Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmanın faydaları hem sinir sistemine hem de vücudun birçok alanına etki etmektedir. İçerisinde bol miktarda karotenoidler, flavonoidler ve tanenler bulundurduğu için hem kötü kolesterolü dengede tutar hem de diyabetin önüne geçerek insülin direnci ile savaşmaya yardımcı olur. Yazımızda hurmanın faydaları nelerdir? Sorusunun cevabını ele aldık.

İlginizi çekebilir: Hindistan cevizi suyunun faydaları nelerdir?

Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurma karotenoidler, flavonoidler ve tanenler, güçlü antioksidan etkiye sahip bileşikler açısından zengin bir meyvedir ve erken yaşlanmayı, kanseri ve kalp krizini önlemeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, hurma ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olan ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan, insülin direncini ve diyabeti önleyen büyük miktarda lif içerir.

Hurma genellikle marketlerde ya da aktarlarda kurutulmuş halde bulunur ve çiğ olarak tüketilebilir veya kek ve kurabiyelerin hazırlanmasında kullanılan tariflerde şeker yerine alternatif olarak tercih edilebilir. Bunlara ek olarak, bazı bölgelerde kafeinsiz bir kahve türü üretmek için hurma çekirdeği de kullanılmaktadır.

Mineraller ve B vitaminlerine ek olarak iyi miktarda antioksidan içerdiğinden, hurma tüketiminin faydaları şu şekildedir:

Bağırsakları düzenli çalıştırır. Florasını dengeler.

Pektin ve lignin gibi bir lif kaynağı olarak hurma, dışkıyı nemlendirmeye yardımcı olur ve dışkının oluşumunu destekleyerek kabızlıkla savaşır.

Ayrıca hurma antioksidan ve bakterisit özelliklere sahiptir. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin dengesini destekler. Bağırsak florasını dengede tutar ve bağırsağın düzgün çalışmasını destekler.

Kanser ile mücadelede büyük bir müttefiktir.

Hurma, karotenoidler, polifenoller ve tanenler, aşırı serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan, kanser hücrelerinin ortaya çıkmasını ve çoğalmasını önleyen güçlü antioksidan etkiye sahip biyoaktif bileşikler açısından zengin bir meyvedir.

Diyabetin önüne geçerek insülin direncini önler.

Yüksek lif içeriği nedeniyle hurma, yiyeceklerden şeker emilimini yavaşlatmaya, kan şekerini dengelemeye, insülin direncini ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

Hurma, antrenman sırasında enerji ve eğilimi artırmaya yardımcı olan ve kas kütlesi kazanımını destekleyen karbonhidratlar açısından zengin bir meyvedir.

Ek olarak, bu meyve ayrıca iyi miktarda potasyum ve magnezyum, yani kas kasılması için gerekli mineraller içerir ve kas kütlesindeki artışa katkıda bulunur.

Kalp hastalıkların önüne geçer.

Hurma, çok miktarda karotenoid, flavonoid ve tanen, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip, serbest radikallerle savaşan ve arter sağlığını destekleyen, kalp krizi ve felç gibi durumların önlenmesine yardımcı olan bileşikler içerir.

Ayrıca hurma, vücuttaki fazla sodyumun idrar yoluyla atılmasını kolaylaştıran ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan bir mineral olan potasyum açısından da zengindir.

Bağışıklık sisteminizi destekleyerek daha az hasta olmanızı sağlar.

A vitamini, flavonoidler ve tanenler gibi iyi miktarda antioksidan bileşikler içerdiğinden, hurma bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, grip, soğuk algınlığı ve alerjik rinit gibi durumları önler.

Erken yaşlanmanın önüne geçer.

Lif kaynağı olarak hurma, kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Gelişmiş glikasyon ürünlerinin (AGE’ler), vücutta şekerden zengin gıdaların aşırı tüketimi ile üretilen, serbest radikallerin artmasına neden olan bileşiklerin oluşumunu engeller ve ciltte iltihaplanma, erken yaşlanmayı önler.

Kötü kolesterolü düşürür.

Hurma, kandaki “kötü” kolesterol, LDL ve trigliserit seviyelerini dengeleyen, yağ hücrelerinin oksidasyonunu önleyen antioksidan etkiye sahip bileşikler olan tanenler, karotenoidler ve flavonoidler açısından zengindir.

Ayrıca meyvede bulunan lifler ayrıca yiyeceklerden yağ emilimini azaltmaya, kandaki toplam kolesterol seviyelerini düşürmeye ve damar sertliği, kalp krizi ve felç gibi durumları önlemeye yardımcı olur.

Merkezi sinir sistemi hastalıklarını önler.

Hurma, büyük miktarda antioksidan bileşiklere sahip olarak, merkezi sinir sistemindeki serbest radikaller ve iltihaplanma ile savaşmanın yanı sıra hafıza ve bilişsel yeteneği geliştirmeye yardımcı olur ve Alzheimer hastalığı ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskini önlemeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu