HSG Rahim Filmi Nedir? Nasıl Çekilir?

HSG Rahim Filmi nedir?

Tıptaki ismiyle HSG olan rahim filmi evlat istemelerine rağmen ebeveyn olamayan çiftlerin çektirdikleri bir filmdir. Mutlaka her anne bebek sahibi olmak ister. Rahim filmi bir tedavi yöntemi olmaktan çok bir tanı koyma, durumu izleme ve ona göre bir tedaviye başlamak için yapılan ön tanı koyma halidir.

HSG Rahim Filmi Neden Çekilir?

Bebek sahibi olmak istiyorsanız, vücudunuzda doğru çalışması gereken birçok kısım olduğunu bilirsiniz. Yumurtalıklarınız her ay ovülasyon denilen bir yumurta üretmesi, rahminizin iyi durumda olması ve fallop tüplerinizin açık olması hamile kalmanız için en temel gereksinimlerdir. Fallop tüpleriniz açık olmazsa sperm yumurtaya ulaşamaz veya döllenmiş yumurta rahminize giremez.Blokajlı tüpler birkaç farklı nedenden dolayı olabilir, ancak nedeni ne olursa olsun doktorunuz histerosalpingogram (HSG) adı verilen bir testle teşhis koyacaktır.

HSG Rahim Filmi nasıl çekilir?

Pek çok kadın bu durumla karşılaştığında halk arasında yapılan konuşmaların etkisinden dolayı büyük korkulara yenik düşmektedirler. Ancak filminin uzman bir doktor ve mutlaka ya tam teşekküllü bir devlet hastanesinde ya da özel bir hastanede çekilmesinde fayda vardır. Rahim filmi uyutularak (narkoz verilerek) veya uyutulmadan çekilir. Uyku halinde fiyat bir miktar daha artarken bu durum acı çekmek istemeyen adaylarının tercih ettiği bir olaydır. Uyutulan kişinin alt genital bölgesinden çatallaşmış c şeklinde bir alet yardımıyla girilerek tüplerine yüksek bir su basıncı verilir. Bu su basıncı tüplerdeki yapışıklık veya herhangi bir tıkanıklık varsa onları gidermeye faydalı olduğu düşünülür. Bu sıvının tüplere verilmesi halinde ultrason çekilebilir. Rahim filmi 5 ile 10 dakika arasında kolaylıkla çekilebilecek bir filmdir.

DİKKAT: Bir radyolog, X-ray görüntülerine bakıp bir raporu doktorunuza gönderecektir. Doktorunuz sizinle olan sonuçlar hakkında konuşacak ve daha fazla test gerekip gerekmediğini açıklayacaktır. Rapor fallop tüplerinizin tıkandığını gösteriyorsa, laparoskopi adlı bir prosedüre ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz fallop tüplerine doğrudan bakmasını sağlar. Ayrıca, in vitro fertilizasyon veya IVF önerilebilr. Doktorunuz seçenekleriniz hakkında sizinle konuşacak ve sizin için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Rahim Filmi Sonrası

Film sonrasındaki tüplerdeki tıkanıklık ve yapışıklık giderildiği için muhtemelen doktorunuz spermlerin tüplerde iyi hareket etmesi açısından bir haftanın cinsel birleşmenin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayacaktır. İlk 7 gün her gün cinsel temasda bulunmak doğum olanağını biraz da olsa artırmaktadır. Ancak ilk gün adaydaki çeşitli ağrılar nedeniyle cinsel birliktelik pek mümkün olmayabilir. Rahim filmi çekilmesinin hemen ardından genital bölgede ağrı, kanama, kısa süreli baygınlık durumları yaşanabilir.

Rahim içerisine verilen sıvı belki birkaç gün rahimden dışarıya sızabilir kişinin bu durumda ped kullanması faydalıdır. Ancak bu akıntı kokulu, kaşıntı yapan ve renkli bir akıntı olur veya zamanla o hali alırsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Rahim filmi sonrasında çektiren insanların deneyimlerine dayanarak bir 6 ay içerinde hamile kalma olasılığı olduğunu söylemek mümkündür. Rahim filmi ameliyathanede çekilmektedir. Bu tetkik sonrasında yumurta ile spermin rahimde buluşması rahatlamış olacaktır. Rahim filmi sonrasında adayın narkoz etkisinde kurtulmasını beklenir yani kişiye tekrar ulaşmak uyanma süresine göre 1, 1.5 saati bulabilmektedir. Oysaki film çok kısa sürmektedir. Burada önemli olan hastanın ayık hale gelmesi uyanması durumudur.

Film çekilirken adayların aç karnına gelmesini gerektirecek bir durum yoktur. İnternetten veya kişilerin deneyimlerine bakarak kokmak veya ön yargılı davranmak adayları çoğu zaman ürkütmektedir. Ancak güvendiğiniz bir kurum ve güvendiğiniz doktorunuzun ellerinde olmak sizin bu korkunuzu sıfıra indirgeyecektir. Adaylar bu filmin sonucunda büyük umutlara kapılmamalı her türlü olumsuz duruma karşı kendilerini hazırlamalıdırlar. Ebeveyn olmak için erkeğinde bir doktor kontrolü altında olması gerekli tedavisinin yapılması mutlaka şarttır. Yani kişilerin rahim filmi çektirmeleri tek başına bir işlev ifade etmeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu