Keçiboynuzu Unu Faydaları

Keçiboynuzu Unu Faydaları, doğanın bizlere sunduğu çok şifalı bir besindir. Bundan dolayı da doğal olarak keçiboynuzu unu faydaları oldukça fazladır. Besin değerinin oldukça yüksek olmasından dolayı çeşitli hastalıklarda ve problemlerde tedavi olarak kullanılan keçiboynuzu unu faydaları şunlardır;

 • Protein, magnezyum, çinko, fosfor, E vitamini, D vitamini, A ve B vitaminine sahip inanılmaz bir besindir.
 • Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Mideyi güçlendirerek mide hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Hazımsızlığa birebirdir.
 • Kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir.
 • İçerisinde bulunan pek çok vitamin sayesinde kış aylarında soğuk algınlıklarının önlenmesinde veya atlatılmasında oldukça işe yarar.
 • Kalsiyum oranının çok yüksek olması sebebiyle kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kemik erimesini engeller.
 • Şeker hastaları için içerisinde doğal şeker bulunduğu için güvenle tüketilebilir.
 • Bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 • İshali durdurmayı sağlar.
 • İçerisinde yer alan protein ve mineraller sayesinde kişiye enerji verir.
 • İştah problemine karşı iştah açmaya yarar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde gerginlik ve sinir gibi durumları yatıştırır.
 • Kansızlığa iyi bir çözümdür.
 • Keçiboynuzu unu faydaları arasında önemli hususlardan biri olarak cinsellik açısından enerji vermesi ve afrodizyak etkisi sebebiyle cinsel isteği arttırdığı doğrudur.

Keçiboynuzu Tozu Nerelerde Kullanılır?

Keçiboynuzu tozu nerelerde kullanılır? Diye merak ediyorsanız eğer; Öncelikle Keçiboynuzu tozunun temini oldukça kolaydır. Aktar ya da marketlerde satılan keçiboynuzu tozu, sağladığı faydalar ve besin değeri çok yüksek bir besin olmasından dolayı kişiler tarafından pek çok farklı şekilde kullanılabilmektedir.

 

Keçiboynuzu tozu nerelerde kullanılır? Sorusuna cevap verecek olursak; Keçiboynuzu tozu mutfakta özellikle hamur işlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra keçiboynuzu tozu, içeceklerde de tercih edilebilmektedir. Örneğin tatlı yapısı nedeniyle keçiboynuzu tozu, çocuklar için sütün içine katılabilmektedir. Bunun yanı sıra yoğurtları da keçiboynuzu tozu ile tatlandırabilmek mümkündür. Bunların yanı sıra keçiboynuzu unu özellikle kek, bisküvi, pankek ve kurabiye gibi besinlerde de kullanılabilmektedir. Özellikle rafine şeker kullanmak istemeyen, diyabet hastası veya diyet yapan kişiler ürünlerinde şeker yerine keçiboynuzu tozunu kullanarak yiyeceklerini doğal şeker ile tatlandırabilmektedirler. Özellikle bir diğer kullanım alanı ise enerji verici macunlardır. Keçiboynuzu tozu ile yapılan enerji verici macunlar afrodizyak etkisi de taşıdığı için cinsel gücü arttırmaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Yoğurt Karışımı Faydaları

Keçiboynuzu, içerdiği oldukça zengin besin değerleri sayesinde pek çok faydası bulunan ve birçok probleme ve hastalığa iyi gelen mucizevi bir üründür desek yanlış olmaz. Bununla birlikte pek çok besinin içerisinde de bulundurulan keçiboynuzu kendi başına tüketilebildiği gibi keçiboynuzu unu sayesinde çeşitli yiyeceklere de koyulabilmektedir. Bunlardan biri de yoğurttur. Yoğurt da kendi başına oldukça faydalı bir besinken ikisinin birleştirildiği durumlarda bu karışım oldukça sağlıklı ve faydalı bir hale bürünmektedir. Keçiboynuzu tozu yoğurt karışımı faydaları düzenli bir şekilde tüketildiğinde oldukça fazladır. Yoğurt ve süt gibi besinlerle karıştırıldığında faydası daha da artan keçiboynuzu adeta bu karışımı tüketen kişilere şifa oluyor diyebiliriz. Tüm bu bilgilerin ışığında Keçiboynuzu tozu yoğurt karışımı faydaları şunlardır;

 • Akciğerleri temizleme özelliğine sahiptir.
 • Kemikleri güçlendirmektedir.
 • Öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Kabızlığı önlemektedir.
 • Kan kolesterolünü kontrol altına almaktadır.
 • Yüksek tansiyona iyi gelmektedir.
 • Besin değeri ve insan vücuduna faydalı tüm içeriği ile kanseri önleme özelliğine sahiptir.
 • Osteoporoz ve çocuk felcine ve önlenmesine iyi gelmektedir.
 • Sindirim problemlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Ne Kadar Tüketilmeli?

Keçiboynuzu tozu ne kadar tüketilmeli? Diye düşünüyor ve cevap arıyorsanız Keçiboynuzunun herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmasa da aşırı derecede fazla tüketimi içerisinde barınan besin değerinin çok yüksek olmasından dolayı kişilerde diyabet sorununa yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olmaktadır.

Keçiboynuzu unu kullandığınız bir besinin aşırı derecede tüketilmediği sürece belirli bir tüketim miktarı bulunmamaktadır. Bunu kendinize göre ayarlamanız gerekmektedir. İçerisinde keçiboynuzu tozu bulunan bir besinin aşırı tüketilmesi vücudunuza giren kaloriyi oldukça arttıracaktır. Bu yüzden karnınızı doyurduğu an bırakmanız veya bir içecek içerisinde kullanırken o içeceği 1 veya 2 bardakla sınırlamanız yeterli olacaktır.

Keçiboynuzu Unu Bebek Faydaları

Keçiboynuzu unu bebek faydaları konusunda öncelikle çocuğunuzun en önemli ve gelişimi için çok kritik bir dönem olan bebeklikte verilen besinler konusunda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerin gelişimlerine fayda sağlayacak sağlıklı besinler verilmelidir. İşte bu konuda ek gıdaya geçen bebeklerin özel yiyeceklerine çok fazla olmayacak şekilde keçiboynuzu unu eklemek oldukça faydalı olacaktır. Keçiboynuzu unu bebek faydaları konusunda keçiboynuzu tozu, bebeklerin beyin ve de kas gelişimine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda keçiboynuzu doğal şeker barındırdığı için bebeklerin yiyeceklerinde tatlandırıcı olarak kullanılması da oldukça faydalı olacaktır.

Keçiboynuzu Unu Zararları

Keçiboynuzu unu zararları konusunda bahsedebileceğimiz iki önemli durum bulunmaktadır. Ancak öncelikle söylememiz gerekir ki keçiboynuzu ununun yeterli düzeyde kullanıldığında bir zararı bulunmamakta ve bir yan etkiye sahip değildir. Ancak keçiboynuzunun besin değerleri çok yüksek olduğu için ancak aşırı miktarda tüketilmesi durumunda keçiboynuzu unu zararları ortaya çıkabilmektedir. Keçiboynuzu unu zararları aşırı yüksek miktarda ve çok sık kullanılması durumunda kilo problemi yaşatması çok muhtemeldir. Bunun yanı sıra diyabet sorunu yaşayan veya hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların keçiboynuzu unu kullanması tavsiye edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu