Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır? ve ilgili gusül abdesti nasıl alınır sorularına ek olarak gusül abdest nasıl alınır soruları oldukça merak edilmektedir. Peki ya oruçlu iken gusül abdesti nasıl alınır ve kuranda gusül abdesti nasıl alınır Toplumumuz tarafından en büyük değer sayılan İslam dininin farzlarından olan gusül abdesti nasıl alınır anlatımlı ve gusül abdesti nasıl alınır ayet veya gusül abdesti nasıl alınır anlatım ya da abdest nasıl alınır bayram soruları da peşi sıra gelmiştir. 

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

  • İlk olarak ‘’Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya.” cümlesi kurularak niyet edilir.
  • Sağ el avucuna su doldurulur ve ağızla su alınır. Ağız içinde çalkalanan su tükürülür. Bu işlem 3 kez tekrar edilir.
  • Ardından avuç içine su doldurulur ve her iki burun deliğiyle su hafifçe burun içerisine çekilir. Hemen ardından sümkürülerek su çıkarılır. ( Bu işlem 3 kez tekrarlanır.)
  • Son olarak bütün vücuda su tutularak abdest tamamlanır.
  • Kadınla için ise bütün vücuda su tutmadan önce kulaklarında küpe deliği bulunuyor ise bu deliklere küpe takılır ve su geçmesi sağlanır. Ardından komple vücut yıkanır. 

 

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Ayetli

  • “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin, ayaklarınızı da topuk kemiklerine kadar (yıkayın). Eğer cünüp olursanız temizlenin. Şayet hasta veya yolculuk halinde veya içinizden biri ayak yolundan gelirse yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunursa, bu hallerde su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu