Kistik Akne Sert ve Uçsuz Sivilce Tedavi Yöntemleri

Kistik Akne Sert ve Uçsuz Sivilce Kavramı

Kistik akne, sivilcenin farklı türlerinden biridir. Kistik akne nedir diğer akne veya sivilce türlerinden daha büyüktür. Ayrıca diğer aknelere oranla sancılı, kırmızı, iltihaplı ya da sert olabilir. Genelde yüz bölgesinde ve sırtta görülür. Kendiliğinden geçmesi zaman aldığı ve izi kalıcı olduğu için tıbbi tedavilere başvurulur. Kistik akne yağ kanallarının tıkanması ile zararlı mikroorganizmaların üremesi sonucu iltihaplanarak oluşur. Kistik akne, üzerine basıldığında sert sert ya da yumuşak ve iltihaplı olabilir. Genellikle mor ya da kırmızı renklidir.

Kistik akneler, sert sivilce yada uçsuz sivilce olarak ta bilinmektedir.

KİSTİK AKNE- SERT VE UÇSUZ SİVİLCE NASIL OLUŞUR? 

Yağ bezleri kıl kökleriyle iç içedir. Yani yağ bezlerinin önemli kısmı kıl köklerinin içinde kalır. Yağ bezlerinde cilde açılan kanallar vardır, bu kanalların tıkanması ile sivilce meydana gelir. Kistik akne nedir yağ bezleri sebum adı verilen, bildiğimiz yağ özellikleri taşıyan bir maddeyi salgılar. Sebumun cildi koruma parlak görünmesini sağlama ve cildi besleme gibi görevleri vardır. Sebumun salgılandığı kısımda kıl kökleri vardır, sebum salgılandığında cilt yüzeyine çıkmazsa deri altında birikir ve sivilce oluşturur. Yağa benzer bu maddenin deri kalıntılarıyla birikmesi bakterilerin üremesi ve oluşması için uygun ortam oluşturur. Bu bakteriler çoğalırken kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşturur. Bu durumla oluşan farkı biçimlerdeki akneler, yapısına ve çeşidine göre adlandırılır.

KİSTİK AKNENİN YİYECEKLERLE ALAKASI NEDİR?

Genel olarak bazı yağlı yiyeceklerin kistik akneye neden olduğu düşünülür ancak neden olmadığı bilinir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre süt ve süt ürünlerinin yağlı olduğundan dolayı kistik akneleri etkilediği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aşırı yağlı olan süt ve süt ürünlerinden, abur cubur ve hazır gıdalardan uzak durulması kistik akneyi olumlu yönde etkiler. Ayrıca doktorunuza başvurarak bu tür yiyeceklerden uzak bir diyet de uygulayabilirsiniz ama diyete gerek yoktur.

MAKYAJIN KİSTİK AKNE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Makyajın sivilceler üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Özellikle cilde sürülen pudra ve fondötenler yağlıdır ve gözenekleri tıkar bu da sivilce oluşumunu hızlandırır ve arttırır. Özellikle kalitesiz olan makyaj malzemelerinin olumsuz etkileri daha fazladır. Akneleri ağır durumda olan kişilerin akne oluşturmayan özel makyaj malzemeleri kullanmaları önerilir. Ayrıca akneli hastaların yağ ve pudra içermeyen malzemelerle kısa süreli makyaj yapmaları önerilir.

KİSTİK AKNE TEDAVİSİ

Kistik aknenin tedavi amacı kist ve nodüllerin etkisini azaltarak akne izi oluşmadan sivilceyi yok etmektir. Ayrıca bu tedavinin ikinci amacı kişinin ruhsal olarak rahatlamasını sağlamaktır. kistik akne tedavisi, kişileri ruhsal olarak olumsuz etkiler mesela özgüven eksikliği, bu durumdan hoşlanmadığı için stres gibi ruhsal etkileri olur. Hafif aknelerde reçetesiz satılan eczacınızın önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz yeterli gelmiyorsa doktorunuza giderek ek olarak akneler için antibiyotikler alabilirsiniz.

Kistik akne tedavisi, antibiyotikler vücuda girdiklerinde bakterileri yok ederler ve böylece aknelere neden olan bakteriler de azalır veya yok olur. İleri düzeyde seviyeler için uzaman doktorlara başvurmalısınız. Uzman doktorlar lazerle, estetik ameliyatlarla sivilcelerinizin iz oluşumunu önleyerek size en uygun tedavi yöntemini sunacaktır.

KİSTİK AKNELERDE SİGARANIN ETKİSİ

Kistik aknelerde sigaranın etkisi yüksektir. Özellikle bayanlarda 6 kat daha fazla olumsuz etki gösterir. Ayrıca sigara cilde çok sayıda zarar verir bu sebeple en iyisi kullanmamanı.

KİSTİK AKNE TEDAVİSİ İÇİN BAZI ÖNERİLER

DİKKAT:

Kistlere dokunmayın veya bu lekeleri kaldırmayın. Enfeksiyonu daha derine itebilir ve yayılabilir hale getirebilirsiniz.

Rahatlamaya çalış. Stres vücudunuzun sivilceleri daha da kötüleştirebilen daha fazla hormon salmasına neden olabilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin. Bol bol uyu ve egzersiz yap. Bazı araştırmalar, şekeri sınırlayan düşük glisemik bir diyetin sorunu çözdügünü ortaya koymuştur.

Bir dermatolog muhtemelen aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerecektir:

Oral antibiyotikler bakterileri kontrol altına alabilir ve düşük inflamasyona yardımcı olur. Bazen sivilceniz antibiyotiklere cevap vermeyebilir. Veya birkaç yıl sonra da işe yaramayabilirler.

Doğum kontrol hapları bazı kadınlara hormonlarını düzenleyerek yardımcı olur.

Vitamin A‘nın bir formu olan retinoidli reçetesiz kuvvetli kremler, losyonlar veya jeller, kistlerin çıkarılmasına yardımcı olabilir ve antibiyotiklerin işlerini görmesine yardımcı olabilir.

Isotretinoin (resmi olarak Accutane olarak bilinir, ancak şimdi Claravis, Sotret, Myorisan, Amnesteem ve Absorica markaları olarak mevcuttur) tüm akne nedenlerine saldırır. Bu ilaçların çoğunda önerilen dozaj yaklaşık 5 ay boyunca günde bir veya iki kez bir hap almaktır. Çoğu insan için cildi tamamen ve kalıcı olarak temizler. Tekrarlarsa tedaviyi tekrarlayabilirsiniz. Kadınlar bu ilacı alırken gebe kalmamak gerekir.

Spironolakton, gereksiz sudan kurtarmaya yardımcı olan bir ilaçtır, aynı zamanda kadınlarda kistik akne için de etkilidir.

Kistik akne tedavisi için sık sık yüzünüzü sabunla yıkarsanız oluşum azalır. Herhangi bir üzün kullanırken içeriğini mutlaka okumalısınız nitekim bazıları bu işi tamamen çıkar içi yapıyorlar. Ayrıca kullandığınız ürünün nasıl kullanıldığını mutlaka okuyun yanlış kullanım kötü sonuçlara yol açabilir. Birden fazla ürünü art arda kullanmamalısınız cildinize zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Son olarak kistik akne yani uçsuz ve çogu zaman sert ve uzun süreden beridir geçmeyen sivilcedir.Tedavi süreci kendiliğinden olabildiği kadar tedavi sürecini kısaltmak için sitemizde bulunan çeşitli maske ve peeling önerilerini denemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu