Hipoglisemi Tedavi Edilmezse Ne Olur, Öldürür mü?

Kan şekeri seviyesinin 50 mg altına düşmesidir. Beyin ve kalp gibi ana organların enerji kaynağı şeker olmakla birlikte vücutta şeker seviyesi 50 mg altına kolay düşmez. Bundan dolayı yaşanan bu düşüş vücutta ciddi bir sorunun belirtisi olabilmektedir. Atak halinde birini görmeniz halinde hızla kişiye şekerli su içirilmelidir. Buna imkan olmadığı takdirde bal, küp şeker gibi desteklerin sağlanmasında da fayda vardır. 

Hipoglisemi Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

Hastalıkla ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri, hipoglisemi teşhisi nasıl konur sorusudur. Bunun nedeni hastalık teşhisinin kişiye göre değişiklik göstermesi ve zor teşhis edilmesidir. Bundan dolayı insanın kendini çok iyi tanıması bu noktada çok önem taşımaktadır. Hipoglisemi hastaları açlığa dayanamazlar sürekli atıştırma istekleri oluşur. Yorgunluk hislerinin yanında unutkanlık ve sersemlik oluşmaktadır. Geçmeyen baş ağrısı, ellerde titreme ve çarpıntı duygusu hissedilmektedir. Kimi kişilerde soğuk terlemeye sebep olduğu gibi kimilerinde de el ve ayak parmaklarında üşüme de olabilmektedir. 

Tedavisi gerçekleşmemesi durumunda hasta kötüleşecektir. Peki, bu kadar kötüleşme olacağına göre hipoglisemi öldürür mü? Sara nöbeti, bilinç kaybı gibi olumsuz durumlar yaşanabilir ve ileri seviyeye gitmesi durumunda ölümle sonuçlanabilir. Bundan kaynaklı dikkat edilmeli ve doktor kontrolünde yaşama devam edilmelidir. Hipoglisemi tedavi edilmezse ne olur? Hastalık hipoglisemiyi de tetiklemekte olup bilinç bulanıklığına neden olmaktadır ve bazı kişilerde konuşma zorluğu, cümleleri toparlayamamaya da sebebiyet vermektedir. 

Hipoglisemi Hastalarının Beslenme Şekli  

Hipoglisemi hastalarının beslenmelerine ayrıca önem sağlamaları gerekmektedir. Et, balık ve tavuk gibi hayvansal gıdaları olabildiğince daha az yağlı olabilecek pişirme tekniği seçilmelidir. Yani kızartma yerine fırınlama, haşlama ve mangal daha az yağlı olmalarını sağlayacaktır. Karbonhidrat miktarı olabildiğince az kullanılması gerekmekte ve kompleks karbonhidrat tüketilmelidir. Bunun nedeni kompleks karbonhidratların kandaki kan şekeri miktarının daha az değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Alkol ve alkollü ürünlerden uzak durulmalı ve kafeinli ürünlerin tüketimi de en aza indirilmelidir. 

Lifli besinlerle beslenme olabildiğinde artırılmalıdır. Sebze, meyve, kuru baklagillerin kullanımı artırılmalıdır. Özellikle meyvelerin içerisinde yer alan lifler şekerin emilim hızını yavaşlatmaktadır. Öğünler az ve sık yemek olarak ayarlanmalıdır, bu şekilde ara öğünlerde atıştırma isteği en aza inecektir. 

İlginizi Çekebilir: İmmunoglobulin Nedir? İmmunoglobulin Çeşitleri ve Yüksekliği

Hipoglisemi Düşme Nedenleri 

Hipoglisemi aşırı egzersiz yapılması durumunda düşebilmektedir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi ya da kan şekerini düşüren ilaçların alınması ve alınması gereken dozdan daha fazla miktarda alınması da sebep olmaktadır. Pankreasta tümör oluşumu da hipoglisemi düşüşü yaşanmaktadır. 

Hipoglisemi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler 

Hipoglisemi doktorları doktorlarına danışmadan ilaç değişikliği sağlanmamalıdır. Özellikle şeker düşürücü ilaçların günün aynı saatlerinde tüketmeye özen gösteriniz. İlaç ardından da yemek saatleri de düzenli olarak ayarlanmalıdır. Evlerinde ve çantalarında muhakkak kan ölçüm testleri de bulunmalıdır. Bu sayede kan şeker seviyesi kontrol altına alınabilmektedir. Fiziksel aktivite yapıldığında, uzun süre araç kullanılması durumunda da kan ölçümü yapılmalıdır ve yanlarında yiyecek bulundurulmalıdır. Spor yapımının da öncesinde ve sonrasında kan ölçümü yapılmalıdır. Her ek ilaç kullanım gereken hallerinde doktorla bu durum görüşülmeli ve onayı takdirinde kullanılmalıdır. 

Hasta kişilerin yanlarında diyabet hastası olduklarını belirten bir kimlik bulundurmaları, herhangi yardım gerekmesi durumunda daha hızlı ve yerinde müdahale edilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu