Karabuğday zayıflatır mı? Karabuğday diyeti ile zayıflama yöntemleri

Doğanın bir mucizesi olan karabuğday ile zayıflamak mümkün mü? Son dönemlerde karabuğday diyeti ile hızlı kilo veren kişilerin sayısında bir artış olduğu görülüyor. Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla pek çok kişiyi kilo verme telaşı sardı ve herkes diyet listelerini araştırmaya başladı bile. En çabuk ve kalıcı kilo verme yöntemleri arasında yer alan karabuğday diyeti ile zayıflama, bu konuda diyet listelerinin ilk sırasında olmasıyla dikkat çekiyor.

Karabuğday diyeti ile kilo vermek isteyenler için karabuğday diyet tekniğini, karabuğday diyetinin faydalarını ve karabuğday diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmadan önce karabuğday nedir? Ne işe yarar gibi merak edilen soruları yanıtlayalım…

Karabuğday

Karabuğday nedir? Nerede yetişir?

 Sanatçı Derya Baykal’ın bir süre önce uyguladığı ve kendisine 3 haftada 15 kilo verdiren karabuğday diyetini duyarak yaz mevsimi gelmeden önce kilo verip, fit bir vücuda sahip olmak isteyenler şimdiden karabuğdayı araştırmaya başladı. Peki, çok hızlı bir biçimde kilo vermemizi sağlayan karabuğday nedir? Karabuğday, her ne kadar ismi duyulduğunda tahıl grubundan bir besin sanılsa da durum hiç öyle değil. Bir diğer adı Greçka olarak anılan ve tam bir lif ve vitamin deposu olan karabuğday, aslında bir bitkinin tohumudur. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tüm vitamin ve aminoasitleri içeren karabuğday, glüten barındırmadığı için birçok diyette yer alır.

Anavatanı Avrupa olan karabuğday Güneydoğu Asya mutfağında da sıkça kullanılmakta ve o bölgelerde yetiştirilmektedir. Son yıllarda karabuğdaya olan ilginin artmasından dolayı ülkemizde de üretimi yapılmaya başlamaıştır.

Karabuğday faydaları nelerdir?

 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır
 • İyi kolesterolü (HDL) arttırırken, kötü kolesterol (LDL) düşmesini sağlar
 • Karaciğer yağlanmasını azaltır
 • Oldukça fazla olan lif içeriği sayesinde bağırsak ve sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır
 • Kan şekerini düzeltip dengeleyerek, şeker hastalığının önlemesinde büyük rol oynar
 • Özellikle dudak ve dudak çevresinde uçuk oluşumunu engeller
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır
 • Vegan ve vejateryan beslenen kişilerin protein ihtiyacını karşılar
 • İçeriğinde çok az yağ bulunur ve vücutta yağ depolanmasını önler
 • Glüten içermediği için çölyak hastaları tarafından, özellikle ekmek ve makarna ürünleri rahatlıkla tüketilebilir
 • Vücutta iltihap oluşmasını engeller
 • İnsülin direnci ve diyabet hastalığına karşı koruma sağlar
 • İçeriğindeki A ve B vitaminleri ile çinko, saçların beslenerek sağlıklı uzamasına yardımcı olur
 • Yüksek demir barındırmasından dolayı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırıp, anemi hastalığına karşı koruyucudur
 • Karabuğdayda çokça bulunan magnezyum sayesinde kan dolaşımı artar ve cilde aydınlık bir görünüm verir
 • Özellikle çocuklarda gelişen astım ataklarını azaltır ve bu atakların hafif geçmesine yardımcı olur
 • Taşıdığı yoğun antioksidanlar aracılığıyla bağışıklık sistemini güçlendirir

Karabuğday ile sağlıklı ve doyurucu yemekler hazırlayabilirsiniz

Karabuğday zararı var mıdır? Karabuğday zararları nelerdir?

Karabuğday çok sağlıklı bir besindir ve çok fazla zararı bulunmayan en masum gıdaların başında gelmektedir. Araştırmalara göre karabuğdayın tüketimiyle ilgili belirlenmiş olan birkaç zararı bulunmaktadır:

 • Besin alerjisi bulunan kişilerde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir
 • İyice pişirilmeden ya da çiğ tüketilmesi durumunda, hazmı zor bir besin olduğu için sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir
 • Çok fazla tüketilmesi sonucu içeriğinde bulunan fagoprin maddesinden dolayı besini tüketen kişilerde ışığa karşı hassasiyet yaratabilir
 • Tansiyon hastası olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken besinlerdendir.

Karabuğday gluten içermez ve çölyak hastaları tüketebilir

Çölyak hastaları karabuğday tüketebilir mi?

Çölyak hastalığının en büyük düşmanı olan madde, pek çok gıdada bulunan glutendir. Bu hastalığı taşıyanların sindirim sistemleri gluten içeren gıdaları sindiremez ve hastalığın seyrini kötü yönde etkiler. Şişkinlik, gaz, ishal, dinmeyen kramplar ve hatta bağırsak tahribatına neden olan gluten, karabuğdayda bulunmaz. Bu nedenle çölyak hastaları rahat bir şekilde karabuğdaydan unundan üretilen ekmek, makarna, bisküvi gibi gıdaları tüketebilirler.

meyveli karabuğday lapası

Karabuğday ile neler yapılabilir?

Karabuğday sağlıklı ve besleyici bir gıda olduğu kadar aynı zamanda yemek ve salatalara lezzet katan bir özelliği sahiptir. Diyet esnasında haşlanmış karabuğday ile çeşitli salatalar hazırlanabileceği gibi karabuğday unu ile de diyeti bozmayacak krepler ve pan kekler pişirilebilir. Sabahları yulaf lapası ve kuru meyvelerle birlikte kullanılarak, değişik ve sağlıklı bir kahvaltı alternatifi olabilmektedir.

karabuğday nasıl kilo verdiriyor

Karabuğdayın besin değerleri nedir? Karabuğday kaç kaloridir?

 Karabuğday diyet, aç kalmadan ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayan bir diyettir. Bu özelliğini içeriğinde bulunan vitamin besinlerden alan karabuğday, yoğun miktarda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve çinko içerir. Tam bir vitamin ve lif kaynağı olan besinde B1, B2, B3, B5 ve B6 gibi B vitamini grubu ile bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Tüm diyetlerin vazgeçilmez unsurlarından olan karabuğdayın 100 gramı 343 kaloridir ve 13 gr protein, 72 gr karbonhidrat ve 3,4 gr yağ içermektedir.

Sağlıklı bir besin olan karabuğdayla birçok yemek yapılabilir

Karabuğday nasıl tüketilir? Çiğ yenilebilir mi?

 Karabuğday birçok salataya, yemeğe ve ekmeğe ilave edilebilen bir besin olması nedeniyle tüketim alanı oldukça geniştir. Karabuğdayın öğütülmesiyle elde edilen undan yapılan makarna ve ekmek, özellikle glütensiz beslenen kişilerin sıkça tükettiği besinler arasında yer alır. Özellikle çorbalarda ve salatalarda kullanılan karabuğday, haşlama yöntemi ile pişirilerek tüketilmektedir. Sindirim problemlerine neden olmasından dolayı çiğ olarak tüketilmesi önerilmez.

Karabuğdayı herkes tüketebilir mi?

Karabuğdayı tüketirken de diğer tüm besinlerde olduğu gibi aşırıya kaçmadan tüketmek gerekli. Besin alerjilerine yol açabildiği için bu çeşit bulgular gösteren kişiler karabuğday tohumu ve karabuğday unundan hazırlanan besinleri tüketme konusunda dikkatli olmalılardır. Ayrıca tansiyon yükseltici özelliğinden dolayı tansiyon hastaları aşırıya kaçmadan beslenme programlarına almalıdır.

Her ne kadar çok hızlı ve kısa sürede kilo vermeyi sağlıyor olsa dahi unutulmamalıdır ki, doyurucu ve tok tutucu özelliği ile bilinen karabuğday, aynı zamanda kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Bu nedenle kilo almamak için porsiyonları ölçülü tutmak ve abartmamak önemli.

Karabuğday diyetini herkes uygulayabilir mi?

Karabuğday diyeti tek bir besin grubu ile uygulanmaktadır. Bu besine karşı alerjisi olmayan ve iradesine sahip olabilen herkes bu diyeti rahatlıkla yapabilir. Katı olarak nitelendirilen diyetler arasında yer alan karabuğday diyetinde başarılı olabilmek için gerçekten bu diyeti uygulayabileceğine inanmak ise, diyetin olmazsa olmazı.

Karabuğday nasıl saklanmalı?

Çok çabuk bozulabilen bir gıda olduğu için karabuğday, o günkü ihtiyaç kadar haşlanmalı ve mümkün olduğunca dışarıda bekletilmemelidir. Çiğ karabuğday ise, nemden ve sıcaktan uzak olan buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Karabuğday nerede satılır?

Önceki yıllarda ulaşılması zor bir besin olan karabuğday, son zamanlarda gördüğü yoğun talepler sonucu artık marketlerden de temin edilebiliyor. Paketlenmiş olarak satışı yapılan karabuğday, büyük aktarlarda da açık şekilde satılabilmekte.  İnternet üzerinden online alışveriş yaparak da çeşitli sitelerden karabuğday alabilirsiniz.

Karabuğday uzun süre tokluk hissi vererek acıkmayı önler

Karabuğday zayıflatır mı?

Karabuğday zayıflatır mı? Nasıl zayıflatır sorusuna yanıtımız, evet karabuğdayı diyet programınıza almak ve sofralarınızda daha fazla yer vermek kilo verip zayıflamaya yardımcı oluyor. Tüketimi durumunda kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış olan ve içeriğinde çok fazla protein bulunan karabuğday gerçekten diyet dostu ve spor yapanların vazgeçemediği bir besin. Protein miktarının yüksekliğinden dolayı kas oluşumunu hızlandıran karabuğday özellikle hızlı kilo veren kişilerde görülen vücut sarkmalarını da engellemeye de yardımcı oluyor.

Karabuğday nasıl zayıflatır?

 Sağlıklı şekilde ve vücutta kas kaybetmeden zayıflamayı sağlayan karabuğdayın çok hızlı kilo verdirme sebepleri şunlardır:

 • Kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı sık sık acıkmayı ve tatlı krizlerini engeller
 • İçerdiği kalsiyum ve diğer aminoasitler sayesinde metabolizmayı canlandırıp, hızlandırır
 • Uzun saatler boyunca tok kalmayı sağlar
 • Tam bir lif kaynağı olan karabuğday sindirim sistemi ve bağırsakları çalıştırıp kabızlığı önler ve böylece kilo vermek kolaylaşır
 • Karabuğdayda bulunan sağlıksız yağ oranı yok denecek kadar azdır, bu nedenle vücudun yağ depolaması engellenir ve yağ yakımı hızlanır
 • İnsülin direnicini düzenlemesinden dolayı atıştırma isteğini ortadan kaldırır

Karabuğday diyeti

Karabuğday diyeti nedir?

Tek tip beslenmenin ön plana çıktığı karabuğday diyeti, son yıllarda ünü kişilerinde uygulamasıyla birlikte popüler olmuş diyetlerden biridir. Yağ, karbonhidrat ve şeker alımını kısıtlayan diyet, uzun süre yapmaya uygun değildir ve belirli süreler içinde yapılmaktadır. Diyetten en iyi sonucun alınabilmesi için bol su tüketmek ve egzersizleri de diyet programına dahil etmek gerekiyor.

Karabuğday diyeti nasıl yapılır?

Son dönemleri en çok tercih edilen zayıflama yöntemi olan karabuğday diyeti çok kısa bir sürede, hatta günler içinde hızla kilo vermenizi sağlar. Bu diyetin hızlı kilo verdirmesi dışındaki farklı bir tercih edilme nedeni de verilen kiloların diğer şok diyetlerde olduğu gibi hemen geri alınmamasıdır. Kalıcı olarak kilo vermek isteyen ve iradesine güvenenlerin bir numaralı tercihi olan karabuğday diyetinde neler yenir, neler içilir? Kaç çeşit karabuğday diyeti vardır? Ne kadar tüketmek gerekir? Ne zaman tüketmek gerekir? Karabuğday diyetinin faydaları ve zararları nelerdir? Karabuğdayı hangi yemeklerde kullanabiliriz ve karabuğdaylı tarifler nelerdir? Hepsini tek tek inceleyelim.

karabuğday lapası ile kısa sürede kilo kaybı mümkün

Karabuğday diyeti tarifi

Uzmanlar tarafından sadece 3 gün boyunca uygulanması ve daha fazla devam edilmesi önerilmeyen detoks niteliğindeki karabuğday diyeti için gerekli olan malzemeler çok az ve temin edebileceğiniz besinlerden oluşuyor.

Gerekli malzemeler

 • 1 su bardağı karabuğday
 • 3 tatlı kaşığı tarçın
 • 3 adet olgun ve orta boyda elma

Karabuğday karışımının hazırlanışı

Karabuğday diyetinde tüm gün boyunca tüketeceğiniz karışımın tarifi şu şekilde olmaktadır;

 • Bir gece önceden kokusunun gitmesi ve yumuşaması için suda bekletilen karabuğdaylar süzülür ve iyice yıkanır
 • Bir tencereye alınıp, üzerini geçecek kadar su doldurulan karabuğdaylar iyice yumuşayana kadar haşlanır
 • Ayrı bir yerde 3 adet elma kabukları soyulmadan rendelenir ve içerisine haşlanıp suyu süzülmüş olan karabuğdaylar eklenir
 • Bir kase içine alınan karabuğday elma karışımına toz tarçın ilave edilir

Karabuğday diyetinin uygulanışı

Sabah uyanınca: yarım limonun suyu eklenmiş bir bardak ılık su

Kahvaltı              : 3 kaşık karabuğday lapası

Ara öğün            : 2 adet orta boy salatalık ve 1 fincan şekersiz yeşil çay

Öğle yemeği      : 3 kaşık karabuğday lapası

Ara öğün            : yine 2 orta boy salatalık ve şeker ilavesiz 1 fincan yeşil çay

Akşam yemeği   :  3 kaşık karabuğday lapası

Son ara öğün      : 2 küçük salatalık ve 1 fincan melisa ya da papatya çayı

Karabuğday diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Tek bir besinden ve çok az porsiyonlardan oluştuğu için bu diyeti uygularken halsiz düşmeniz ve kendinizi bitkin hissetmeniz normaldir. Bu nedenle ağır egzersizlerden uzak durulması ve en fazla yarım saat hafif bir yürüyüşe çıkılması tavsiye edilmektedir. Diyet boyunca günde 3 litre su içilmesi hem tokluk hissini arttırıp, hem de vücuttan ödem atılmasını sağlayacaktır. Hamilelerin ve emziren annelerin uygulaması önerilmeyen yukarıda yazılı 3 gün süren karabuğday diyeti, isminden de anlaşılacağı üzere 3 günden fazla sürdürülmemelidir.

Karabuğday diyeti ile kaç kilo verilir?

Karabuğday diyet farklı şekillerde uygulanmaktadır ve uygulanan diyet türüne, kişinin metabolizma hızına göre vereceği kilo miktarı değişkenlik gösterebilmektedir. Yukarıda tarifini verdiğimiz karabuğday diyeti bir detoks diyeti niteliğindedir ve kişiye özel olmak şartıyla bir haftada 3 ile 5 kilo arasında bir kilo kaybını sağlamaktadır. Karabuğdayla gerçekleştirilen diğer 10 gün ya da 14 gün süren diyetlerde verilen kilo miktarı farklı olabilmektedir.

Karabuğdaylı fit tarifler

Karabuğday ile hazırlanabilecek pek çok sağlıklı ve doyurucu yemek tarifine ulaşmak mümkün. Sınırlara bağlı kalmayıp, kendi hayal gücünüzden esinlenerek de hiç denenmemiş karabuğdaylı salata, yemek ve çorbalar hazırlayıp kendinizi ve sevdiklerinizi sağlığa doyurabilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz karabuğdaylı fit tarifler hemen aşağıda…

az kalorili karabuğday pilavı

Karabuğday pilavı (Greçka) nasıl yapılır?

Karabuğday pilavı gerekli malzemeler

    ▪ 1,5 su bardağı karabuğday

    ▪ 1 adet orta boy kuru soğan

    ▪ 2 yemek kaşığı zeytinyağı

    ▪ 2,5 su bardağı tavuk suyu ya da sade su

    ▪ 1 tatlı kaşığı kuru nane

    ▪ 1 tatlı kaşığı tuz

    ▪ 1 tatlı kaşığı pul biber

Karabuğday pilavı Yapılışı

Karabuğday pilavı yapılışına geçmeden önce püf noktası olarak şunu belirtmeliyiz ki, karabuğdayların bir gece önceden suda bekletilmesi ve pişirilme esnasında bol su ile defalarca yıkanması gereklidir. Bu sayede karabuğdaylar hem çok daha çabuk pişiyor, hem de kendine has ağır kokusu uzaklaşmış oluyor. Bunu da belirttikten sonra karabuğday pilavının yapılış aşamasına;

 • Yemeklik olarak ince ince doğranan soğan, yanmaz bir tencerede zeytinyağı ile kavrulur
 • Yıkanıp süzülmüş olan karabuğdaylar rengi değişen soğanlara ilave edilip, birkaç dakika birlikte kavrulmaları sağlanır
 • Isıtılmış olan su veya tavuk suyu da tencereye eklenir ve en son baharat ilavesi yapılır
 • Birkaç kez karıştırılan karabuğday pilavı, ocağın en kısık ayarında suyunu çekene kadar pişirilir
 • Pilav tamamen suyunu çektiğinde servise hazır demektir.
 • 1 porsiyon karabuğday pilavı yaklaşık 320 kalori içermektedir.

sebzelerle renklenen karabuğday salatası

Karabuğday salatası nasıl yapılır?

Sadece karabuğday diyet programında değil, her zaman tüketebileceğiniz ve sofralarınızın başköşesinde yerini ayıracağınız, tek bir öğün olarak bile düşünebileceğiniz sağlıklı ve bir o kadar da doyurucu olan karabuğday salatası az malzemeyle hazırlanabilen pratik bir tarif.

Karabuğday salatası malzemeler

 • 1 su bardağı karabuğday
 • ½ demet maydanoz
 • ½ demet dereotu
 • ½ demet taze nane
 • 1 adet orta boy domates
 • 8-10 adet küçük acı biber turşusu
 • 1 çay kaşığı yenibahar
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Arzuya göre ½ limon suyu veya nar ekşisi

Karabuğday salatası yapılışı

 • Öncelikle 3 bardak su ve az miktarda tuz ile karabuğdaylar haşlamak için ocağa koyulur
 • Karabuğdaylar haşlanırken maydanoz, taze nane, dereotu, domates ve biber turşusu ince bir şekilde doğranır
 • Yumuşayan karabuğdaylar süzülerek geniş bir kaba alınarak, doğranmış malzemeler üzerlerine eklenir
 • Son olarak, tüm malzemenin karıştırılmasının ardından baharatlar ve nar ekşisi ilave edilerek servise hazır duruma getirilir.

1 porsiyon karabuğday salatası ortalama 126 kalori değerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com