Havuç maskesi saç uzatır mı? Saç uzatan havuç maskeleri

Havuç maskesi saç uzatır mı? Havuç maskesi evde nasıl yapılır? Havuç maskesinin faydaları nelerdir? Havuç maskesi saça iyi gelir mi? Doğal havuç maskesi nasıl hazırlanır? Peki havuç maskesi nerelerde kullanılır?  Peki havuç maskesinin zararları nelerdir? Havuç maskesi saç uzatmaya yardımcı olur mu?

Saç için havuç maskesi hakkındaki bu yazımızda havuç maskesinin yararları, zararları, nasıl elde edileceği, nerelerde kullanıldığı, saça olan faydaları, saç uzatmadaki etkileri ve farklı maske tariflerini vereceğiz.

Havuç maskesi nedir? Havuç maskesi nasıl yapılır?

Havuç, pek çok yemeğin içerisinde bulunan ve mutfakta sıklıkla kullanılan bir sebze çeşididir. Havuç, yemek ve meze tarifleri içerisinde, suyu sıkılıp meyve suyu olarak ve bakım malzemelerin içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşitli alanlardaki faydaları ile bilinen havuç, saça olan faydaları ile de ön plana çıkarak pek çok maske tarifinde kullanılmaktadır. Peki havuç maskesi nasıl yapılır ve havuç maskesi nasıl uygulanır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız. Havuç maskesi doğal içeriği sayesinde kimyasal maddelerden uzak durmak isteyen pek çok kişinin ilk tercihi arasında yer almaktadır.Havuç maskesini yapmak için malzemeler;

İki adet havuç, üç su bardağı su, bir adet yumurta, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ya da isteğe bağlı olarak Badem yağıdır.

Tarifi;

İlk olarak üç bardak suyu kaynatın, daha sonra havuçları rendeleyerek kaynayan suyun içerisine koyun ve yirmi dakika boyunca demlenmesi için bırakın. Bu aşamadan sonra havuçların ılımasını bekleyin ve süzün. Son olarak yumurta ve zeytinyağı ya da badem yağını süzdüğünüz havucun içine ekleyerek karıştırın. Farklı bir kabın içerisine yerleştirdiğiniz havuç maskesini saçlarınızın diplerine beş dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Beş dakika sonunda da saçlarınızın kalan yerlerine uygulayın. Maskeyi saçlarınızda bir ya da 1,5 saat boyunca beklettikten sonra durulayın.

Havuç maskesinin faydaları

Havuç maskesinin faydaları nelerdir?

Havuç maskesi cilt ve saç için pek çok yarara sahiptir. Bu yararlar sıklıkla sorulmakta ve merak edilmektedir. Yazımızın bu bölümünde havuç maskesinin faydalarından bahsederek aklınızdaki soru işaretlerini silmeye devam ediyoruz;

 • Havuç maskesi, A ve K vitaminleri ile antioksidan içeriği sayesinde cildi temizleyerek ölü deriden arındırır.
 • Havuç maskesi içerisinde bulundurduğu potasyum sayesinde nemlendirici özellik sağlamaktadır.
 • Havuç maskesi yüksek E vitamini sayesinde hem cildi hem de saçları onarıcı özelliği ile ön plana çıkmaktadır.
 • Havuç maskesi C vitamini sayesinde kolajen üretimini yükseltmektedir.
 • Havuç maskesi hem cildi hem de saçları güneşin zararlı ışınlarının verdiği zararlardan korumaktadır.
 • Havuç maskesi, cilt lekelerine çok iyi gelmektedir. Gerek kahverengi lekeler gerekse sivilce lekelerine çok iyi gelen havuç maskesi bu nedenle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Havuç maskesinin faydaları yazımızda da bahsettiğimiz üzere genellikle saç ve cilt üzerindedir. Cildi temizleyen, nemlendiren, saçları onaran, kolajen üretimini destekleyen, güneş ışınlarından koruyan ve cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olan havuç maskesi tüm bu yararları sayesinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Havuç maskesinin zararları

Havuç maskesinin zararları nelerdir?

Havuç maskesi cilt ya da saçlara herhangi bir zarar vermemektedir. Havuç maskesi diğer tüm maskeler gibi fazla kullanıldığında cildinize olası zararlar verebilmektedir. Ayrıca havuç maskesine karşı alerjiniz olması durumunda cildinize ya da saçınıza ciddi zararlar verme ihtimaline sahiptir. Havuç maskesine karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için öncelikle hazırladığınız maskeden küçük bir kısım alarak cildinizde bekletebilir ve cildinizin tepki verip vermediğini gözlemleyebilirsiniz.

Havuç maskesi nerelerde kullanılır?

Havuç, yemeklerde ve mezelerde kullanılmasının yanı sıra kişisel bakım alanında da yararlanılan bir sebzedir. Havucun saymakla bitmeyen faydaları içerisinde cilde ve saça olan yararları da bulunur. Bu nedenle havuç maskesi, saç ve cilt üzerinde kullanıma uygundur. Havuç maskesi hazırlarken kullandığınız malzemeler ve uyguladığınız tarife göre saç ya da yüz maskesi olarak kullanımı değişmektedir. Bahsettiğimiz farklı havuç maskesi tariflerinden birkaçını sizler için yazımıza ekleyeceğiz.

Saç için havuç maskesi

Havuç maskesinin saça faydaları nelerdir?

Havuç maskesi cilde olan faydalarının yanı sıra saça olan faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. Havuç maskesi saçlarınızı daha hızlı uzatacak, daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturacak ve yıpranmış saçlarınızı onaracaktır. Havuç maskesinin faydaları ise şunlardır; 

 • Havuç maskesi içerisinde bulundurduğu yüksek miktardaki potasyum sayesinde saç derinizde yaşayabileceğiniz pek çok problemi çözmektedir.
 • Havuç maskesi beta-karoten içermektedir. Bu içeriği sayesinde güneşin saçlarınıza verdiği zarardan saçlarınızı korumaktadır.
 • Havuç maskesi, cilt dokularını onarmaya yarardığı gibi saçlarınızı daonarakta etkili bir rol oynamaktadır.
 • Havuç maskesi içerisinde yüksek miktarda Antioksidan ve vitamin bulundurmaktadır. Bu içeriği sayesinde havuç saç dökülmesine karşı ilk kullanılan yöntemlerden biridir. 
 • Havuç maskesi saçların geç beyazlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Havuç maskesi, saçlarınızı fazlasıyla beslemektedir.
 • havuç maskesi saçlarınızı güçlendirir ve daha da gür olmasına yardımcı olmaktadır.

Havuç maskesi yukarıdaki maddelerde de bahsettiğimiz üzere saç derisi problemleri, güneşin zararları, cilt dokusu onarımı, erken beyazlama problemleri, saçları besleme, saçları gürleştirme ve güçlendirme gibi konularda yardımcı olmaktadır. Bu etkilerinden kaynaklı olarak havuç maskesi saç bakımına ilgili olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Havuç maskesi saç uzatmada etkili midir?

Havuç maskesinin faydaları arasında en çok araştırılan havuç maskesinin saç uzatmaya yardımcı olup olmadığıdır. Havuç maskesi diğer faydalarının yanı sıra saç uzatma konusunda da fayda göstermektedir. Havuç maskesi, saçların hem sağlıklı hem de hızlı uzamasına yardımcı olarak saça parlaklık katma, güçlendirme, saç derisini besleme gibi diğer özellikleri ile de saça fayda sağlamaktadır. 

havuç maskeleri

Saç için havuç maskesi tarifleri

Havuç saç için maske olarak uygulandığında yukarıda bahsettiğimiz pek çok olumlu etkiyi, kısa süre içerisinde göstermektedir. Sizlere vereceğimiz tariflerde, havucun yanı sıra saç için faydalı diğer doğal ürünler de bulunmaktadır. Bu sayede hem havuç hem de diğer malzemelerin faydasını aynı anda hissedebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz masrafsız, pratik ve sağlıklı havuç maskeleri.

Havuç maskesi tarifleri 1

Havuç maskesi tariflerinden vereceğimiz ilk tarif saçlarınızı uzatmaya katkıda bulunacak ve saçlarınızı daha sağlıklı hale getirecektir. Bu havuç maskesi için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler ; iki tane orta boy havuç, ve 500 mililitre zeytinyağıdır. Maskenin yapımı için;

 • Öncelikle İki adet havucu rendeleyin,
 • Rendelediğiniz iki adet havucu 500 mililitre zeytinyağı ile birlikte benmari usulü kaynatın,
 • Karışımınız, soğuduktan sonra farklı bir kaseye alın ve içerisinden bir avucu saçlarınıza dipten uca uygulayın,
 • Bu maskeyi haftada bir olmak üzere bir avuç miktarında uygulayın.

Havuç maskesi tarifi 2

Bu maske saçlarınızın ışıldamasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Havuç maskesini yapmak için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler bir adet havuç, bir bardak su, susam ya da hint yağı ve bir diş sarımsaktır. Maskenin yapım aşaması ise aşağıdaki maddeler gibidir;

 • İlk olarak bir diş sarımsağı güzelce ezin,
 • Bir adet havucunuzu ise isteğinize bağlı olarak rendeleyin ya da blenderdan geçirin.
 • Daha sonrasında hem havucu hem de sarımsağı bir cezvenin içerisine koyun ve bir bardak su ekleyerek yaklaşık 15 dakika kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra cezvenin içerisine yine isteğinize bağlı olarak hint veya susam yağını ekleyin.
 • İki dakika boyunca karışımı karıştırın ve daha sonra saçlarınıza uygulayın,
 • Maskeyi yaklaşık otuz dakika boyunca saçlarınızda bekletin.
 • Daha sonra maskeyi durulayın ve haftada iki kez bu tarifi saçlarınıza uygulayın.
Havuç maskesi

Saç için havuç maskesi hakkında merak edilenler

Havuç maskesinin saça yararları ve havucun saçta kullanımı hakkındaki bilgilerden sonra, bu konuda en çok merak edilen soruları da yanıtlıyoruz…

Havuç suyu saça yararlı mı?

Havuç, havuç suyu ve havuçla hazırlanan saç maskeleri saçların hızlı uzaması ve daha sağlıklı olmasına katkı sunar. Ayrıca havucun cilde, göze, bağışıklık sistemine ve iç organlarına faydası da saymakla bitmiyor.

Havuç saç çıkarır mı?

Havuç saç derisini besler ve saç dökülmelerini büyük oranda engeller. Bu nedenle dökülen ve seyrekleşen saçlar için de havuç maskesi rahatlıkla kullanılabilir.

Havuç suyu saç rengini açar mı?

Havuç suyu hızlı saç uzatır ve saçlara bakım yapar. Ancak havucun saç rengini açma etkisi bulunmamaktadır.

Havuç yemek saç uzatır mı?

Hızlı saç uzatmak için saça bakım yapmak kadar düzenli ve sağlıklı beslenmek de önemlidir. Zengin vitamin içeriği ile oldukça yararlı olan havuç tüketmek, hızlı saç uzatmaya ve saçların daha sağlıklı olmasına elbette ki yarar sağlar.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler