Jasper Taşı Faydaları

Jasper taşı faydaları  Halk arasında çakmak taşı olarak bilinen Jasper taşı, kuvars, kalsedon ve akik taşlarının alt türlerindendir. Jasper taşının güçlü ve tedavi edici özellikleri vardır. Bu özellikler sayesinde kişinin kendisini hem güçlü hem de sağlıklı hissetmesini sağlar. Dengenin sağlanmasında etkilidir. Sevgi, inanç ve kararlılık simgesi olan Jasper taşı faydaları

 • Fiziksel iyileştirici
 • Zihinsel-duygusal iyileştirici
 • Metafiziksel iyileştirici olarak üç kategoride ele alınır.

Kansere faydalarından kadınlara güzellik ve zarafet katmasına kadar çok sayıda faydası bulunan Jasper taşı, etkileri farklılık gösterdiği için renkleri açısından da ayrı ele alınmaktadır. Şimdi bu faydaları yakından inceleyelim.

 

Jasper Taşı Faydaları

Jasper Taşının Fiziksel İyileştirici Faydaları

Jasper taşı koruyucu bir taştır. Vücudu her türlü tehdide ve tehlikeye karşı koruması ile bilinen Jasper taşının fiziksel iyileştirici faydaları şunlardır:

 • Kan dolaşım sistemini güçlü tutar, burun kanamasını durdurur.
 • Karaciğer, dalak ve mesaneyi güçlendirir.
 • Sindirim sistemini destekler, safra kesesini kuvvetlendirir.
 • Bedeni toksinlerden arındırır. Özellikle yılan ve örümcek sokmalarına iyi gelir.
 • Vücudu sürekli detoks durumunda tutar.
 • Darbelere karşı vücudu güçlü tutar.
 • Erkeklerde hormonal dengeyi sağlar, erkeksi özellikleri artırmaya yardımcı olur.
 • Cinselliği düzenler.

Yaratıcı cesareti ortaya çıkaran özelliği ve cinsellik konusunda sağlıklı bir tutum ve uyum yakalanmasını sağlaması Jasper taşının en bilinen faydalarındandır.

Jasper Taşının Zihinsel-Duygusal İyileştirici Faydaları

Jasper taşı koruyucu olmasının yanında aynı zamanda dayanıklılık taşıdır. Geçmişten günümüze kadar kullanıldığı alanlarda zihinsel ve duygusal boyutta iyileştirici faydaları da bulunmaktadır. Jasper taşının zihinsel-duygusal iyileştirici faydaları şunlardır:

 • Odaklanmayı sağlar.
 • Stresi yönetir.
 • Zor durumlarda dayanıklılığı artırır.
 • Güçlü ruhsal özellikler kazandırır.
 • Kaotik süreçlerin ilahi şifa oluşumunun bir parçasıdır.
 • Yaratıcılığı ve özgüveni artırır.
 • Duygusal istikrar kazandırır.
 • Güç ve cesaret verir.

Jasper taşının zihinsel-duygusal iyileştirici özellikleri arasında entelektüel tavırları ve konuşma yeteneğini artırması da ilgi çekmektedir.

Jasper Taşının Metafiziksel İyileştirici Faydaları

Güçlü bir koruyucu olan Jasper taşı, temel çakralara bağlı çalışır. Jasper taşının metafiziksel iyileştirici faydaları şunlardır:

 • Tüm çakraların dengelenmesine destek olur.
 • Yaşam gücünü artırır.
 • Topraklanmış hissetmeyi sağlar.
 • İçsel gücü aydınlatır.
 • Rüyaları hatırlamaya yardım eder.
 • Kâbus görmeyi engeller.
 • Üzerinde taşıyana bereket getirir.

Jasper taşı, hayatında sürekli zorluklarla mücadele etmek zorunda olanların tercih ettiği koruyucu bir taştır.  Çakralardaki tüm enerji noktalarını sallayarak durgun enerjiyi harekete geçirir. Jasper taşının Kundalini yılanını uyandırdığı, yılanın omurganın dibinde bulunan enerjiyle konuşarak vücutta ruhsal uyanışlara yol açtığı söylenir.

Jasper Taşının Özellikleri

Sarı, kırmızı, kahverengi, mavi, pembe, gri, yeşil ve beyazımsı renkleri bulunur. Koyu kahverengi Jasper taşı, doğanın bilgeliğini yansıtır, milyonlarca yıl içinde evrimleşme ve uyum sağlama yeteneğini gösterir. Büyük parçalar halinde çıkarılabildiğinden değişik desenlere sahiptir. Düz renk üzerine benekli, halkalı ya da çizgili desenleri bulunur. Dekoratif bir taştır. Gevşeme, şefkat, memnuniyet, sükûnet, tamamlama ve teselli gibi şifacı Jasper taşının özellikleri arasındadır. Radyasyon da dahil olmak üzere çevre kirliliğini ve elektromanyetik alanı temizler. En belirgin özelliği ise kişinin kendisine dürüst olmasını teşvik etmesinde gizlidir.

Jasper Taşının Temizliği

Jasper taşı, yapı olarak orta sertliktedir. Bu nedenle Jasper taşının temizliği sırasında narin davranılması gerekir. Jasper taşını temizlerken herhangi bir kimyasal madde, sabun veya deterjan kullanılmamalıdır. Yıkanıp yumuşak bezle silinebilir. Jasper taşında enerji temizliği de yapılmalıdır. Belirli aralıklarla taştaki negatif enerjiler toprağa gömerek arındırılmalıdır. Dayanıklı bir taş olmasına rağmen çizilmeye ve kırılmaya müsaittir. Bu nedenle saklamak için özel bir kese tercih edilmelidir.

 

Jasper Taşı Faydaları

Tarihte Jasper Taşı

Görünüş olarak birçok taştan daha fazla dikkat çeken Jasper taşı, Almanya, Brezilya, Amerika, Fransa, Hindistan, Madagaskar ve Rusya’da yaygın olarak bulunmaktadır. Peki, tarihte Jasper taşı nerelerde kullanılmıştır?Geçmişten günümüze hangi amaçlarla kullanılmıştır? Jasper taşının kullanımı tüm eski medeniyetlere kadar uzanır. Rahipler, şamanlar ve krallar tarafından hem dünya hem de ruhsal alem için bir koruma taşı olarak kabul edilmiştir. Antik Mısır’da ölümden sonraki yaşamda güven için mumyalanmış kalıntılara Jasper taşı ile yapılmış muskalar gömülmüştür. Ortaçağ dünyası, yağmur getiren olarak tanımlamıştır. Viking efsanesinde ejderha katili Siegfried’in, canavarları yok etme cesaretini kendisinde bulmak için Jasper taşı kullanmıştır. İncil’de ilk başrahibin göğüs zırhını süslediği söylenen Jasper taşı, aynı zamanda Amazon savaşçılarının taşı olarak bilinmektedir.

Jasper Taşının Akikten Farkı

Jasper taşı, akik taşının alt türlerinden olmasına rağmen bazı yönleriyle akikten farklıdır. Akik taşında birbirini takip eden bantlar vardır, Jasper taşında birbirinden farklı renkli bölgeler bulunur. Akik saydam ya da yarı saydamdır, Jasper ise opaktır. Jasper taşının akikten farkı üzerindeki desenlerle de anlatılabilir. Jasper taşının her biri adeta küçük bir dünya manzarasıdır. Bir Jasper taşında kendinizi okyanusun ortasında bulursunuz, diğeriyle meyve bahçesinde olursunuz. Bir Jasper taşına bir hayvanın derisinin görünümü yansımıştır, bir diğerine usta bir ressam tarafından resim çizilmiş gibidir.

İlginizi Çekebilir: Uzun İlişkiyi Bitiren Erkek Geri Döner mi?

Jasper Taşı Olan Hangi Aksesuarı Kullanmalıyım?

Jasper taşını hayatınıza dahil etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Dekoratif bir ürün olduğu için kullanım alanları da oldukça yaygındır. O halde Jasper taşı olan hangi aksesuarları kullanmalıyım? Hayatınıza pozitif enerjiyi çekmek için Jasper taşı kolye, bileklik ve yüzük kullanabilirsiniz. Jasper taşından yapılmış bileklik takarak, bir koruma pelerini giymiş olursunuz. Öte yandan Jasper taşını meditasyon sırasında elinizde de tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu