İnstagram’da Nasıl Daha Çok Etkileşim Alırsınız? Keşfet’e Düşmek İçin Neler Yapmalısınız? 10 Adımda Anlattık!

İnstagram’da Keşfet’e nasıl çıkılır? diye merak ediyorsanız aşağıda bu sorunun cevabını detaylı olarak bulacaksınız. Ancak bunlar ânında Keşfet’e düşmenizi değil, hesabınızın kalitesini artırarak zamanla Keşfet’te görünür olmanızı sağlayacak. Anlık Keşfet’e düşmek ayrı bir konu. Bunu başka bir yazıda ele alacağız. Şimdiden hepinize kolaylıklar diliyoruz!

 1. İlgi Çekici ve Kaliteli İçerikler Paylaşın

İnstagram görsel ağırlıklı bir platform. Bu yüzden paylaşılan görsellerin ve videoların çözünürlüğü yüksek olmalı. Ayrıca hedef kitlenizin rağbet göstereceği, onlara hitap eden şeyler paylaşmanız da çok önemli.

 1. Hep Aynı Tür Paylaşımlar Yapmayın

Çoğu kişi sadece fotoğraf ve story paylaşıyor. Oysa bu, büyük bir hata. İnstagram algoritması tüm özelliklerin kullanılmasını istiyor. Story paylaşımına ek olarak; Tekli Görsel veya Çoklu Görsel de tercih edilmeli. İGTV, Öne Çıkarılan Görseller, Rehber, Canlı Yayın, Reels; kısaca İnstagram’ın tüm fırsatlarından yararlanılmalı.

Nasıl ki her bir ders bizim yıl sonu ortalamamıza etki ediyorsa, aynı şey İnstagram profil ortalaması için de geçerli. Üstelik her bir özelliğin Keşfet sekmesine çıkmada ayrı bir rolü var. Yani hiçbiri gereksiz değil.

Bu arada değişik paylaşımların en çok etkileşim aldığı ve Keşfet’e çıktığı zamanlar da farklılık gösteriyor. Meselâ bir İGTV paylaşımı yapıyorsunuz fakat o, ancak aylar sonra Keşfet’e düşebiliyor. Hani bazen Youtube’da bir video izleriz ve altında yıllar önce yayınlanmış videolar çıkar ya; bu da bir bakıma onun gibi.

Rehber paylaşımı hedef kitlenizin o paylaşıma daha fazla ilgi göstermesini sağlar. Canlı yayın açınca takipçileriniz bildirim alır. Özetle her özelliğin farklı avantajları ve etkileri vardır.

 1. Yeni Bir Özellik mi Çıktı? Ona Yoğunlaşın

instagram-kesfet-1

İnstagram sürekli yeni özelliklerle gelişme kaydediyor. Hangi hesaplar bu özellikleri daha çok kullanıyorsa onlara ayrıcalık tanıyor. Çünkü yeni çıkardığı özelliklerin yaygınlaşmasını istiyor. Doğal olarak, bu özelliklere önem veren hesapları ön planda tutuyor. Bu da mevcut takipçilerinizin sizi daha sık göreceği, takip etmeyen pek çok kişinin de sizden haberdar olacağı anlamına geliyor.

Hatta bunu kendiniz de test edebilirsiniz. Şöyle ki; dilerseniz bir video hazırlayıp bunu hem normal video olarak paylaşabilir, hem de ayrıca Reels videosu formatında yayınlayabilirsiniz. Reels paylaşımınızın etkileşimi diğerinden yüksek olacaktır.

 1. Rekabetçi Özellikleri İyi Kullanın

İnstagram’ın amacı, -deyim yerindeyse- öteki sosyal medya sitelerini mağlup edip bu âlemde tek başına imparator olmak! Bunun için onların pabucunu dama attırmak, ilgiyi kendisine yoğunlaştırmak için türlü türlü taktikler deniyor. Farklı sosyal medya sitelerindeki özellikleri alıp kendine uyarlıyor ve âdeta ‘bakın ben onlardan daha güzel yaptım.’ diyor.

Örneğin story özelliğini ele alalım. İnstagram bunu Snapchat’tan almış ve geliştirerek kendisine entegre etmişti. Böylelikle Snapchat’i gölgede bırakmıştı. Diğer İnstagram özelliklerini de böyle değerlendirebiliriz. Pek çoğu başka sosyal medya sitelerinden ilham alınarak ortaya koyulan şeyler. Ama ne hikmetse İnstagram bunları kendine mâl ederek rakiplerini alt etmeyi çok iyi başarıyor!

O özelliklerden bazıları kısaca şöyle:

 • İGTV: Hemen olmasa bile ileride Youtube ve buna benzer video paylaşım siteleriyle rekabet edecek düzeye gelebilir. Geçmişi çok eskilere dayanmıyor. Şu an için para kazanma özelliği de aktif durumda değil. İçerik üreticilerinin onu tercih etmemesi de bundan kaynaklı. Fakat İnstagram, İGTV için para kazanma özelliğini bir açsın; inanıyoruz ki pek çok içerik üreticisi soluğu burada alacak.
 • Reels: Tiktok’a rakip olan bu özellik şu an için onun kadar gelişmiş değil. Ancak İnstagram’ın buraya da çekidüzen vermesi ve Tiktok ile yarıştırması fazla uzun sürmeyecek gibi. Hem kullanıcılar söz konusu özelliği gayet sevdi ve yaygın olarak kullanıyor. Nasıl kullanmasınlar ki? Reels paylaşımları sayesinde aylık en az 3-4 bin takipçi kazananlar var. Yalnız bu, sadece takipçi boyutunda anlaşılmamalı. Elbette bu takipçiler onlar için 3-4 bin potansiyel müşteri demek.
 • Canlı Yayın: Bu özellik henüz kurumsal hesaplar tarafından çok benimsenmedi. Ne var ki İnstagram, para kazanma özelliğini bu alanda da test etmeye başladı bile. Clubhouse kısa zamanda milyonlarca kullanıcıya ulaşınca İnstagram durur mu? Derhal canlı yayına katılımcı sayısını değiştirdi. Artık 4 kişi aynı anda katılım sağlayabiliyor. Fakat canlı yayın konusunda İnstagram tek başına iktidar değil! Çünkü İnstagram’ın bu alanda işi pek kolay değil. Tiktok, Discord, Twitter, Bigo Live, Twitch, Deline TV gibi rakipleri var. İnstagram canlı yayın konusunda gelişme göstermeye devam ediyor. Bu özellik tam oturmuş değil ama yine de kullanmaktan geri kalmamalısınız. Bilhassa kurumsal şirketlerin ve markaların güvenilirliğini kanıtlaması bakımından önem arz ediyor.
 • Konum: Bu paylaşım türünün de kısa bir süre önce çıktığını söyleyebiliriz. Evet, bütün İnstagram kullanıcıları konum özelliğini kullanmıyor fakat bu, onun popüler olmadığını göstermiyor. Fakat şunu da belirtmeden geçmeyelim. İnstagram’ın konum özelliği de güçlü rakiplerle karşı karşıya: Google Haritalar ile Foursquare buna somut bir örnek. Peki biraz da konum özelliğinin ne olduğundan bahsedelim. Bu özellik sayesinde ‘Yerler’, ‘Ürünler’ ve ‘Gönderiler’ olarak 3 başlık altında paylaşım yapabiliyorsunuz. Öyle görünüyor ki İnstagram konum özelliği de popüleritesini gün geçtikçe artıracak. İyisi mi siz; bu özelliği de ihmal etmeyin.
 • Story: İnstagram’da devrim meydana getiren bu özellik, milyonlarca kişi tarafından aktif bir şekilde tercih ediliyor. Bildiğiniz gibi; storynize attığınız bir görsel 24 saat sonra kendi kendine kayboluyor. Kullanıcılar bu özelliği câzip buldu ve sahiplendi. Hatta storylerin normal gönderiler ile kıyaslandığında daha yüksek bir paylaşım oranına eriştiği söylenebilir. Bu özellik pek çok ülkede Snapchat’in tarih olmasına yol açtı. Story paylaşımı, İnstagram’da en fazla etkileşim sağlayan yöntemlerden biri.
 1. Tüm Fonksiyonlardan Yararlanın

Her özelliğin algoritmaya doğrudan veya dolaylı etkisi var, bu kesin. Ancak hangisi ne tür bir etkide bulunuyor? İşte bu konuda net bir şey söyleyemiyoruz. Bu yüzden tüm özelliklere önem vermek, mümkün mertebe hepsini kullanıp çeşitlilik sağlamak gerekiyor. İşte birkaç örnek:

 • Küçük İşletme Desteği, Evde Kal ve Yemek Siparişi Etiketleri: Bu çıkartmalar pandemi süreci başladığından beri kullanılıyor. Storylerin daha fazla görünür olmasında büyük rol oynuyorlar.
 • Test: Takipçilerinize basit fakat ilgi çekici sorular sorun. Onları eğlendirin. Böylece etkileşimleriniz artış göstersin.
 • Geri Sayım: İleri tarihli bir paylaşımınızla veya gerçekleştireceğiniz bir etkinlikle ilgili şimdiden merak uyandırmak mı istiyorsunuz? Heyecan meydana getirmek ve tempoyu yükseltmek için bu özellikten yararlanın.
 • Sorular: Takipçilerinize çeşitli sorular yöneltin. Bu sayede onlarla daha yakın olabilir ve sempatilerini kazanabilirsiniz. Herkes kendisinin fikri sorulunca memnuniyet duyar ve değer verildiğini hisseder. Sorduğunuz soruları kendiniz de yanıtlayın.
 • Anket: Bu da takipçilerin dikkatini çekmek amacıyla işe yarayan bir taktik. Hedef kitlenizin ilgi göstereceği konularda anketler düzenleyerek etkileşimi canlı tutabilirsiniz.
 • Gifler: Storylerde gif kullanımını unutmayın. Bu, algoritmaya tam olarak ne tür bir etkide bulunuyor? Kesin bilmiyoruz. Fakat mutlaka bir etkisi var, o muhakkak. Rakiplerinizin önüne geçebilmek için en ufak bir imkânı bile değerlendirmeniz gerekmez mi?
 • Bahset: Bunun anlamı birilerini etiketlemenizdir. Söz konusu işlemi paylaşımlarınızda ve yorumlarda gerçekleştirebilirsiniz. Etiketleme yapmak ise hepimizin bildiği gibi çok basit: Kullanıcı adının önüne @ işareti koymamız yeterli. Böylelikle onun dikkatini çekebiliriz.
 • Güncel Çıkartmalar: Gündemdeki olaylarla ilgili çıkartmalar story paylaşımlarınızda bulunsun. Hikâyeleriniz daha çok kişiye ulaşır.
 • Hashtag: Keşfet’e düşmek istiyorsanız hashtag sizin için vazgeçilmez ihtiyaç. Zaten hepimiz bol bol kullanıyoruz fakat söz konusu Keşfet ise, doğru hashtagleri doğru oranda kullanmanın önemi iyice artıyor. Özellikle paylaşımın altına ilk yorumu sizin yazmanız ve burada önemli hashtaglere yer vermeniz tavsiye edilir. Storylerde oluşturduğunuz hashtagleri üzerine bir gif koyarak gizleyebilirsiniz.
 • Konum: Bu da klasik ancak hayati bir özellik! Bölgesel etkileşim almak ve Keşfet’te görünmek için bu yönteme de başvurmalısınız.
 1. Anlık Etkileşim Alın ve Keşfet’e Çıkın

Bir gönderi paylaştığınız zaman bunu takipçilerinizin hepsi görmez. Sadece %10’luk bir kesimin karşısına çıkar. Eğer onlar paylaşımınıza güzel bir etkileşimde bulunurlarsa tabii ki İnstagram algoritmasının dikkatini çekersiniz. Paylaşımınızı gören kişi sayısı artar. Bu kez takipçilerinizin %30’una gösterilir. Sizi takip etmeyen bazı kullanıcıların Keşfet’ine de düşersiniz ve çeşitli etiketlerde görünmeye başlarsınız. %30’luk kısımda bulunan takipçiler de paylaşımınıza iyi etkileşim sağlarsa o gönderi daha fazla kişiye ulaşır. Yani ne kadar çok etkileşim, o kadar çok yeni kişiye ulaşmak demektir.

‘Etkileşim almak’ derken; gönderilerinize yorum ve beğeni gelmesi, kaydedilmesi, paylaşılması, hikâyelerinizin izlenmesi gibi şeyleri kastediyoruz. Ancak hangi etkileşim oranı ne kadar olmalı? Bu konuda kesin konuşmak zor. Bunu siz, çeşitli yöntemleri ve paylaşım zamanlarını test ederek belirleyeceksiniz.

Konu etiketleri doğrultusunda yüzeysel bir analiz mümkün. En az kaç yorum, kaç beğeni vb. almanız gerekiyor? Sizin için bu tür etkileşimlerin ideal ortalaması ne? Bunun gibi detaylara Metahashtags.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Anlık etkileşim sağlamak amacıyla profesyonel bir sosyal medya destek platformundan da yararlanabilirsiniz: https://360sosyal.com Burada Keşfet paketi vardır. Gönderi paylaşma özelliğiyle birlikte eşzamanlı olarak kullanıp çok faydasını görebilirsiniz.

 1. Profilinizi Düzenleyin

instagram-kesfet-3
 • Profiliniz sizin aynanızdır. Markanızın İnstagram’daki yüzü profil sayfanızdır. Bu yüzden ilgi çekici bir profile sahip olmanız şart. Diğerlerinden farklı olduğunuzu göstermelisiniz. Yoksa ne kadar çok paylaşım yaparsanız yapın; reklam çalışmalarınızın mâliyeti ne kadar yüksek olursa olsun maalesef işe yaramaz.
 • Kişisel bir profil rsmi koyduysanız yüzünüzün net olmasına dikkat edin. Bu, markalaşmanız açısından büyük önem taşıyor.
 • Kurumsal markayı temsil eden bir hesabınız varsa sade, etkileyici ve şık bir logo tercih etmelisiniz. Fakat web sitenizdeki logoyu alıp direkt İnstagram’ınıza da koyun demiyoruz. Önce bir bakın; gerçekten dikkat çekiyor mu? Boyutu İnstagram profil fotoğrafı için uygun mu? Renkleri göz yorucu türden mi, abartılı mı yoksa ideal mi? Dünyanın en büyük webmaster forumlarından biri olan R10.net’te osmanimel nickli bir üye var. Onu yakından tanıyorum. Logo konusunda profesyonel çalışmalara imza atıyor. Özellikle minimal logolarda performansına diyecek yok! İmkânınız olursa kendisine ulaşmanızı öneririm.
 • Kurumsal İnstagram hesaplarının dikkat etmesi gereken bir başka husus: Keyword kullanımı. İnstagram hesabının isminde, biyografisinde, paylaşımlarında ilgili anahtar kelimelere yer verilmeli. Diyelim ki XYZ markasısınız ve yöresel ürünler alanında faaliyet gösteriyorsunuz. İnstagram hesabınızın adı ‘XYZ-Yöresel Ürünler’ vs. olabilir.
 • Profilinizde ne iş yaptığınızdan ayrıntılı olarak bahsedin. İletişim bilgilerinizi muhakkak ekleyin. Bunların başına emoji koyar ve farklı satırlar hâlinde yazarsanız hem daha sıralı ve düzgün durur, hem de sevimli görünür.
 • İnternet sitesi ve adres gibi alanları boş bırakmayın. Youtuber iseniz web sitesi adresiniz yerine kanalınızın bağlantısını da ekleyebilirsiniz. Bunlar takipçilerinize güvenilir olduğunuzu empoze eder.
 • İletişim bilgisi olarak e-posta, WhatsApp hattı ve telefon numarası gibi bilgilere yer verin.
 • Önemli Uyarı: İnstagram hesabınızda kayıtlı e-mail adresini ve telefon numaranızı kesinlikle herkese açık paylaşmayın! Bu alana, hesabınızla ilişkilendirmediğiniz farklı bir mail ve telefon yazın. Yoksa hesabınızın elden gitme riski yüksek.
 1. Öne Çıkan Görseller Kullanın

Bu görseller saygın bir imaj oluşturmanızı ve etkili bir görünüm elde etmenizi sağlar. Öne çıkan görselleri yayınlamadan önce kategoriler hâlinde sınıflandırın. Hepsi için ayrı birer ikon hazırlayın. İnstagram’da @kafalarresimi diye bir hesap var, buradan örnek ikon çalışmalarına bakabilirsiniz.

Kurumsal bir markaysanız; WhatsApp linkinizi, iletişim bilgilerinizi ve bu gibi önemli detayları öne çıkarmanız gerek. Başkaları sizin hakkınızda illâ ki paylaşımlar yapıyordur. Bunlardan kayda değer olanları da öne çıkarabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları gruplara ayırarak hikâyelerinizde öne çıkarmalısınız. Hakkınızda yayınlanan haberler, çekmiş olduğunuz videolar, web sitenizdeki blog yazıları bunlardan sadece birkaçı.

 1. Ne Zaman Paylaşım Yapacağınızı İyi Ayarlayın ve Aktiflikten Ödün Vermeyin

Bot takipçi almak ve birkaç tane reklam yayınlamakla yüksek etkileşim oranına ulaşamazsınız. Böyle yapmak satışlarınızı da artırmaz. Sadece paranızı boşa harcadığınızla kalırsınız.

Re-marketing bağlamında düzenli olarak paylaşım yapmanız şart. İnsanlar sizin sayfanızı ziyaret eder etmez hemen alışveriş yapacaklar diye bir şey yok. Ya da sizi takip etmeye başlayan bir kişi, patır patır tüm gönderilerinizi beğenip yorum yapmaz öyle değil mi?

Önce sizi tanımak ve genel anlamda neler paylaştığınızı anlamak için bir süre izlemeyi tercih ederler. Hoşlarına giderse etkileşime geçerler. Onun için belli aralıklarla paylaşımda bulunmanız lâzım. Bir gün paylaşıp 1 ay ortadan yok olursanız unutulup gidersiniz.

Yalnız kaç saatte, kaç günde bir paylaşım yapılması gerektiği her hesap için değişir. Ancak hiç değilse –gün içine yaymak şartıyla- 5-6 kez story atmayı ihmal etmemeli. Kurumsal markaların hesaplarında her gün 1 post paylaşımı yapılmalıdır. Satış hesapları günde 2 post yayınlamalıdır. Kişisel hesaplar da haftada en az 1 paylaşım yapmalı. Tabii ki bunlar, en az olması gereken paylaşım miktarı.

Yine haftada bir canlı yayın, 2-3 defa da reels paylaşımı tavsiye edilir. Ayda 2 kere İGTV paylaşımı uygundur. Tekrar belirtmeliyiz ki bu rakamlar kesinlik ifade etmiyor. Siz daha fazla da paylaşabilirsiniz, hesabınıza bağlı bir durum.

Takipçi kitlenizi analiz edin. En çok hangi günlerde ve hangi saatlerde aktif oluyorlar? En fazla hangi içerik türüne etkileşim gösteriyorlar? Bu doğrultuda stratejiler geliştirin.

 1. Etkili Reklam Verin

Reklam planlama zor bir iş. Bu yüzden profesyonel desteğe ihtiyaç var. Ben 3 yıldan fazladır reklam veriyorum. Fakat henüz bazı şeyleri çözebilmiş değilim. Hedef kitleyi doğru seçmek, Re-marketing ve Pixel gibi özellikleri etkili kullanmak gerekiyor. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. İşinize yaraması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler