Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaş’ta Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verdiğimiz ve öğrendiklerinize inanmayacağınız bir yazı hazırladık. Akdeniz’in kıyısında Antalya’ya bağlı turistik bir ilçe olan Kaş, denize 70 km’lik kıyı şeridi ile Antalya’nın en batı ucunda, Fethiye ve Demre arasında yer alıyor. Antalya’dan 190 km, Fethiye’den 100 km, hemen karşısında bulunan Yunan Adası Meis’den ise sadece 1,8 km uzaklıkta bulunuyor. Ülkemizin ve Antalya’nın en önemli turist merkezlerinden biri olan Kaş her yıl 500 binin üzerinde yerli ve yabancı turistin gözde konaklama merkezidir. 1980’li yıllarda İtalyan ve Alman turistlerin alternatif tatil rotalarında birine dönüşen Kaş günümüzde Temmuz ve Ağustos aylarında yoğunlaşan ama tüm seneye yayılan deniz odaklı bir turizme sahip. Kaş neyi ile meşhur? Dalış, doğa turları gibi aktivitelerin gözde aktiviteler olmasından dolayı sezonun Kaş’ta, etrafındaki diğer turizm bölgelerine göre, biraz daha uzun olduğu görülüyor.

Kaş’ta sıcaklık kış aylarında 10 derecenin altına düşmüyor bu sayede denize nisan ayından ekim ayının sonuna kadar girmek mümkün.  Deniz sonbahar aylarında daha da ısındığı için Eylül ve ekim ayları Kaş’ta denize girmek için en ideal aylar. 2231 km2 yüzölçümü olan Kaş’ın %66 ‘sı ormanlık bölgeden oluşuyor. Kaş yolu tehlikeli mi? Kaş coğrafyası bir çok yükselti, tepe ve dağlardan oluşuyor. Bu yüzden araba yolları çok inişli çıkışlı ve virajlı olabiliyor, bununla beraber kıyıları daha çok kayalıklardan oluşuyor.

Kaş kaç günde gezilir? diyorsanız öncellikle Kaş’ı gezmek için uzun bir süre ayırmanızın sizin için uygun olacağını söylemekte fayda var çünkü hem Kaş’ın doğal, büyüleyici güzellikleri hem de tarihi zenginliği sayesinde Kaş’ı gezmeye günleriniz yetmeyecek. Zengin bir floraya sahip Kaş’ta deniz seviyelerinde her zaman yeşil maki toplulukları, yükseklerde daha çok Kızılçam ormanları görülüyor. Meşe, ardıç, çınar ağaçları dışında 1500 metrenin üstünde sedir ağaçları göze çarpıyor. Kaş’ta 1000 yaşında sedir ağaçlarına rastlanıyor. Çok uzun yaşayan ve dallarının duruşundan dolayı çok endamlı görünen sedir ağacı yürüyüş rotalarında karşınıza çıkacaktır. Kaş’ın günümüzdeki mimarisi 1850’lerden itibaren Meis’li tüccarların yaptırdıkları evler ile oluşmuş. Genelde iki katlı olan evlerin ahşap işçiliği ile süslendiği fark ediliyor. Kaş’ta gezilecek yerler, Kaş’a nasıl gidilir, Kaş’ın en güzel plajı hangisi ve daha fazla sorunun cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yomra Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaş’ta Gezilecek Yerler

  • Antiphellos Antik Tiyatrosu
  • Uzun Çarşı ve Kral Mezarı
  • Patara Antik Kenti
  • Xanthos Antik Kenti
  • Kaputaş Plajı
  • Büyük Çakıl Plajı
  • Kaleköy
  • Hidayet koyu
  • Kekova Adası
  • Kyaneai Antik Kenti
Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Antiphellos Antik Tiyatrosu

Antiphellos Antik Tiyatrosu Akropolis tepesinin güney eteğindeki yamaca yaslanmış olup yirmi altı oturma sırası ile denize bakıyor. Antiphellos antik Tiyatrosu kaç kişilik? Helenistik döneme ait olan tiyatro, bölgenin yerel kesme kireç taşlarından yapılmış ve 3000 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Antik Tiyatronun Özelliği Nedir? Yarımadanın yüksekçe yerinde konumlanan tiyatro, denize bakan tiyatrolar arasında Anadolu’daki tek örnektir.  2008 yılında restore edilen tiyatro muhteşem deniz manzarasını seyretmek için harika bir nokta. Ayrıca Antiphellos Antik Tiyatrosunda gün batımını seyretmek burada yapılacak en güzel aktivitelerden. Antiphellos Antik Tiyatrosu giriş ücretli mi? Bu baş yapıtı gezip görmeden gitmek istemeyeceğinizden eminiz. Sevineceğiniz bir haberimiz var! Antiphellos Antik Tiyatrosuna giriş tamamen ücretsiz.

Antiphellos Antik Tiyatrosu toplu taşıma ile ulaşım nasıl? AK03 toplu taşıma hattı Kaş Antiphellos Antik Tiyatrosu – yakınından geçiyor. Tiyatronun etrafında farklı dönemlere ait mezarlar var. Antik tiyatroya yakın bir noktada, ana kayaya oyularak yapılmış dor tipi bir mezar dikkat çekiyor. Akdam Dor Gömütü denilen mezarın içindeki elele tutuşmuş kadın figürlerinin Likya’da başka örneği yok. Antiphellos Antik Tiyatrosu ziyaret saatleri nasıl? Antiphellos Antik Tiyatrosu yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine 24 saat boyunca açık bu yüzden zaman konusunda herhangi bir kısıtlama olmadan manzaranın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Uzun Çarşı ve Kral Mezarı

Kaş merkezde yer alan ve ilçenin simgesi halinde olan Uzun Çarşı yüz yaşından eski Rum evlerinin bitişik düzenle sıralandığı, taş döşeli, trafiğe kapalı küçük bir sokak. Günümüzde çok çeşitli dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Tarihi dokusuna hayran kalacağınız Uzun Çarşı’da meyhaneler, kafeler, restoranlar, butik mağazalar, konaklama yerleri, hediyelik eşya dükkanları gibi vakit geçirebilecek pek çok yer bulunuyor. Yazın sokağa sığamayan bir kalabalık oluyor burada. Canlı müzik çalan barlar ya da eski evlerin avlularına açılmış kafeler keşfedilmeyi bekliyor.

Aslanlı Lahit yol tarifi? Antalya’nın Kaş ilçe merkezindeki Tarihi Rum evlerinin yer aldığı Begonvillerle süslü Uzun Çarşı’nın sonunda halk arasında Kral Mezarı denen ve merkezdeki en büyük lahit olan Aslanlı Lahit tüm heybetiyle karşılıyor sizi. Lahitin yaklaşık bir buçuk metre uzunluğundaki alt kısmında, boncuk motifleri ve sekiz satırlık Likçe kitabe görülüyor. Kapağın bir alınlığında, sopasına dayanarak bacak bacak üstüne atmış bir erkek ve bir kadın figürü diğer alınlığında ise ayakta duran uzun mantolu bir kadın figürü mevcuttur. Lahit kapaklarının her iki tarafına, aslan kabartmaları işlenmiştir. Kral Mezarını görmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Günün herhangi bir saatinde ziyaret edebileceğiniz Aslanlı kabartmaları ile oldukça görkemli duran lahitin önünde birçok güzel fotoğrafınız olabilir.  Kral Mezarı nasıl gidilir? AK03 toplu taşıma hattı Kaş Kral Mezarı -yakınından geçiyor.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Patara Antik Kenti

Patara antik kentinde neler var? Antik Kente giriş Roma Zafer Takından yapılıyor. Takın batısındaki tepenin yamacında mezarlık bulunuyor. Mezarlıkta Likya dönemi lahitler bulunuyor. Kentin güney ucunda Kurşunlu Tepede tiyatro bulunuyor. Bu tepeye çıktığınızda Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, ana cadde, liman, tahıl ambarı görülebiliyor. Tiyatronun kuzeyinde Meclis Binası bulunuyor. Patara Antik Kenti müze kart geçerli mi? Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.Patara Antik Kenti veya diğer adıyla Patara Örenyeri Antalya ilinin Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Fethiye-Kalkan arasındaki Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda Ovagelmiş Köyünde bulunuyor. Xanthos Vadisi’nin denize açılan tek kapısı Patara, antik dönemdeki önemini bugünlere de taşımıştır. Patara Antik Kenti ulaşım nasıl? Kaş ve Kalkan’dan her gün düzenli olarak dolmuş seferleri düzenleniyor. Likya Bölgesi’nin Akdeniz’e açılan en önemli limanı olan ve Likya Birliğine’de başkentlik yapmış olan Patara Antik Kenti görkemli yapıları ile asırlar boyu hayat sürmüştür. Akdeniz’deki ticaretin başşehri diyebileceğimiz Patara, Likya denince ilk akla gelen kentlerdendir.

Buradan şehre su getirmek için kullanılan “Delikli Kemer” kanalları da görülebilir. Patara ziyaret saatleri? Antik Kenti haftanın her günü 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Meclis Binasının 650 metre batısında dünyanın en eski deniz feneri bulunuyor. Olağanüstü güzellikleri ve mimarisi ile ünlü olan Patara turistler tarafından oldukça tercih ediliyor. Pataraya giriş ücretli mi? Antik Kente giriş ücreti bir yetişkin için 90 TL ‘dir.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Xanthos Antik Kenti

Xanthos giriş ücretli mi?Antalya ilinin Kaş ilçesinin Kınık beldesi yakınında bulunan Xanthos, Ksantos veya Ksanthos olarak anılan şehir Unesco Dünya Kültür Mirası listesindedir. Xanthos antik şehri, bugün Eşen çayı olarak bilinen Ksanthos nehri kenarında iki tepe üzerine kurulmuştur. Antik kent hakkında tarihçiler, kentin birçok defa yerle bir olduğunu veya yandığını ama yeni şehrin küllerinden tekrar doğduğunu yazmaktadırlar.

Xanthos Antik Kenti Ziyaret Saatleri? Xanthos Antik Kenti girişinde solda antik tiyatro bulunuyor. Helenistik Dönemde yapılmış olan tiyatro 2000 kişilik küçük bir tiyatro olsa da günümüze son derece sağlam ulaşmayı başarmış. Pek çok tarihi olaya ve savaşa sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında kaya mezarları, lahit mezarları ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları vardır. Toplu taşıma ile ulaşım nasıl? Kaş – Fethiye arasında hizmet veren otobüs/minibüslerin rotası üzerinde Kınık’ta inip antik kente yürüyebilirsiniz. Antik kente ziyaretler ücretlidir. Xanthos giriş ücreti ne kadar? Giriş ücreti 2023 yılı için 25 TL’dir. Yaz mevsiminde ziyaret saatleri 08:00 – 19:00 arasındadır (1 Nisan – 1 Ekim arası), Kış mevsim ziyaret saatleri ise 08:00 – 17:00 saatleri arasıdır (1 Ekim- 1 Nisan). Xanthos Antik Kenti müze kart geçerli mi? Müze kart geçerlidir.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

İlginizi çekebilir: İkizdere Gezilecek Yerler

Kaputaş Plajı

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan, sahil yapısı kum ve çakıldan oluşan plaj, konumu itibari ile genelde sakin ve serin bir yapıya sahiptir. Bu bölgede irili ufaklı pek çok mağara da mevcuttur. Kaputaş plajının en önemli özelliği, kanyon ağzında bulunan bir plaj olmasıdır. Çünkü bu özelliği sayesinde yapılaşmadan korunmuş ve doğal yapısıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Kaputaş Plajı kaç basamak? Yer altından akmakta olan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir. Karayolundan 187 basamak inilerek plaja ulaşılır.

Kaputaş Plajı özelliği nedir? Antalya’nın mavi bayraklı, en gözde plajlarından bir tanesi olan Kaputaş, yaz tatilinde yerli ve yabancı turistlerin favori tatil beldelerinden olan Kaş’a en yakın kum plajdır. Sabah erken vakitlerde hem deniz hem de plaj ortamı sakin olur. Kaputaş Plajı dalgalı mı? Deniz hemen derinleşir ve genelde hafif dalgalıdır. Etrafında bulunan ağaçlık alanlar ile temiz bir atmosfere sahip olan plajın denizi oldukça soğuktur. Denizinin derin sebebiyle çocukların denize girmesinin çok uygun olmayacağı Kaputaş Plajı’nın çevresinde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de yer almaktadır. Kaputaş giriş ücretli mi? Mavi Bayraklı Kaputaş Plajı Kaş Belediyesi tarafından işletiliyor. Bu nedenle de giriş ve duş kullanımı ücretsiz. Kaputaş plajına yiyecek sokuluyor mu? Normal koşullarda tüm yiyecek ve içeceğinizi getirebilirsiniz. Kaputaş plajına hangi saatte gidilir? Plaj 08:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık tutuluyor.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Büyük Çakıl Plajı

 Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl’dan sonra kaş merkezine en yakın denize girilebilecek koy.  Çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilen plajın denizi oldukça soğuktur. Sıcak yaz aylarında ferahlamak için oldukça iyi bir seçenek olan plaj, çakıl taşları ile kaplıdır. Çakıl olan plajından yürüyerek denize giriyorsunuz. Deniz ayakkabınız varsa yanınıza almanız tavsiye edilir. Dalgasız bir yapıda olan deniziyle Kaş tatilinizde deniz zevkinizi ikiye katlayacak olan plajın çevresinde hizmet veren tesisler bulunmaktadır. Bu mekanlar denize kıyısında, çakıl taşlarının üzerinde akşam yemeği yemek isteyen turistler tarafından oldukça tercih ediliyor. Deniz sesi ve kokusu eşliğinde sevdiklerinizle beraber akşam yemeği isterseniz naçizane tavsiyemiz Büyük Çakıl Plajı’na gitmenizdir. Büyük Çakıl Plajı Ücretli mi? Duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabileceğiniz imkanlar bulunan tesise girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Büyük Çakıl Plajı sığ mı? Bölgede yer alan Küçük Çakıl Plajı’nın hemen yanında bulunan Büyük Çakıl Plajı’nın denizi berrak ve sığdır. Büyük Çakıl Plajı nasıl gidilir? Yürüyerek 20 dakikada ulaşmak mümkün. Merkeze 1,3 km uzaklıktaki koya saat başı kalkan şehir içi minibüsler ile de kolayca ulaşabilirsiniz. Büyük Çakıl Plajı’na şahsi aracınızla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Andifli Mahallesi Hükümet Caddesinden gidilir. Jandarma binasının önünden geçen asfalt yolu takip ederek özel aracınızla rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Antalya-Fethiye ile Antalya –Kaş arası Otobüs hatları Büyük Çakıl Plajının yakınından geçmektedir.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaleköy

Günümüzde Kaleköy olarak adlandırılan ve birinci derece arkeolojik sit alanı olarak da tescilli olan Simena Antik Kenti Antalya iline bağlı, Kaş ve Demre ilçeleri arasında Kekova adı verilen bölgede yer alıyor. Kaleköy, Kekova’nın en önemli yerlerinden ve Antalya’nın batısının gözde bölgelerinden birisi. Tarihle iç içe bir köy ve aynı zamanda bir liman kenti. 60 metre yüksekteki kalenin eteklerinden denize kadar uzanan bu yerleşim yerini gezmek sizin için çok keyifli olacak.

Kaleköy’de ne var? Orta Çağ surlarının oluşturduğu iç kalede, bir tapınak ile bu tapınakla irtibatlı bir stoa bulunuyor. Yine kale içinde, doğal kayaya oyulmuş 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro bulunuyor. Bu tiyatro Likya şehirleri içindeki en küçük tiyatro olma özelliği taşıyor. Kent akropolü içinde Likçe yazıtları olan kaya mezarları ve su içinde kalmış lahitler bulunuyor. Kıyıda sığ sularda bulunan bu lahit mezarlar oldukça fotografik bir görüntü sunuyor. Kaleye kadar çıktığınızda sizi muazzam bir manzara bekliyor. Kaleköye karadan ulaşım var mı?  Burası bi ada gibi düşünülse de aslında karayolu ile bağlantısı olan bir yer. Birçok kişi Kaleköy’e yalnızca deniz yoluyla ulaşılabildiğini düşünüyor ama karayolu ile belli bir yere kadar arabanızla gittikten sonra 15 dakikalık bir yürüyüşle de Kaleköy’e ulaşabiliyorsunuz. Kaleköy’e deniz yoluyla gidebilmeniz için Üçağız Köyü’nden kalkan teknelere binmeniz gerekiyor. Kaleköy de ne yapılır? Mutlaka kaleye tırmanmalı, Simena Antik Kenti’ni gezmelisiniz. Kaleköy’ün karadutlarından, frenk incirinden yapılan nefis ev yapımı dondurmalarından tatmalısınız. Suyun içindeki lahitlerin arasında yüzmelisiniz. Simena Kalesi Kaleköy giriş ücretli midir? Kaleköy girişi ücretlidir. Giriş ücreti 25 tl. Müze Kart ile ücretsiz girebilirsiniz. Simena Antik Kenti Ziyaret Saatleri? Yaz mevsiminde ziyaret saatleri 08:00 – 19:00 arasındadır (1 Nisan – 1 Ekim arası), Kış mevsim ziyaret saatleri ise 08:00 – 17:00 saatleri arasıdır (1 Ekim- 1 Nisan).

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Hidayet koyu

Antalya’nın muhteşem doğal güzellikleri arasında yer alan Kaş Hidayet Koyu Plajı, Akdeniz’in sıcak sularının ve aynı zamanda yepyeni doğal manzaralarının keyfini çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettikleri uğrak yeri olarak popüler hale gelmiştir. Her yaştan insana hitap eden bu güzel plaj Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Değirmenbükü Köyü’nün sınırları içerisinde bulunmaktadır. Küçük plajı, akvaryumu andıran berrak denizi, plajın çevresini saran büyük kayalıklarıyla bir defa görmenin asla yetmeyeceği çok özel bir koy. Caretta caretta’ların renk renk balıkların yüzdüğü koyun deniz altı dünyası da harika. Heyecan verici bir atmosfere sahip olan koyda, deniz gözlüğünü takıp suyun içine daldığınızda bambaşka bir dünya ile karşılaşacaksınız.

Hidayet Koyu ücretli mi? Hidayet Koyu’ndaki Blanca Beach’e giriş ücretsiz ancak şezlong ve şemsiye ücretli. Hidayet Koyu kaç para? Şezlong ücreti 100 TL, şemsiye ücreti 20 TL. Hidayet Koyu derin mi? Hidayet Koyu, kayalıklar ve yüksek olmayan tepelerle çevrili, plaj bölümü çok uzun değil ve denizi derin. Hidayet Koyu’na nasıl gidilir? Hidayet’in Koyu’na hem yürüyerek hem de toplu taşıma ile gitmek mümkün. Merkeze sadece 3 km uzaklıkta olduğu için yürüyerek gitmek isterseniz Kaş merkezden Çukurbağ’a doğru yürüyün. Yarımada üzerindeki Beyhan Cenkci caddesi üzerinden devam edin. Yarım ada yolundan giderken sağ tarafta tabelaları ile uyarıyor sizi. Toplu taşımayla gelmek isterseniz de merkezdeki caminin yanından her 20 dakikada bir dolmuş kalkıyor en fazla 15 dakikada koya ulaşıyorsunuz. Özel araçla da gelebilirsiniz. Ana caddeden devam edin, dik bir yoldan inince park alanı mevcut ve kapasitesi oldukça fazla.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kekova Adası

Kaş ile Demre arasında yer alan Kekova kıyı şeridini eşsiz kılan en belirgin özelliği; deniz seviyesinin antik çağdan bu yana sürekli olarak yükselmesi nedeniyle arkeolojik kalıntıların su altında kalması. Kekova nasıl bir yer? Kekova, tarihi güzelliklerinin yanında Akdeniz’in en temiz koylarının bulunduğu, benzersiz doğal güzelliğe, kültürel mirasa sahip. Deniz, tarih ve doğanın bir arada olduğu, mavi ve yeşilin tüm tonlarını barındıran saklı bir cennet. Mavi tur teknelerinin tur rotalarında mutlaka Kekova bölgesi var. Kekova adasında ne var? Tersane Koyu’nda Dolichiste kentine ait, Helenistik dönem bir kule, üç büyük kilise, iki şapel ve liman yapılarının kalıntıları fark ediliyor. Koydan tekne ile devam ettiğinizde 700 metre boyunca karaya paralel olarak konumlanmış, antik çağ ve Roma-Bizans döneminden kalma yapı kalıntıları görüyorsunuz. Antik merdivenlere dikkat ettiğinizde bu yapıların arasında kara yoluyla bağlantı olmadığı ve giriş çıkışların deniz yoluyla yapıldığı anlaşılıyor. Bu kalıntıların alt kısımları deprem dolayısıyla su altında kaldığı için buraya Batık Kent deniliyor. Batık kenti, Üçağız ya da Kaleköy’den kalkan kano turları ile de ziyaret edebilirsiniz. Ama en çok tercih edilen Kaş limandan ya da Üçağız’dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılmak. Kekova Kaleköy’ün tam karşısında yer alıyor.

Kekova ya araba ile gidilir mi? Kekova bir ada konumunda yer aldığı için araç ile adaya girişiniz mümkün olmaz. Ancak aracınız ile Antalya’da bulunuyorsanız, Demre ilçesine kadar araç ile gelerek buradan sonra tekne yolculuğu ile Kekova Adası’na ulaşabilirsiniz. Kekova ya nasıl gidilir? Kekova adasına Kaş merkezden kalkan günübirlik tur tekneleri ile 2 saate,  Üçağız’dan kalkan teknelerle 10 dakikada ulaşmak mümkün. Teknelerin bazılarında batık şehri seyredebileceğiniz cam pencereler bulunuyor. 1990 yılında sit alanı ilan edilmiş adada yüzmek ve dalış kısıtlı alanlarda yapılabiliyor.  Kekova da yüzülür mü? Tarihi eserler sıkça yağmalandığı için bölgede yüzmek yasak, teknelerin durması da. Sadece geçmelerine izin var. Tekneler sadece Tersane koyuna demir atabiliyor. Burada isteyen yürüyerek isteyen yüzerek etraftaki kalıntıları yakından inceleyebilir. Adanın sadece bu bölgesinde denize girilebiliyor. Kekova tekne turu nereden kalkıyor? Kekova’ya günübirlik tekne turlarımız için Demre veya Kaş limanından çıkış yapmayı tercih edebilirsiniz. Kekova tekne turu ne kadar? En Ucuz Kekova Tekne Turu Fiyatları 2022 yılı için; +12 yaş üstü 400 TL, 7-11 yaş arası: 200 TL, 0-6 yaş arası ücretsizdir. Kekova tekne turu nerelere gidilir? Kekova tur programında tekne sabah 10’da Demre limanından hareket ederek önce Kekova Adası’na gidiyor; ardından Tersane Koyu, Simena Kaleköy, Gökkaya Koyu, Korsan Mağarası ve Karemlik Koyu güzergahını izleyerek akşam üstü 5’te limana geri dönüyor.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kyaneai Antik Kenti

Kyaneai antik kenti nerede? Antalya ilinin Kaş ilçesinin 30 km. doğusunda, Demre’ye 20 km. uzaklıkta, Yavu köyünün bulunduğu yerdeki kayalıklar üzerine kurulmuş antik Likya kentidir.   Kyaneai antik kentinde ne var? Dağlık bir alanın tepesine kurulan şehirde görülmeye değer birçok tarihi yapı vardır. İlk göze çarpan mezarlardır, lahit mezar, oda mezar ve kaya mezar şeklinde birçok mezar Kyaneai Antik Kenti etrafında konuşlandırılmıştır. Mezarların üzerinde Lykçe yazıtlar ve kabartma resimli figürler var. Kentin en tepesinde ise Kaş, Demre manzaralı büyük bir antik tiyatro yer alıyor. Bizans ve Roma dönemi eserlerinin izlerini taşıyan kentin bir bölümü surlarla çevrili olup bir bölümü dağın yamacına denk geldiği için o tarafında sur yoktur. Kyaneai Antik Kenti eserlerinin bir bölümü hala ayakta olsa da birçok değerli eserin depremlerde yıkıldığı gözlemlenmiştir.

Kyaneai Antik Kenti nasıl gidilir? Kyaneai Antik Kenti’ne özel araç ile gitmek ulaşım açısından daha rahat olduğu için sıklıkla tercih edilir.Ören yerine kadar özel aracıyla çıkmak isteyenler için en düzgün yol Demre tarafından gelen yoldur. Yol takip edildiğinde Kahverengi Kyaneai Ören Yeri tabelasını görülüyor. Bu yol köyün dışından dağın kenarından antik şehre ulaşır ve binek araçlar için daha uygun bir yoldur.

Bizi Instagram hesabınızdan takip etmeyi unutmayın.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza