Kendimden Nefret Ediyorum
Sağlık

Kendimden Nefret Ediyorum

Herkesin zaman zaman kendini eleştirdiği, karamsarlığa kapıldığı dönemler olur. Ancak bu dönemlerde hissedilenlerin tutarlı bir şekilde devam ettirilmesi kendinden nefret etme olarak ifade edilebilir. Aslında çoğu zaman sosyal bir imaja sahip ve son derece mükemmel uyumda bulunan kişiler bile güçlü olumsuz duygulara sahiptir. Kendimden nefret ediyorum düşüncesi, kişinin kendisi ile sürekli nefret dolu bir dil ile konuşması ile başlar, bu durum kişinin tüm davranışlarından dolayı suçluluk duymasına, hem kendisine hem de ilişkilerine zarar vermesine yol açar. Kişi, “keşke yapmasaydım”, “ben zavallının biriyim” gibi zihinsel olumsuz düşünceler sonucunda utanç duygusuyla baş etmek zorunda kalır.

Kendinden Nefret Etmenin Nedenleri

Kişinin kendisinden yüksek beklentiler içerisinde olması başta olmak üzere kendimden nefret ediyorum düşüncesinin altında birçok farklı neden yatar. Gerçekçi bakış açısını geliştireme, kendine ve sahip olduğu yeteneklere yönelik özeleştiri yapamama ve yaşanan başarısızlıkları kendine mal etme de kendinden nefret etmenin nedenleri arasında gösterilebilir. Bunun yanında kişi başkalarının beklentilerini karşılayamadığını düşündüğü zamanlarda da kendinden nefret etme eğilimi gösterebilir.

Kendinden Nefret Etme Davranışı

Geçmişinde özellikle çocukluğunda taciz ve istismara uğramış kişilerle mükemmeliyetçi kişilerde de kendinden nefret etme davranışı gözlemlenebilir. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde kendimizi algılayış biçimimiz ve başkalarının bize karşı yargıları kimliğimizin şekillenmesinde önemli rol oynar. Gerek anne babaların gerekse diğer insanların olumsuz tutumlarına maruz kalan çocuklar ve ergenler kendi imajlarını oluştururken bu değerlendirmeleri ve yargılamaları içselleştirebilir. Nasıl ki ebeveynlerin övmek ya da sevmek gibi olumlu tutumları iyi bir özgüven geliştirmeye yardımcı oluyorsa eleştirel tutumlar da tam tersi bir etki yaratabilir.

Kendinden Nefret Etmenin Etkileri

Kendinden nefret eden kişiler, zihinlerindeki eleştirel ses nedeniyle başka birisiyle yakınlaşmaktan kaçınır. Aynı zamanda başkalarının, kusurlarını görecek kadar kendilerine yaklaşmasından endişe ederler. Kendinden nefret eden kişiler hemen her konuda güven sorunu yaşarlar. Önemli kararlar alırken, hedefe yönelik bir adım atarken,  başkaları ile iletişim kurarken çekimser davranışlar sergiler. Kendinden nefret eden kişiler iş yaşamı, aile yaşamı, ikili ilişkiler, sosyal durumlarda özgüvensiz olurlar. Romantik ilişkilerde de sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Görüldüğü üzere kendinden nefret etmenin etkileri kişinin hayatın sadece bir kısmına değil birçok alanına olumsuz etki eder.

Kendinden Nefret Etmekten Kurtulmak

Kendinden nefret etmekten kurtulmak için öncelikle zihninizde dolaşıp duran iç sesinizle savaşmanız gerekiyor. Size durmadan değersiz, beceriksiz ve hatta başarısız olduğunuzu söyleyen iç sesi susturmak için olumsuz cümlelerinizi değiştirmelisiniz. İç sesinizi dinlediğinizde düşüncenize ve eylemlerinize tam yetki verdiğinizi hatırlamanız gerekir. Bu iç ses, hayatınızın her anı hakkında olumsuz yorumlar yaparak kendinize olan inancınızın azalmasına neden olur. Böyle durumlarla karşılaştığınızda davranışlarınızı ve özsaygınızı değiştirmeye başlarsınız. Bu noktada paranoid kişilik bozukluğu belirtileri de yaşamaya başlayabilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki hayatta başarısız olan sadece siz değilsiniz. Herkesin kendi potansiyeline uygun yetenekleri ve becerileri olabilir. Sizin de başkaları gibi kendi potansiyelinize uygun yetenek ve becerileriniz olduğunu hatırlayın.  İç sesinizi duymaya başladığınızda onu bastırmak için siz de kendinizin güçlü yönlerini vurgulamaya başlayın. Başkalarından gelen iltifatları gerçek dışı bulmayı bırakıp kabul etmeyi seçin. Ailenizde ve çevrenizde birçok insanı kusurları olmasına rağmen seviyorsunuz, o halde kendinizi de kusurlarınıza rağmen sevmeyi deneyin.

Kendini Sevmenin Yolları
Bir insan neden kendini sevmez ya da kendinden neden nefret eder, detaylıca bahsettik. Peki, insanın kendini sevme yolları nelerdir? Kendinden nefret eden birinin kendini yeniden sevmesi mümkün müdür? Bu hayatta kimisi ses tonunu beğenmez, kimisi fiziğini, kimisi konuşma tarzını, kimisi dış görünüşünü. Veya ne yaparsa yapsın ne kadar çabalarsa çabalasın asla hiçbir şeyi doğru yapamayacakmış gibi hisseder. Bu durumda kendinizi sürekli bir düşüş içerisinde bulabilirsiniz. Kendinizden her nefret ettiğinizde bir o kadar dağılırsınız, dağıldıkça da kendinizden daha çok nefret edersiniz. Kendinizi sevmek için bazı tutum ve davranışlarınızı değiştirmeniz, özellikle de yukarıda bahsettiğimiz iç sesinizi bastırmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Kendini sevmeye yönelik yapılabilecek birtakım önerileri şöyle özetleyebiliriz:

 • Hayallerinizi ve hedeflerinizi gömme konusunda adeta bir uzman gibi çalışan, her durumda ve koşulda sizi boykot eden iç sesinizi görmezden gelmeyi öğrenin.
 • Kendinizden nefret etmenin bir sorun olmadığını kabul edin. Herkes dönem dönem bu duyguyu yaşar. Sadece uzun sürmemesine özen gösterin.
 • Kendinizi birden sevmeye çalışmayın. Yavaş yavaş küçük adımlarla işe başlayın. Ayrıca kendinizle ilgili her şeyi sevmek zorunda olmadığınızı kabul edin. Kendinizde beğendiğiniz bir iki ayrıntı ile başlayın. Daha sonra diğer özelliklerinizi düşünmek için kendinize zaman tanıyın.
 • Hatalarınızı fark ettiğinizde yapıcı özeleştiriler yapın.
 • Kendinize karşı nazik olmayı, şefkat göstermeyi deneyin.
 • Beklentilerinizi yüksek olduğunda yeniden değerlendirip biraz düşürmeyi deneyin.
 • Başkalarının güçlü yönlerini kendi zayıf yönlerinizde kıyaslamayı bırakın. Hayran olduğunuz insanların da hataları olduğunu unutmayın.
 • Geçmişte yaşadığınız bir olayla ilgili kendinizi suçlamayı ya da ayıplamayı bırakın. Geçmişi değiştiremezsiniz. Ancak geçmişteki hatalar en iyi öğretmenlerdir. Bunun farkına vararak tecrübelerinizle yolunuza devam edebilirsiniz.
 • Ortak ilgi alanlarınızın olduğu bir grupla beraber vakit geçirmek size iyi gelebilir. Hobi kursu ya da egzersiz grubu size sevildiğinizi ve desteklendiğinizi hissettirecektir.
 • Olumsuz düşünce yapınızı olumlu düşünce yapısı ile değiştirin. Kendinize kendinizle ilgili yüksek sesle güzel cümleler söyleyin. Aklınıza bir şey gelmiyorsa ya da inancınız yoksa zorlamayın. Belki “ben zekiyim” ya da “ben güzelim” demek size inandırıcı gelmeyecek. O halde kendinize “kendimi sevmeyi öğreniyorum ve bunun üzerinde çalışıyorum” diyebilirsiniz.
 • İnsanların hakkınızda söylediği güzel sözleri geri çevirmeyin, kabul edin. Sadece teşekkür edebilirsiniz ama iltifatlar karşısında inanmıyormuş gibi gözlerinizi devirmeyin.
 • Çok zorlanmanız durumunda bir psikologdan psikoterapi desteği almanız süreci daha kolay yönetmenize yardımcı olacaktır.

Kendinden nefret etmek, kendini sevmemek ya da sevememek tipik bir depresyon belirtisidir. Sürece neden ve dahil olan depresyonu tedavi ettiğinizde benlik saygınız da gelişecektir. Unutmayın kendi imajınızı iyileştirmek tamamen size bağlıdır ve sizin kontrolünüzdedir. Önemli olan nerede olduğunuz değildir, kararlarınızla, inançlarınızla ve yaptıklarınızla ne yöne gittiğinizdir.

Terapist Desteği

Kendinden nefret etmenin ya da kendini değersiz görmenin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sağlığa olumsuz etkileri bulunur. Bazı durumlarda terapist desteği almadan bu duygularla baş etmek düşünüldüğünden daha zor olabilir. Kendinden nefret etme halinden bir türlü kurtulamayan kişilerin yardım için bir terapiste başvurmak önemlidir.Terapistinizin yönlendirmeleri kendi iç dünyanızla barışmanıza yardımcı olabilir. Ve hatta bir terapiste gitmek bile kendinize ve sağlığınıza önem verdiğinizin bir göstergesidir. Bu süreçte kendinize olumsuz bakmaktan vazgeçin. Kendinizle olumlu bir tavırla konuşmaya çalışın. Başkaları için kurduğunuz olumlu cümleleri kendiniz için de kurun. Hedefleriniz konusundaki beklentilerinizi küçük tutun ve her hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Kendinden nefret etmekten kurtulmak için yapmanız gereken tek şey aslında kendinize özenli davranmaktır. Bu konuda istikrarlı olun.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!