Kalp Kırıklığı Gerçek midir? Nasıl Tedavi Edilir?

Üzüldüğümüzde, hayal kırıklığına uğradığımızda ya da kötü olaylara maruz kaldığımızda kalp kırıklığından söz ederiz. Hayatımızın pek çok noktasında kalbimizin kırıldığı anlar olmuştur. Bazen bir ilişkimizin bitmesi, sevdiğimiz insanların bizi anlamaması, yakın arkadaşlarımızla tartışmamız ve ailemizden uzaklaşmamız kalbimizi acıtabilir.

Kişilerin kendilerini yaşadıkları olaylar içerisinde huzursuz, stresli, mutsuz hissederken aynı zamanda acı çekmeleri kalp üzerinde de bazı etkilere neden oluyor. Aslında yaşanan duygusal acının bir süre sonra dozunun artmasının ardından fiziksel bir acıya dönmesi pek çok kişiyi olumsuz anlamda etkiliyor. Uzmanlar da bu tezi doğruluyorlar. Pek çok duygusal acının zaman içerisinde önlem alınmaması halinde fiziksel bir acıya dönebileceği düşünülüyor.

Bir insanın fiziksel olarak elini kestikten sonra yaşadığı acının, duygusal anlamda beyinde bıraktığı acı duygusunun aynı olduğu düşünülüyor. Fiziksel acılar gerekli özen gösterildiği ve önlem alındığı takdirde nasıl iyileşmeye başlıyorsa duygusal acılar içinde bazı çalışmaların yapılması süreci olumlu anlamda etkiliyor.

Kalp Kırıklığı Kişilerin Hayatını Ne Ölçüde Etkiliyor?

Kalp kırıklığı pek çok kişi tarafından hafife alınıyor ancak stres seviyesini hızla yükselttiği için uzun süre devam edebiliyor ve aynı zamanda insan hayatını olumsuz etkiliyor. Zaman içerisinde duygusal acının yanı sıra fiziksel acılara da neden oluyor. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde bu acılar uzun süre hayatın bir parçası haline gelebiliyor.

Yolunda gitmeyen bir ilişki zaman zaman ayrılık çanlarının çaldığına işaret edebilir. Kişi içten içe ayrılığın yakın olduğunu bilse dahi, alışılmış ve duyguların devam ettiği bir ilişkinin devam birden bitmesi yoğun acı duyguların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu durum aynı zamanda kalp kırıklığını ortaya çıkarıyor. Kişilerin büyük bir kısmının bu duygularla başa çıkmak konusunda ciddi zorluklar çektikleri biliniyor.

Kırık Kalp Neden Bu Kadar Can Acıtıyor?

Aşık olan kişilerde hemen bazı hormonlar salgılanmaya başlıyor. Bu hormonlar dopamin ve oksitosin olarak ifade ediliyor. Aşık kişiler böylece hislerini ve bağlılıklarını hormonlarla birlikte yüksek seviyede yaşıyorlar. Aşk bir süre sonra vücutta bağımlılık etkisinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrılıkla birlikte yine hormonlar harekete geçiyor. Tüm salgılanan hormonlar bir süre sonra azalmaya başlıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonrasında ayrılıkla birlikte stres hormonu salgılanmaya başlıyor. Hormonal değişikliklerin yaşanması ile birlikte kişinin aynı zamanda depresyon, anksiyete gibi sorunlar yaşaması kaçınılmaz bir son olarak görülüyor. Tüm bu ruhsal hastalıklar bol miktarda gözyaşı, mutsuzluk ve kötü hisleri beraberinde getiriyor. Bu hisleri yaşayan kişilerin ilk söyledikleri söz ise ‘Kalbim kırıldı’ oluyor.

Kalp kırıklığı bilimsel araştırmalara göre sadece duyguları değil fiziksel olarak vücudu ve sağlığı da etkiliyor. Hızlı kilo verme, kilo alma, sivilce ve daha pek çok soruna neden oluyor. Kişiler ruhsal sorunlarla uğraşırken aynı zamanda fiziksel sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Kırık Kalp Sendromu Ne Anlama Geliyor?

Çok inanılmasa da kırık kalp sendromu diye bir hastalık tıp dünyasında yerini almış durumda. Belirtileri ise oldukça şaşırtıcı. Kalp krizi belirtilerini taşıdığı ifade ediliyor. Böylece vücut yoğun olarak yaşanan stres sonrasında tepki vermeye devam ediyor.

Kırık kalp sendromu yaşayan kişilerde nefes darlığı, kalp ritminde bozulma, göğüs ağrısı ve vücutta uyuşukluk gibi sorunlara neden olabiliyor. Kalp krizinden ayrılan noktası ise kalp damarlarında bir tıkanmanın meydana gelmemesi olarak ifade edilebilir. Ancak hem ruhsal hem de fiziksel anlamda pek çok kişinin hayatını olumsuz etkileyen, günlük yaşantısını ve aktivitelerini engelleyen acılı bir süreçtir.

Kalp Kırıklığı Nasıl Tamir Edilir?

Kalp kırıklığının kendiliğinden geçmesini beklemek süreci uzatmak ve yeni acıların eklenmesini sağlamaktan başka bir işe yaramaz. Bazı kişilerde daha büyük sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu süreçte kişilerin kendilerini toksik olarak adlandırılan her türlü olaydan ve kişiden arındırmaları gerekmektedir. Sizi mutsuz eden eski sevgiliniz ya da bir arkadaşınızsa uzak durmak, takip etmeyi bırakmak, birlikte geçirilen zamanları düşünerek kendinize eziyet etmemek gerekiyor. Değersiz hissettiren, sizi üzen olaylar için kendinizi suçlamak ve ruhsal olarak acılarınızı tazelemekten vazgeçin.

Acıları canlı tutmak iyileşme belirtisi göstermenizi engelleyebilir. Sürekli bir yarayı kanatmak, yaranın iyileştirmesini engeller. Bu sebeple yaşadığınız hayal kırıklığı hiç kapanmayacaktır. Toksik olan duyguların yerine iyileştirici gücü yüksek duyguları hayatımıza almak sürecin daha pozitif ilerlemesini sağlayabilir.

Uzmanlar kalp kırıklığıyla mücadelenin en etkili yolunun sosyal çevre olduğunu ifade ediyorlar. Sizi anlayan, acılarınızı paylaşan ve her durumda yanınızda olan insanlarla birlikte olmak, zaman geçirmek acının hafiflemesi açısından son derece etkili olabilir. Acıları paylaşmak hafifletmenin en etkili yoludur. Arkadaş, aile, iş ortamı kişilerin kendilerini bir gruba ait hissetmelerini ve yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlıyor. Bu dönemde olumsuz duyguları daha az düşünerek olumlu duygulara odaklanmak mümkün olabilir.

Hayatınızda yeni bir rutin oluşturmak acılarla mücadele etmenin etkili bir yolu olarak görülüyor. Eski sevgilinizle gittiğiniz bir kafe yerine artık kendiniz için özel bir kafe bulabilirsiniz. Sabahları konuşarak güne başladığınız süreci bir kenara koyarak kendiniz için yeni bir sabah rutini oluşturabilirsiniz. Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak, olumsuz düşüncelerden kurtulmak için meditasyon yapabilirsiniz.

Uzmanlar sporun insan yaşamını iyileştirici bir gücü olduğuna inanıyorlar. Özellikle hormonların yeniden düzenlenmesi, mutluluk hormonunun yeniden aktif biçimde salgılanması için bu süreç son derece önemli. Spor yaparken vücut aktif olarak endorfin hormonu salgılıyor. Bu hormon ise vücutta kalp kırıklığının yarattığı olumsuz duyguların ortadan kaldırılması açısından son derece önemli. Bazen kırık kalp sendromu ile mücadele ederken yeni bir rutine başlamak zor gelebilir. Pek çok kişi kendini acıya teslim ederek durumla mücadele etmeyi reddediyor. Ancak işe bir yerden başlamak daha sonra sürecin daha hızlı ilerlemesini ve iyileşmenin daha etkili bir biçimde hissedilmesini sağlıyor.

Kalp kırıklığı kişinin özgüvenini kaybetmesine neden oluyor. Yaşanan olaylar, hissedilenler ve işitilen sözler pek çok kişinin artık kendine güvenmemesine neden oluyor. Bu süreçte kaybedilen özgüvenin yeniden kazanılması kişinin hayatında yeni bir sayfa açılmasına neden oluyor.

Daha fazla kendi başına mücadele edemeyen kişilerin ise profesyonel bir destek almaları son derece önemlidir. Ruhun hastalanması bir süre sonra fiziksel hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Bunun üzerine bazen arkadaşlar, aile ya da bir sosyal ortam gerekli desteği sağlayamayabilir. Bunun üzerine profesyonel bir destek almak, kaybettiğiniz yolu bulmanız açısından bir ışık olabilir. Profesyonel destekle birlikte kendinize soracağınız sorular sayesinde anlamlandıramadığınız duyguların anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kırık kalp sendromundan çok daha hızlı biçimde kurtulabilir ve günlük yaşantınıza daha hızlı dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu