Kabız Yapmayan Bebek Mamaları

Gaz ve kabızlık sorunu bebekleri oldukça fazla rahatsız eder. Bebeklerin huzursuz ve sağlıksız olması ise annelerin en büyük kabusudur. Her iki sorun da uzmanların beslenme önerileri dikkate alınarak kısa zaman içinde çözülebilir. Yeni doğan bebek annelerini en çok strese sokan sağlık sorunları hekim tavsiyesine uygun kabız yapmayan bebek maması seçimiyle ortadan kaldırılabilir.

Bebek Kabızlığı Neden Olur?

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık sorununa çok sık rastlanmaz. Ancak katı gıdaya geçişle birlikte bebeklerde büyük tuvaletin yapımı kimi zaman zora girebilir. Bebeğin kakasını yapmadığı gün sayısı uzadıkça baş gösteren şikayetlerin sayısı ve zorluk derecesi de artmaya devam eder. İnek sütü proteinlerinden oluşan bebek mamaları, hazım zorluğu ve buna bağlı olarak yaşanması muhtemel kabızlık sorunlarının da sebebi olarak görülebilir.

Bebeği kabız olan annelerin en önemli arayışı bebek maması seçiminde yaşanır. Tat ve diğer özelliklerin yanı sıra gaz ve kabızlık sorunlarına neden olmayan mamalar tercih edilerek daha huzurlu bir gelişim süreci yaşanabilir. Kullandığı mamayı değiştirmek isteyen anneler Similac mama kabız yapar mı sorusuna cevap arar. Bebeklerde yaşanan kabızlığın temel sorunu sindirim sisteminin istendiği şekilde çalışmamasıdır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan bebeklerde görülen kabızlık sorunu, kakanın sert ve kuru olmasına bağlı olarak kolay bir şekilde teşhis edilebilir.

Katı Gıdalar Kabızlığa Yol Açar mı?

Bebeklerde yaşanan kabızlığın nedenleri arasında;

Katı gıdalara geçiş,

Bebeğin susuz kalması,

Sindirim fonksiyonlarının bozulması sayılabilir.

Formül mamalar içine yapılacak doğal ilaveler kabızlık sorununun kolay bir şekilde çözülmesini sağlar. Erik, elma ve armut suyu en ideal doğal destekler arasında gösterilebilir. Bacak ve karın bölgesine yapılacak hafif masajlar bağırsak hareketlerinin yeniden aktif olması için uygulanabilir. Bebeğin gelişimine, ihtiyaçlarına ve ayına göre değişen Similac mamaları yeterli ve dengeli bir beslenme için gerekli ihtiyaçların tamamını karşılar.

Bebeğin anne sütüyle beslenmesine karşılık kabızlığın yaşanması halinde annenin yeme alışkanlıkları üzerinde ciddi değişiklikler yapması önerilir. Kabızlık nedenleri arasında yetersiz beslenme de sayılabilir. Bunun için bebeğin yeterli sayıda ve oranda beslendiğinden emin olunması gerekir. Bebek, normal düzeninin dışında birkaç gün kaka yapmamışsa, kaka sert ve yoğunsa, çakıl taşı şeklindeyse, kakada kan varsa ve bebek kaka yaparken acı çekiyorsa kabız olduğu anlaşılabilir. Bebeklerde diş çıkarma dönemi de kabızlığın tetiklenmesine neden olabilir.

Gaz ve Kabızlık Yapmayan Mamalar Hangileridir?

Bebeğin beslenme esnasında çok fazla hava yutması durumunda gaz sorunu kaçınılmaz olur. Mama ile beslenen bebeklerde tam olgunlaşmamış olan bağırsaklar sindirim sorunu yaşar ve bu durum bebeklerde gaz sorunu olarak kendini gösterir. Aptamil gaz yapmayan mama annelerin de tercih ettiği piyasadaki en iyi ürünler arasında sayılabilir. Her bebeğin ihtiyaçlarının farklı olması sebebiyle ortaya çıkacak etkiler de değişiklik gösterebilir. Bebeğe en iyi gelen mama deneme yanılma yöntemiyle tespit edilebilir. Belli bir süre aynı mamaya devam etmek bebeklerde yaşanan gaz sorununun tetiklenmesine neden olabilir. Bu durumda belli periyotlarda mamanın değiştirilmesi tavsiye edilir.

Bebeklerde yaşanan gaz sorunu belli dönemlerde tavan yapabileceği gibi tüm ailenin günlük yaşamını etkileyecek seviyelere çıkabilir. Gaz yapmayan bebek mamalarının yine gaz oluşumunu önleyici biberonlarla verilmesi sürecin daha rahat kontrol altına alınmasına yardımcıdır. Bebeğin beslenirken hava yutmasını engellemek ve azaltmak gaz oluşumunun da en alt seviyelere inmesini sağlar. Gelişen teknolojilerden destek alan biberon ve emzikler; gaz, kolik ve hıçkırık sorunlarının çözümüne özel olarak üretilir. Anne memesiyle uyumlu modeller seçilerek geçiş dönemlerinde yaşanacak sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu