Hayvanlara Nazar Değer mi?

Hayvanlara Nazar Değer mi? Müslümanlık dinince nazar hak olarak bilinir. Bunun yanı sıra yıldızı düşük kişilere, hamile kadınlara, güzelliğiyle dikkat çeken kadınlara, malı mülkü bol olana ve bebeklere sıkça nazar değdiği toplumumuzca bilinir. Bunun yanı sıra çok sık görülmese de hayvana nazar değmesi durumunda nazar değen hayvana okunacak dua hakkında bilgi edinmenin epey faydası olacaktır. Bu makalemizde nazar değen hayvana ne yapılır ya da hayvana okunacak nazar duası hakkında bilgi edineceksiniz.

Hayvanlara Nazar Değer mi?

Doğal Taş Kullanın

Hayvanınıza kullanacağınız doğal taş dikkatleri kendi üzerine çekeceğinden herhangi bir nazar değme durumunda hayvanınızın daha az etkilenmesine ya da hiç etkilenmemesine neden olacaktır. Bu taşın büyük olması dikkatleri taşın üzerine daha çok çekeceğinden tavsiye bunun üzerinedir. Ayrıca doğal taşların bazı enerjiler yaydığı bilindiğinden hayvanınıza istediğiniz özellikteki bir doğal taş kullanmanız daha iyi gelecektir.

Kaplumbağa Kabuğu

Çok eskilerde kalan bu gelenek ile nazardan korunabileceğinizi biliyor muydunuz? Bazı kesimce batıl inanç olarak görülen kurbağa kabuğu konusunda fikirler ikiye ayrılmış durumda. Maraş ve Mersin illerinde daha çok görülen bu gelenek şu şekilde yapılır: edineceğiniz kaplumbağa kabuğunu nazar değdiğini düşündüğünüz alanlara asınız. Gördüğünüz üzere oldukça basit olan bu yöntemi Elazığ ve Osmaniye illerinde bazı bağ bahçe ya da evlerde görebilirsiniz.

Felak ve Nas Sureleri Okuyun

Bildiğiniz üzere nazara karşı en tesirli olan ve en popüler olan iki sure felak ve nas’tır. Peygamber efendimizin de nazar değmesi halinde okumamızı tavsiye ettiği Felak ve Nas sureleri nazar duaları olarakta bilinir.

Nazar Boncuğu

Bazı hocaların açıklamasınca kullanılması önerilmeyen nazar boncuğu günümüzde hala nazardan koruyan objeler arasında yer alıyor. Eğer nazardan koruduğuna inanıyorsanız hayvanınızın tasmasında, kafesinde ya da akvaryumunda nazar boncuğu kullanmayı ihmal etmeyin.

İğde Ağacı Dalı

İğde ağacı dalı kimileri tarafından batıl olarak kabul edilir. Kimileri tarafından ise nazardan koruduğuna inanılan bir bitki türüdür. Eğer sizde ya da hayvanınızda çok nazar varsa yakınınızda iğde ağacı bulundurmayı deneyin.

Nazar Muskası

Özellikle küçük yerlerde popülerliğini koruyan nazar muskasını genellikle hocalar yazar ve nazar değen kişilere verir ancak hayvanınızda nazar belirtisi görüyorsanız güvendiğiniz hocanıza danışarak bu muskaya sahip olabilirsiniz.

İnek Çanı

İneklerin boyunlarına çanın bazen nazar için takıldığını biliyor muydunuz? Peki ya bu çanları kedi ya da köpeklerinizin boyunlarına takarak nazardan korunabileceğinizi hiç düşünür müydünüz? Fakat hayvanınızın boynuna uygun bir çan bularak işe başlasanız iyi edersiniz. Nazarın kuşunuza ya da evcil farenize değdiğini düşünüyorsanız kafesinin çeşitli yerlerine birkaç çan asmanızda fayda var.

Maşallah

”Maşallah” kelimesi oldukça kısa ve basit dursa da Müslümanlık dininde ki özel yerini korumakta. ”Maşallah” kelimesini nazar değen herhangi bir şeye ya da nazar değmesini istemediğiniz durumlarda kullanmanız önerilir. Bu kelimenin gücü hafife alınmayacak kadar büyüktür. Halk arasında özellikle bir şeyi çok beğendiğinde kullanan bazı kişilere rast gelmişsinizdir. Bu sözcüğü kendisinin nazarı değen kişilerin kullanması önerilir. Bunun dışında ortamda sizin dışınızda nazar değdiren bir başka kişi de bulunuyorsa ve ”Maşallah” demiyorsa sizin de kullanmanız nazar değmesinin önüne geçecektir.

Soğan ve Sarımsak

File içerisinde sarımsak asılı olan bazı evleri görmüşsünüzdür. Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde daha sık görülen soğan ve sarımsak filesinin asılı olduğunu görebilirsiniz.

Kurşun Dökme

Bundan yaklaşık 25-50 sene kadar önce daha popüler olan kurşun dökme son yıllarda çeşitli kazalarla gündeme geliyor. Pek önerilmeyen bu yöntemin batıl inanç olduğu dillere pelesenk olmuş durumda. Fakat çok fazla nazar değmeden korunma yöntemi uygulayan kişilerin son çaresi olarak tercih edilen kurşun dökme bazılarınca nazardan korunma yöntemi olarak tercih ediliyor. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde hala popülerliğini koruyan kurşun dökme her 10 kişiden 1’inin öyküsünü anlattığı olaylardan biri halinde.

Hayvana Nazar Belirti:

 • Bütün gün huzursuz olan hayvan
 • Sürekli hasta olan hayvan
 • Sürekli uyuyan hayvan
 • Aniden agresifleşmesi (Belirti diyebilmemiz için 1 hafta içinde 5-6’dan fazla olması gerekir.)
 • Süt veren hayvanın sütünün sebepsiz kesilmesi
 • Tüyleri güzel olan hayvanın aniden tüy dökümüne girmesi
 • Sürekli düşük yapan hayvan
 • Neşeli hayvanların içe kapanması
 • Aniden iştah kesilmesi ve bunun uzun sürmesi
 • Hayvanınızın size ait şeylere sıkça zarar vermesi
 • Sizi ısırmayan hayvanın sebepsizce tırmalama ve ısırma davranışları göstermesi
 • Hayvanınızın ondan beklenmeyecek şekilde diğer hayvanlara zarar verme eylemleri göstermesi
 • Sık gebe kalan hayvanın gebe kalamaması
 • Depresyona giren hayvan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu