Karbonat ile ayak kokusu nasıl giderilir? Doğal yöntemlerle ayak kokusu giderme

Özellikle yazların korkulu rüyası ayak kokusu ile başınız dertteyse çözümü bu yazıda. Karbonat ile ayak kokusu nasıl giderilir? Kötü kokuların düşmanı olarak bilinen karbonat ayak kokusu için nasıl kullanır? Yazımızda hepsini anlattık. Ayrıca karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat neye iyi gelir? Doğal yöntemlerle ayak kokusu nasıl giderilir? Ayak kokusunu gideren yöntemler için okumaya devam edebilirsiniz.

Karbonat nedir? Nasıl elde edilir?

Karbonat nedir? Nasıl elde edilir?

Karbonat, kimyada karbonik asidin bir tuzudur. İsmi karbonik esteri manasına da gelmektedir. Ancak karbonatın genel bir tanımı yapılması gerekirse; çeşitli asitlerin bazlarla birleşimi sonucunda oluşmuş tuzlara karbonat denmektedir. Karbonat özünde kimyasal bir maddedir. Sodyum bikarbonat şeklinde ifade edilen bu kimyasal suda rahatlıkla çözünür. Bu özelliği sayesinde birçok temizlik ve koku giderici üründe bulunmaktadır. Ev temizliğinden kişisel bakıma birçok alanda kullanılan karbonat, mutfaklarda yemek ve tatlı severlerin en gözde malzemesidir. Karbonat kimyasal tepkimeler sonucunda oluşan bir maddedir. Beyaz renkli kristal toz olarak da adlandırılmaktadır. Sodyum ve karbon maddelerinin bir araya gelmesi sonucunda elde edilmektedir. İçeriğinden bahsedecek olursak, sodyum tuzlarından biri denebilir.

Karbonatın faydaları nelerdir?

Karbonatın faydaları nelerdir?

Yemeklerden temizlik ürünlerine, ilaçlardan kişisel bakım yöntemlerine kadar farklı kullanım şekli ve amacına sahip olan karbonatın faydaları ise şu şekilde;

 • Ağız sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Dişlerin derinlemesine temizlenmesi, oluşan lekelerin giderilmesi ve ağızdaki kokunun giderilmesi, önlenmesi için karbonat gargarası oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Düzenli kullanımda diş beyazlatma ve ağız içinde, nefes almada ferahlık sağladığı bilinmektedir.
 • Ter kokusu içinde tercih edilen yöntemlerden biridir. Kararmaları önleye karbonat limon karışımı aynı zamanda ter kokusunu da önlemektedir. Vücutta çeşitli sebeplerden dolayı oluşan kokuları engeller. Örneğin; ayak kokusu, vajinal koku gibi.
 • Ağız ve boğaz enfeksiyonları için tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Cilt bakımı için en sevilen ve en faydalı ürünlerden biridir. Maskesi sayesinde ölü derilerden kurtarır, cilde parlaklık kazandırmaktadır.
 • Saç üzerinde uygulandığında saç derisini temizlendiği ve rahatlattığı bilinmektedir. Kepek sorununu ortadan kaldırır. Aynı zamansa saç rengi açma işlemleri içinde kullanılmaktadır.
 • Ev temizliğinde çok sevilen etkili ürünlerden biridir. Oluşan sararma, pas, kalınlaşmış kirler, kokulu giderler, tıkanmış lavabolar gibi birçok şekilde kullanılmaktadır.
Karbonat neye iyi gelir?

Karbonat neye iyi gelir?

Hemen herkesin kullanımı kolay olduğu için içeriğine bakmadığı deodorantlar alüminyum ve paraben içermektedir. Bu maddeler sağlığa zarar vermektedir. Bu ürünler yerine su karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Böcek ısırmalarında uygulanan karbonatlı su karışımı kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmaktadır. Ciltteki toksinleri nötrlemektedir. Mide asidinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan karbonat, mide yanması, hazımsızlık, ülser ağrıları gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Böbrek sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Kas ağrılarını azaltır. Spor performansını arttırır. Kemoterapi gören kanser hastalarındaki yan etkiyi azaltır. Güneş yanıklarını rahatlatır. Üreme sistemi sağlığına destek olur. Anti bakteriyel özelliği sayesinde kirleri uzaklaştırır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Karbonatın zararları nelerdir?

Karbonatın zararları nelerdir?

Karbonat, yemeklerinizde, bakımlarınızda, temizliklerinizde güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Karbonatın herhangi toksik etkisi bulunmamaktadır. Ancak fazla tüketimi sonucunda zararları söz konusu olabilir. Sodyum açısından zengin olan karbonatın aşırı tüketimi sonucu oluşabilecek yan etkiler;

 • Potasyum eksikliğine yol açabilir.
 • Ödem problemini tetikleyebilir.
 • Vücuttaki asit baz dengesini bozabilir.
 • Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi sorunları ortaya çıkarabilir.

Her besinde olduğu gibi karbonatında kullanım miktarı ve amacı önemli bir etkendir.

Karbonat nasıl kullanılır?

Karbonat nasıl kullanılır?

Eğer karbonatı temizlik için kullanmak istiyorsanız; halılarınızda oluşan kötü kokuları karbonat ile engellemek mümkün. Salınıza biraz karbonat serptikten sonra elektrikli süpürgeniz ile süpürmeniz hoş bir koku bırakır. Karbonatı buzdolabına koymanız tüm kokuları giderir. Karbonat iyi bir leke çıkarıcıdır. Halılarda ve hatta elbiselerde oluşan lekelere karbonat uygulaması sorunu çözer. Mutfak tezgahlarını ve kirli lavaboları karbonat ile ovduğunuzda tertemiz bir görüntüye kavuşturur.

Eğer karbonatı zayıflamak için kullanacaksanız; günde 2,5 litre karbonatlı su tüketimi ile 1 ayda çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Uzmanlar karbonatlı suyun bu süreçte çok etkili olduğunu söylemiştir. Öğünlerden 1 saat önce ve sonra karbonatlı su tüketimi kilo vermenize yardımcı olur.

Geleneksel hale gelmiş olan karbonat ile gebelik testi yöntemi de sıkça uygulanmaktadır. Erken saatlerdeki ilk idrarın bir kaba alınması ve karbonat eklenmesi ile gebelik testi yapılmaktadır. Eğer kap içinde büyük köpürmeler olursa hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. Eğer cinsiyet öğrenmek için bu uygulamayı yaptıysanız kabarcıklar üste çıkarsa erkek, ufak bir tepkime olduysa kız olduğu anlamına gelmektedir. Ancak kesin sonuç için doktora başvurulması gerekmektedir.

Karbonat ayak kokusu için nasıl uygulanır?

Karbonat ayak kokusu için nasıl uygulanır?

En bilinen ve en kolay yöntem karbonat ve su karışımıdır. 1 şişe suya içinde erimeyene kadar yani su karbonata doyana kadar karbonat ekleyin. Karbonatı azar azar ekleyip karıştırın. Her duş sonrası ya da ayaklarınızı yıkadıktan sonra karbonat su karışımını fıs fıs yardımı ile ayaklarınıza sıkın. Bu karışımı ayakkabılarınızın içine ve çoraplarınıza da sıkabilirsiniz.

Karbonat ve su karışımı ile ayak kokusu giderme

Bu yöntemi uygulamanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Fıs fıs yardımı ile ayaklarınıza ve ayakkabınızın içine sıkabileceğiniz gibi ayaklarınızı karbonatlı suyun içinde bekletebilirsiniz. Orta boy bir leğenin içine 1 tatlı kaşığı karbonat koyun ve ayaklarınızın üstüne gelecek şekilde su koyun. Karbonat suda eriyene kadar biraz bekleyin. Daha sonra ayaklarınızı 20 dakika suyun içinde bekletin. 1 hafta boyunca düzenli kullanım sonucunda kokunun azaldığını hatta tamamen bittiğini görebilirsiniz.

Karbonat ve lavanta yağı karışımı ile ayak kokusu giderme

Karbonatlı suyunuzun içine ekleyeceğiniz lavanta yağı ile kötü kokunun yerini güzel kokular alacaktır. 1 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta yağı, 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. 1 hafta boyunca her gün ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin. Günde 2 kez uygulamanız sonucunda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Karbonat ve sirke karışımı ile ayak kokusu giderme

Sirke ayaklardaki ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Karbonat ise ayak kokusunu engelleyecektir. 1 litre suya 2 tatlı kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Biraz köpürebilir. Bu sizi korkutmasın. Köpürme söndükten sonra ayaklarınızı bu su ile yıkayın. Daha sonra ılık su ve sabun ile durulayın. Bu tarifi hassas ciltli ve ayaklarında yara bulunmayan kişilerin kullanması daha sağlıklı olacaktır. Sabunla yıkadığınız için sirke kokusu kalmayacaktır.

Karbonat ve adaçayı karışımı ile ayak kokusu giderme

Adaçayı yerine siyah çayda kullanabileceğiniz bu tarif ile ayaklarınızdaki gözenekler küçülüp terlemeyi azaltacaktır. Bu sayede kokuda giderilmiş olacaktır. Leğenin içine bir miktar su ilave edilir. 3 poşet siyah çay/ birkaç yaprak adaçayı ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içinde 20 dakika bekletin. 10 günlük düzenli kullanımda ayaklarınızdaki yumuşaklığı ve kokunun azaldığını fark edeceksiniz.

Ayak kokusunu engellemek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ayak kokusunu engellemek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sizlere sunduğumuz bu doğal yöntemler dışında yak kokusunu engellemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

 • Eğer şansınız varsa her gün ayakkabı giymeyin. Ayakkabının hava almaması sonucu koku kaçınılmaz olacaktır. Ayakkabılarınızı mutlaka havalandırın.
 • Ayaklarınızın aşırı terlemesini engellemek için çoraplarınızın içine pudra dökebilirsiniz. Çoraplarınızı her gün değiştirmeye özen gösterin.
 • Ayakkabılarınızı kullanmadığınız dönemlerde içine karanfil atarak kötü kokuyu giderebilirsiniz. Ayakkabılar için üretilen özel deodorantları eczanelerden temin ederek kullanabilirsiniz.
Karbonat ve ayak kokusu hakkında en çok merak edilenler

Karbonat ve ayak kokusu hakkında en çok merak edilenler

Kabartma tozu ve karbonat aynı şey mi?

Karbonat ve kabartma tozu aynı şey değildir. Yemek sodası olarak da bilinen karbonat, sodyum tuzlarından biridir. Kabartma tozu ise nişastası gibi kurutma ve asit ajanlarını içermektedir.

Karbonatın zararı var mı?

Her besin gibi aşırı tüketimi sonucunda bazı yan etkiler görülmektedir. Potasyum eksikliğine sebep olabilir.

Her gün karbonatlı su içmek zararlı mıdır?

Karbonatın en önemli bilinen ve açıklanan zararı ülsere sebep olmasıdır. Aşırı tüketimi sonucu mide ülseri problemini tetiklemektedir. Bu yüzden devamlı kullanılması önerilmemektedir.

Karbonatı kimler kullanamaz?

Ödem problemi yaşayan kişiler, karaciğer, böbrek hastalığı olanlar, Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin kullanması önerilmemektedir. Vücudun asit dengesini değiştireceği için farklı komplikasyonlara sebep olabilmektedir.

Ayak kokusu için karbonat nasıl kullanılır?

Ayaklardaki kokuya neden olan bakterilerin atılmasını sağlar ve mantar oluşumunu engeller. Aynı şekilde ayak kokusunu gidermek için ayaklarınızı her akşam 10-15 dakika karbonatlı su içinde bekletebilir, dilerseniz fıs fıs ile de uygulayabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler