Hamilelik hafta hafta belirtileri

Hamilelik hafta hafta süreci içerisinde olan değişikliklerin hepsini bilmeye hazır mısınız? Annenin vücudundaki değişiklikleri öğrenin ve gebelik sürecine girmeden önce doğuma kadar bebeğin gelişimini yakından takip edin. Hafta hafta hamilelik, annenin vücudunun bebeği oluşturmak için yaptığı bütün farklı değişimleri ve uygulamaları daha önce öğrenmiş miydiniz? Ve bebeğinizin gelişimi her gün nasıl oluyor? Gebeliğin kesinleşmesi, gelecekteki anne babalarda yoğun duygular uyandırır. Oluşmakta olan yeni hayat ve gebeliğin sebep olduğu değişimler etrafında beklentiyi ardında getirir. Gebelik bütün sürecinde kendine özel özellikleri vardır ve bunları bilmek bu deneyimi daha da özel yaratmaktadır. Dokuz ay ya da 40 haftalık gebelik genel olarak üç devre ayrılır. Bu, bu devrelerin her birinin özelliklerine göre ayırmaktayız. Kadının vücudu çocuğun oluşumuna ve doğuma hazırlanır ve her hafta bebeğin gelişiminde önemli yollar kat edilir.

Doğum öncesi bakımda doktor bu süreci izleyecek, anne ve bebeğin sağlığını yakından takip edecek ve gerekli yönlendirmelere bakacaktır. Her gebelik sürecinde temel değişimler neler olduğunu öğrenmemiz için bu yazımızı sizlere özel yayınladık. Yazımızın içerisinde şunları öğreneceksiniz:

Hafta hafta hamilelikte olan her şeyi bilin!

Hafta hafta hamilelikte olan her şeyi bilin!

Hafta hafta hamilelik anne ve bebek için değişimleri belirler ve her süreç problemsiz ve sağlıklı bir gebelik için çok kritiktir. Aşağı yukarı 40 hafta ilerleyen gebelik, bölümlere ayrılır. Her çeyreğin gelişim sürecinin kendine özel özellikleri bulunuyor. İlki en çok özen isteyendir. İkincisi en huzurlu, üçüncüsü ise bebeği kucağınıza almadan önceki en son hazırlık. Hamileliğinizde hafta hafta neler olduğunu bilmek, belirli bakımın önemini anlatır ve destek sağlayabilir. Örneğin, bebeğin kız mı erkek mi olduğunu hangi süreçte öğrenebileceğinizi ve sizin sesinizi işitmeye başladığı süreçten itibaren öğreneceksiniz.

Hafta hafta hamileliğin ana aşamaları

Gebelik, anne ve aile için fiziksel, hormonal ve psikolojik değişiklikleri içerir. Gebeliğin bir parçası olan 40 hafta boyunca, fetüsün iyi gelişmesine bir çok özellik katkı sağlayacaktır. Bu, öbürlerinin yanı sıra annenin beslenme düzenini ve günlük hayatını, evinin huzurunu, sağlık ve doğum öncesi bakımını, anne babaların hastalık geçmişini barındırır.

Hamilelik, bu devrelerin özelliklerine bağlı olarak üç bölüme ayrılır.

 • Döllenmiş yumurtayı bir embriyoya dönüştüren hücre bölünmesi başlar.
 • İkincisinde ise tüm bebek sistemi tamamlanmış olur.
 • Ve üçüncüsünde, annenin vücudu doğum için gelişirken bebek kilo ve boy artışı kazanır.

Gebeliği öğrendiğiniz ilk anda bir doktora görünmeyi unutmayın : Gebeliği hafta hafta takip etmek hem anne hem de bebek sağlığı için çok önemlidir. Doğum öncesi bakım , gebe kadınlar için aşılar yoluyla hastalıkları önlemeye yardımcı olur, bebeğin gelişimini gözlemler ve varsa eksiklikleri ya da diğer hastalıkları mümkün olduğunca erken tespit eder.

İlk üç aylık devre: 0 ila 13 hafta

İlk üç aylık devre: 0 ila 13 hafta

İlk üç aylık devre, döllenme sürecinde on üçüncü haftaya kadar kabul edilir. En hassas devre olduğu sayıldığı için bu süreçte de bebek ölümleri açığa çıkar. Bu sebeple, birçok anne haberi arkadaşlarına ve ailesine haber vermeden önce ikinci üç aylık devrenin başlamasını beklemeyi tercih eder. Ayrıca bu aşamada anne, erken gebeliğin normal belirtileri olan rahatsızlık yaşayacaktır. Bunlar anneyi gebeliğe konusunda uyarabilecek belirtilerdir.

Hamileliğin ilk haftaları

Yumurta döllendiğinde, yumurta embriyo gelişimime gelene dek hücre üreme devreye girilir. Bu hücrelerden bebek için gerekli bütün sistemler haftalar içinde değişime uğrayacaktır. Dördüncü haftaya kadar embriyo bir bulgur tanesi büyüklüğünde belirecektir. Ayrıca bu devrede, adetinizin gecikmesi sebebiyle muhtemelen gebe olduğunuzu keşfedeceksiniz. Birçok gebe kadının ortak belirtisi olan mide bulantısı da burada başlar. Hastalığa plasenta tarafından salınan HCG hormonu sebep olur. Bununla eczaneden alınan test bile zaten pozitif olmalıdır. Ancak adetiniz geciktikten hemen sonra gebeliğin kontrol etmek için test yaptırırsanız ve olumsuz çıkarsa, birkaç hafta sonra tekrar edin . Testin gerekli miktarda hormonu yakalayamaması ve yanlış bir olumsuz netice vermesi mümkündür. Hamilelik hafta hafta belirtileri üzerinde daha detaylı kısımlara hep birlikte bakalım.

Erken gebeliğin ana belirtileri

Bir gebelik genellikle anne için uyarı işaretleri taşır. Evde yapılan eczane testleri dahi olsa, gebelik şüphesinin bir muayene ile teyit edilmesi, doğum öncesi bakımın bir an önce başlayabilmesi için önemlidir. Bazı belirtiler diğerlerinden daha yaygındır ve bu, herhangi birini deneyimleyeceğiniz anlamına gelmez. Her gebelik benzersizdir ve halihazırda çocuğunuz olsa bile eski deneyimlere güvenmemelisiniz. Erken gebeliğin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Belirli yiyecekler ya da tatlar için istek
 • Sürekli idrara çıkma dürtüsü
 • Ağrıyan, karıncalanan ya da şişmiş göğüsler
 • Hastalık (sabah ya da başka türlü)
 • Yorgunluk ve çok fazla uyku
 • Geç devre
 • Areolada (meme ucunu çevreleyen dairesel kısım) renk değişikliği,
 • Göbek deliğinden kasık kemiğine kadar bir çizgi görünümü ya da ciltte diğer değişiklikler

Annedeki değişiklikler: İlk aydan üçüncü aya kadar

Hamileliğin ilk üç ayında, gebe kadının vücudu yeni durumuna uyum sağlamaya başlar. Gebeliğin bu başlangıcı, ünlü mide bulantısına ek olarak, büyük duygusal dalgalanmalara ve memelerde, uykuda ve yorgunluğa daha fazla hassasiyete sebep olabilir. Plasenta, göbek kordonu ve amniyotik sıvı gibi tüm destek sistemi gibi oluşmaya başlar. Bu, embriyonun gelişmesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi almasını sağlar. Gebeliğin başlangıcında bile annenin tercihleri ​​bebeği etkilemeye başlamıştır. Bu sebeple dengeli bir diyete başlamak, uyuşturucu, alkol ya da sigara kullanımını tamamen kesmek ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı aramak esastır.

Bebekte değişiklikler: ilk aydan üçüncü aya kadar

Bebekte değişiklikler: İlk aydan üçüncü aya kadar

Gebeliğin başlangıcında, bebek çeşitli organların oluşumunu başlatmak için hücrelerin hızla çoğalmasıyla birlikte hızla gelişir. 4. haftada bebeğiniz pirinç tanesi kadardır ve kalbiniz çoktan atmaya başlamıştır. 8 hafta sonra zaten kol ve bacakları görünür hale gelir ve parmakları oluşturmaya başlar. Üç aylık devrenin sonunda, bebeğin yüzü pratik olarak şekillenir ve cinsel organları tanımlanır ancak cinsiyetini bulmak hala mümkün değildir.

İkinci üç aylık devre: 14 ila 26 hafta

Bu devre hem en tatlı dönemlerden biridir hem de biraz meşakkatli denebilir. İkinci üç aylık devre, gebeliğin en sessiz aşaması olma eğilimindedir. Mide bulantısı gibi olumsuz belirtiler geçmiştir ve karın hala günlük işleri engelleyecek kadar büyük değildir. Sihirli an da bu aşamada gerçekleşir: ilk kez bebeğin hareket ettiğini hissetmek mümkün olacaktır. Kalp de o kadar yüksek sesle atıyor ki, onu işitmek için bir stetoskop yeterli bir aparat olacaktır. Annede ki fiziksel bazı değişiklikler göze gelebilir. Misal halk arasında yanakların farklı şekilde kızardığını söyleyen bir kesim bulunmakta. Veyahut kız ve erkek bebeğe göre değişen bir yüz yapısının ya da cilt tipinin oluştuğunu belirten birçok kesim bulunuyor.

Hamileliğin ortasındaki büyük değişiklikler

İkinci üç aylık devrede bebek oluşumunu tamamen tamamlar. Solunum, işitsel ve kas fonksiyonları gelişiyor. Ek olarak, göz ve kulakların tanımı ve saç büyümesi ile fiziksel özelliklerinizi de kazanacaksınız. İşitebilmek, seslerini tanıyabileceği için anne baba ve bebek arasındaki bağ güçlenebilir. Şarkı söyleyin mesela ya da sevgi tomurcuğunuza hikayeler okuyarak farklı bağ kurabilirsiniz ve canınızın bir parçası olan bebeğinizle konuşabilirsiniz. Artık en sevdiği uyku pozisyonuna ve hatta örneğin parmak emme gibi tuhaflıklarına sahip.

Annedeki değişiklikler: dördüncü aydan altıncı aya kadar

Annedeki değişiklikler: Dördüncü aydan altıncı aya kadar

Bu aşama, erken gebelik belirtileri kaybolmaya başladığından daha fazla rahatlık ve huzur sağlar. Ancak kasık bölgesinde hemoroid, kabızlık ve ağrı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Gebe karnı büyümeye başlar ve bebeğin ilk hareketlerini hissetmek mümkündür. Göğüsler büyüyerek süt üretimine hazırlanmaya başlar. Deri ve kalça da değişikliklere uğrar.

4 aylık hamilelik : Bu aşamada bebek hızla büyüyor ve kollar ve bacaklar da tam olarak gelişiyor. Fetal hareket erken gerçekleşirse hamile anne cenin hareketini hissedebilir.

5 aylık hamilelik : Bu aya kadar, fetüsün hareketleri giderek daha esnek ve koordineli hale geliyor ve fetüs genellikle emmek için küçük elini ağzına koyma hareketleri gösteriyor. Fetüs hala etrafındaki sesleri ve olanları duyabiliyor, ve aktif fetal hareketlerle yanıt verir.

6 aylık hamilelik : Fetüsün saçları, kaşları ve kirpikleri net bir şekilde görülebilir, kemikler sıkılaşır, cilt kırışır, vücut simetrik görünür ve cilt yüzeyinde cenin kalitesinde bir tabaka oluşmaya başlar, ve fetüs Hala büyümeye çalışıyor.

Bebekte değişiklikler: Dördüncü aydan altıncı aya kadar

Bebek bu aşamada nefes alma hareketlerine ve ufak ellerini hareket ettirmeye başlar. Artık bebek genital organın görüntülenmesine izin veren bir pozisyonda ise ultrason muayenesi ile bebeğin cinsiyeti de öğrenilebilmektedir. 

17 ila 18 hafta arasında, fetüs, çok ufak olmasına rağmen, şimdiden emme, yutma ve göz kırpma yeteneğine sahiptir. Cildiniz kalınlaşır ve saçlarınız, kirpikleriniz ve kaşlarınız uzamaya başlar. Gebeliğin ortasında (20 hafta) hareketleriniz yoğunlaşır ve tekmeler anneyi şaşırtacaktır. 

İkinci üç aylık devrenin sonuna doğru bebek işitmeye başlar ve sistemi tamamen çalışır durumdadır. Ama yine de karnabahar büyüklüğünde.

Üçüncü üç aylık devre: 27 ila 40/41 hafta

Üçüncü üç aylık devre, bebeğinizin yakında evde olması endişesini ve beklentisini de beraberinde getirir. Annenin karnı, sadece bazı görevleri ya da hareketleri engellediği için değil, aynı zamanda mide ekşimesinin de mevcut olabileceği için rahatsızlık vermeye başlar. Unutulmamalıdır ki bir gebelik için 40 hafta düşünülse de her gebeliğin bir süresi vardır. Bir kadın 38 ila 42 hafta arasında doğum yapabilir. Öyleyse, hazırlıklara başlamanın, doğum fotoğraflarını çekmenin (bu hatıraya sahip olmak isteyeceksiniz), doğum çantasını düzenlemenin ve karnınızda bebeğinizle geçen birkaç haftanın tadını çıkarmanın zamanı geldi. Bebeğinizin doğmasını beklemeyebilirsiniz ama büyük göbek özlenecek.

Hamileliğin son haftaları için ipuçları ve önemli bilgiler

Hamileliğin son haftaları için ipuçları ve önemli bilgiler

Son birkaç hafta içinde anne , bebeğin büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak mide ekşimesi ve nefes darlığı çekebilir. Mide ekşimesi ya da zayıf sindirim: Daha ufak öğünler yiyin, aralarındaki süreyi azaltın. Böylece sindirim sisteminiz acı çekmez. Yağlı yiyeceklerden kaçının ve yemekten hemen sonra yatmayın. Zorluk yaşıyorsanız doktorunuza danışın, size ya da bebeğe zarar vermeyecek bir antasit yazabilir; Nefes darlığı: Bebeğin pozisyonuna ve vücudunuzda kapladığı tüm alana bağlı olarak organların baskı yapması normaldir. Panik yapma. Sadece kendinize aşırı yüklenmeyin: rahatlayın, yatmadan önce yastıkları biraz kaldırın ve çok fazla nefes almayı gerektiren işler yapmayın.

Şimdi fetüsünüz zaten 3200 gram ağırlığında olabilir ve yaklaşık 52 cm uzunluğunda olmalıdır. Fetüsün başı, pelvis iskeleti ile çevrili pelvis boşluğunuzda sallanır ve güvenlidir. Bu aynı zamanda küçük kolları, baldırları ve küçük kalçaları için daha fazla yer açtı.
Anneler şu anda gergin ve endişeli olabilirler, hem bebeklerinin erken doğumunu dört gözle beklerler hem de doğum sancılarından bir şekilde korkarlar. Şimdi düzgün egzersiz yapmalı, yeterince dinlenmeli, fiziksel değişikliklerinize, yani doğum belirtilerinin ortaya çıkmasına çok dikkat etmeli ve her an kabul için hazır olmalısınız.

Hamileliğin son haftalarında unutamayacağınız şeyler

 • Doğum çantanızı hazırlamanın zamanı geldi: Doğumevi için bebek yatağıyla birlikte çantanızı hazırlayın. Beklenen teslimat tarihiyle ilgili herhangi bir beklentiniz varsa, zaten her şeyi organize etmişsinizdir.
 • Çalışma: Şüphe ve endişelerden kaçınmanın en iyi yolu, konu hakkında çok okumaktır. Diğer annelerle bilgi arayın, okuyun, bilgi alışverişinde bulunun
 • Partnerinizle birlikte bir kursa katılın: Doğum ve yeni doğanın ilk günleri için hazırlık kursları vardır, bu kurslar anneleri ve babaları banyo yapma, üst değiştirme, kolik gibi anlara hazırlar .
 • Bir çocuk doktoru seçin: çocuk doktoru doğumu izleyecek ve bebeğin sağlığını, doğar doğmaz değerlendirerek sağlayacaktır.
 • Doğum hakkında doktorunuzla konuşun: Bir doğum planı yapabilir ya da tercihleriniz konusunda doktorunuzla anlaşabilirsiniz. Tavsiyelerini dinlemeyi unutmayın: anne ve bebek için neyin en iyi olduğunu değerlendirebilecektir.
 • Annelik fotoğrafları yapın: profesyonel fotoğraflar ya da değil, ancak bu özel anı kaydedin. O tatlı göbeği özleyeceksiniz.
 • Baby shower’ı hazırlayın: Bu anlar, aileyi bir araya getirmek ve bebeği karşılamak için hoş bir enerji üretmeye başlamak için inanılmazdır – tabii ki ebeveynlerin çeyizlerini artırmalarına yardımcı olmanın yanı sıra.
 • Evinizi hazırlayın: bebeğin odasını toplayın ve ortamları kilim, köşe ve priz gibi kazalardan koruyun
 • Bebeğin adını seçin: Bazı anneler bebeğin adını gebe kalmadan önce bile biliyorlar, ancak sizin durumunuz bu değilse, şimdi seçim zamanı. Bu şekilde, zamanı geldiğinde doğum belgesini vermek için ihtiyaç duyduğu bilgilere baba zaten sahip olacaktır.
Annedeki değişiklikler: yedinci aydan dokuzuncu aya kadar

Annedeki değişiklikler: Yedinci aydan dokuzuncu aya kadar

Bebekte değişiklikler: yedinci aydan dokuzuncu aya kadar

Artık annenin vücudu doğum için hazırlanmaya başlar. Bebek büyüdükçe göbek de büyür ve sırt ağrısı, ayak bileklerinde şişme ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Göğüsler daha şiş ve hassastır. Bu aşamada, kolostrum ( emzirmenin ilk günlerinde üretilen süt ) sızmaya başlayabilir. Bebeğin boyutu ve ağırlığı mesaneye baskı yaparak annenin oldukça sık idrara çıkma isteği işitmesine sebep olur.

Bebeğiniz zaten tüm sistemiyle birlikte tam olarak oluşmuştur, ancak büyümesi ve kilo alması gerekir. 27 ila 32 hafta arasında iki katına çıkar . Artık bebek gözlerini açar, rahim dışındaki ışığı algılar ve çeşitli sesleri tanır. Bu sebeple, doğumda, bebeklerin annelerinin sesini duyduklarında sakinleşmeleri yaygındır – çok tanıdık bir ses. 35 haftada bebek, annenin vücudu gibi doğuma hazırlanır. Baş aşağı döner ve 37. haftadan itibaren her an doğmaya hazır olur. 40. haftada bebek rahmin dışında yaşamaya tamamen hazır olmasına rağmen, doğması iki hafta daha sürebilir. Her gebeliğin göre değişir.

Çözüm

Hafta hafta gebelik takibi, doğum öncesi bakım ile bir doktor tarafından yapılmalıdır. Böylece bebeğin gelişiminin her aşaması ve annenin fiziksel ya da hormonal değişiklikleri doğru bir şekilde değerlendirilebilir. Üç dönemde bölünmüş gebelik büyülü bir andır, ancak vücuttaki ani değişiklikler sebebiyle bazı kadınlara rahatsızlık da verebilir. Bu anları atlatmanın en iyi yolu, rehberlik ve ipuçları aramak ve bunun bebeğiniz için ne anlama geldiğini anlamaktır. Böylece, değişiklikleri fark ederek, sağlığınızı yöneterek ve sağlıklı ve çok sevilen bir bebek geliştirmenize yardımcı olarak gebeliğinizin her haftasının her aşamasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu