Kekik suyu saç uzatır mı? Saç uzatan kekik suyu maskeleri

Kekik suyu saça iyi gelir mi? Kekik suyu nasıl hazırlanır? Kekik suyu saça nasıl uygulanır? Peki kekik suyu boyalı saça uygulanır mı? Kekik saç uzatma etkili midir? Yüzyıllardır her alanda kullanılan ve şifalı bitkiler arasında yer alan kekik elbette güzellik ve kişisel bakımda da kullanılmaktadır. Şimdi, kekik suyunun nasıl elde edildiği ve saç için kullanımı bilgileri ile yazımıza devam ediyoruz.

Kekik suyu nedir

Kekik suyu nedir? Kekik suyu nasıl elde edilir?

Kekik yüzyıllardır farklı alanlarda kullanılmakta olan şifalı bitkiler arasındadır. Gerek güzellik ve kişisel bakım alanında gerek lezzetli aroması ile yemeklerde gerekse sağlık alanında sıklıkla kullanılmakta olan kekik bitkisi, suyu ile de şifa vermekte ve saç bakımı için kullanılmaktadır. Kekik yaş ve kuru halinde kullanılmasının yanı sıra, demlenerek suyunun elde edilmesiyle de kullanılır. Peki kekik suyu nasıl elde edilir? Kolay kekik suyu hazırlama tarifimiz şu şekilde;

Altı bardak suyu kaynattıktan sonra içine bir avuç kekik eklenir. Kekik ekledikten sonra yaklaşık 5 dakika daha kaynatılır ve ardından kapağı 10 dakika boyunca kapalı tutularak bekletilir. Daha sonrasında ise bu suyu süzerek kekik suyunu elde edebilirsiniz. Yapımının kolaylığı ile dikkat çeken kekik suyu kolay yapımı ile olduğu kadar faydaları ile de dikkat çekmektedir.

Kekik suyu kullanım alanına göre zenginleştirilerek de hazırlanabilir. Saç bakımında kullanılmak üzere kekik suyunu az önce tarifini verdiğimiz şekilde hazırlayabilirsiniz. Başka bir yöntemde ise kekik suyunun içine eklediğiniz şifalı yağlar ile hem saçlarınızın daha yumuşak olmasını sağlayabilir hem de yıpranmasını daha da etkili bir şekilde önleyebilirsiniz. Saç uzatan kekik suyu maskesi ve farklı kekik suyu kürlerinin yapılış biçimlerini yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kekik suyunun faydaları

Kekik suyu faydaları nelerdir?

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir bitki türü olan kekik bilimsel adı ile Thymus vulgaris, ayrıca cesareti de simgeleyerek mitolojik hikayelerde yer almakta ve uzun yıllardır şifa yönü ile kullanılmaktadır. Şimdi, kekik suyunun faydalarından bahsedelim..

 • Toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayan kekik suyu, hasta olmayı engelleyerek vücut direncini yükseltir.
 • İçerisinde bulunan yararlı bileşenler ile hücre yenilenmesinin hızlanmasını sağlayan kekik suyu, cildi genç tutarak yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Cilde iyi geldiğini belirttiğimiz kekik, farklı maskelerin içerisinde ciltteki sivilceleri kurutma konusunda da şifalıdır.
 • Düzenli kullanımı sonucunda saç diplerinde bulunan ölü deri ve hücrelerden vücudun arınmasını sağlayarak saçların uzayıp gürleşmesine ve parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kepek sorunu olan insanların da sıklıkla çözüm yolu olarak tercih ettiği kekik suyu, kepek problemine de iyi gelmektedir.
 • Tüm bu sorunlara çözüm getirmesinin yanı sıra ağız kokusunu da gidermeye yardımcı olan kekik suyu ayrıca boğaz ağrıları ve tahrişlerine karşı da etkilidir.
 • Psikolojiyi olumlu etkileme konusunda da faydalı olan kekik, kaygı ve stresi duygularını azaltarak uyumaya yardımcı olur.

Yararları saymakla bitmeyen bu şifalı bitkinin bilindiği üzere kepek sorunu, ağız kokusu, uyku sorunu, saç uzatma, vücut direncini artırma ve saçı güçlendirme gibi pek çok yararı vardır. Kekik bitkisi ile hazırlanan kür ve maskeleri ise yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Kekik suyu zararları

Kekik suyu zararları nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen bu şifalı bitkinin elbette dikkatsiz ve kontrolsüz kullanımı sonucunda birtakım yan etki ve zararları da ortaya çıkmaktadır. Peki kekik suyu zararları nelerdir? Kekik suyu nasıl kullanılmalı? Ve çok daha fazlasını sizlerle paylaşıyoruz. İşte kekik suyu zararları; 

 • Kekik suyu sindirim sistemi ile ilgili sorunlara yol açabilir.
 • Hassas bir cilde sahip olan bireylerde kekik suyu kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.
 • Bazı bireylerde kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir bitki olan kekik, özellikle ameliyat ve benzeri operasyonlardan önce tüketilmemelidir.

Bu ve bunlar gibi belirli durumlara karşı doktorunuza danışarak ve kontrollü bir biçimde kekik suyunu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Yüksek dozda kullanımı nedeni ile karşılaşılan bu sorunlarla karşılaşmamak için kekik suyunu kontrollü biçimde kullanmanız önerilmektedir.

Kekik suyu nerelerde kullanılır?

Özellikle saç için kullanımı ile ön plana çıkmakta olan kekik suyu elbette bunun yanında pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle sağlığa olan yararı ile sağlık ile ilgili konularda şifasından yararlanılan kekik suyu, verdiği canlılık ve bakım onarım özelliği ile hem cilt hem de yüz maskelerinde kullanılmaktadır. Şifalarının yanı sıra lezzeti ile yöresel yemeklerde kendisine yer bulmayı başaran kekik, pek çok yemek tarifinde aromasından yararlanılarak kullanılmaktadır.

Kekik suyu saça faydalarıKekik suyu saça faydaları nelerdir?

Özellikle güzellik alanında faydaları ile ön plana çıkan Kekik suyunun saça karşı yararları da diğer faydaları gibi saymakla bitmeyerek fazlasıyla merak edilmektedir. Şimdi kekik suyunun saça olan yararlarından bahsedelim;

 • Kekik suyu, saçın gürleşmesini sağlamaktadır.
 • Kekik suyu, saçın güçlenmesini sağlayarak sağlıklı ve doğal bir görünüm kazandırır.
 • Kekik suyu, kepeğe karşı iyi gelerek saçın parlak görünümünü desteklemektedir.
 • Kekik suyu, saç dökülmesini azaltmaktadır.
 • Kekik suyu ayrıca, saçın hızlı uzamasını sağlamaktadır.

Kekik suyu saç uzatmada etkili midir?

Diğer yararlarının yanı sıra kekik suyunun saç uzatmada da etkisi olduğu bilinmektedir. Uzun yıllardır bu amaçla da kullanılmakta olan kekik suyu saçı uzatma, güçlendirme, kepeği önleme ve parlaklık kazandırma gibi faydalara da sahiptir. Kekik suyunun saça maske olarak uygulanması ile saç uzatma etkisini görebilirsiniz. Ayrıca farklı doğal yağlarla, kekik suyu saç maskesi tariflerini güçlendirebilirsiniz. Saç için kekik suyu kullanımını doğru ve düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde ayda 4- 5 cm kadar uzama fark edebilirsiniz. Saç tipinize göre de değişebilen bu uzama miktarını, saçınızın diğer bakımlarını da aksatmayarak daha da arttırabilmeniz mümkündür. Farklı kürler ile saç uzatmaya yardımcı olan kekik suyunu içinde barındıran kür ve maske tariflerini yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Saç için kekik suyu

Kekik suyu saça nasıl uygulanır?

Kekik suyu saç için maske ve durulama suyu şeklinde uygulanabilir. Saçınızın ihtiyacına göre kullanımı değişen kekik suyunun en yaygın kullanımı ise şu şekildedir; yaklaşık 9 ila 10 saat önceden yıkanmış temiz saçın dipleri ve uçlarına masaj yapılarak uygulanmaktadır. Bir başka yaygın uygulama şeklinde ise banyo esnasında durulama için kekik suyu kullanılmaktadır. Şimdi size saç uzatma etkili kekik suyu maskesi tarifleri veriyoruz.

Kekik suyu ile saç uzatma yöntemi 1

Saydığımız onca yararından sonra kullanımını merak ettiğinizi düşündüğümüz kekik maskesinin ilk tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Sağlıklı, uzun, gür ve kepeksiz saçlara sahip olmak için uygulayabileceğiniz bu maskenin malzemeleri için sadece kuru kekik, Hint yağı ve Jojoba yağlarından birine sahip olmanız yeterlidir. Şimdi maskenin yapım aşamalarını anlatmaya geçelim;

 • Suyun içine iki tatlı kaşığı kekik ekleyin,
 • Kaynamış suda yaklaşık 5 dakika eklediğiniz kekikleri demleyin,
 • Demlenen kekikleri bir kaseye alın,
 • Kaseye yarım tatlı kaşığı Hint yağı ya da Jojoba yağını ekleyin,
 • Son olarak bu kürü duşta en fazla haftada iki kez uygulayın. 

Kekik suyu ile saç uzatma yöntemi 2

Pek çok kürde kullanılan kekik suyunun kullanıldığı bir diğer kür de diğerleri gibi masrafsız ve kolay bir yapım şekline sahiptir. Bu kürde ihtiyacımız olan malzemeler ise yalnızca kekik, bal ve elma sirkesidir. Şimdi kürün yapım aşamalarına geçelim;

 • Bir kavanoz veya kasenin içine yarım fincan elma sirkesini ekleyin,
 • Aynı kasenin içerisine bir çay bardağı taze kekiği de ekleyin
 • Bu kavanozu 3 gün gibi bir süre muhafaza edin,
 • Bu süreyi tamamladıktan sonra kekiği kasenizden çıkararak kalan malzemeyi başka bir kabın içine ekleyin,
 • Başka kabın içine eklediğiniz malzemenin içerisine bir yemek kaşığı balı da ekleyerek dikkatlice karıştırın.
 • Yaptığınız kürü sprey şişesine aktararak muhafaza edin,
 • Sprey şişesindeki kekik kürünü masaj yaparak saçlarınıza uygulayın ve gün boyu saçınızda bekletin ve daha sonra durulayın.

Kekik suyu ile saç uzatma yöntemi 3

Kekik suyu ile ilgili vereceğimiz son tarif olan bu kür diğer kürler arasında popülerliğini korumaktadır. Sıklıkla tercih edilen ve işe yarar sonuçlarla karşılaşılan bu kür için dağ kekiği, pul biber, okaliptüs yağı ve zeytinyağı kullanılmaktadır. İşte çok sevilen bu kürün tarifi;

 • 1 avuç kekik, 2 çorba kaşığı pul biber ve 300 ml zeytinyağını bir kasede karıştırın,
 • 40 dakika boyunca bu karışımı benmari usulü kaynatın,
 • Daha sonra bu karışıma 5 damla okaliptüs yağı ekleyin,
 • Hazırladığınız karışımı bir gece boyunca bekletin,
 • Bu karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve yarım saat bekleterek durulayarak bu kürü saçlarınıza haftada bir kez uygulayın.
Kekik suyu

Kekik suyu ile saç uzatma hakkında en çok merak edilenler

Kekik suyunun saç uzatma etkisi hakkında pek çok konuya ve saç uzatan kekik maskesi tariflerine yazımızda yer verdik. Şimdi de bu konuda en çok merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Kekik suyu saçta ne kadar bekletilmeli?

Kekik suyu ile hazırlanan saç maskelerinin saçta bekletilme süresi değişebilir. Bal gibi doğal ürünler de katılarak hazırlanan saç maskelerinin uygulama süresi daha kısayken, doğal yağlarla ya da sade olarak uygulanan saç maskeleri tüm gece boyunca saçta kalabilir. Kekik suyunun gece saçta kalması zararlı değildir. Arındırma konusunda bir problem yaratmadığı düşünülmektedir.

Saç uzatan kekik suyu spreyi nasıl yapılır?

Demlediğiniz 1 çorba kaşığı kekiğin suyunu süzün. İçerisine birkaç damla Hint yağı ya da Jojoba yağı katarak sprey şişesine ekleyin. Saç uzatan doğal saç spreyiniz hazır.

Kekik yağı şampuana eklenir mi?

Kekik yağı ya da kekik suyu şampuana eklenebilir. Şampuanın içerisine eklenen birkaç damla kekik suyu ya da evde hazırladığınız kekik yağı, saçın uzamasına ve gürleşmesine yardımcı olur. Bunun için kekik yağı ya da suyunu şampuanınıza ekledikten sonra şampuanı saçınızda 20 dakika bekletip daha sonra durulamanız yeterli olacaktır.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Burada yazan bilgilerden ötürü doğabilecek zararlardan cemre.com sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com