin çok iyi emilmesi gerekiyor. Ayrıca bu aşamada dudaklarda mutlaka “dudak balmı” ile nemlendirilmelidir.

Doğru fondöten seçimi

Cildi kirlerden arındırdıktan sonra cildin renk tonu fondötenle eşitlenmelidir. Fondötenin temel görevi ciltteki kusurları örtmektir. Günlük makyajda; ince yapıya sahip sade fondötenler seçilmelidir. Fondöten ortaya da az kapatıcılık özelliğine sahip olmalıdır. Nemli süngerle tampon hareketler yaparak fondöten tüm yüze yedirilmelidir. Eğer gözenekler çoksa ya da  yağlı cilt sorunu varsa; fondöteni uygulamadan silikon baz özelliğine sahip makyaj bazıyla T bölgesine küçük miktarda makyaj bazı sürebilir. Baz sabitlendikten sonra makyaj yapmaya başlayabilirsiniz. Günlük makyajda; ışıltışı veya mat fondöten kullanabilirsiniz. Mat ve ışıltılı fondötenler, doğal görünüm kazandırır. Göz altlarındaki morluklarıda fondöteni sürdükten sonra kapatıcıyla kapatabilirsiniz. Kapatıcılar, morlukların olduğu yere nokta şekilde sürülmelidir. Daha sonra küçük miktarda  transparan pudrayı, ince tabaka halinde tüm yüze sürerek ten makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken büyük fırça kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Göz makyajı

Günlük makyaj yaparken gözlerde çok önemlidir… Günlük makyajda far renklerinin; gül kurusu, şeftali ya da kahverengi tonlarında olmasını öneriyoruz. Farı, göz kapaklarınızın üzerinden katlanma bölgesine kadar çok iyi dağıtmalısınız. Günlük makyajda, far; göz kapaklarının doğal gölgesiymiş gibi durmalıdır. Ayrıca günlük makyajda far kullanmayıp, bronzer kullanabilirsiniz. Geniş özellikli far fırçaysıyla bronzeri göz kapaklarınızın her tarafına sürünüz. Bu işlem sonucunda gayet doğal bir göz makyajına imza atmış olacaksınız. Gözlerinizin altındaki kirpik diplerine de çok sade şekilde bronzer veya far dilerseniz sürebilirsiniz. Günlük makyajlarda eyeliner çok fazla tercih edilmiyor. Onun yerine daha çok göz kalemi kullanılıyor. Gözlerde yoğun görüntüye ulaşmayı düşünüyorsanız, kahverengi göz kalemiyle üstteki kirpiklerin diplerine incecik kalem çekebilirsiniz. Kalemi çektikten sonra far fırçasıyla dağıtıp sade görüntü oluşturabilirsiniz.

Maskara kullanımı

Far sürdüyseniz arkasından mutlaka maskarada sürmenizi öneriyoruz. Günlük makyajlar için kirpikleri birer birer ayıranlar daha uygundur. Günlük makyajda; maskara maksimum 2 kat uygulanmalıdır.

Kaşların şekillenmesi ve belirginleşmesi

Kaş şekillendirme işlemi makyajın ana temasını oluşturuyor. Kaşlarınızı dilediğiniz gibi şekillendirip sonra arasında boşluklar varsa onları doldurmanız gerekiyor. Doldurma işlemini, kaşlarınızla aynı renge sahip kaş pudrasıyla veya kalemiyle yapabilirsiniz. Ardından şeffaf kaş sabitleyici jelle kaşlarınızın bozulmasını engelleyebilirsiniz. Kaşları koyu ve çok olanlar bu işlemi atlamalıdır.

Aydınlatma ile kontürleme

Aşırıya kaçılmadığı sürece günlük makyajda da kontürleme ve aydınlatma kullanılabilir. Dozunda kullanılan aydınlatma ile kontür yüzü boyutlandırır. Gölgelendirmek istiyorsanız toz veya krem ürünler tercih etmelisiniz. Kontür ince ve az sürülüp, fırçayla çok iyi dağıtılmalıdır. Aydınlatıcı da kesinlikle sim olmamalıdır. Krem formül içeren aydınlatıcılar sade ve hoş görüntü oluşturur. 

Allık

Günlük makyajın olmazsa olmazı allıktır diyebiliriz. Güneşte azcık yanaklar kızarmış görünümü kişiye doğallık kazandırır. Kalıcılık açısından krem allıklar daha kullanışlıdır. Hafif ışltıya sahip allıklar ile yüzünüz canlı görüntüye ulaşır. Allık seçimin göz makyajının tonlarına uygun olmalıdır. Ayna karşısına geçerek yanaklardaki şiş olan kısımlara; hafif pembe veya şeftali tonlarda allık uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Güneşte burun bölgeside kızarır, o nedenle burunada hafifçe allık dokundurulmalıdır. Bu işlem ile yüzde bütünlük oluşturmuş olursunuz.

Ruj

Günlük makyajlar için ruj renkleri; açık pembe, şeftali, ten ve gül kurusu olmalıdır. Günlük makyajlarda genellikle dudak kalemi tercih edilmez. Fakat dudak çizgileri belli değilse kullanılması doğru olur. Rujun yerine günlük makyajlarda dudak parlatıcısı da sürebilirsiniz. 

Günlük makyaj modelleri

Günlük makyaj modellerinde kullanılacak ürünlerin renkleri çok önemlidir… Gözleri yoran, ışıltılı ürünler günlük makyajda kullanılmamalıdır. Günlük makyajlar için; kahve tonları çok uygundur… Kahve tonları aynı zamanda günlük kıyafetlerle de çok iyi uyum sağlar. Günlük göz makyajında farları farklı tonlarda kullanacak kişiler; göz pınarlarında açık ton seçebilirler. Dış köşelerdeyse, kahve tonlarında farlar tercih edilebilir. Sonuç olarak; geçişli doğal günlük göz makyajı yapılmış olur. Ayrıyeten günlük makyajlarda BB ya da CC kremlerin kullanımı fondötenlere göre daha iyidir… 

Günlük makyaj videoları

Farklı tarza sahip kadınların  son dönemlerde tercihleri, günlük makyaj modelleri olduğunu söyleyebiliriz. O nedenle günlük makyaj modelleriyle alakalı başta YouTube olmak üzere çeşitli mecralarda, konuyla alakalı çeşitli videolar yayınlanıyor. Sizlerde günlük makyajla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz videoları izleyebilirsiniz…

 

Günlük makyaj Duygu Özaslan

Türk YouTuber Duygu Özaslan’ a göre yarım saatte kusursuz bir görünüme kavuşmak mümkün… Bu durumu yukarıda yayınladığımız videoda da net olarak görebilirsiniz.

 

Günlük makyaj Çağla Şikel 

Ünlü manken Çağla Şikel, günlük makyaja başlamadan önce mutlaka  cilde bakım yapılmasını öneriyor. Bunun içinde birtakım bakım ürünlerinin tercih edilmesini vurguluyor. Tabi ki seçilen bakım ürünlerinin mutlaka cilt tipine uygunluğuda  çok önemlidir… 

 

Günlük makyaj Şeyda Erdoğan

Türk YouTuber Şeyda Erdoğan’ın günlük makyajında da, nemlendirici önemli rol oynuyor. 

 

Günlük Makyaj Merve Özkaynak

Ünlü moda danışmanı Merve Özkaynak günlük makyajda doğallığın önemli olduğunu vurguluyor.

 

Günlük makyaj Danla Bilic

Danla Bilic doğal, günlük makyajla ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız yujkarıdaki videoyu izxleyebilirsiniz.

Günlük makyaj yapımı resimli anlatım

Konuyla alakalı olarak evinizde uygulayabileceğiniz çok fazla seçeneğin olduğunu söyleyebiliriz. Günlük makyaj yapımıyla ilgili çoğu blogger resimli anlatımlar yapıyor. Tabi ki blogger tarafından anlatılanların hepsi size hitap etmeyebilir. O yüzden sizin kendinize has günlük makyaj stilinizi belirlemeniz daha doğru olur. 

Günlük makyajın püf noktaları nelerdir?

Günlük makyajı yaparken mutlaka püf noktaları dikkate almak gerekiyor. Özellikle yüzün kusursuz görünmesi açısından bu püf noktalar çok önemlidir. 

 • Günlük göz makyajında gözlerin çekiciliğini artırmak için; gözlerinizin içine beyaz göz kalemi sürebilirsiniz. 
 • Makyaj malzemelerinin kaliteli olması dışında renk tonlarının da cilde göre seçilmesi gerekiyor. Makyaj malzemelerinin tenle bütünlük oluşturması gerekiyor. 
 • Nude ve toprak tonları göz makyajında tercih edilmelidir. 
 • Mat bitişlere sahip ürünleri tercih ederek canlı ve doğal görünebilirsiniz.
 • Günlük makyajı yaparken odak oluşturmayı tercih edecekseniz, kesinlikle 1 bölgede yoğunlaşmalısınız. Örneğin; gözlerinizi ön plana çıkaracaksanız yüzün diğer bölgeleri daha sade olmalıdır. 
 • Akmayan, leke bırakmayan makyaj ürünleri seçilmelidir.

Günlük makyaj ile ilgili merak edilen sorular

Günlük makyaj ile ilgili tüm merak edilen soruları aşağıda sizler için cevapladık…

Günlük makyaj için en iyi kapatıcı hangisidir?

 • L’Oreal Paris True Match 
 • YSL Beauty Touche Eclat High Cover
 • Lancome Teint Idole Ultra Wear Camouflage 
 • Armani Beauty Power Fabric 
 • NYX Professional Makeup HD Concealer
 • NYX Professional Makeup Can’t Stop Won’t Stop
 • Maybelline New York Fit Me
 • NYX Professional Makeup Born To Glow 
 • L’Oreal Paris Infaillible More Than Concealer
 • Maybelline New York Instant Anti Age Eraser

Günlük makyaj Ekşi Sözlük

Günlük makyajla ilgili Ekşi Sözlük sitesinde de bir çok yorum yer alıyor. Ekşi Sözlük sitesindeki günlük makyajla alakalı yorumlara bakmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Günlük makyaj Kadınlar Kulübü

Günlük makyajın yapımıyla ilgili pek çok platformda bilgiler yer arıyor. Kadınlar Kulübü adlı sitede bu platformlar içerisinde bulunuyor. Kadınlar Kulübü sitesindeki günlük makyajla alakalı bilgilere ulaşabilmek için linke tıklayınız. 

Kore günlük makyajı

Işıltı, canlılık ve doğal görünüm Kore günlük makyajında ön planda tutulur. 

Günlük makyaj için fondöten nasıl olmalıdır?

Günlük makyajda ten rengini eşitleyen fondöten seçilmelidir. Ayrıca fondötenin kaliteside çok önemlidir.

Günlük makyaj için far paleti nasıl olmalıdır?

Günlük makyaj için tercih ettiğiniz far paletinin; şeftali ve nute tonlarında olması doğru olur.

Günlük makyaj için ruj nasıl olmalıdır?

Günlük makyajda, kişinin kendi dudak renginde ruj kullanması en doğrusudur… Hatta sadece parlatıcı da günlük makyaj için seçilebilir. 

Günlük makkyaj için kapatıcı nasıl olmalıdır?

Citteki renk eşitliğini sağlayan kapatıcılar günlük makyajda kullanılmalıdır.

Günlük makyaj tesettürlü kadınlarda nasıl olmalıdır?

Günlük makyaj doğallığı temsil eder. O nedenle tesettürlü ve tessettürsüz tüm kadınlar günlük makyajlarını doğal yapmalıdırlar. 

Günlük makyaj fırçaları nelerdir?

 • Fondöten fırçası
 • Aydınlatıcı fırçası
 • Açılı fırça
 • Makyaj süngeri
 • Allık fırçası
 • Düz far fırçası
 • Kaş fırçası
 • Kaş dağıtma fırçası
 • Büyük makyaj fırçası
 • Pudra fırçası
 • Eyeliner fırçası
 • Kapatıcı fırçası
 • Büyük yumuşak fırça

Esmerlere günlğk makyaj önerileri

 • Esmer tenle uyum sağlayacak fondöten seçilmelidir. 
 • Esmer tene sahip kişiler günlük makyajlarında; nude, şeftali fuşya ve turuncu renklerde rujlar kullanmalılar. 
 • Nude, ışıltılı, bronz ve kızıl tonlarında esmerler far tercih edebilirler. 
 • Esmerler siyah kirpikleri tek tek ayırma özellğine sahip rimel kullanmalılar.
 • Esmerlerin günlük ten makyajlarında, bronzer olmazsa olmaz ürünlerin başında geliyor. Esmer tenli kişiler yüzlerinin yüksek kısımlarını aydınlatıyla ön plana çıkarabilirler. Doğal tonlarda kullanılan bronzer, esmer tenlilerin yüz hatlarına çekicilik kazandıracak. Ayrıyeten yüüzü gölgelendirmeyi isteyenler içinde kontür tekniğini önerebiliriz. 

Günlük şık makyaj nasıl olur?

Günlük şık makyajda hafif dokunuşlar önemli rol oynuyor. Tenle uyum sağlayan farla nude tonlarında ki dudak makyajı gün içerisinde şık bir görünüme sizi kavuşturur. Doğal pembeliği kazandıracak allık ile çok az miktarda highlighter olağanüstü görüntü kazandıracak. Günlük şık makyaj için; ten makyaja hafif ruj ve maskara uygulayabilirsiniz. 

Günlük soft makyaj nasıl olur?

Günlük soft makyajda; gözlerinize günlük kullanmış olduğunuz aydınlatıcıyı sürebilirsiniz. Göz kapağınızın uçlarınada kiremitin tonlarında far tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kiremit tonlarında farın üzerine mor farda sürebilirsiniz. Fırçayla suyguladığınız farı dağıtınız. Yalnız dağıtma işlemini yaparken göz kapağınızın altınada dağıtınız. Daha sonra göz kapağınızın üstüne siyah çizgi çekiniz. Bu işlemi likit göz kalemiyle yapınız. En son işlem olarak da rimeli kirpiklerinize sürebilirsiniz. 

Günlük makyaj ipuçları 

 • İlk olarak cildinizi temizleyip sonrasında nemlendiriniz.
 • Abartıya kaçmayan kusurları kapatan ten makyajı yapınız.
 • Bakışların canlandırılması adına doğal göz makyajı yapınız.
 • Gözlerin çekiciliğini artırmak adına maskara uygulayınız.
 • Kaşların belirgin hale gelmesi için şekillendirebilirsiniz.
 • Aydınlatma ile kontürleme tekniğini uygulayarak yüz hatlarını belirginleştirebilirsiniz.
 • Pembe ya da şeftali tonlarında doğallığı yansıtacak allık sürebilirsiniz.
 • En son olarak da dudak rengi rujla ya da sadece parlatıcıyla makyajınızı tamamlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler