Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı? Saç uzatan Hindistan cevizi yağı maskeleri

Hindistan cevizi yağı kullanım alanları nelerdir? Şifaları ve kullanım alanının genişliği ile bilinen Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı? Hindistan cevizi yağı saç için nasıl kullanılır? Saçları yumuşatan ve etkili bakım sağlayan Hindistan cevizi yağı saç maskesi nasıl yapılır?

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte saçların yıpranmasının hızlanmasıyla akıllara ilk gelen doğal çözüm yollarından biri olan Hindistan cevizi yağıdır. Saçlara hızlı etki edişi, ekonomik açıdan uygunluğu ve kullanım kolaylığı ile pek çok kişi tarafından yıpranan saçlarını kurtarmak için tercih edilen Hindistan cevizi yağının artan popülaritesi ile birlikte faydaları da merak edilmeye başlanmıştır. Hindistan cevizi yağının faydaları, zararları, Hindistan cevizi ile yapılan maske tarifleri ve nasıl kullanılacağını aktaracağımız yazımıza devam ediyoruz.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı nedir?

Hindistan cevizi yağı ağırlıklı olarak C vitamini, A vitamini ve K vitaminini içeren doğal bir yağdır. Sadece saçlarda değil pek çok alanda kullanılan Hindistan cevizi yağı, en çok saçlara olan faydaları ile ön plana çıkmaktadır. İçerdiği vitaminler ile saçı yumuşatan, güçlendiren ve besleyen Hindistan cevizi yağı, özellikle kuru ve bakımsız kalmış saçlara sahip kişilerin tercihidir. Pek çok kişinin saç bakım rutininde vazgeçilmez bir ürün olarak bulunmaktadır. Peki Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır ve Hindistan cevizi yağı bulunan tarifler nelerdir? Yazımızın devamında hepsini bulabilir, Hindistan cevizi yağı ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmemektedir. Her türlü derde deva olan Hindistan cevizi yağı, güzel kokusu ve hemen hemen her sektöre ucu dokunan yararları ile birlikte fazlasıyla kullanılmakta ve popülaritesini yitirmektedir. Hindistan cevizi yağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hindistan cevizi yağı, saç derisinin güçlenmesini sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı cildin güzelleşmesini ve cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayarak güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korur.
 • Hindistan cevizi yağı saçları güçlendirerek saçların parlak ve hacimli bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı, cilde iyi gelerek akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin önüne geçer.
 • Hindistan cevizi yağı, içerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde kişiyi, stres, kanser gibi istenmeyen durumlara karşı korur.
 • Bilindiği üzere pek çok mantar enfeksiyonu çeşidi vardır. Ancak en yaygın ve bulaşıcı olan Candida Albicans mantar türüne karşı Hindistan cevizi yağının iyi geldiği bilinmektedir.
 • Hindistan cevizi yağı kalp sağlığına sağladığı yarar ile de bilinerek, kalp krizi gibi durumlardan kişiyi korur.

Hindistan cevizi yukarıda bahsettiğimiz maddelerdeki gibi; cilt, kalp, saç, stres gibi konularda insan sağlığını koruyan ve pek çok kişi tarafından vazgeçilmez bir tedavi yöntemi haline gelen doğal bir yağdır.

Hindistan cevizi yağı zararları

Hindistan cevizi yağı zararları

Tüm sağlıklı yağlar gibi Hindistan cevizi yağı da gereğinden fazla kullanıldığında yan etkilere yol açarak kişilerin sağlık durumlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Genellikle fazla kullanımı ya da alerjik reaksiyonlar sonucunda zarar veren Hindistan cevizi yağının zararları ise aşağıdaki gibidir;

 • Hindistan cevizi yağı hastalıklara karşı kullanıldığında ağız yolu ile vücuda alınır. Bu durumda fazla Hindistan cevizi yağı kullanmak, ishal ve ishal ile birlikte gelişen hastalıklara neden olabilir.
 • Hindistan cevizi yağı bilindiği itibariyle sivilce ve siyah nokta gibi problemlere iyi gelmektedir. Fakat zaten yağlı bir cilt tipine sahip olan bireylerde Hindistan cevizi yağı, sivilce gibi cilt problemlerini arttırabilir.
 • Hindistan cevizi yağı iyi kolesterolü arttırmaktadır. Fakat bunun yanı sıra kötü kolesterolü de arttıran Hindistan cevizi yağı, bu nedenle kolesterol problemi olan hastalara önerilmemektedir.
 • Hindistan cevizi yağı, kilo verme amacı ile pek çok detoksun içerisinde kullanılmaktadır. Ancak bu detokslar belli bir süre sonra ve özellikle gereğinden fazla kullanımında baş ağrılarına yol açabilmektedir.
 • Hindistan cevizi yağına karşı alerjik reaksiyona sahip bireylerde, kullanımı sonucunda baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, egzama anaflaksi gibi istenmeyen durumlara yol açabilir.

Yukarıda belirtildiği üzere, genelde sadece alerjik reaksiyonlar ve fazla kullanımı sonucunda bu tür istenmeyen durumlara yol açan Hindistan cevizi yağının bu nedenle doktorunuza danışarak kullanmanız önerilmektedir.

Hindistan cevizi yağı kullanım alanları

Hindistan cevizi yağı nerelerde kullanılmaktadır?

Hindistan cevizi yağı fazlasıyla yararı olması ile birlikte, pek çok kullanım alanına da sahiptir. faydaları ile sağlık alanında , güzel tadı ile yemeklerde kullanılan Hindistan cevizi yağının kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir;

 • Karma, yağlı ve kuru her çeşit cilt tipine belirli dozlarda iyi gelen Hindistan cevizi yağı, cilde olan faydaları ile leke karşıtı olarak kullanılmaktadır.
 • Hassas cilde sahip olan ve kimyasal maddeler kullanmak istemeyen kişiler tarafından Hindistan cevizi yağı, makyaj çıkarmak amaçlı kullanılmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan vitaminler ile saç bakımında da kullanılmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı, farklı bir lezzete sahip olması ile birlikte yemekler ve tatlı tariflerinde kullanılabilinir.
 • Hindistan cevizi yağı oksijen ile az temas edilmesine yardımcı olarak yumurtaların üstüne sürülebilir ve yumurtaların bozulmasını geciktirebilir.
 • Hindistan cevizi yağı ayrıca karbonat ile birlikte kullanımında, lekeleri çıkartmak amacıyla temizlik alanında da kullanılabilinir.
 • Hindistan cevizi yağı sinek gibi böceklerin ısırması sonucunda karşımıza çıkan, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı yukarıdaki maddelerde belirttiğimiz üzere; leke karşıtı,makyaj çıkarıcı, saç bakımı, yemek ve tatlı tarifleri, böcek ısırıklarına karşı kullanılabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı saç uzatmada etkili midir?

Hindistan cevizi yağı saç uzatmada etkili midir?

Hindistan cevizi yağı saçları güçlendirmek, hacimlendirmek, şekil almasını kolaylaştırmak, parlaklık kazandırmak ve kırılmasını önlemek gibi saç için pek çok faydaya sahiptir. Ama akıllara Hindistan cevizi yağı hakkında en çok takılan sorulardan biri ise Hindistan cevizi yağı saç uzatmakta etkili midir? Sorusudur. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan yağlar ile saç derisini rahatlatarak hem yeni saç oluşumunu hem de saçların hızlı uzamasını desteklemektedir.

 

Hindistan cevizi yağı saçlara nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağı, pek çok kür içerisinde yer alır. Bu nedenle Hindistan cevizi yağının tek bir uygulama şekl, yoktur. Farklı kürlerin içerisinde farklı sıklıklar ve uygulama yöntemleri ile kullanılan Hindistan cevizi yağının en genel kullanım şekli ise duş öncesi saç diplerinden başlayarak uçlarına doğru masaj yapılarak saçta bekletilir. Bir süre sonra durulanan Hindistan cevizi yağı bu kullanım şekli ile haftada 2 3 kez kullanılması önerilmektedir.

Hindistan cevizi yağı maskeleri

Hindistan cevizi yağı maskesi nasıl yapılır?

Hindistan cevizi yağı, saçlarınıza fazlasıyla iyi gelecek ve uzamasını hızlandıracaktır. Hindistan cevizi yağını uygulama biçimlerinden bu yolda ihtiyacınız olan malzemeler ise kase, bir bardak sıcak su, bir fincan Hindistan cevizi yağı, tarak ve bonedir. Bu maskenin yapımı ise;

 • Kasenize bir bardak sıcak su ve bir fincan Hindistan cevizi yağını ekleyin,
 • Hazırladığınız bu karışımı tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın,
 • Maskenin saçınıza iyice etki edebilmesi için saçınızı tarayın,
 • Saça uygulama işlemini bitirdikten sonra bonenizi takın ve 30 dakika civarında saçlarınızda bekletin,
 • Daha sonra saçlarınızı durulayın ve bu maskeyi haftada bir kullanın.

Hindistan cevizi ve Aleo Vera maskesi

Bir diğer popüler bu saç maskesi ise genellikle kuru saç tipleri için kullanılmaktadır. Bu tarif için ihtiyacınız olan malzemeler üç yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, saç bonesi ve küçük bir kasedir. Şimdi maskenin yapım aşamaları ile sizlerle bu harika tarifi paylaşmaya devam edelim;

 • Üç yemek kaşığı Aloe vera jeli ve 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın,
 • Aloe vera jeli ve Hindistan cevizi yağından oluşan bu jeli saçlarınıza dipten uca uygulayın,
 • Bu uygulamadan sonra saçlarınızı bir boneye sarın ve bu şekilde yaklaşık bir saat bekleyin,
 • Daha sonrasında saçlarınızı durulayın ve bu tarifi haftada iki kere saçlarınıza uygulayın.

E vitaminli Hindistan cevizi yağı maskesi

Hindistan cevizi yağı ile vereceğimiz tariflerden bir diğeri ise saçlarınızın hızlı uzaması içindir. Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; altı damla E vitamini, bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve saç bonesidir. Şimdi bu tarifin yapım aşamalarını sizlerle paylaşmaya devam edelim;

 • Altı damla E vitamini ile bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın,
 • E vitamini ve Hindistan cevizi yağından oluşan bu karışımı kısa bir süre ısıtın,
 • Soğuduktan sonra hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak ya da tarayarak uygulayın,
 • Bir gece süresince saçlarınıza bone takarak bu karışımı saçlarınızda bekletin,
 • Uyandığınızda saçlarınızdan bu maskeyi arındırarak bu maskeyi haftada en fazla üç kere uygulayın.

Çay ağacı ve Hindistan cevizi yağı maskesi

Saçlarınıza iyi geleceğinden emin olduğumuz bir diğer maske ise kepek karşıtı olan bu Hindistan cevizi yağı maskesidir. Bu maskeyi saçlarınıza uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler ise iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, beş damla çağ ağacı yağı ve bir adet bonedir.

 • Çay ağacı yağı ile Hindistan cevizi yağını güzelce karıştırın,
 • Bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın,
 • Saçlarınızı bir boneye sarın ve yarım saat bekleyin,
 • Otuz dakika sonra karışımı saçlarınızdan arındırın ve bu maskeyi saçlarınıza en fazla haftada üç kez uygulayın

Etkili Hindistan cevizi yağı maskesi tarifi

Bu maske tarifi ise saçlarınızı bitlerden koruyacak ve bitlerin saçlarınıza gelmemesini sağlayacak doğal bir koruyucu yöntemdir. Bu maskeyi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, altı damla çay ağacı yağı, altı damla anason yağı, iri dişli bir tarak, kase ve saç bonesidir. Bu maskenin yapımı ise;

 • Hindistan cevizi yağı, anason yağı, çay ağacı yağını karıştırın,
 • Bu yağlar ile yaptığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın,
 • Saçlarınızı sarın ve yaklaşık bir saat bu şekilde bekleyin,
 • Bir saat sonra saçlarınıza biraz ısı uygulayın (fön ile)
 • Saçlarınızı tarayın ve bu maskeyi saçlarınızdan arındırın,
 • Eğer bit sorunu ile karşılaştıysanız maskeyi haftada üç kez uygulayınız.

Hindistan cevizi yağı ile saç uzatma hakkında merak edilenler

Hindistan cevizi yağı saç uzatma etkisi ve saça yoğun bakım yapma etkisi ile sık sık kullanılır. Bu konuda ihtiyacınız olan bilgileri yazımızda derlemeye çalıştık. Şimdi de bu alanda merak edilen diğer soruları yanıtlıyoruz.

Hindistan cevizi yağı saç uzatmak için nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağı saç derisini besler ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanızda yardımcı olur. Bu etkileri görmek için Hindistan cevizi yağını sade olarak ya da yazımızda tariflerini verdiğimiz doğal yağlarla birlikte maske olarak uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı saçı kaç cm uzatır?

Hindistan cevizi yağının saçı kaç cm uzatacağı, beslenme düzeni, saçların sağlığı ve ısıl işleme ne kadar maruz kalmasına göre değişiklik göstermektedir. Saçın normalde uzama süresini 2 katına çıkarmak, düzenli Hindistan cevizi yağı bakımı ile mümkündür.

Hindistan cevizi yağı saçı kalınlaştırır mı?

Hindistan cevizi yağı incelmiş ve kırılan saçlara bakım uygular. Bu noktada Hindistan cevizi yağının saçı kalınlaştırdığından bahsedebiliriz.

Hindistan cevizi yağı saçta ne kadar bekletilir?

Hindistan cevizi yağı saçta en az 30 dakika bekletilmelidir. Daha fazla bekletilmesi bir sorun yaratmaz. Bir gece boyunca saçınızda tutabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler