İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

İLTİHAPLI ROMATİZMA NEDİR?

Romatizma, vücudun belirli yerlerinde meydana gelen ve ağrı, şişlik, şekil bozukluğu veya sıcak ile kendini belli eden bir hastalıktır. Sadece eklemlerde görülmeyen bu rahatsızlık vücudun herhangi bir organında da eklem sorunu ile beraber ortaya çıkabilir. Akciğer, deri, böbrek, damar, göz ve bağırsaklarda genellikle görülen iltihaplı romatizma nedir ve neden meydana gelir tedavi sürecinde önem arz etmektedir. İltihaplı romatizma tek bir hastalık olmadığı için kapsamlı bir araştırmadan geçirilmesi gerekmektedir.

Birçok çeşidi bulunan iltihaplı romatizma nedir öğrenmek için hastalığın sebeplerinin de araştırılması gerekmektedir. Terminolojik olarak ramotoid artrit denilen iltihaplı romatizma, romatizmanın değişik bir türü olarak görülmektedir. Kronik iltihaplı bir hastalık olan iltihaplı romatizma küçük eklemlerin kemiklerini, el ve ayakları etkilemektedir. Osteoatrit hastalığından farklı olarak iltihaplı romatizma hastalığı aşınma – yıpranma şeklinde görülmez. İltihaplı romatizma eklemlerin astarlarını etkileyerek ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple, iltihaplı romatizma belirtileri kendini ağrı, kemik erimesi, şişme ve eklem deformasyonu olarak göstermektedir. Bir anlamda bağışıklık sorunu da olan iltihaplı romatizma, kişinin bağışıklık sisteminin bilmeden kişinin kendi vücut dokularına saldırması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

İltihaplı romatizma bunların dışında göz, damar, akciğer ve deriye de ciddi zararlar verebilmektedir. Herhangi bir yaşta görülebilen iltihaplı romatizma belirtileri genel olarak 40 yaşından sonra meydana gelmektedir. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. İltihaplı romatizmalar üç şekilde görülebilmektedir.

a)Vücuda giren mikropların kişinin eklemlerine yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan mikrobik iltihaplı romatizmalar: Streptokok, Stafilokok ve tüberküloz basili adındaki mikroplar bu romatizmanın oluşmasına neden olurlar.

b) Kişinin bağışıklık sisteminin bozuk olmasından dolayı gelişen ve mikrop üretmeyen romatizmalar: Bu türdeki iltihabın ortaya çıkardığı romatizma hastalıklarının en önemlisi ramotoid artrit, ankilozan spondilit ve doku iltihabı yapan ve yaygın bağ dokusu olan kallojen hastalıklardır. Buna verilebilecek en güzel örnek de Lupus eritemaozus’tur.

c) Bir diğer romatizmaya sebep olan iltihap tipi de ürik asitin de dahil olduğu kristallerin eklemlerde çeşitli dokularda oturması ile oluşan tahriş sonucunda meydana gelen iltihaplardır. Bu iltihap bir de gut ile yalancı gut hastalıklarında da görülmektedir.

Normal zamanlarda imhacı görevi ile çalışan T hücrelerinin mikrop ve virüslerin yok edilmesinde kullanılması gerekmektedir. Ancak beynin aldığı yanlış sinyal sonucunda bu hücrelerin dokulara zarar vermesi ile ortaya çıkan iltihaplı romatizma, tedavi edilmesi gereken ve ciddi ağrılar yaşatan bir hastalıktır. Özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişiler de daha fazla ağrı ve ateş oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu gibi durumlarda bağışıklık sistemi de zayıflarsa ve güçsüz olursa, iltihaplı romatizma kendini daha da ağır şekilde göstermektedir. Fakat kişi de immum sisteminde sorun yoksa hastalığın şiddeti çok ağır olmaz. Bu nedenle kansızlığın ve bağışıklık sisteminin tedavisi, iltihaplı romatizma tedavisi için ilk aşamayı oluşturur. Alınacak olan bazı önlemlerle bu hastalığın şiddeti azaltılabilmektedir.

İltihaplı romatizma hastalığı, romatizmanın en ağrılı geçen hastalık türüdür. Yaşlılarda görülmesi gibi bir kuralı olmayan bu hastalık kimi zaman bebekler de dahi görülebilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerine dikkat ederek, bu belirtilerden biri yaşandığı zaman mutlaka uzman bir doktora görünerek geç kalmadan tedaviye başlanmalıdır. Aşağıda iltihaplı romatizma belirtileri anlatılmıştır. Hastalığın erken tedavisi için bu belirtiler önemlidir.

İLTİHAPLI ROMATİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birçok farklı şekilde kendini belli eden iltihaplı romatizma hastalığı, bağışıklık sistemi güçlü olan ve kansızlık hastalığı yaşamayan kişilerde kendini çok fazla göstermez. Bu nedenle rutin kontrollerde genellikle hastalık fark edilir. Ancak kansızlık sorunu olan ve bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişilerde iltihaplı romatizma kendini şu şekilde göstermektedir:

-Eklem ağrısı

-Eklemlerde aşırı hassasiyet

-Eklemlerde oluşan katılık

-Eklemlerde ve ellerde şişlik

-Aşırı halsizlik

-Sürekli uyuma isteği

-Hareketlerde kayıp

-Ayaklarda şişme

-El ve ayaklarda his kaybı

-İştahın kesilmesi

-Şişkinlik

-Uykuda düzensizlik

-Deride oluşan şişlikler

-Sabah uyanıldığında eklemleri hareket ettirmede güçlük

-Eklemlerde kızarma

-Birden fazla eklemde ağrı

-Gözlerde kuruluk

-Gözlerde ağrı ve kızarma

-Ağızda kuruluk

-Dişlerde oluşan iltihap

-Nefes darlığına yol açan iltihaplar

-Damar iltihabı

-Kansızlık

-Kırmızı kan hücrelerinde azalma

-Cilt altında oluşan şişlikler

-Son zamanlarda meydana gelen ani kilo kaybı

-Deri altında oluşan küçük kitleler

Yukarıda anlatılmış olan belirtiler iltihaplı romatizma hastalığının meydana getirdiği temel belirtilerdir. Bu belirtilerden birçoğunu yaşayan kişiler bu durumu dikkate alarak mutlaka doktora görünmelidirler. Tedavinin erken başlaması için bu önemlidir.

İLTİHAPLI ROMATİZMA HASTALIĞININ TEDAVİSİ

İltihaplı romatizma tedavisi belirtiler yaşanır yaşanmaz başlaması gerekmektedir. İlk yapılacak tedavi, iltihabı kontrol altına alarak geriletmek ve belirtileri hafifletecek ilaçlar kullanmaktır. Bu sayede hastayı eklem ve organ hastalıklarından koruyarak hastalığın ilerlemesi durdurulur.

Steroid içermeyen ve iltihap önleyici haplar doktor tarafından verilerek tedaviye başlanır. Bu ilaç hem iltihaplı romatizmayı hem de ortaya çıkardığı belirtileri hafifletmektedir. İlaç tedavisi sonuç vermezse, cerrahi müdahale ile protezler yerleştirilerek ağrı yok edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu