Kırmızı şarabın faydaları nelerdir?

Kırmızı şarabın faydaları nelerdir? Aşırıya kaçması halinde faydadan çok zarar oluşan kırmızı şarap günde kadınlar için 148 ml’ye ve erkekler için 295 ml’ye kadar sınır tanınmıştır. Kalp ve sindirim sistemine oldukça fayda sağlayan kırmızı şarap hakkında yazı kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Kivinin faydaları nelerdir?

Kırmızı şarabın faydaları nelerdir?

Şarap, resveratrol içermektedir. Resveratrol esas olarak mor üzümlerin kabuklarında bulunan ve kanser, kalp krizi, felç ve diyabet gibi bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip bir bileşiktir.

Ayrıca kırmızı şarapta bulunan tanenler ve flavonoidler gibi diğer antioksidanlar da prebiyotik etki içererek bağırsaktaki faydalı bakterilerin miktarını ve kalitesini artırmaya, vücutta bilmediğimiz ve var olan iltihabı azaltmaya, bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Lakin dozundan fazla bir şekilde şarap tüketimi zararlıdır ve alkolizm, kanser ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunların önünü açar. Bununla birlikte şarap alkol içerdiğinden, 18 yaşın altındakiler ve hamile veya emziren kadınlar gibi bazı kişiler için tavsiye edilmez.

Kırmızı şarabın bilinen faydaları şu şekildedir:

  • Ateroskleroz riskini azaltmaktadır. Kırmızı şarap kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olmanın yanı sıra iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyelerinin artmasına yardımcı olur.
  • Kan basıncını kontrol altında tutar. Şarabın kan damarlarını gevşetici bir etkisi bulunmaktadır. Buda kan dolaşımını kolaylaştırarak kan basıncının dengede durmasına katkı sağlar.
  • Kanserle mücadelede bir numaradır. Şarap vücuttaki sağlıklı hücrelerin zarar görmesinden sorumlu olan serbest radikallerle savaşmaktadır. Böylece vücudun bağışıklık seviyesini de korumaktadır.
  • Kronik hastalıkların tedavisinde büyük müttefiktir. Şarabın anti-inflamatuar ve antioksidan etkisi nedeniyle artrit veya cilt problemleri gibi kronik sorunların önüne geçtiği gözlemlenmiştir.
  • Tromboz ve inmenin oluşmasını engeller. Şarap antioksidan ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir, yağ hücrelerinin oksidasyonunu ve arterlerde yağ plaklarının oluşumunu önler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Şarap içerisinde antiinflamatuar ve prebiyotik özellikler barındırmaktadır. Buda bağışıklık sisteminde faydalı olan bakterilerin sayısını bir hayli arttırmaktadır.
  • Diyabeti önlemede önemli rol oynar. Şarabın antioksidan özellikleri, kan şekeri düzeylerini kontrol etmekten sorumlu hormon olan insüline direnci sağlamaktadır.

1 kadeh şarap sağlıklı mı?

Düzenli olarak şarap içilmesi kanser oluşturabilmektedir. Lakin haftada 1 kez içilen 1 kadeh şarap sağlığınıza oldukça yararlı gelebilmektedir.

Günde ne kadar şarap içilmeli?

Amerikan Kalp Derneği, şarabın %12’ye kadar alkol içerdiğini göz önünde bulundurarak, günde şarap alımının kadınlar için 148 ml’ye ve erkekler için 295 ml’ye kadar olmasını önermektedir.

Şarabın zararları nelerdir?

Aşırı şarap tüketimi ağız, meme, boğaz, karaciğer ve yemek borusu gibi bazı kanser türlerinin gelişme riskini artırabilir.

Ayrıca aşırı şarap tüketimi karaciğer sirozu, hafıza sorunları, anksiyete, depresyon, alkolizm, yüksek tansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve obezite gibi başka sorunlara da neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu