Keratin maskesi saç uzatır mı? Evde keratin bakımı ile saç uzatma

Yıpranan saçlar için keratin maskesi nasıl kullanılır? Keratin maskesi saç uzatır mı? Peki keratinin saça faydaları nelerdir? Doğal keratin maskesi nasıl hazırlanır? Peki keratin yüklemesi zararlı mı?

Saç bakımı denince ilk akla gelenlerden biri keratin maskesidir. Kuaförlerde sıklıkla uygulanan ve evinizde kendinizin de uygulayabileceği keratin maskesi ile saçınızın ihtiyaç duyduğu bakımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı keratin maskesi ile saçlarınızdaki değişimi gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Her saç tipi için uygun olan keratin maskesi hakkındaki detaylara geçelim…

Keratin bakımı

Keratin nedir? Nasıl elde edilir?

Keratin aslında saçın kendi yapısında bulunan bir proteindir. Ancak kozmetikte kullanılan keratin, yapay olarak elde edilen ve benzer yapıda olan protein takviyeleridir. Saçtaki keratin yapısı, saçın dayanıklı olmasını sağlayan yapıdır. Özellikle saçların koparak dökülmesini engeller ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçların çekildiğinde hemen kopmaması, sağlıklı bir şekilde uzaması büyük ölçüde keratin yapısı sayesindedir.

Keratin saçta ve hatta diş ve tırnak yapısında doğal olarak bulunur. Ancak pek çok dış faktör, saçtaki keratin yapısının azalmasına ve yetersiz kalmasına neden olur. Isı, boya ve hatta güneş gibi faktörler saçların yıpranmasına neden olur. Bu nedenler sonucunda da saçlar yıpranmış bir görünüm kazanır, uzaması yavaşlar, kırılır ve şekil alması zorlaşabilir. Bu durumda keratin yüklemesi yani takviyesi yapılması önerilir. Kuaförler tarafından uygulanan keratin maskelerinin bazılarının kimyasal oranı yüksek olabilmektedir. Bu da saça yeterince faydası olmayan bir uygulama anlamına gelmektedir. Bu nedenle keratin bakımı yaptırmadan önce kullanılacak keratin maskesinin içeriğini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Keratinin saça faydaları nelerdir?

Yıpranan, uzaması yavaşlayan ve kolay şekil almayan saçlar için keratin bakımı önerisini mutlaka duymuşuzdur. Peki keratinin saça etkisi nedir? Keratinin saça faydaları nelerdir?

Evde ya da kuaföre yaptırılabilen keratin bakımı, saç bakımında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle saçlarını düzenli olarak boyayan kadınlar için, keratin de en az boya kadar vazgeçilmez hale gelmiştir. Yıllardır kullanılan keratin yüklemesi yönteminin saça etkileri şu şekildedir;

 • Boya ve saç rengini açma gibi kimyasalların uygulandığı işlemler saçları yıpratır. Saçların dökülmesine, yavaş uzamasına ve cansız görünmesine sebep olabilen bu kimyasalların etkilerini azaltmak için keratin bakımı tercih edilebilir. Keratin, kimyasalların saçlar üzerindeki tahribatını azaltmakta oldukça etkilidir.
 • Keratin yüklemesi yapılan saçlar daha gür ve parlak bir görünüm kazanır. Saçların bakımlı ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı yavaş uzayan saçlar için en bilinen çözüm yöntemlerinden biri keratin yüklemesidir.
 • Kırılarak ve koparak dökülen saçların çözümü keratin bakımıdır. Isı ve kimyasallar sonucunda kırılan saçları onarma ve saçların kırılmasını önlemede keratin yüklemesi rahatlıkla kullanılabilir.
 • Kolay şekil almayan, elektriklenen ve kabaran saçlara sahip olan kişiler keratin bakımının bu konuda da oldukça etkili olduğunu ifade etmektedir. Keratin yüklemesi saçların çok daha rahat şekil almasına yardımcı olur.
 • Düz ama kabardığı ve elektriklendiği için şekil almayan saçların düzleşmesini sağlar.
 • Saç derisine bakım yapar ve mantar gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelir.

Keratin saç uzatır mı?

Keratin yüklemesi yaptıranların pek çoğu, bu bakımdan sonra saçlarının uzamasında hızlanma olduğunu ifade etmiştir. Keratin yüklemesi yapılmasındaki en önemli amaçlar saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasıdır.

Keratin bakımı, saçların hızlı uzamasına engel oluşturan etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Saçlar özellikle ısı ve kimyasallar nedeniyle yıpranır, kırılır ve uzaması durur. Bu durumda saçların uzamasını hızlandırmak için saça kaybettiği nemi kazandırmak ve saçı doğal dengesine kavuşturmak gerekir. Doğal keratin bakımı da tam olarak bu işe yaradığı için, keratin kullanımı ile saçın sağlıklı ve hızlı uzaması sağlanır.

Keratin maskesi

Keratinin saça zararları nelerdir?

Keratinin faydalarından uzun uzadıya bahsettik. Peki keratin saça zarar verir mi? Keratin maskesinin saça zararları nelerdir?

Keratin maskesinin saça herhangi bir zararı olmaması beklenir. Çünkü bu işlem saçları onarmak ve saçlara bakım yapmak adına uygulanır. Doğal keratin bakımında durum bu şekildedir. Yani doğal keratin bakımı saça zarar vermez. Aksine saçın kaybettiği doğal dengesini yeniden kazandırmaya yardımcı olur. Ancak piyasadaki bazı keratin maskeleri, içeriğindeki formaldehitin gibi kimyasallar nedeni ile saçta beklenmeyen etkilerin doğmasına neden olabilir. Bazı durumlarda da keratin bakımından istenen verimin alınamamasına yol açabilir. Bu durumu önlemek ve oluşabilecek zararın önüne geçmek adına, keratin maskesinin içeriğini bilmek gereklidir. İçeriğinde saça zarar verebilecek, formaldehitin gibi herhangi bir kimyasal bulunduran keratin serumları ve maskelerini tercih etmemek gerekir. Güvenilir kuaförler tarafından ya da evde kendiniz yaptığınız takdirde keratin bakımı sonrası herhangi bir yan etki ya da olumsuz durumla karşılaşmazsınız.

Doğal ve zararsız olan bazı ürünler, sizin vücudunuz için zararlı olabilir. Doğal ürünler de alerjik etki yapabilir. Bu nedenle keratine alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, uygulama öncesinde lokal bir yerde alerji testi yapmanızı öneririz.

Evde keratin yüklemesi nasıl yapılır?

Keratin maskesi evde yapılır mı? Doğal yollarla saç bakımı yapmayı tercih edenlerdenseniz, keratin yüklemesini de kendi evinizde yapmayı seçebilirsiniz. İçeriğini tam olarak bildiğiniz bir ürün kullanır hem de maddi anlamda da avantajlı olursunuz. Sizin için evde keratin yüklemesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını detaylıca araştırdık.

Keratin bakımında kullanılan doğal keratin, bio- teknoloji kullanılarak üretilir. Saçtaki protein yapısı kopyalanarak hazırlanan doğal maskeler, saçın ihtiyaç duyduğu bakımı tam anlamı ile sağlayacaktır. Şu anda evde doğal keratin maskesi yapmak için bir yöntem bulunmuyor. Ancak satın aldığınız doğal keratin serumunu, kuaföre gitmenize gerek kalmadan kendiniz evde uygulayabilirsiniz. Bunun için de izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle içerisinde saçın doğal yapısına zarar veren kimyasalların olmadığı, doğal keratin serumu satın almalısınız.
 • Uygulama öncesi saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayarak temizlemelisiniz. Keratin bakımının saça daha iyi nüfuz edebilmesi için, saçın yağ ve kirden arındırılmış olması gerekir. Aksi takdirde yapılacak keratin yüklemesi beklentilerinizi karşılamayacaktır.
 • Saçlarınız kuruduktan sonra fön çekmenizi ya da düzleştirmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Saçlarınızın tamamına keratin serumunu iyice yedirin.
 • Keratinli saçlarınızı 5 dakikada bir tarayın. Keratin serumu saçta toplam yarım saat kalmalı. Bu süreçte saçlarınızı sarmanıza ya da toplamanıza gerek yoktur.
 • Yarım saatin sonunda saçları bol ılık su ile durulamak gerekiyor. Ardından saçları yıpratmadan kurutmalısınız. Saçlar hafif nemli kalabilir.
 • Keratin serumunun ardından durulanan hafif nemli saçın tamamına, keratin maskesi uygulanır.
 • Keratin maskesi saçta yarım saat kaldıktan sonra fazla nemi bir bez yardımı ile alınır.
 • Temiz saça keratin saç kremi uygulanır ve her zamanki gibi şekillendirilir.
 • Bu işlemlerin daha kalıcı olması için saçın en az 48 saat yıkanmamasını tavsiye ediyoruz.
 • Bu işlemi saçınızın ihtiyacına göre ayda 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz.
keratin saç bakımı

Keratin bakımı hakkında en çok merak edilenler

Keratin bakımı hakkında pek çok ayrıntıya yer vermeye çalıştık. Şimdi de bu konuda en çok merak edilen soruları yanıtlıyoruz.

Keratin bakımı saç döker mi?

Keratin bakımı doğal içerikli olduğu sürece saça hiçbir olumsuz etkide bulunmaz. Keratin bakımı saç dökmez.

Keratin bakımı ne kadar dayanır? Keratin bakımı kaç ay gider?

Keratin bakımı yaptırma sıklığınızı saçınızın sağlığına göre belirleyebilirsiniz. Yıpranan saçlar için keratin yüklemesi ayda 1 hatta 2 defa yapılabilir. Ancak çok fazla problemi olmayan saçlar için keratin bakımı 2 ay dayanır.

Erkek saça keratin ne işe yarar?

Keratin bakımı yalnızca kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da tercih edilir. Koparak dökülen ve cansız saçlar için keratin bakımı yaptırılabilir. Erkekler de keratin bakımını rahatlıkla tercih edebilir.

Keratin bakımı kanser yapar mı?

Piyasada yer alan kimyasal yani formaldehitin içeren keratin serum ve maskeleri kanserojen içerebilir. Ancak içeriğinde bu kanserojen olmayan doğal keratin bakımı kansere yol açmaz.

Keratin bakımından sonra saç boyanır mı?

Keratin bakımı boya ve açıcı gibi kimyasalların zararlı etkilerini en aza indirmek adına tercih edilir. Bu nedenle keratin bakımının daha iyi etki etmesi için bu kimyasallardan uzak durmak önerilir. Düzenli bir şekilde saçlarınızı boyuyorsanız, keratin bakımının ardından saçlarınızı boyamak için en az 2 hafta beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Keratinden sonra saç eski haline döner mi?

Keratin bakımı, saçı uzun vadede onarmak ve daha bakımlı görünmesini sağlamak adına yapılır. Keratinin saç üzerindeki etkileri uzun süre devam eder. Ancak düzenli olarak yenilenmediği ve boya gibi işlemlere devam edildiği sürece keratin sonrası saç eski haline geri dönebilir.

Keratin yapılan saç kaç gün yıkanmaz?

Keratinden en iyi sonucu alabilmek için, bu bakımdan sonra saçın en az 2 gün yıkanmaması tercih edilir.

Keratin saçta ne kadar kalmalı?

Keratin serumu ve keratin maskesi saçta yaklaşık yarım saat kalmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra ise en az 48 saat yıkanmaması önerilir.

Keratin bakımı kıvırcık saçı düzleştirir mi?

Keratin bakımı kıvırcık saçları düzleştirmez. Elektriklenmeyi ve kabarmayı önlediği için buklelerin daha düzgün ve belirgin olmasına yardımcı olur.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler