Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır? Kıvırcık saçlara bakım yapmanın püf noktaları

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır? sorusuna yanıt olarak dikkate almanız gereken öneriler bu yazımızda sizlerle… Kıvırcık saçlar, etkileyiciliği ve sempatikliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi kolayca başarır. Başarır başarmasına ancak kıvırcık saç bakımı evde biraz zor olabiliyor. Bu görüşümüze katılır mısınız? Size bu zorlukları aşabilmenin basit ama etkili yollarını açıklayacağız.

Her ne kadar bakımı ve şekillendirmesi zahmetli olsa da kıvırcık saçlara sahip olmak dünyanın en güzel hislerinden biridir. Kıvırcık saçlarda bukleleri belirgin hale getirmek, farklı saç modelleri yapmak diğer saç tiplerine göre biraz daha zahmetli olabilir. Ancak kıvırcık saçlara özel bakım ürünleri ve şekillendiricileri kullanmak, çoğu zaman kurtarıcı nitelikte olur.

Kıvırcık saç bakım rutini aşamalarında; yıkarken, kuruturken, tararken ve şekillendirirken uygulayacağınız ipuçları sayesinde buklelerinizin mükemmel şekle gelmesini keyifle takip edebilirsiniz.

Kıvırcık saçları yıkama ve kurutma

Kıvırcık saçlar nasıl yıkanır, kurutulur?

Kıvırcık saçlarınızı yıkayıp kuruturken uygulayacağınız kolay adımlar sayesinde buklelerinizin şeklini kaybetmemesini sağlayabilirsiniz. Kıvırcık saçlara bakım yapmak bazı durumlarda vakit alıcı olsa da küçük dokunuşlar ile belirgin buklelere sahip olabilirsiniz. Kıvırcık saçların bakımlı ve güzel görünmesi için gereken tek şey doğallığını ve belirginliğini kaybetmemiş buklelerdir. Bukle belirginleştirme, kıvırcık saç bakımının ve şekillendirmesinin en önemli adımlarından biridir. Bu adım sayesinde dağınık ve bazen de kıvırcıklığını yitiren saç görünümünden kurtulabilir, kıvırcık saçlarınızın kattığı etkileyiciliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için yıkama ve kurutma aşamalarında takip etmeniz gereken basit ve etkili adımlar;

 • Saçınızı yıkarken kıvırcık saç tipinize uygun, sağlıklı şampuanlar kullanmalısınız. Düz saçlara uygun olan şampuanlar buklelerinizin şeklini bozabilir. Ayrıca saçlarınızın yıpranmasını önlemek için paraben ve sülfat içermeyen şampuanlar kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Durulanan ya da durulanma gerektirmeyen kıvırcıklar için saç kremi seçerken bukle belirginleştirme etkili olmalarına özen gösterin. Böylece saçlarınıza şekil vermek çok daha kolay bir hal alacaktır.
 • Duştan sonra saçınızı şekillendirmeye başlamadan önce bir saç havlusuyla sarın ve havlunun ıslaklığı almasını bekleyin. Saçınız nemliyken şekillendirme işlemine başlayabilirsiniz.
 • Saçınızı tam ıslakken ya da tam kuruyken taramayın. Tarama işlemini saçınız nemliyken ve geniş dişli taraklarla yapın. Her yıkamadan sonra saçınızı taramayın. Bu saç tellerinizin elektriklenmesine ve kırılmasına neden olabilir.
 • Saçınızı kuruturken buklelerinizi belirginleştirmeye yardımcı olan bir jel kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızı uçlarından avuç içleriniz yardımı ile yukarı doğru iterek bir havlu ya da tişört yardımıyla kurutun.
 • Klasik fön ya da saç kurutma makineleri kıvırcık saçlarınız için uygun olmayabilir. Bu nedenle vigo isimli başlıklar yardımı ile saç kurutma işlemi yapabilirsiniz.

Kıvırcık saçlara nasıl bakım yapılır? Kıvırcık saçlara bakım önerileri

Her kadın güzel ve bakımlı görünen saçlara sahip olmayı ister. Sahip olunan saç tipine göre seçilecek bakım tutini ile bu mümkündür. Kıvırcık saç bakım rutini ile düz saçlar için olan bakım rutini aynı değildir. Kıvırcık sçalara uygulanan bakımda önceliğiniz elektriklenmeyi önlemek, saç kırıklarının oluşmnamasını sağlamak ve buklelerinizin şeklini korumak olmalıdır. Sizlere vereceğimiz öneriler ile kıvırcık ve ince telli saç bakımı için gerekli bilgileri edinebileceksiniz.

Kıvırcık saçlar için doğal bakım maskeleri

Kıvırcık saçları bakımlı bir hale getirmek için uygulayacağınız ilk yöntem doğal saç bakım maskeleridir. İşte sizin için tarifini verdiğimiz doğal saç maskeleri;

Hindistan cevizi yağı ve avakado ile saç maskesi

 • – Saçlarınızın uzunluğuna göre 1 adet ya da yarım avokado
 • – Birkaç yemek kaşığı Hşndistan cevizi yağı

Bu malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Saçlarınızı canlandıracak bu karışımı saçınızın her yerine uygulayın. Yaklaşık 45 dakika bekletin ve ardından durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yumurta ile kıvırcık saçlar için maske

 • 1 adet yumurta sarısı
 • Birkaç damla Hint yağı
 • Birkaç damla biberiye yağı

Bu mazlemelerin her biri saçınızı besler ve kaybettiği nemi geri kazandırmayı sağlar. Bu nedenle bu maskeyi haftada bir kez, saçınızın tamamına uygulayıp yarım saat bekletebilirsiniz.

Kıvırcık saçlara özel muz maskesi 

 • 1 adet muz
 • 1 kaşık bal
 • 2 kaşık yoğurt

Bu malzemeleri bir kapta karıştırın ve saçlarınızın tamamına uygulayın. Yaklaşık 40 dakika kadar bekleterek ılık suyla yıkayın. Saçlarınızı nemlendirecek, sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacak bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kıvırcık saçlar için doğal bakım yağları

Saç bakımı dneince akla doğal yağlar gelir. Kimyasallardan uzak, sade bir bakımla saçlarınızı sağlıklı hale getirmek isterseniz bu bakım yağlarının kullanabilirsiniz. Yağlı saçlarda sık kullanılması önerilmese de her saç tipi için bakım yağlarını kullanmak büyük bir önem taşır. Kıvırcık saçlara bakım yapılırken kullanılabilecek bazı saç bakım yağları şunlardır;

 • Hint yağı
 • Argan yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Biberiye yağı
 • Zeytinyağı
 • Jojoba yağı
 • Amla yağı

Doğal bakım yağlarının birkaç damlası bile saçlarınızı yenilemek için etkilidir. Düzenli kullanımda sçalarınızdaki parlaklığı ve sağlıklı görünümü fark edbeileceksiniz. Bu yağları dilerseniz yukarıda tarifini verdiğimiz saç maskeleri ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Kıvırcık saçlara bakım yapılırken hatalar

Kıvırcık saç bakımında yapılan hatalar

Kıvırcık saç bakımı yaparken kullandığınız bakım ürünleri ve yöntemleri, istemeden saçlarınızın sağlıklı şeklini kaybetmesine neden olabilir. Belirttiğimiz şu hataları yapmamanız geekir;

 • Kıvırcık saçların bakımında en çok yapılan hatalardan biri, yanlış şampuan seçimidir. Özellikle içerisinde “sülfat” bulunduran şampuanlar, her saç tipi gibi kıvırcık saçlarınız için de zararlıdır. Sülfatın saç tellerine verdiği zarar sonucunda hem saçlarınız nemini yitirecek hem de dilediğiniz belirgin buklelere ulaşmanızı zorlaştıracaktır.
 • Saç bakım kreminiz, kıvırcık saçlarınızın sağlığını korumak için mutlaka kullanmanız gereken bakım ürünleridir. Saç bakım kremlerini yeterince kullanmıyor olmak, kıvırcık saç bakımında yapılan bir diğer hatadır. Saçlarınızın kurumaması ve sağlıklı bir şekilde şekillendirme yapabilmeniz için yeterli seviyede saç kremi kullanmalısınız.
 • Saç şekillendirici krem ya da jel kullanırken kimyasal içerikli olanları seçmek yapılan bir diğer hatadır. Kullandığınız her ürün gibi şekillendirici krem, köpük ve jellerde de doğal içerikli olanları tercih etmeye özen göstermelisiniz.
 • Saçlarınızı kuturken vigo yerine klasik kurutma başlığı tercih etmek de sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Vigo saç kurutma makinelerinde ve fön makinelerinde kullanılan bir kurutma başlığıdır. Buklelerin şeklini kaybetmemesi için kıvırcık saçların kurutulmasında bu tür başlıkların kullanılması önemlidir. Aksi takdirde belirgin buklelerinize üzülerek veda etmeniz gerekebilir.

Kıvırcık saçlarla en güzel ve kolay saç modelleri

Kıvırcık saçlarınızın keyfini doyasıya çıkarmak istiyor ama farklı saç modelleri yapmakta zorlanıyorsanız, bu modelleri deneyebilirsiniz. Uzun ya da kısa saçlarınız için kolayca uygulayabileceğiniz adımlar sonrasında dilediğiniz şekillendirmeye kavuşabilirsiniz. Kıvırcık saçlarda şekillendirme yaparken ilk olarak saçlarınızın elektriklenmesini önlemeniz gerekir. Bunun için yukarıda anlattığımız kıvırcık saçlarınızı yıkama ve kurutma aşamalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu basit ama etkili adımlar sayesinde bukleleriniz belirginleşecek ve saçlarınızı şekillendirmek daha kolay bir hale gelecektir. İşte kıvır kıvır saçlarınızda yapabileceğiniz günlük ve özel günler için saç modelleri:

 • Dağınık topuz

Dağınık, hacimli, doğal duran bir topuz her kadının kurtarıcısı olan bir saç modelidir. Eğer kıvırcık saçlıysanız topuzlarınız için krepe gibi hacim kazandıran işlemler yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü arzu edilen hacim, sağlıklı ve bakımlı kıvırcık saçlarınızda her daim bulunur. Bunun için saçlarınızı yukarıdan toplamak ve saçınıza uygun tel ya da farklı tokalarla saçlarınızı dilediğiniz gibi şekillendirmeniz yeterli olur.

 • Yukarıdan yarım topuz

Kıvırcık saçlarınızın güzelliğini ve buklelerinizin belirginliğini ön plana çıkaran yarım topuz modeli hem günlük hem de özel günler için hazırladığınız kombinlerinizde kurtarıcı olur. Bu zahmetsiz ve şık modeli dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

 • At kuyruğu

At kuyruğu saç modeli, tamamen zevkinize ve tarzınıza uygun olarak şekillendirebileceğiniz bir saç modelidir. İster saçlarınızın ön kısmını yapıştırarak isterseniz de kabarık durmasını sağlayarak at kuyruğu modeli yapabilirsiniz. Saçlarınızı ensenize yakın hizadan bağlayabileceğiniz gibi tam tepeden de bağlayabilirsiniz. Bu tamamen saçlarınızın uzunluğu, buklelerinizin şekli ve zevkinize bağlıdır.

 • Yarım örgü

Kıvırcık saçlarınızla özel gün kombinlerinizi en güzel şekilde tamamlamak için şık yarım örgü modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece hem bukleleriniz belirgin bir şekilde görünür hem de zarif bir modelle ışık saçabilirsiniz.

 • İki topuz

Evde, işte, özel günlerde ve dilediğiniz her yerde yapabileceğiniz iki topuz modeli her kombininize en güzel şekilde uyum sağlar. Kolay bir saç modeli olan iki topuz modelini ister yarım topuz şeklinde isterseniz de saçınızın tamamıyla yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin beğeninize ve saçınızın uzunluğuna göre değişen bir durumdur. Kıvırcık saçlarınızın her hali güzel ve çekicidir. Saçlarınızı dilediğiniz şekilde kullanmak için bakım rutini belirlemeli ve aksatmadan uygulamalısınız.

Kıvırcık saçlara bakım hakkında merak edilenler

Kıvırcık saç bakımı hakkında merak edilenler

Kıvırcık saç bakımı ile ilgili pek çok ipucuna yer vermeye çalıştık. Şimdi de bu konuda en çok merak edilen soruları yanıtladıracağız.

Kıvırcık saçlara bakım ürünleri nasıl seçilir? Kıvırcık saçlar için ne kullanılmalı?

Kıvırcık saçlara bakım yapılırken kullanılacak şampuanların, bakım kremlerinin ve saç şekillendiricilerin bukle belirginleştirme etkili olması gerekmektedir. Aynı zamanda paraben ve sülfat içermemelerine özen gösterilmelidir. Bunun haricinde erkek kıvırcık saç bakım serumu seçenekleri de erkeklere hitap etmektedir.

Kıvırcık saçlara keratin bakım yapılır mı?

Yıpranmış kıvırcık saçlara bakım yapılırken keratinden yararlanmak önemlidir. Keratin bakımı, özellikle boya ve ısıl işlemlerden yıpranan saçlara büyük bir yarar sağlar. Bu nedenle keratin bakımından gönülm rahatlığı ile yararlanabilirsiniz.

Kıvırcık saç bakım rutini nasıl olmalı? Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır?

Kıvırcık saç bakımı evde uygulanabilecek rutinle kolayca yapılabilir. Bukleleri belirginleştirmek, sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak için doğal bakım yağlarını ve sizin için tarifini verdiğimiz bakım maskelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı yıkayıp kurturken de bu yazımızdaki önerileri dikkate almalısınız.

Evde kıvırcık saç bakımı nasıl olmalı?

Kıvırcık saç bakımı Kadınlar Kulübü gibi platformlarda sıklıkla sorulmaktadır. Pek çok kadın için zor ve masraflı gibi görünse de kıvırcık saçlar için bakım yapmak, evde hazırlanabilecek doğal maskelerle mümkündür. Profesyonel bakımların yanı sıra evde doğal malzemelerle bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda evde nasıl kıvırcık saçlara bakım yapılır sorunuza yanıt vermeye çalıştık. 

Bukle nasıl belirginleştirilir? Belirgin bukleler için ne yapmalı?

Kıvırcık saç bakımıyapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bukle belirginleştirmek olur. Bukleleri nasıl belirgin hale getirebileceğinizle ilgili bu yazımızda yıkama ve kurutma önerileri verdik. Saçlarınızı kurutma şekliniz buklelerin belirginliğini en fazla etrkileyen bakım aşamasıdır. Ayrıca saçlarınızı kuruyken taramamak, bukle belirgenliştirici şampuan ve ürünler kullanmak gibi yöntemlerle buklelerinizi belirginleştirebilirsiniz.

Kıvırcık saçlar hangi şampuanı kullanmalı?

Kıvırcık saç için şampuan seçimi yaparken bukle belirginleştirme etkili olmasına ve nemlendirici etkili olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü yapısı gereği kıvırcık saçların şekli bozulmaya ve kurumaya yatkındır. Aynı zamanda sülfat, paraben ve zararlı diğer kimyasallardan olabildiğince uzak seçilr yapılmalıdır.

Kıvırcık saç ne zaman taranmalı? Kıvırcık saç taranır mı?

Kıvırcık saçları kuruyken taramak elektriklenmesine ve buklelerin şeklinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle kıvırcık saçları duş sonrasında nemliyken taramak gerekir. Düz saçlar kadar sık taranmaması gereken saç tipidir. 

Kabarık ve kıvırcık saçlara ne yapılmalı?

Kıvırcık saçların en büyük sorunu kabarması ve elektriklenmesidir. Bunun için kuruyken taramamak, geniş dişli taraklar kullanmak ve önerdiğimiz bakımları uygulamak gerekir.

Elidor Belirgin Bukleler ne işe yarar?

Kıvırcık saçlar için en çok tercih edilen ürünlerden biri Elidor Belirgin Bukleler saç şekillendirici ürünüdür. Bu ürün sayesinde buklelerinizin şeklini daha rahat koruyabilirsiniz. Aynı zamanda bu ürün saçınıza iyi bir bakım uygulamakta da etkilidir.

Vigo nedir?

Vigo, fön makinesinin ucuna takılarak kullanılan bir başlıktır. Bu başlık tipi buklelerin şeklini korumaya yaradığından kıvırcık saçlı kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Kıvırcık saç açma tarağı nedir?

Kıvırcık saçları, düz saçları taradığınız taraklarla açmak biraz zor ve can yakıcı olabilir. Bu nedenle kıvırcık saçlılar tarafından daha çok tercih eidlen saç açma tarakları geniş dişli olanlardır. Dolaşık saçları kolayca açmaya yarayanbu tarakların kullanımı, kıvırcık saçların yapısına daha uygundur.

En iyi kıvırcık saç ürünleri nelerdir?

Kullanıcılar tarafından en çok sevilen kıvırcık saç ürünleri, bukeleleri belirginleştirmeye yarayan bakım ürünleridir. OGX Coconut Curls şampuan, Elidor Belirgin Bukleler, John Frieda Frizz Ease Dream Curls şampuan, Kerastase Discipline Curl Ideal Temizleyici Bakım Kremi gibi ürünler kullanıcılar tarafından beğenilmektedir.

Kıvırcık saç bakımı ekşi yorumları nelerdir?

Kıvırcık saç bakımı süslü ya da eşki gibi platformlarda da sık sık yer bulan bir konudur. Diğer saç tiplerine göre daha hassas bir bakım istediğinden çeşitli sosyal medya ve internet platformlarında bu konuya değinilmiştir. Kıvırcık saç bakımı onedio gibi platformlardaki yorumlara göre zor olsa da keyifli bir şekilde yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler