ITP Hastalığı: Nedir, Tedavisi, Ölümcülmüdür?

 İTP açık olarak yazılışı İdiopatik Trombositopoenik Purpura’dır. Ve İTP hastalığı nedir sorusunun açıklaması olarak; trombosit sayısında görülen azlık ile birlikte meydana gelen kanamalardır. İTP hastalığı görülme şekline göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar akut yani kısa süren ve kronik yani uzun süren çeşitleridir. Akut İTP hastalığında genellikle hastalığın 6 aydan daha az sürede bittiği görülür. Ve akut İTP genel olarak çocuklarda ve her iki cinste de eşit olarak görülmektedir. Kronik İTP hastalığı ise daha çok yetişkin insanlarda görülmek ile birlikte bayan hastalarda erkek hastalara oranla 2 – 3 kat daha fazla sıklıkta rastlanmaktadır. Çocuklarda genellikle çok kısa sürede geçer ve çoğu zaman tedaviye gerek kalmaz. Ancak çocukların yaklaşıl %5 inde hastalık dirençli olarak meydana çıkar. 

 ITP Hastalığının Nedeni 

            ITP hastalığının nedeni tam olarak bilinemese de insanların daha çok savunma sistemi ile ilgilidir. Kısaca tanımlamak gerekir ise; vücudun kendisine ait olan ve kendisine ait olmayanları ayrıştıran bir savunma sistemi mevcuttur. Buna örnek vermek gerekir ise; vücuda bir mikrop girer ve vücut bunun kendisinden olmadığını anlar ve ona karşı direnç göstermeye başlar. 

 ITP Tanısı Nasıl Konur? 

        Bu tanı konulurken İTP nedir sorusunun iyice araştırılması ve anlaşılması gerekmektedir. Bununla beraber bu hastalığın tanısı konulurken hastalığın öyküsü, fiziki muayenede elde edilen bulgular, kan sayımı yapılması ve periferik yaymanın incelenmesi uygulamaları yapılmalıdır. Ancak kesin tanı yapılabilmesi için, diğer trombositopeni yapan hastalıkların olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Bunun ortaya çıkarılması için bazı kimyasal testler yaptırılması gerekmektedir. Bu hastalık ile ilgili şüphelenilen hastalara viral enfeksiyonlar açısından gerekli kan testleri de yapılması gerekebilmektedir. Trombositlere yapışan antikorların araştırılması işlemleri, test metotlarının güvenilir olmamasından dolayı pek önerilmemektedir. 

ITP Nasıl Tedavi Edilir? 

            ITP hastalığı taşıyan hastalarda genellikle trombosit değeri standardın altındaki seviyelerde bulunmaktadır ve tedavi gerektirmez. Ancak trombosit sayısı 30.000 – 50.000 /mm3 altında olup kanama bulguları olan hastalarda tedavi gerekmektedir. Yapılacak olan bu tedavinin amacı bağışıklık sisteminde trombositlere karşı antikorların üremesinin engellenmesi ve dalak organında trombositlerin parçalanma işleminin engellenmesini gerçekleştirmektir. Bu nedenle tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar kortizon ve Anti – D kullanılır, ancak hayati derecede kanama olması durumunda da trombosit süspansiyonları kullanılmaktadır. 

 İlginizi Çekebilir: Kulak Yanmasının Nedenleri Ve Tedavisi

 

Bu tarz yapılan tedavi yöntemlerinde yetişkinlerde genellikle olumlu sonuç alınabilmektedir. Ve İTP hastalığı tedavisi konusunda sayılan bu yöntemler çoğunlukla uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.  ITP hastalığında kullanılan ilaçlar, oldukça fazla iştah açarak vücutta su ve tuz tutulmasına neden olduklarından bu ilacı kullanan hastaların hızlı bir şekilde kilo almalarını sağlamaktadır. Bu kilo artışı özellikle yüz bölgesinde şişlik, kızarma, gövdede yağ toplanması, kollarda ve bacaklarda da incelme yapabilmektedir. Bu yüzden kortizon ilaçları kullanan hastalar diyet yapmaya dikkat etmeli, çok fazla şekerli ve tuzlu yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalıdırlar. Bunların dışında İTP hastalığı hiçbir şekilde bulaşıcı bir hastalık değildir. 

Gebelik döneminde İTP hastalığına yakalanan anneler incelendiğinde bebeğe az bir miktarda antikor aktarmışlar ancak bu da çocuklarda herhangi bir problem oluşturmadıkları gözlemlenmiştir. Bununla ilgili İTP hastalığı ölümcülmüdür sorusuna cevap olarak, İTP hastalığının ömrü kısaltmadığı bilinmektedir. Fakat İTP hastalığına yakalanan hastalar kontrolsüz diyabet, yüksek tansiyon, ülser ve kalp rahatsızlığı gibi durumlarda ve splenektomi ameliyatı esnasında meydana gelebilecek problemler hayati risklerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 

ITP Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Durumlar 

            Trombosit sayısı düşük olan hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan birincisi, ağrı kesici ilaç kullanımıdır. Herhangi bir ağrı kesici kullanılacağı zaman doktora başvurmak gerekmektedir. Çünkü bazı ilaçlar Trombosit fonksiyonlarını bozmakta ve tehlikeli kanamalara yol açabilmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da diş tedavileridir. Dolgu, diş çekimi ve diş temizliği gibi işlemlerde aşırı kanama durumları olduğundan doktora başvurmak gerekmektedir. Bunların yanında herhangi bir ameliyat ya da cerrahi operasyon geçirmek gerekir ise doktora İTP hastası olunduğu kesinlikle belirtilmelidir. ITP hastalığında enfeksiyonlardan korunma konusu da oldukça önemlidir. Bulaşıcı hastalığı olan insanlardan uzak durulmalı ve temas etmekten kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki viral enfeksiyonlar Trombosit seviyelerinde düşüş yaşanmasına neden olabilmektedir. Gebelik durumunda da düzenli olarak kan sayımı yaptırılmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu