Karın çatlakları nasıl geçer? Karın çatlaklarından kurtulmanın yolları

Kadınların korkulu rüyası olan karın çatlakları nasıl geçer? Fazla kilolar veya hamilelik sonrası vücudun genişlemesiyle hamillelikte karın çatlakları oluşumu sık görülür. Doğum sonrası yeniden sıkılaşmaya başlaması sonrası oluşan beyaz karın çatlakları kadınların önde gelen sıkıntıları arasında yer alıyor. Göbek bölgesinde oluşan karın çatlakları, kilo vermeye başlasanız da ortadan kaybolmuyor. Çatlakların sadece kadınlarda değil, aşırı kilo alma sebebiyle erkeklerde karın çatlakları problemiyle karşı karşıya kalabilmektedir. İşte bu sorunları tanımlamayı ve neler yapabileceğinizi açıklamak istiyoruz.

Bu içeriği okumayı bitirdiğinizde, doğal yollarla karın çatlakları nasıl geçer? sorusuna yanıt bulabileceğiniz gibi, forma girmeyi başardıysanız oluşan çatlakları nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda fikir edinmiş olacaksınız.

Çatlaklar, birçok kadının başına sıklıkla gelen bir cilt sorunudur. Vücudun özellikle bazı bölgelerinde yoğunlukla oluşan çatlaklar, kadınların yaşamları boyunca her zaman karşılarına çıkmaktadır. Peki karın çatlakları neden olur? Vücut çatlakları, derinin en üst tabakasını oluşturan dermis tabakasının aşırı gerilmeye bağlı olarak dayanamaması ve ortaya yırtıkların oluşması ile meydana gelmektedir. Cilt çatlakları ağırlıklı olarak karın, bacak, sırt ve basen bölgelerinde görülmektedir. Kadınları görsel olarak rahatsız eden bu durum, gerek medikal gerekse de doğal yöntemlerle büyük oranda çözüme kavuşmaktadır. Karın çatlakları nasıl geçer, konusunu sizler için detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Karın çatlağı

İçindekiler

Karın çatlakları nedir?

Karın çatlakları, bu bölgedeki gerilmeden dolayı oluşan başta mora yakın renkte olup zamanla kırmızılaşıp beyazlaşan çizgi şeklindeki deri deformasyonlarıdır. Ciltte oluşan bu çizgiler bazı durumlardan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Özellikle kadınların hamilelik dönemi boyunca hızla aldığı kilolar ya da diyet sonrasında bir anda yaşanılan kilo kaybı karın çatlağı oluşumdaki en büyük etkenlerdendir. Bu kadar yaygın şekilde karşımıza çıkan bu cilt sorunu akıllara karın çatlağı nasıl geçer sorusunu getirmektedir. Karın çatlaklarının tedavisi çok basit şekilde kısa sürede yapılır. Genetiğe ve çatlak durumuna bağlı olarak da değişen, kolay ve acısız şekilde farklı yöntemlerle çatlakların önüne geçmek mümkündür. Bunun yanında sağlıklı ve dengeli beslenme, masaj gibi etkenler de büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Gebelik çatlakları

Karın çatlakları çeşitleri nelerdir?

Cilt çatlakları kademeli bir şekilde ciltte karında yer edinmektedir. Bu noktada karın çatlakları ilk oluştuklarında kırmızı-mor rengini alırlar. Kırmızı renkli karın çatlakları zaman geçince derinleşerek beyaz rengini alırlar.

Kırmızı-mor karın çatlakları

Tıp literatüründe stria rubra olarak tanımlanan kırmızı-mor deri çatlakları, deformasyonun ilk sahfasıdır. Beyaz renkli çatlaklara kıyasla daha rahat tedavi edilebilmektedir.

Gebelik çatlakları

Gebelik dönemlerinde karın bölgesinde ortaya çıkan pembe-beyaz renkli deri çatlakları, stria gravidarum olarak tıp literatüründe anılmaktadır. Derin olmayan bu deformasyonlar, derideki kollajenin ayrılmasından kaynaklanmaktadır. Bu noktada hormonsal değişimler çatlakların oluşumunda öncelikli nedenler arasındadır.

Beyaz karın çatlaklar

Beyaz deri çatlakları, stria alba olarak adlandırılmaktadır. Cilt bütünlüğünün bozulduğu deformasyon miktarının daha yüksek olduğu çatlaklardır. Tedavi süreci kırmızı-mor cilt çatlaklarına oranla daha uzun ve zordur.

Kilo verme

Karın çatlakları neden oluşmaktadır?

Karın çatlakları, diğer tüm cilt çatlakları gibi kadınlar için sorun oluşturmakta ve sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ciltte çatlak oluşumunun birçok sebebi vardır. Özellikle karın çatlağı oluşumunun nedeni hamilelik dönemi olarak görülse de, sanıldığının aksine çok daha fazla sebebi vardır. Özellikle genetik olarak da cilt tipinden veya kronik hastalıklardan kaynaklı bu duruma maruz kalınabilmektedir. Karın çatlağı problemi, ergenlik döneminde görüleceği gibi ileri yaşlarda da görülmektedir.

Karın çatlaklarının oluşum nedenleri şunlardır:

 • Hızlı kilo kaybı veya alımı, obezite
 • Yapılan ani kas geliştirici egzersizler
 • Ergenlik dönemi hormonsal durumları
 • Hamilelik süreci
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Kortizon içeren ürün veya krem kullanımı
 • Genetik yatkınlık
 • Vücuttaki su oranının yetersiz olması
 • Bazı kronik hastalıklar vücutta çatlak oluşumuna neden olan durumlardandır.

Karın çatlakları belirtileri nelerdir?

Karın çatlakları belirtileri, herkeste farklı şekilde baş göstermektedir. Ancak hamilelik veya ergenlik gibi dönemsel olarak yaşanan hormonsal değişimler her zaman görünür bir belirti vermemektedir. Boyutlarına göre de değişen çatlaklar, ileri seviyedeki büyüklükte öncesinde kaşıntı, yara gibi fizikler durumlar ile belirti vermektedir.

Gebelikte karın çatlakları ve kaşıntı

Kadınların gebelik döneminde kilo alırken en çok çekindiği konu hiç kuşkusuz ki karın bölgesinde oluşacak cilt çatlaklarıdır. Bu çatlaklar, yüzeysel olmakla birlikte hormonsal değişiklikler ve karnın gerilmesi gibi mekanik nedenler ile oluşmaktadır. Çatlak oluşumunda ağrı söz konusu olmazken, hafif kaşıntı en çok karşılaşılan belirtiler arasındadır.

Gebelikte karın çatlakları kaçıncı ayda başlar?

Hamilelik çatlakları genellikle 6.-7. aylarda oluşmaya başlamaktadır. Çatlakların oluşum safhalarında herhangi bir ağrı söz konusu olmamaktadır. Ancak hafif seyirde kaşıntı her gebe kadının karşılaştığı belirtilerdendir.

Gebelikte karın çatlakları nasıl önlenir?

Gebelik dönemlerinde genel olarak çatlak oluşumu kaçınılmazdır. Ancak alınacak birkaç önlemle cilt çatlaklarını minimize edebilmek mümkün. Gebelikte karın çatlaklarını önleyebilmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Planlı beslenin, öğünlerinizi atlamayın! Bu sayede dengesiz kilo artışını önleyerek çatlak oluşumunu azaltabilirsiniz.
 • Su tüketim miktarını arttırın! Böylece cilt esnekliğini kaybetmeyip çatlak oluşumu en az indirgenir.
 • Hamile egzersizlerini ihmal etmeyin! Vücudun esnekliği ve dinçliğini hamile egzersizleri ile koruyabilirsiniz.
 • Çatlak oluşumunu önleyen kremler ve yağlar kullanın! Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan kremler karın çatlağı oluşumunu azaltma noktasında faydalıdır.
 • Cildinize masaj yapın! Kan dolaşımının artması karın çatlaklarının oluşumunu büyük oranda önlemektedir. Bitkisel yağlar ve doğal kremlerle karın bölgenize hassas bir şekilde masaj yapın.

Doğumdan sonra karın çatlaklarından kurtulabilmek mümkün mü?

Gebelik döneminde karın bölgesinde oluşan cilt çatlakları, doğumdan sonra iyileşmemektedir. Pembe-beyaz renkli gebelik çatlakları zamanla değişerek gümüş veya sedef benzeri bir renk almaktadır.

Ergenlerde vücut çatlakları

Ergenlik dönemlerinde hormonsal dengeler ve fiziksel gelişimlerden kaynaklı olarak vücut çatlağı oluşumu olağan bir durumdur. Buna ek olarak hızlı kilo alımı da büyük etkendir.

Ergenlerde vücut çatlakları nasıl geçer?

Ergenlik dönemlerinde oluşan vücut çatlaklarının tedavisi için son yıllarda trend haline gelen lazer tedavisi tavsiye edilmektedir. Çatlakların durumuna göre değişin seanslarla tedaviden büyük oranda sonuç alınabilmektedir.

Kilo alımı

Karın çatlakları tedavisi hangi yollarla yapılır?

Karın çatlakları tedavisi, yaygın olarak yapılmakta ve acısız şekilde çözümler sunmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde kullanılan yöntem ve uygulamalar artmakta, cilt tipine ve cildin durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Özellikle cilt çatlaklarında erken tedavi ve ilk oluşum evresi sonrası müdahaleler yüksek başarı sağlamaktadır. Zaman geçtikçe yerleşen çatlakların tedavisi daha zor olmakta ve %100 iyileşme gerçekleşmeyebilmektedir. Bu anlamda bir an önce tedavi olmak eski görünümü geri kazanmak için çok önemlidir.

Vücut çatlakları için krem kullanabilirsiniz

Öncelikli olarak karın çatlaklarının azaltılması için kullanılan birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler tam olarak düzelmeyi sağlamasa da nemlendirme ve doku destekleyiciler sayesinde bir miktar etki ettiği bilinmektedir. Özellikle sürülerek uygulanan bu ürünler deri altı dolaşımının da sürekli hareketlendirmesi ile masaj etkisi ile olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bunun yanında yeterli miktarda su içilmeli ve dengeli beslenerek tedaviler desteklenmelidir.

Body Merry

Vitamin bakımından oldukça zengin bir bileşenlere sahip olan Body Merry, özellikle hamilelik dönemlerinde oluşan vücut çatlaklarında birebir etkilidir.

Contractubex

Contractubex’in yıllardır yara, sivilce ve ameliyat izleri üzerindeki gözle görülür etkisi bilinmektedir. Eczanelerden satın alınabilen bu mucizevi medikal krem, jel formunda olup masaj şeklinde uygulanmaktadır. Düzenli kullanımlarla vücut çatlaklarını önemli ölçüde giderebilmek mümkündür.  

Incia jel krem

Hodan, çuha çiçeği ve deve dikeni yağları gibi yağların bulunduğu bitkisel bileşenlerden oluşturulan formül, kuru ciltlere uygun olarak geliştirilmiştir. Bebeklerin florasına da uyumlu olan krem vücut çatlakları için de vazgeçilmezdir.

Madecassol

Hemen hemen her cilt sorununda kullanılan Madecassol, içeriğindeki centella asiatica bitkisi ile onarıcı bir etkiye sahiptir. Bu anlamda vücut çatlaklarının azaltılmasında da sıkça yararlanır. Ancak hamilelik ve lohusalık döneminde olan kadınların kullanması sakıncalıdır.

Salyangoz kremi

Salyangoz özlü kremler, son yıllarda en çok satılan kozmetik ürünler arasında yerini almaktadır. Ağırlıklı olarak ileri yaşlardaki kadınların kırışıklarını gidermek için kullandığı salyangoz özlü kremler cilt onarım özelliği sayesinde vücut çatlaklarında da tercih edilmektedir.

Vazelin

Kuru ve gergin yapıdaki ciltleri iyileştirme özelliği ile bilinen Vazelin, nem dengesini koruma noktasında bir dünya markasıdır. Vücut çatlaklarını önleme konusunda hamile kadınların tercih ettiği mucizevi karışım, çatlakları azaltmada da kullanılmaktadır. Vazelin 5-10 dakikalık masajlarla düzenli kullanımda etki etmektedir.

Vicks

Hemen hemen herkesin evinde bulunan Vicks, bilinen kullanım alanlarının yanı sıra kozmetik anlamda da tercih edilmektedir. Cilt çatlağı ve selüliti önemli ölçüde azaltmayı başarabilen Vicks, cildin nemlenmesi ve ferahlamasına yardımcı olmaktadır.

Lazer tedavisi

Karın çatlakları için lazer tedavisi nasıl yapılır?

Medika bir çözüm yolu olan lazer tedavisi ile önemli aşamalar kaydedilebilmektedir. Karbondioksit Fraksiyonel lazer olarak tanımlanan operasyon ile kısa sürede sonuca ulaşmak mümkündür. Özellikle bu yöntemle büyük ölçüde başarılı sonuç alınan karın çatlaklarında, tedavi sonrası ürünlerle de iyileşme süreci desteklenmektedir. Tedavinin uygulama safhalarında kollajen ve elastik lifler cildin uyarılması için kullanılmaktadır. Bu sayede hem kan dolaşımının arttırılması amaçlanarak ciltte sıkılaşma ve hücrelerde onarım sağlanmaktadır.

Lazer tedavisinin yanında kök hücre tedavisi, dermoterapi, dermaroller, mezolift, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling gibi işlemler de karın çatlaklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu işlemlerle ciltte yenileme işlemleri sağlanmaktadır. Lazer ile birlikte de yapılabilen bu işler, birlikte çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Tüm bu tedaviler sürecinde bölgenin güneş ışığına maruz kalmaması ve korunması gerekmektedir. Ayrıca uzman hekimler tarafından uygulanması gereken bu işlemler hijyenik şartları sağlayan, alanında bilgili hekimler tarafından uygulanmalıdır. Tedavi süresince hekime danışılmalı ve hekiminizin kullanılmasını önerdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Lazer tedavisi ne kadar sürer?

Ortalama 4-5 seans sonrası büyük ölçüde başarı sağlanan yöntemde, tedavisi süresi kişinin durumu ve cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Her seans 2-6 haftalık periyotlarda uygulanmakta ve seanslar 45-60 dakika kadar sürmektedir.

Lazer tedavisinin yan etkisi var mı?

Her medikal operasyonda olduğu gibi cilt çatlaklarında kullanılan lazer uygulamalarında da çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. İşlem sonrasında ilgili bölgede şişlik, kızarıklık, deri soyulmaları ve ödem oluşabilmektedir.

Lazer tedavisi esnasında acı hissedilir mi?

Lazer tedavisinin uygulama safhalarında hafif bir yanma hissedilmesi oldukça normaldir. Tedavi süreci düşünüldüğü kadar acılı değildir.

Karın çatlakları için lazer tedavisi fiyatları

Lazer tedavisinden yararlanmaya karar verip fiyatlarını merak ettiyseniz, bir uzmana muayane olup görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü Sağlık Bakanlığı bünyesinde onaylanmış kliniklerin bu anlamda fiyat bilgisi vermesi yasal değildir.

Mezoterapi tedavisi

Mezoterapi tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyatsız çözüm arayanların başvurduğu mezoterapi tedavisi, çatlaklarının oluştuğu bölgelerde kimyasal ilaçların cilde iğnelerle enjekte edilmesi yapılmaktadır. Cildin kolajen üretimini destekleyen ilaçlar ile deride hücrelerin yenilenmesi sağlanmaktadır.

Mezoterapi tedavisi ne kadar sürer?

Mezoterapi tedavisi haftalık periyotlar halinde uygulanmaktadır. Etkili bir sonuç alabilmek için minimum 6 seans uygulanması gerekmektedir.

Mezoterapi ile beyaz çatlaklar geçer mi?

Mezoterapi uygulaması yalnızca erken evredeki deri çatlaklarına fayda sağlamaktadır. Bu noktada beyaz renkli çatlaklar için lazer gibi farklı tedavi yöntemleri araştırılmalıdır.

Altın iğne tedavisi

Karın çatlakları için altın iğne uygulaması nasıl yapılır?

Deride kolajan üretiminin arttırılması amaçlanan işlemde, cildin sıkıştırılarak çatlakların giderilmesi sağlanmaktadır. Yöntemde radyofrekans cihazı ile mikro iğne uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Altın iğne tedavisi ne kadar sürer?

Çatlakların tedavisi için kullanılan altın iğne uygulamasının seans sayısı cildin durumuna göre değişmektedir. Ancak ortalama 3 seans ile gözle görülür sonuçlar alabilmek mümkün. Uygulama 3-4 haftalık periyotlarla gerçekleştirilmektedir.

Altın iğne tedavisinin yan etkisi var mı?

Altın iğne uygulamasının ardından ciltte hafif derecede kızarıklıkların gözlenmesi olağan bir durumdur.

Karın germe estetiği

Karın germe estetiği nasıl yapılır?

İleri düzeydeki karın çatlaklarında uygulanan estetik bir müdahale olan karın germe ameliyatı, en kesin çözümdür. Çeşitli deformasyonlar nedeni ile elastikiyetini kaybeden cildin gerilmesi prensibi ile gerçekleştirilen ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon esnasında hastaya sezeryan ameliyatlarında olduğu gibi bir kesi uygulanır, ardından göbek deliğinin altındaki kesilmektedir. Üst kısımda kalan deri gerilerek kesilen bölge ile birleştirilmektedir. Bu sayede gergin ve fit bir karın elde edilmektedir.

Karın çatlaklarına ne iyi gelir?

Medikal çözümler en etkili tedavi yöntemi olsa da bunu tercih etmek istemeyen ya da kırmızı deri çatlaklarına sahip kişiler, bitkisel tedavi yöntemlerine başvurabilmektedir. Badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağların yanı sıra aloe vera, kayısıdan bitkisel kürler hazılanabilmektedir. Bu kürler çatlakları önleyici ve hafifletici etkilere sahiptir. Aynı zamanda cildin nem dengesini optimum seviyelere getirmektedir. Yazımızın alt başlıklarında karın çatlaklarına iyi gelen yağlar ve bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Bitkisel yağ

Karın çatlaklarına hangi yağlar iyi gelir?

Vücut çatlaklarının doğal tedavi yöntemlerinde başı çeken bitkisel yağlar düzenli kullanımla cildin nem dengesini korumaktadır. Birkaç damla yağ ve masajın birleşimi ile karın bölgesinde oluşan çatlaklar belli bir oranda giderilebilmektedir.

Karın çatlakları için badem yağı-hindistan cevizi yağı

Yüz yıllar boyunca pek çok medeniyetin vazgeçemediği güzellik bakım rutinlerinden biri haline gelen badem yağı hindistan cevizi yağı ile güçlerini birleştirdiğinde, karın çatlaklarına doğal bir çözüm sunmaktadır. Badem ve hindistan cevizi yağından oluşan doğal nemlendirici, çatlak sorunu yaşanılan bölgede masaj ile uygulanabilir.

Karın çatlakları için çörek otu yağı-zeytinyağı

Bağışıklık sistemindeki faydaları ile bilinen çörek otu yağı, zeytinyağı ile karıştırıldığında cilt çatlaklarına önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Aşağıdaki malzemelerle elde edeceğiniz doğal karışım yağı cildinize günde 2 kere masaj ile uygulayabilirsiniz.

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 4 damla çörek otu yağı

Karın çatlakları için kakao yağı

Cilt nemlendirme konusunda önemli bir otoriteye sahip olan kakao yağı karın bölgesindeki çatlakları onarmada da sıkça tercih edilmektedir. Karın bölgesine sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uyguladığınız kakao yağı ile cildinizde önemli değişiklikler gözlemleyebilirsiniz.

Karın çatlakları için kantaron yağı

Kuru cilt tipleri için üretilen kozmetik ürünlerinde sıklıla kullanılan kantaron yağı, doğal formu ile karın bölgesindeki çatlaklara etki etmektedir. Hücre onarıcı etkisiyle, cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine olanak tanımaktadır. Sorun yaşanılan bölgeye birkaç damla kantaron yağı damlatarak masaj şeklinde cildin emmesine yardımcı olabilirsiniz.

Aloe vera

Vücut çatlakları için bitkisel çözüm yolları

Cilt çatlağı sorunu yaşayıp da lazer ya da medikal kremleri kullanmayı tercih etmeyenlerin yöneleceği bitkisel çözümler de belli oranda fayda sağlamaktadır. Ancak ileri evredeki cilt çatlakları için bitkisel çözümler yeterli olamayabilmektedir.

Karın çatlakları için aloe vera

Kırmızı-mor çatlaklar olarak nitelendirilen ilk evredeki çatlakların bitkisel tedavisine etken olan aloe vera jeli, düzenli kullanımda cildi büyük oranda rahatlatmaktadır. Günde iki kez aşağıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz:

 1. Aloe verayı ortadan ikiye keserek jeli açığa çıkarın.
 2. Çatlak sorunun olduğu bölgeye masaj şeklinde uygulayın.
 3. Bu işlemi cilt jeli eminceye kadar sürdürün.
 4. Jeli durulamayın, cildinizde kalmasına ve nüfus etmesine izin verin.

Karın çatlakları için elma sirkesi

Güneş lekelerini giderme konusunda kullanılan bir ürün olan elma sirkesi, karın bölgesindeki çatlak izlerinin hafifletilmesinde de tercih edilir.

Karın çatlakları için kahve-limon kürü

Kahvenin içerisinde yer alan kafein cilt tarafından rahat bir şekilde emilebilmektedir. Kahve ve limonun kullanılarak hazılandığı bir bakım kürü vücut çatlakları için iyi bir çözümdür. Düzenli kullanım ile kan dolaşımı hızlandırıp, çatlak oluşumunu önleyebilmek mümkündür.

Karın çatlakları için kayısı

Büyük bir vitamin deposuna sahip kayısı ciltteki kırışıklık ve çatlakların çözümü için iyi bir çözümdür. Kayısıdan oluşturacağınız maskeyi kullanarak ilk evre çatlaklarını giderebilirsiniz. Karışımı hazırlamak için:

 • Kayısıyı ve içindeki çekirdeği ayırın.
 • Çekirdeği kırıp içindeki bademi çıkarın.
 • Kayısı ve bademi mikserden geçirerek ezip karıştırın.
 • Çatlak sorunu yaşadığınız bölgeye dairesel hareketlerle uygulayın.
 • 15-20 dakika bekledikten sonra karışımı soğuk su ile cildinizden arındırın.

Karın çatlakları için patates

Hücre yenilenmesini hızlandırıcı özelliği ile bilinen patates cilt kararması ve çatlak sorunları için kadınlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Patatesi kalın dilimler halinde sorunlu bölgeye koyarak ya da patatesi blenderdan geçirip kullanabilirsiniz.

Spor pilates

Karın çatlakları hakkında merak edilen bazı sorular

Karın çatlaklarından kurtulmak için kadınlar bir çok yola başvuruyor. Denemediğim yol kalmadı mantığı ile her türlü uygulamayı vücutlarında çekinmeden yapıyorlar. Peki bu doğru mu? Google’da karın çatlakları tedavisi için sorguladığınız bazı soruları derledik ve yanıtladık.

Karın çatlakları sporla geçer mi?

Spor karın çatlakları için kesin çözüm değildir. Ancak cildin gerilmesi ve sıkılaşmasına doğrudan etki sağladığı için çatlakların belli bir oranda giderilmesine fayda sağlayabilmektedir. Bu noktada karın sıkılaştırmaya yönelik pilatis ve kardiyo egzersizleri cilt elastikiyetine katkı sağlamaktadır.

Vücut çatlakları nasıl kapatılır?

Karın bölgesindeki çatlaklar çoğu kadını mental anlamda olumsuz etkilemektedir. Özgüven eksikliği ile birlikte çeşitli psikolojik problemlerin oluşmasına sebep olan bu durum, geçici çözümlerle bir nebze olsa da giderilebilir. Başvurulan çözümler, kişisel tercihe göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada dövme ya da makyaj malzemeleri istenilen etkiye kavuşulmasına yardımcı olabilmektedir. 

Vücut çatlakları zayıflayınca geçer mi?

Vücut çatlakları ne yazık ki zayıflayınca geçen bir dermatolojik sorun değildir. Kilo veren kişilerde ya da doğum yapmış hamile kadınlarda bu deformasyon kalıcı hale gelmektedir. Bu durumdan hoşnut olmayan kadınlar lazer, altın iğne gibi medikal operasyonlara başvurabilir. İleri seviyedeki karın çatlaklarına sahip kişiler ise doğrudan kalıcı bir çözüm olan karın germe ameliyatını tercih edebilmektedir.  

Çatlaklara hangi krem iyi gelir?

Vücut çatlaklarını önleyici ya da azaltıcı nitelikte pek çok medikal ve kozmetik ürün piyasada mevcuttur. Ancak hepsinin %100 çatlak giderici olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Bu noktada çatlak kremi seçiminde cilt tipinizi ve çatlak oranınızı göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz nemledirici özelliği baskın olan Incia jel krem gibi ürünler size büyük oranda fayda sağlayacaktır. Ancak hamilelik çatlaklarınızı azaltmak ve bir nebze olsa da önleyebilmek istiyorsanız, Body Merry gibi vitamin yönünden zengin kremler çatlaklarınıza iyi gelebilir.

Vücut çatlakları nasıl yok edilir?

Vücut çatlaklarını kalıcı ve geçici şekilde yok edebilmeniz mümkündür. Bu anlamda medikal operasyonları ya da bitkisel tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Medikal operasyonlar arasında en çok rağbet gören; lazer, mezoterapi ve altın iğne tedavilerini bunun yanı sıra karın germe operasyonunu tercih edebilirsiniz. Bu yöntemler ile kısa süre içerisinde etkileyici sonuçlar alabilirsiniz. Ancak bitkisel tedavi yöntemleri ile uzun vadede sonuç alabilirsiniz. Dövme yaptırma ve kapatıcı kullanma ise geçici çözümlerdendir.

Çatlaklar iyileşir mi?

Çatlaklar derinin yapısının deforme olması ile oluşan çizgilerdir. Tedavi edilmediği müddetçe kademeli bir şekilde artmakta ve ilgili bölgede yer almaya devam etmektedir. Kırmızı ve mor renkli çatlaklar uzman bir hekim ile görüşüp uygun tedavi yöntemleri ile iyileştirebilmek mümkündür. Ancak beyaz çatlaklar lazer, mezoterapi gibi medikal yöntemlerle iyileşebilmektedir.

Hamilelikte karına hangi yağ sürülmeli?

Hamilelik döneminde karın çatlaklarının minimuma indirgenmesini sağlayan en etkili çözüm hiç kuşkusuz ki, bitkisel yağların periyodik olarak kullanılmasıdır. Bu anlamda badem yağı, kakao yağı, jojoba yağı ve zeytinyağı gibi yağ çeşitleri olası karın çatlaklarına iyi gelmektedir.

Hamilelikte aloe vera sürülür mü?

Hamilelik ya da lohusa dönemindeki annelerin aloe vera kullanımı ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bu anlamda aloe veranın hamile kadınlarda düşüğe yol açtığı açığa çıkmaktadır. Aloe veranın bu dönemlerde kullanılması sakıncalıdır.

Muhtemelen bebeğini beklerken aloe vera kullanmayacaksın ya doğumdan sonra? Her derde deva aloe veranın cilt bakımında nasıl kullanıldığına dair pek çok bilgiye erişebilirsin. “Aloe vera ile cilt bakımı nasıl yapılır? Aloe vera ile yapılan cilt bakımı maskeleri” isimli yazımızla öğreneceğin bilgilerle doğal cilt maskelerinin nasıl yapıldığını kolayca öğrenebilirsin. Haydi durma bakım vakti geldi de geçiyor 🙂

İkinci gebelikte çatlak olur mu?

Hamilelikteki karın çatlakları ani kilo alımı, karnın şişmesi ve hormonsal sebeplerden gelişmektedir. Bu anlamda ikinci gebelikte de belli oranda çatlak oluşumu gözlenebilir.

Kırmızı çatlaklar ne zaman beyazlar?

Kırmızı çatlaklar bilindiği üzere beyaz çatlaklara göre iyileşilebilirlik seviyesi daha yüksektir. Ancak zaman içerisinde ne yazık ki kırmızı karın çatlakları beyaza dönüşmektedir. Hamile kadınlardaki kırmızı çatlaklar doğum sonrasında, diğer kadınlarda ise birkaç aylık sürede beyazlamaktadır.

En iyi çatlak tedavisi hangisi?

Teknolojinin medikal anlamda gelişim göstermesi kadınların çatlak tedavilerinden daha fazla fayda sağlamaktadır. Kişinin cildindeki çatlak durumu alması gereken tedavi yöntemini etkilemektedir. Bu noktada en iyi çatlak tedavisi kişiden kişiye değişim göstermektedir.

Vücut çatlakları her yaştan ve ırktan kadında görülebilen doğal bir dermatolojik problemdir. Bu anlamda kendinizi çaresiz hissedip, moralinizi bozmayın. Sorunu hayatınızın merkezi haline getirip, kendinizi yıpratmayın. Gereken önlemleri alarak düzenli bir hayat stratejisi geliştirmeniz bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalma ihtimalinizi büyük oranda azaltacaktır.

Unutmayın ki siz harika bir kadınsınız. Vücudunuzdaki çatlaklar sizin güzelliğinize gölge olamayacak kadar küçük ve önemsiz. <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler