Kemik Erimesini Önlemek İçin Ne Yemeliyiz? Durduran Besinler, Ne İyi Gelir?

Osteoporoz olarak adlandırılan kemik erimesi, yaşa bağlı olarak insanın sahip olduğu kemik kütlesinde ve yoğunluğundaki azalmayı ifade eden bir sorundur. Özellikle menopoz çağındaki kadınlarda görülen kemik erimesi, tedavi edilmediği takdirde iskelet sisteminde birtakım bozukluklara neden olmaktadır. Kamburluk, sırt ağrıları, hafif darbelerle dahi oluşan kemik kırılmaları bu hastalığın sonuçlarındandır. Kemik erimesini önlemek ve durdurmak için mutlaka bir doktor kontrolünde olmaya ihtiyaç vardır. Ancak doktorun uygun göreceği tedavinin yanında kemik erimesini önlemek için ne yemeliyiz sorusunun cevaplarını iyi bilmek de tedaviyi destekleyici bir çözüm olacaktır.

Kemik Erimesinde Beslenme

Kemik erimesi menopozda ve özellikle erken yaşta cerrahi menopoza giren kadınlarda, çeşitli rahatsızlıklardan ötürü kortizon ve heparin içeren ilaçları kullanan kimselerde, yeterli ve dengeli beslenmeyen, alkol ve sigara tüketiminde bulunanlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalığın tanısı günümüz koşullarında oldukça basit biçimde konulmaktadır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra doktor kontrolleri aksatılmamalı ve doktorun uygun gördüğü ilaçlar kesinlikle kullanılmalıdır. Buna ek olarak kemik erimesini durduran besinler düzenli olarak tüketilmeli ve hasta mümkün olduğu kadar bazı egzersizler yaparak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmalıdır.

Kemik erimesinde beslenme, son derece önemlidir. Kemik erimesini önlemek için ne yemeliyiz sorusuna cevap olarak, D vitamini ve kalsiyum açısından zengin besinleri tüketmeye ağırlık vermenin gerekliliğinden bahsedilebilir. Kemik erimesi problemi olan hastaların mümkün olduğu kadar doğal besin maddelerini tüketmeye çalışmaları, şeker ve tuzdan uzak kalmaları, lifli gıdalar tüketmeye gayret göstermeleri önerilmektedir. Bu durumdaki hastaların özellikle asitli ve yoğun miktarda şeker içeren içeceklerden uzak kalmaları, taze meyve ve sebzeler ile beslenmeleri, karbonhidrat alımını dengede tutmaları gerekir.

Kemik erimesi sorunu olan hastaların kemik erimesi olanlar nasıl beslenmeli konusu dışında eğer aşırı kiloları varsa, bu durumu aşmak için de çabalaması önerilmektedir. Çünkü kemik yoğunluğu azalan hastaların aşırı kiloya sahip olmaları, kemiklerinin vücudun ağırlığını taşırken daha da zorlanmasına neden olacaktır. Kilo verme aşamasında ise, metabolizmayı hızlandıracak besin ögelerinden yararlanılmalı, organik gıdaların alımına önem verilmelidir.

Kemik Erimesine Hangi Besinler İyi Gelir?

En etkili kemik erimesini durduran besinler arasında ilk sırada evde hazırlanan doğal et ve kemik suyu gelmektedir. Özellikle içerisinde kemik iliği bulunan kemiklerin kaynatılmasıyla elde edilen bu suyun çorba ve yemeklerde kullanılması, bu rahatsızlık için son derece olumlu etkiler oluşturmaktadır. Hatta haftada en az bir kez paça çorbası içilmesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Taze meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketimi kemik erimesi olanlar nasıl beslenmeli sorusu için ideal bir cevaptır. Özellikle brokoli, Brüksel lahanası, elma, üzüm, kereviz, ıspanak gibi besinlerin tüketimini arttırmak, kemik erimesi rahatsızlığında gözle görülen iyileşmeler sunmaktadır. Bu rahatsızlıkta renkleri koyu yeşil olan her türlü sebzenin büyük faydaları bulunmaktadır. Ayrıca her türlü tahıl ve baklagilleri de kemik yoğunluğunu destekleyen ürünlerdir. Özellikle mercimek, soya fasulyesi gibi ürünlerin sıklıkla tüketilmesi gerekir.

Kemik erimesine iyi gelen besinler içerisinde kurutulmuş meyveler ve bazı kuru yemişler de bulunmaktadır. Kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı gibi meyvelerin yanı sıra ceviz, fındık içerdiği omega yağları ve mineraller sayesinde kemik oluşumunu desteklemekte ve kemikleri güçlendirmektedir. Omega yağları keten tohum ve balıkta da bulunmaktadır.

Kemik erimesinde kalsiyum içeren besinlerin özel bir yeri bulunmaktadır. Günde en az bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir tüketilmesi, süt içilmesi ve yoğurt yenilmesi son derece gereklidir. Bu besin maddeleri yoğun bir şekilde kalsiyum ve D vitamini içerir. Ancak tüketilecek olan süt ve süt ürünlerinin doğal besinler olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle yoğurdun evde mayalanan organik yoğurt olması önemlidir. Aksi durumda ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan sağlığa zararlı maddeler, kemik erimesi olan kişilerde olumsuz etkiler yaratır.

Bitki Çayları Ve Kürleri

Kemik erimesi görülen hastaların tedavi sürecini olumlu destekleyecek olan birçok bitki bulunmaktadır. Hastalar tedaviye devam ederken akşamları siyah çay demleyerek içmek veya aşırı kahve tüketmek yerine bu bitki çaylarını içebilirler. Adaçayı, kemik erimesinde son derece yararlı etkilere sahip olan bir çaydır. Bir parça limon ile demlenen adaçayının günde en az bir fincan kadar içilmesi, olumlu etkiler sunmaktadır. Adaçayı dışında kırk kilit otu veya atkuyruğu otu olarak bilinen bitki, biberiye, zencefil, zerdeçal gibi bitkileri demleyerek çay olarak tüketmenin büyük faydaları görülmektedir.

Yumurta Kabuğu Kürü

Yumurtanın genellikle kabukları kullanılmaz. Ancak kemik erimesinde yumurta kabuğu kürü bol miktarda kalsiyum almaya yardımcı olur. Haşlanmış yumurtanın kabuklarını atmak yerine öğüterek toz haline getirebilir ve bala karıştırarak günde bir tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Bu kürü, toz haline getirilmiş yumurtanın kabuklarını üzerini örtecek miktarda limon suyunda bir hafta kadar bekletmek suretiyle de uygulayabilirsiniz. Sonrasında günde bir kez bir tatlı kaşığı alınmalıdır. Bu şekilde hazırlanan kemik erimesinde yumurta kabuğu kürü en az 21 gün kadar devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu