İmmunoglobulin Nedir? İmmunoglobulin Çeşitleri ve Yüksekliği

İmmunoglobulin Nedir? 

1-Alerji, birçok insan için zorlayıcı olan durumlardan biridir. Çoğu zaman hapşırmayla bazen de kızarıklıklarla kendini gösteren alerjiler immunoglobulin E seviyesinin düşüklüğüne bağlı olarak oluşabilmektedir. 

2-Bu tarz alerjileri yaşayan birçok insanın merak ettiği ortak soru “immunoglobulin nedir?” olmaktadır. 

3-İmmunoglobulin nedir sorusuna verilebilecek tek cevap immunoglobulin’in bir tür antikor olduğudur. 

 4-Antikor, vücudun ürettiği özel bir koruma kalkanıdır. Protein temelli olan antikorların tek amacı vücudu zararlı etkenlere karşı korumaktır. Kendi içerisinde çeşitlere ayrılan antikorların her biri farklı bir amaca hizmet etmektedir. 

 5- En popüler immunoglobulin çeşidi immunoglobulin E olmaktadır. Bu antikor tipi hemen hemen her vücutta bulunan önemli bir çeşittir. Bazı kişilerde daha fazla olabilen immunoglobulin E, alerjik reaksiyonlara olan yatkınlık sebebi ile artış gösterebilmektedir. 

 6- İnsanların bağışıklık sistemi alerjiye oldukça yatkındır. Alerji yaratabilecek herhangi bir madde ile karşılaşan insan vücudunun ilk yaptığı şey immunoglobulin E üretmektir. Bu tarz durumlarda immunoglobulin E, seviyesinde artış yaşanır ve vücut alerji yaratabilecek o maddeye karşı koruma sağlar. 

 7- Alerji oluşumu için önemli bir koruma kalkanı olan immunoglobulin E, alerji yaratabilecek olan maddenin vücuda girmesiyle artar ve o maddeye karşı savaş açar. Böylece alerji oluşumu engellenmiş olacaktır. 

 8- Bu maddenin yeterli gelmemesi alerji oluşumuna neden olan faktörler arasında yer almaktadır. 

 9-Spesifik immunoglobulin e adlı bir antikor çeşidi de bulunmaktadır. Bu antikor yalnızca tek bir alerjen maddeye yönelik üretilen savaşçı antikor demektir. 

İmmunoglobulin Çeşitleri 

 1- İmmunoglobulin adlı antikorlar kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Her antikorun farklı bir koruyu özelliği olduğu bilinmektedir. 

 2- İlk ve en önemli antikor çeşidi immunoglobulin E olmaktadır. Bu antikorun amacı vücudu her türlü alerjen olaya karşı korumaya almaktadır. 

 3- Hemen hemen her vücutta görülen bu antikorun önemi oldukça büyüktür. Birçok alerji onun sayesinde engellenmektedir. 

İlginizi Çekebilir: İmmünoloji Nedir? İmmünoloji Hastalıkları ve Tedavisi

 4- İmmunoglobulin E’den sonra gelen bir diğer antikor ise immunoglobulin G olmaktadır. Bu antikorun amacı hücreleri korumaktadır. Hemen hemen her noktada yer alan bu antikor vücudu çeşitli bakterilere karşı koruyarak bağışıklık sistemine destek olmaktadır. 

 5- İmmunoglobulin G antikorundan sonra gelen antikor çeşidi ise immunoglobulin M olmaktadır. Bu antikorunda kendine göre özellikleri bulunmaktadır. 

 6- İmmunoglobulin M genellikle kanda bulunur ve burada meydana gelen herhangi bir iltihaplanma probleminde devreye girer. Antikor sayısının ’u immunoglobulin M antikorundan oluşmaktadır. 

 7- Son antikor çeşidi ise immunoglobulin D olmaktadır. Bu antikor vücutta en az olan ve genellikle göğüs dokularında yer alan önemli antikorlardan bir tanesi olmaktadır. 

İmmunoglobulin Yüksekliği Nedir? 

 

 1- İmmunoglobulin antikorlarının seviyelerinde normalden yüksek seviyelerin görülmesi çeşitli problemlere işaret edebilmektedir. 

 2- Bu tarz durumlar ancak testler ile anlaşılabilmektedir. Kanser gibi problemler bile immunoglobulin seviyesinde yükseliş yaratabilmektedir. 

 3- Bu noktada gerekli testler yapılmalı ve yükselişin nedenleri saptanmalıdır. 

 4- Özellikle immunoglobulin E seviyesinde bir yükseliş olması alerjik bir probleme işaret edebilmektedir. Bu durum her zaman geçerli değildir fakat yalnızca bir uzman kontrolünde anlaşılabilir. 

 5- İmmunoglobulin E seviyesinde yükseliş yaşanması bazı belirtiler yaratmaktadır. Bu belirtilerden ilki hapşırma ve öksürme gibi alerjik reaksiyonlar olmaktadır. 

 6- Bunun dışında egzama oluşumu da immunoglobulin E yüksekliğini işaret edebilmektedir. 

 7- Gözlerde ve burunda sürekli olarak kaşıntı görülmesi de immunoglobulin E yüksekliğindendir. Tüm bu belirtilerin görülmesi durumundan bir sağlık kuruluşuna başvurulması çok daha doğru olacaktır. 

 8- Yükseliş yalnızca E antikorunda değil immunoglobulin M ve immunoglobulin G antikorlarında da görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda belirtiler çok daha farklı olacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu