Harry Potter gerçekleri

Daha önce Harry Potter gerçekleri merak ettiniz mi? Ne yazık ki, Harry Potter kitaplarının aksiyonunun gerçekleştiği yerlerin çoğu Muggle’lardan (ya da daha nazik bir şekilde ifade etmek gerekirse, alternatif olarak sihirli bir şekilde yetenekli olmayanlardan) gizlenmiştir. Harry Potter gerçek adı ve Harry Potter oyuncakları ek olarak Harry Potter oyunu bu şekilde popüler olan gerçekler arasındadır. Daha fazla konumuzu bölmeden bahsetmek istediğimiz Harry Potter Patronus gerçeklerine geçelim. Böyle bir kişinin Gringotts Bank, Durmstrang Okulu ya da büyülü barlardan herhangi birine girebilmesi olası değildir. Ancak bazı binalara dışarıdan bakmak ve filmlerinin tam olarak nerede yaratıldığını görmek kolaydır. Harry Potter oyuncuları bu olaylara farklı bakışı katan güzel gerçeklerdi.

Hogwarts Kalesi İskoçya’da bir yerdedir, ancak büyücüler İngiltere’nin her yerindedir. Kahramanların oldukça sık olduğu Londra dahil.

Bu arada siz değerli takipçilerimizden Ankara’da yaşayanlara ufak bir müjde vermek isteriz. Ankara’da Harry Potter Cafe Ankara olduğunu biliyor muydunuz?

Harry Potter gerçekleri

Londra Kral Haçı

Her şeyden önce, King’s Cross İstasyonu, Hogwarts’a giden trenin kalktığı ve büyücüler dünyasına iyi bilinen geçidin bulunduğu yerden ilgiyi hak ediyor. Bu arada, yer tesadüfen seçilmedi. Joan Rowling’in ailesi, İskoçya’ya giden bir trende King’s Cross İstasyonu’nda buluştu.

Hogwarts yakınlarındaki Hogsmeade köyünde tren istasyonu inşa edildiğinde, Londra’da büyülü bir istasyon inşa etme sorunu ortaya çıktı. Ancak Muggle başkentinin ortasına ayrı bir tren istasyonu inşa etmek, Gizlilik Statüsü’nün çok açık bir ihlali olurdu ve bu nedenle, yeni inşa edilen King’s Cross istasyonunda sadece cadıların ve büyücülerin yapabileceği birkaç gizli platform inşa etme kararı alındı. get (kitaplarda yalnızca bir platformdan bahsedilir, ancak JK Rowling’e göre daha fazlası var).

Bunların en ünlüsünün girişi 9 ve 10 numaralı platformlar arasında yer alır ve platformun kendisi 9 3/4 kesirli sayısını taşır. Hogwarts Ekspresi’nin ayrıldığı yer burasıdır. Büyülü platforma ulaşmak için, yavaşlamadan platform 9 ve 10 arasındaki bariyeri geçmelisiniz.

Başarılı olma ihtimalimiz yok ama burayı bizzat ziyaret edebiliriz. Özellikle turistler için King’s Cross istasyonunda donatıldı. Doğru, burası 4. ve 5. platformlar arasında yer alıyor, ama ne fark var! Ancak burada profesyonel bir fotoğrafçı çalışıyor, Hogwarts’ın dört fakültesinin hepsinin renklerinde fotoğraf çekebilirsiniz (hem elbiseler hem de eşarplar var) ve yakınlarda sihirli değnek (çalışmayan), bir Çapulcu satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkânı açık. Harita (ayrıca çalışmıyor) ve kupalı ​​diğer mıknatıslar.

 

Harry Potter gerçekleri

Londra Diagon Yolu

Londra’daki büyülü yaşamın merkezi, birçok büyülü mağaza ve ofisin bulunduğu bir cadde olan Diagon Alley’dir. Elbette Muggle oraya gidemez, ancak ilgili sahnelerin nerede çekildiğini görme şansı var.

Diagon Yolu’na “Kitapçı ile Charing Cross Road’daki plak dükkânı arasında” (filmlere bakılırsa yaklaşık 48 evin etrafında) bulunan Leaky Cauldron pub’dan girebilirsiniz. Muggle dünyasında Londra’daki en eski pub unvanını talep eden sadece yedi kurum varsa, o zaman büyücüler kesin olarak biliyorlar: Bu, Charing Cross Yolu’nun ortaya çıkmasından çok önce burada duran Sızdıran Kazan. Ne yazık ki bu caddedeki tüm kitapçıları dolaşsanız bile Sızdıran Kazan yanlarında olmayacak. Ancak Londra’nın en eski kapalı pazarlarından biri olan Ledengal Market’e gelen hayranlar çok fazla aşinalık görecekler.

Londra’da Harry Potter hakkında hikayelerle bağlantılı başka yerler de var. Örneğin, Grimmauld Place’deki 12 numaralı evi arayabilir (ve onu bulamayabilirsiniz), Sihir Bakanlığı binasını yerelleştirmeye çalışabilir (zamanımızın en kötü sihirbazları tarafından gizlenmeyen) ya da sürüngenlere hayran olabilirsiniz. Harry’nin Wyrmmouth’un yeteneklerini ilk keşfettiği Londra Hayvanat Bahçesi. Ama bunun yerine, sizi bekledikleri yere gitmeye davet edeceğiz.

 

Harry Potter gerçekleri

Warner Bros’daki Harry Potter Müzesi.

Bu, elbette, Londra’nın bir banliyösü olan Leavesden’de Warner Bros. Stüdyoları’nda bulunan ve yaşayan çocukla ilgili sekiz filmin tamamının çekildiği Harry Potter Müzesi. Çekimler bittikten sonra iki büyük pavyon ve bir açık alan müzeye çevrildi. Burada çizimlere ve modellere, manzara ve kostümlere ve ayrıca çekim için yapılmış çeşitli eşyalara hayran olabilirsiniz.

Seyircinin hizmetinde, 16 metrelik bir Hogwarts kalesi modeli ve Evlerin set masalarının bulunduğu Büyük Salon (onlara oturabilirsiniz), İksir odası, ev gereçlerinin çalıştığı Bayan Weasley’nin mutfağı da dahil olmak üzere birçok dekorasyon var. Kendi başlarına, Hagrid’in kulübesi, Dumbledore’un ofisi … Farklı süpürge modellerini dikkatlice inceleyebilir, hareketli portrelere bakabilir, Canavarlar Kitabı’na bakabilir, bir değnek ya da sihirli bir ders kitabı alabilirsiniz.

Müzede çok sayıda interaktif sergi, rehberli turlar var ve tabii ki hediyelik eşyalar satılıyor. Burada oldukça büyülü olmayan tatlılar ile yeniden yaratılan Sweet Kingdom mağazasını ve Potter serisinin tüm kahramanlarının sürekli içtiği tereyağlı birayı deneyebileceğiniz bir barı özellikle belirtmekte fayda var (stüdyoda alkolsüz, net değil kitaplarda).

Stüdyoya Euston istasyonundan trenle ulaşabilirsiniz (Watford Junction istasyonuna gitmeniz gerekir). Yolculuk 2 pounda mal olacak ve sadece 20 dakika sürecek. İstasyondan stüdyoya bir otobüs var, bilet ücreti 1,5 pound. Müzeye bir bilet internet üzerinden önceden satın alınmalıdır ve 20-40 liraya mal olacaktır.

Kendine saygısı olan herhangi bir hayranın bildiği gibi, J.K. Rowling, akşamları kafelerde otururken peçeteler üzerine ilk Harry Potter kitabını yazdı. Bunun nasıl bir kafe olduğu da güvenilir bir şekilde biliniyor: Edinburgh’un merkezindeki The Elephant House, oldukça sade bir kafe. Şimdi her zaman bir kalabalık var ama çay ya da kahve içmek oldukça mümkün. Kafe adresi: 32 Marshall Street, Edinburgh.

 

Harry Potter gerçekleri

Batı Highland Hattı Hogwarts Ekspresi

Hogwarts’taki öğrencilerin çoğu okula “Hogwarts Ekspresi” adı verilen Londra-Hogsmeade treniyle gelir. Tren sahneleri, gerçek bir kömürle çalışan buharlı lokomotif tarafından işletilen gerçek bir yaşam rotası olan West Highland Line’da çekildi. Jacobite Buharlı Tren olarak adlandırılır ve 20. yüzyılın başından beri İskoçya’nın kuzeyinde (bildiğiniz gibi Hogwarts’ın bulunduğu yer burasıdır) dolaşmaktadır.

Tren, 1956’dan kalma restore edilmiş vagonlardan oluşuyor ve vagonlardan birinde, filmdeki Hogwarts Ekspresi’nin atmosferi tamamen tekrarlanıyor, hatta tatlılar süren bir araba bile. Doğru, bu arabaya ancak diğer tüm biletler zaten satılmışsa binebilirsiniz. Sihirbazlar hala Muggle’lar olmadan seyahat etmeyi tercih ediyor. Yetişkin bir gidiş-dönüş bileti 58 liraya ve tek yön 51 liraya mal olacak.

 

Harry Potter gerçekleri

Kaleler ve katedraller Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu

Destanın eyleminin çoğu doğrudan Hogwarts şatosunda gerçekleşir. Ne İskoçya’da ne de İngiltere’de ideal bir doğa yoktu, bu nedenle Hogwarts ekranında aynı anda birkaç kale, katedral ve üniversite tasvir ediliyor.
İngiltere’deki en büyük ikinci yerleşim kalesi olarak kabul edilen Envik Kalesi ile başlayalım. İngiltere’nin kuzeyinde, neredeyse İskoçya sınırında bulunur ve Northumberland Dükleri’ne aittir.

Kalenin bakımı inanılmaz derecede pahalı olduğu için halka açıktır ve genellikle film stüdyolarına kiralanır (ancak bu, Birleşik Krallık’taki çoğu kale ve mülk için geçerlidir). Film biyografisi zengin: kale Robin Hood, Elizabeth, Downton Abbey’de ve tabii ki Harry Potter’da çekildi.

Bu duvarların altında küçük Harry bir süpürgeyle uçmayı öğrendi ve şimdi burada herkes için ücretsiz uçuş dersleri veriliyor. Herkes uçmayı deneyebilir. Belki de bazı anlarda denemeli ne dersiniz?

Hogwarts’ın koridorları ve galerileri, Londra’dan iki saatlik sürüş mesafesindeki Gloucester kentindeki eski Norman katedrali tarafından sağlandı. Birinci ve ikinci filmlerdeki sahnelerin çoğu burada çekildi. Rahiplerin ruhlarının hala katedralin zindanında yaşadığını söylüyorlar. Ve şimdi, belki de Hogwarts’ın hayaletlerinden biri.

Profesör McGonagall’ın ofisi, Durham İsa Katedrali Rektörü, Meryem Ana ve St. Cuthbert’in evinde yer almaktadır. Aynı katedralin avlusu, Harry’nin baykuşunun uçmasına izin verdiği Hogwarts’ın avlusu oldu.

Bu katedrallerin her ikisi de (aynı adı taşıyan kilisenin yanında bulunan Durham Kalesi gibi) 11.-12. yüzyıllarda inşa edilmiştir ve herhangi bir Harry Potter olmadan bile delicesine güzeldir. Ama onunla, muhtemelen daha ilginç.

Çekimlerin gerçekleştiği yerlerin çoğu İngiltere’nin en ünlü üniversite şehri Oxford’da bulunabilir. Bu oldukça mantıklı, çünkü Hogwarts birçok yönden Oxford’dan “sıfırlanmış”.

Oxford Üniversitesi Kütüphanesi (ünlü eski el yazmaları koleksiyoncusu Sir Thomas Bodley’nin adını taşır) Avrupa’nın en eski kütüphanesi unvanı için Vatikan ile rekabet eder. Beş büyük binayı kaplar ve binaları defalarca filmlerde yer almıştır. Aslında, kütüphanenin kendisi- Gloucester Dükü Humphrey of Lancaster’ın bir ortaçağ kitap koleksiyonu- Hogwarts kütüphanesine dönüştü. Orta Çağ’da, Hogwarts Kütüphanesi’nin Kısıtlı Bölümü’nde olduğu gibi, içindeki tüm kitaplar raflara zincirlendi ve hala bu koleksiyondan kitaplar evde okuyuculara verilmiyor.

Kütüphanenin ilahiyat bölümünün salonu, büyü okulunun hastane kanadına dönüştü. Bu salon İngiliz Gotik sanatının başyapıtlarından ve tarihteki ilk sınav salonlarından biri olarak kabul edilir. Şimdi bir düğün ya da başka bir etkinlik için kiralanabilir.

Ve son olarak, Oxford’un en eski ve en prestijli olan Christ Church Koleji’nin binası da Hogwarts’a çok şey kazandırdı. Her şeyden önce, elbette, Büyük Salon. Genç büyücülerin hayatındaki önemli olayların çoğunun geçtiği bu salon, Christ Church’ün yemek salonunda çekilmiştir. Hem bu kolejin avlusunda hem de iç mekanda birçok sahne çekildi.

Buckinghamshire yasak orman

Son olarak, Harry Potter destanında sadece ekranda görünmekle kalmayıp, aynı zamanda kendi başlarına tamamen büyüleyici olan iki yerden daha bahsedeceğiz.

İlk olarak, bu, Londra’dan sadece otuz kilometreden biraz fazla olan Buckinghamshire’daki sözde “Kara Park”. Bu bir doğa koruma alanıdır ve Özel Bilimsel İlgi Alanı olarak kabul edilir, ancak bununla ilgilenmiyoruz, çünkü bu park İngiltere’deki diğer parklardan neredeyse daha sık ekranda göründü. Parkın Transilvanya’yı tasvir ettiği The Curse of Frankenstein, Dracula: Prince of Darkness’ta, birkaç James Bond filminde, Batman ve Captain America’da ve hatta Forty-seven Ronin’de görülebilir.

Ve Harry Potter filmlerinde bu park Yasak Orman oldu. Çünkü en açık havalarda bile alacakaranlık bazı bölgelerinde hüküm sürüyor.

 

 

Harry Potter gerçekleri

Wiltshire Godric’s Hollow

Dikkatinize sunduğumuz başka bir yer de Bath’dan çok uzakta olmayan Wiltshire’daki Lacock köyü. Bu köy, Avrupa’daki ilk nüfus sayımının materyallerinde geçmektedir. 13. yüzyılın başında, bu güne kesinlikle el değmeden hayatta kalan Meryem Ana ve St. Bernard manastırı kuruldu. Ve şimdi köyün kendisinde duran tüm evler, 18. yüzyılın ortalarından daha geç olmamak üzere ve bazıları çok daha önce inşa edildi. Köyün tamamı UK National Trust’a aittir ve İngiltere’deki en güzel yerlerden biri olarak kabul edilir. Ekranda, Harry’nin ebeveynlerinin yaşadığı Godric’s Hollow’a dönüştü ve Hogwarts Kalesi’nin bazı iç mekanları manastırın duvarları içinde çekildi.

Harry Potter’ın Büyücülük Dünyası

Tüm gerçek Potter yerleri İngiltere’dedir. Peki ya on binlerce ABD hayranı? Onlarla da ilgilenildi.

Florida’da başka hiçbir yerde olmadığı kadar büyük tema parkları var. Dünyanın en büyük Disneyland’i, devasa bir su parkı, Universal stüdyo parkları var… Orlando, dünyanın en zengin turizm merkezlerinden biridir. Burada tamamen Harry Potter’a adanmış bir park da açılmıştır.

Amerikan Hogwarts yaşam boyutu

Sekiz hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Hogsmeade köyü burada bulunur (Britanya’da sadece büyücülerin yaşadığı tek köy) istasyonda bir Hogwarts Ekspresi var, büyülü dünyadaki en ünlü şekerleme olan posta istasyonundan Hogsmeade damgalı bir mektup gönderilebilir “Tatlı Krallık” ve büyülü şakalar mağazası ” Zonko (örneğin, geri çekilebilir kulaklar ya da bir boks teleskopu satın alabileceğiniz), efsanevi barlar Three Broomsticks ve Boar’s Head ve olduğu yerde sihirli değnekler için bir dükkan asayı seçen alıcı değil, asa onu seçer.

Park ayrıca Hogwarts okulunu sınıfları, yatak odaları, yaşayan portrelerle yeniden yarattı… Ayrıca hipogriflerde uçmak (hız trenleri temasının bir varyasyonu) ve Ruh Emiciler ve Şamarcı Söğüt ile Terör Yolu gibi birçok cazibe merkezi var. Kalenin çoğu, “Harry Potter ve Yasak Yolculuk” cazibe merkezi tarafından işgal edilmiştir, ancak incelemeye açık salonlar ve ofisler, filmde gösterilen iç mekanları en küçük ayrıntısına kadar yeniden üretir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu