Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar? Halıdan kurumuş mürekkep lekesi çıkarmanın pratik yöntemleri nelerdir?

Halıdaki mürekkep lekesi oldukça keyif kaçıran bir durumdur ve hiç kimse halının ortasında kocaman bir mürekkep lekesi görmek istemez. Evde küçük kazalar sonucu oluşan lekeleri doğal yollarla çıkarmanızı sağlayacak pratik bilgilerimiz arasında bugünkü konumuz, halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak. Halıdan mürekkep lekesini çıkarmanın yolları nelerdir ve halıdaki kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu can sıkıcı durumla baş etmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Böylelikle mürekkep lekesi çıkarmanın püf noktaları ile birlikte halıdaki mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesini halıdan çıkarma konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz ve halınızda can sıkıcı bir mürekkep lekesi duruyorsa endişelenmeyi bir kenara bırakabilirsiniz. Halınızdaki kurumuş mürekkep lekeleri ve yeni oluşmuş mürekkep lekelerinden kurtulmanız için harika fikirlerimiz var. Halıdan mürekkep lekesini kolayca çıkarabilmenizi sağlayacak en etkili ve doğal yöntemleri paylaşmadan önce işinize çok yarayacak olan mürekkep lekesini çıkarmanın püf noktalarını da görebilirsiniz.

Mürekkep lekesini halıdan çıkarmanın püf noktaları nelerdir?

Halınıza yerleşen tüm lekeler de olduğu gibi mürekkep lekesinin de kolaylıkla çıkması için bazı püf noktaları bulunuyor. Lekelerin kendilerine has özellikleri vardır ve bu nedenle her lekeye aynı işlemleri uygulayamazsınız. Okuyacağınız mürekkep lekesini halıdan çıkarmanın püf noktalarında, neyi yapmanız ya da yapmamanız gerektiğini görebilir ve lekeyi çıkarma konusunda yanlış bir adım atmanızı önleyebilirsiniz.

  • Halıya mürekkep bulaştığını fark eder etmez ve henüz mürekkep kurumadan önce lekeyi çıkarmaya çalışmanız, sonucu olumlu etkiler. Bu nedenle lekenin kurumasını beklemeden müdahale etmelisiniz.
  • Mürekkep lekesi akışkan ve yoğun biçimde dökülmüş ise ön işlem olarak mutlaka kağıt havlu ile sıvı olan kısmı mutlaka almalısınız.
  • Halıdaki mürekkep lekesine asla sıcak su temas ettirmemelisiniz, bu sadece lekenin daha büyük bir alana yayılmasına ve halının iç kısımlarına işlemesine neden olur.
  • Lekeyi daima dıştan içe doğru silmeli ve dağılmasını engellemelisiniz.
  • Halının hangi malzemeden üretildiği çok önemlidir ve her malzeme için farklı yöntemler kullanmak gerekebilir. Mürekkep lekesini çıkarmak için hangi yöntemi tercih etmiş olursanız olun öncelikle halının görülmeyen bir kısmında malzemeyi test ederek halının dokusuna ve rengine etkisini gözlemleyin.
halıdaki mürekkep lekesini çıkarma

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Halıda görülen mürekkep lekesini çıkarmanın püf noktalarından bahsettikten sonra gelelim bu lekeyi pratik olarak çıkarma yöntemlerinin neler olduğuna. Leke çıkarma işlemine başlamadan önce mutlaka kağıt havlu ile sıvı kalmayana dek mürekkebi tamamen çekmeyi unutmadan, paylaştığımız yöntemlerden herhangi bir veya birkaçını uygulayabilirsiniz.

Halıdaki mürekkep lekesini bulaşık deterjanı ile çıkarma

Halının üzerinde herhangi bir leke görüldüğünde çoğu kişi hemen bulaşık deterjanı ile lekeyi silmeyi düşünür ve mürekkep lekesini çıkarmak için bu yöntemin etkili olduğunu söylemek isterim. Kurumamış mürekkep lekesini 1 su bardağı soğuk su içerisine 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ilave ederek bu solüsyonla silerek çıkarabilirsiniz. Solüsyonu uygulamak için sprey şişesine doldurup lekenin üzerine püskürtebilir veya bezi solüsyona batırarak yavaşça silebilirsiniz.

Halıdaki mürekkep lekesini metil alkol ve kolonya ile çıkarma

Mürekkep lekesini halıdan kolayca çıkarmanın bir yolu olan metil alkol ile silmek, kısa sürede lekenin kaybolmasını sağlayan bir yöntemdir. Halının lekeli olan bölgesine bir miktar metil alkol ya da kolonya damlatıp, yaklaşık yarım saat bu şekilde bekleyin. Mürekkep lekesi yavaş yavaş kaybolacaktır, bu aşamada temiz bir bez ile bastırmadan yavaşça silebilirsiniz.

Halıdaki mürekkep lekesini mısır nişastası ve süt ile çıkarma

Mısır nişastası, hemen hemen tüm yüzeylerde oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için oldukça etkili ve kalıcı bir yoldur. Bu yöntemi uygulamak için halıdaki lekenin büyüklüğüne yetecek miktarda mısır nişastası ile bir miktar soğuk sütü karıştırmak yoluyla bir macun hazırlayın. Elde ettiğiniz macunu halıdaki mürekkep lekesinin üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Leke çıkarıcı macun kuruduğunda elektrik süpürgesi ile süpürün ve nemli bir bez ile silerek kalıntıları temizleyin.

Halıdaki mürekkep lekesini aseton ile çıkarma

Bir başka mürekkep lekesini çıkarma malzemesi olan ve neredeyse ker kadının evinde bulunan oje çıkarıcı aseton, halılarınızdaki mürekkep lekesinden kurtulmanız içinde müthiş bir çözümdür. Halıdaki lekenin üzerine aseton damlatıp 10-15 dakika bekletin ve sonrasında temiz bir bez ile yavaşça silerek lekeyi temizleyebilirsiniz.

Halıdaki mürekkep lekesini amonyak ile çıkarma

Amonyak ve soğuk su ile pratik bir şekilde hazırlayacağınız karışım ile halınızdaki mürekkep lekesini kalıcı olarak çıkarma şansına sahipsiniz. Bu kolay yöntemi uygulamak için ½ su bardağı soğuk su ile 1 yemek kaşığı amonyağı boş bir sprey şişesine doldurun ve lekenin üzerine püskürtün. Yaklaşık yarım saat bu karışımı halıda beklettikten sonra temiz bir bez ile silip lekeyi çıkarabilirsiniz. Leke çıkarma işleminin bitmesinin ardından bulaşık deterjanı ya da beyaz sirke ile halıdaki amonyağı silmelisiniz.

Halıdaki kurumuş mürekkep lekesini tıraş köpüğü ile çıkarma

Halıdaki kurumuş mürekkep lekesini en kolay şekilde çıkarmak için tıraş köpüğü kullanabilirsiniz. Kurumuş mürekkebi çıkarmak için lekenin üzerini kaplayacak miktarda tıraş köpüğü sıkın ve nemli bir bez ile silin. Leke çıkarma işleminin ardından yine temiz bir bez yardımıyla köpüğü temizleyerek elektrik süpürgesi ile süpürebilirsiniz. Leke tamamen kaybolana dek bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu