Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Hünnap Nasıl Kullanılır?

Hünnap, zeytine benzeyen, bazen zeytinden biraz daha iri, çekirdekli bir meyve türüdür. Şifa kaynağı olan hünnap meyvesi daha çok Asya ülkelerinde yetişir. Çok eski yıllarda Çin’de alternatif tıp alanında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ülkemizde de yetiştirilerek satışı yapılmaktadır. Ancak ülkemizde çok fazla bilinen ve tüketilen bir besin değildir.

Hünnapın en çok ilgi uyandıran özelliği, strese karşı etkisi ve yorgunluğu gidermesidir. Özellikle yoğun ve stresli çalışma ortamlarına sahip çalışanlar ve yoğun çalışan sporcular için şiddetle tavsiye edilir. Böylece gün içerisinde enerjinin düşmesini engeller.

HÜNNAPIN MEYVESİNİN 13 FAYDASI

İçeriği güçlü olan hünnapın faydaları saymakla bitmez. En önemli faydaları şu şekildedir;

1.Kemikleri Güçlendirir

Hünnap, güçlü bir kalsiyum, demir ve fosfor barındırır. İçinde bulunan bu önemli maddeler hünnap meyvesi kullanımını da büyük oranda artırmaktadır. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar ve kemiklerle ilgili bozuklukların, kemik hastalıklarının engellenmesine yardımcı olur.

2.Uyku Düzeni Sağlar

Bedeni sakinleştirerek uyku düzenine yardımcı olur. Aynı zamanda içerisindeki maddeler zihni sakinleştirir. Böylece daha kaliteli bir uyku için yardımcı olur.

3.Kan Dolaşımının Düzenlenmesini Sağlar

Kırmızı kan hücrelerinin güçlenmesine katkı sağlar. Kan akışını arttıran hünnap bitkisi, bu yönü ile organlara daha fazla oksijen gönderir. Enerji artışına yardımcı olur. Aynı zamanda kişi gün içerisinde daha enerjik olur.

4.Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

İçeriğinde yer alan A, C vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücudu korur.

5.Kilo Verilmesine Yardımcı Olur

Kalorisi düşük bir bitki olan hünnap bitkisi, yüksek protein içerir ve kilo verilmesine yardımcı olur. Ara öğünlerde yendiğinde tokluk hissi verir ve böylece az yemek yenmesini sağlar. Aynı zamanda yağ yakımına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır.

6.Stresi Hafifletir

İçeriğindeki maddeler sayesinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Bedeni stres hormonlarına karşı korur, yatıştırır.

7.Kanserle Mücadelede Etkilidir

Saymakla bitmeyen hünnapın faydaları arasında en önemlisi belki de kansere karşı etkisidir. Vücudun kanserleşmiş hücrelerinin yayılmasını azalttığı belirtilmektedir.

8.Cilt Sağlığını Korur

Hünnapın anti aging özelliği de bulunmaktadır. Özellikle kuru ciltler, kızarıklıklar, yara izleri ve yüzdeki kırışıklıklara katkı sağlar. Cildi nemlendirir ve hızlı bir şekilde onarılmasına destek olur.

9.Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Cilt hastalıkları olarak bilinen, egzama, akne, sedef gibi değişik cilt rahatsızlıklarının iyileşmesine katkı sağlar.

10.Sindirime İyi Gelir

İçeriğinde barındırdığı önemli maddeler sayesinde şişkinliği önler, kramp ve kabızlığa iyi gelir.

11.Yüksek Tansiyon İçin Faydalıdır

Kan damarlarının rahatlamasını sağlar ve böylece kan akışı ve basıncı dengelenmiş olur. Bu da yüksek tansiyonu önlemede ciddi katkı sağlar.

12.Antioksidan Kaynağı Bir Besindir

Hünnap meyvesi oldukça iyi bir antioksidandır. İçinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde vücudu temizler. Karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

13.Diğer Faydaları

Hünnap, anemi hastalığına çok iyi gelir. Kansızlığı giderir. Yanı zamanda ateş düşürücü özelliği de vardır. Bronşit ve astım rahatsızlıklarının tedavisini destekler. Alerjik rahatsızlıklarda rahatlama sağlar. Gözleri koruyucu etkisi vardır ve göz rahatsızlıklarının giderilmesine katkı sağlar.

HÜNNAP MEYVESİNİN KULLANMA ŞEKLİ

Bu kadar çok faydası olan hünnap nasıl kullanılır;

Hünnap meyvesi kurutulmak suretiyle, kuru yemiş olarak tüketilebilir.

Mevsiminde yaş meyve olarak alınıp tüketilebilir.

Çay olarak hazırlanıp tüketilebilir.

Hünnap meyvesi reçel olarak hazırlanıp tüketilebilir.

Komposto olarak hazırlanıp tüketilebilir.

Tüketim açısından bir süre ile sınırlı değildir. Gün içerisinde istenilen zamanda tüketilebilir. Kolestrol ve kan yağlarının eritilmesi amacıyla kullanılıyorsa, aç karnına sabahları her gün iki adet hünnap yenebilir.

Faydası saymakla bitmeyen hünnap nasıl kullanılır üzerinde durduktan sonra, hünnap yılın hangi zamanında tüketilir bunun üzerinde de durmakta fayda vardır.

Taze ve yaş hünnap eylül ve ekim aylarında olgunlaşır ve tüketime sunulur. Bazı yerlerde kasım ayına kadar da devam edebilir. Ancak hünnapın kuru meyvesi yılın her ayında rahatlıkla tüketilebilir.

Bu kadar etkili bir meyve olan hünnap şeker hastalığı için önerilmez. İçerik olarak zengin olan hünnap şeker hastalığı için kullanılacaksa mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Hamile ve emzirme dönemlerinde kullanım için doktor tavsiyesi önemlidir, mutlaka bu dönemlerde doktora danışılarak tüketilmelidir. Ayrıca aşırı tüketimi ishal yapabilir. Kullanım şekline uyulması ve dozunda tüketilmesi tavsiye edilir. İlaç değildir ve sağlığa oldukça faydalı doğal bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu