Karaciğer Büyümesi Nedir? Karaciğer Büyümesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzun en büyük organlarından birisi olan karaciğer, vücudumuzda en önemli ve kritik görevleri üstlenen en önemli organımızdan biridir. Vücudumuzda hayati önem taşıyan işlevleri yerine getiren karaciğerde bazı sebeplerden dolayı büyüme meydana gelmektedir. Karaciğer büyümesi; karaciğerin şişerek, normal boyutların üzerine çıkma problemidir. Karaciğer büyümesine sebep olan faktörler tespit edilerek zamanında yapılan tedavi ile karaciğerin zarar görmesi engellenebilir. Bazı sağlık sorunları sonucunda oluşan karaciğer büyümesi uzun yıllar fark edilmez.

Karaciğerin ideal büyüklüğü bireylerin yaşı ve cinsiyetine göre değişmektedir. Boyutunu tamamladığı yaş ise 15’tir. Ancak bu boyut erkeklerde kadınlara göre daha büyüktür. Karaciğer büyümesi problemi çoğu hastalıkların belirtisidir. Bir kişiye karaciğer büyümesi teşhisi konulmuş ise mutlaka o kişide başka bir rahatsızlığın olduğu ve karaciğer büyümesine sebep olduğu saptanır. Karaciğerde büyüme çok fazla olmadığından dolayı çoğunlukla bir belirti oluşmaz, fakat bu büyüme ileri seviyede meydana geldiğinde kendini gösterir. Buna örnek olarak; karın ağrıları, yediğini sindirememe hissi, halsizlik, sarılık, aşırı zayıflama ve mide bulantısı vb. gibi faktörlerdir. Peki, karaciğer büyümesi neden olur, kısaca bahsedelim.

Karaciğer Büyümesi Neden Olur?

Karaciğer büyümesi neden olur, çoğu bireylerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Karaciğer büyümesi çoğunlukla karaciğerle ilgili bir durum olabileceği gibi bazı durumlarda karaciğerle ilgili olmayan bazı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Karaciğerle ilgili olan sebepler ise şunlardır; hepatitler, siroz alkol, öd kesesinin salgılamış olduğu sıvının salgılanmasında meydana gelen düzensizlik, kist, obezite, tümör, diyabet gibi hastalıklar karaciğer büyümesine sebep olan rahatsızlıklardır. Karaciğerle ilgili olmayan nedenler ise; budd-chiara sendromu ve kalp yetmezliğidir. Bunları haricinde; lenfoma, lösemi, karaciğer kanseri, kalbi çevreleyen doku iltihabı karsinoma gibi bazı kanser türleri de karaciğer büyümesine sebep olmaktadır. Ayrıca; reye sendromu, sıtma, bazı tıbbi ilaçlar ve bitkisel ürünlerin kullanımı, otoimmün rahatsızlığı da karaciğer büyümesine sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.

Karaciğer Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer büyümesi belirtileri, hastaların dikkatini çekebileceği gibi dikkatini çekmediği durumlarda da meydana geldiğinden dolayı, karaciğer büyümesi rahatsızlığını yaşayan hastalar farkına bile varamazlar. Farkına bile varılmayan bu rahatsızlığın yaşanması karaciğer büyümesi tedavisi için geç kalmaya sebep olduğu gibi hastaya doğu teşhisin koyulması ve tedavi yönteminin belirlenmesi için de mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir. Eğer karaciğer büyümesi karaciğer hastalığından kaynaklandı ise o zaman karaciğer büyümesi belirtileri de şunlardır;

-Karın ağrısı, rahatsızlığı

-Yorgunluk, sürekli halsizlik,

-Mide bulantısı ve kusma,

-Mide de hazımsızlık,

Sürekli kilo kaybetme gibi belirtiler meydana gelir. Ancak bu belirtiler karaciğerin aşırı büyümesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Fakat karaciğerde büyüme çok az olursa genellikle hiçbir belirti göstermemektedir.

Karaciğer Büyümesinin Tanısı

Karaciğer büyümesinin tanısı doktor muayenesi sonrası konulur. Doktorun karın bölgesine eli ile yapacağı muayene sonucunda karaciğer büyümesi tanısı konulur. Normal karaciğer yumuşak olur ve vücudun sağ tarafında kaburgaların alt tarafında ve iç kısımda yer almaktadır. Muayene sırasında bazen doktor elini kaburganın bitimine doğru koyar ve hastanın derin nefes almasını isteyerek karaciğeri yoklar. Doktor bu şekilde karaciğerin aşağıya doğru inmesini ağlar ve eli ile karaciğerin kenarını hisseder. Büyümüş ya da sertleşmiş karaciğer bu şekilde belirlenir. Şişman kişilerde karaciğeri bulmak çok güç olduğundan dolayı CT, yani bilgisayarlı tomografi ya da ultrasonla inceleme MRI gibi radyolojik tetkikler ile karaciğer büyümesi, dokusu, şekli ve tümör olup olmadığı gibi rahatsızlıklar belirlenir.

Karaciğer Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer büyümesinin tedavisi; karaciğer büyümesine sebep olan sorunlara bağlık olarak değişiklik göstermektedir. Mesela; karaciğer büyümesi aşırı alkol tüketiminden dolayı kaynaklanmış ise, alkolün bırakılması gerekir. Çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak karaciğer büyümesi meydana gelmiş ise, öncelikle enfeksiyonlar tedavisi ile tedavi şekline başlanır. Eğer karaciğer büyümesi aşırı kilodan kaynaklanmış ise hasta vakit kaybetmeden diyete başlatılarak zayıflaması sağlanır. Bu sebepten dolayı karaciğer büyümesi tedavisi için nedeninin belirlenmesi tedavi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Karaciğer Büyümesini Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Karaciğer büyümesini engellemek için;

Sağlıklı besinler tüketilmesi gerekir. Örneğin; meyve sebze ve tahılların çoğunluk olduğu besinler tüketilmelidir.

-Alkol alımı sonlandırılmalıdır.

-İlaç, vitamin ve bitkisel takviyeler tozunda alınmalı,

Zehirli kimyasal maddeler, Aerosal temizleyicilerden uzak durulmalı ve kullanılıyorsa da kullanılan ortam iyice havalandırılmalı, Bunu dışında bu maddeler kullanılırken korunmak için eldiven, maske ve uzun kollu giysiler kullanılmalı,

Aşırı kilo karaciğer büyümesine sebep olan faktörler arasında yer aldığından dolayı fazla kilo almamaya dikkat edilmeli, eğer kilo problemi yaşıyorsanız kilo vermeniz gerekir. Bunun için de günlük tükettiğiniz besinleri aza indirmeli ve günlük kalori miktarını sınırlandırmanız gerekiyor. Eğer daha da fazlasına ihtiyacınız varsa, günlük yaptığınız egzersiz miktarını da artırmanız gerekir. Özellikle piyasada hızlı kilo vereceği vaat edilen ve reklamı yapılan zayıflama ilaçlarından uzak durulmalı ya da kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Bitkisel takviye alınmadan önce yararları ve zararları hakkından doktordan bilgi alınmalıdır. Çünkü bazı bitkisel takviyeler diğer etkileşime girerek ve karaciğer büyümesi başta olmak üzere pek çok sağlık sorunlarına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu